Що таке свобода волі і чи є вона у людини

  1. Сергій Головін: свобода не може бути безмежною за визначенням
  2. Джозеф Маттер: надмірний акцент на свободу волі призводить до теології прогресу і відкритого теизму
  3. Геннадій Нефьодов: деякі види свобод аморальні з точки зору Біблії і загальнолюдської моралі
  4. Артур Пінк: Святий Дух в обраних Божих виробляє «хотіння і діяння за Своїм уподобанням»
  5. Наш вибір визначений нами самими. Це самовизначення, яке і є сутністю свободи
  6. Джек Котрелл: Загальна Боже провидіння дозволяє людям приймати власні рішення і йти їх власним шляхом...

Як покарання за злочин людину позбавляють фізичної свободи. Якщо з цим терміном складнощів не виникає, то з поняттям «свобода волі» не все так просто. До сих пір немає єдиної думки, чи має людина цієї самої свободою волі, а якщо так, то, що це таке?

Сергій Головін: свобода не може бути безмежною за визначенням

Сергій Головін , Президент Християнського Науково-апологетичного Центру, президент міжнародного просвітницького товариства «Людина і християнський світогляд», декан Міжвузівського факультету апологетики християнства, член редакційної колегії журналу «Богословські роздуми», в своїй книзі «За образом і подобою» пише:

Природним розумінням слова «свобода» є можливість робити те, що хочеться, - діяти у відповідності з власною волею. Будь-які наші дії, які узгоджуються з нашою волею, будуть вільними. Якщо ж нам доводиться робити що-небудь, що поза нашою волею, такі дії вільними не є. Наша воля служить вихідної природним кордоном нашої свободи. Таким чином, виявляється, що свобода не може бути безмежною за визначенням. Вона спочатку обмежена нашої ж власною волею.

Саме наша воля відіграє визначальну роль по відношенню до нашої свободи. А тому логічним і природним шляхом розвитку свободи буде розвиток волі, її обмежує. Ні відмова від власної волі за рекомендаціями буддизму або толстовки, ні безмежне поширення волі за рецептами Ніцше не допоможуть. Ці ідеї утопічні, оскільки без волі немає і свободи. Так що, якщо ми прагнемо до вдосконалення своєї волі, єдиний ефективний шлях для цього - удосконалювати свою волю. Це ж, у свою чергу, вимагає перевірочного еталона - волі досконалою. Ні воля окремої людини, ні колективна воля нації, класу, партії чи суспільства такою не є. Досконала воля може бути тільки ідеальна, абсолютна і трансцендентна. Це - воля Божа.

Джозеф Маттер: надмірний акцент на свободу волі призводить до теології прогресу і відкритого теизму

Джозеф Маттер , Засновник Коаліції Апостольських Лідерів Сполучених Штатів (United States Coalition of Apostolic Leaders)

Свобода волі і відповідальність людини виходять на перше місце, що часом підриває суверенітет Господа. Така точка зору призводить до поверхневого тлумачення місць Писання, що стосуються вищого покликання і обрання (Рим. 8.29, Еф.1.4), заміні приречення передбаченням.

Крім того, надмірний акцент на свободу волі призводить до теології прогресу і відкритого теизму, який вчить, що Бог насправді не володіє повним знанням про майбутнє, яке до кінця нікому не може бути відомо. Якщо свободу волі надається таке велике значення, стає дуже важко повірити в актуальність Письма. Якщо Бог Сам все ще вчиться і зростає в процесі розгортання майбутнього, то дуже важко по-біблійному дивитися на економіку, науку, політику, законодавство, етику, мораль, сім'ю і питання сексуальної орієнтації, оскільки стає неможливо мати позачасові універсальні принципи, яким ми можемо довіряти! І нарешті, якщо Бог не володіє суверенітетом, то людство наполовину автономно, що історично вже розгорнуло двері ліберальної теології.

Геннадій Нефьодов: деякі види свобод аморальні з точки зору Біблії і загальнолюдської моралі

протоієрей Геннадій Нефьодов , Настоятель храму Богоявлення в Китай-місті, церков Покровського округу міста Москви, ректор Московської регентсько-співочої семінарії:

Не всяке прояв свободи є моральним. Деякі види свобод аморальні з точки зору Біблії і загальнолюдської моралі. Навіть найзавзятіші захисники свобод погодяться, що людина не має права "робити все, що він хоче". Люди нерідко проваджені злими, беззаконними, аморальними і навіть збоченими бажаннями. Дати свободу таким бажанням - значить привести людство до хаосу і самознищення. Тому існують закони, в'язниці, покарання і т.д. Свобода не може існувати без обмежень. Ми будемо позбавлені, наприклад, свободи мати власне житло, якщо у інших буде "свобода" зазіхати на наше житло.

Існує також "дика, безглузда свобода". Уявіть табун диких коней, що мчаться, не знаючи куди і навіщо. Така свобода позбавлена ​​моральної цінності і сенсу. Ми можемо нестися по життю галопом, нестися безглуздо і дико, але така свобода зводить нас на рівень тварин.

Є також "побутова свобода" - в який магазин піти, що купити, куди піти на прогулянку і т.д. Така свобода має досить велику цінність. Вона в якомусь сенсі є базовою. Її не віднімають навіть в самих диктаторських країнах. "Особиста свобода" включає право вибирати професію, дружина і багато іншого. На жаль, така свобода нерідко обмежується диктатом батьків (особливо в деяких культурах).

Але всі ці перераховані свободи, як правило, позбавлені важливого морального елемента: жити для блага інших. І важливого духовного моменти: жити для Бога.

Моральна свобода полягає в добровільному рішенні присвятити своє життя якоїсь благої мети. Така свобода добровільно приймає на себе обмеження заради досягнення цієї мети. Наприклад, хтось вирішив стати лікарем-місіонером. Він відмовляється від багатьох задоволень, від комфорту і розваг. Він цілими днями напружено працює, закінчує навчальний заклад і їде в дике плем'я з благими цілями.

Артур Пінк: Святий Дух в обраних Божих виробляє «хотіння і діяння за Своїм уподобанням»

Артур Пінк , Англійський протестантський екзегет і учений кальвіністського напрямку. Видавець журналу «Вивчення Письма» (Studies in the Scriptures)., З книги «Божественний суверенітет»:

«Тому що Бог викликає в вас хотіння і діяння за Своїм уподобанням» (Фил. 2:13).

Сьогодні існує велика плутанина в питанні про природу і силі волі занепалого людини, помилкового погляду дотримуються навіть багато хто з дітей Божих. Самий переважаючий погляд сьогодні, якому вчать з більшості кафедр, наступний: людина володіє «свободою волі», і порятунок приходить до людини в результаті співпраці його волі зі Святим Духом. Заперечувати «вільну волю» людини, тобто його силу волі вибирати добро, і природну здатність приймати Христа, означає впасти в немилість навіть в очах тих, хто визнає себе ортодоксами. Проте, Писання заявляє: «Отже, не залежить це ні від хто хоче, ні від того, хто біжить, але від Бога, що милує» (Рим. 9:16). І знову Слово говорить: «Ні розуміє; ніхто не шукає Бога »(Рим. 3:11). Хіба Христос не говорив народу: «Але ви не хочете прийти до мене, щоб мати життя» (Ів. 5:40). Так, але деякі прийшли до Нього, деякі взяли Його. Це так, але хто були ці люди? Євангеліє від Іоанна 1: 12,13 говорить нам: «А тим, які прийняли Його, дав владу бути дітьми Божими, що не з крови, ані з пожадливости мужа, але народились від Бога»

Але хіба Писання не говорить: «Той, хто бажає нехай приходить»? Так, каже, але чи означає це, що всі люди без винятку мають це бажання прийти до Христа? Що ж на рахунок тих, які не прийдуть! «Той, хто бажає нехай приходить» передбачає, що грішна людина має в собі таку ж внутрішню силу прийти, як і людина з висохлою рукою, для виконання наказу: «Простягни руку твою». В собі і від себе, в людині є тільки сила відкинути Христа, але у нього немає сили прийняти Його. Чому? «Тому що тілесна ворожнеча проти Бога» (Рим. 8: 7), тому що серце людське ненавидить Бога (Ів. 15:18). Людина вибирає те, що узгоджується з його природою, і тому перед тим, як він забажає вибрати щось Божественне і духовне, йому повинна бути дана нова природа, іншими словами, він повинен бути народжений згори.

Можна поставити запитання: «Хіба Святий Дух не перемагає людську ворожість і ненависть, коли переконує грішника в його гріхах і його потреби у Христі, не виробляє чи Він такого переконання в тих, хто гине?» Така мова видає замішання думок: якби ворожість була дійсно переможена, то грішник відразу ж побіг до Христа, то, що він не робить цього, свідчить про те, що ворожість залишається. Те, що багато людей Євангелією засуджуються Святим Духом, і тим не менше гинуть, як і раніше залишається сумним фактом. Таким чином, необхідно не випускати з уваги те, що Святий Дух робить щось більше в обраних Божих. Він виробляє в них «хотіння і діяння за Своїм уподобанням» (Фил. 2:13).

Наш вибір визначений нами самими. Це самовизначення, яке і є сутністю свободи

християнський інтернет-журнал « Біблія вчить »:

Кожне прийняте мною рішення чимось зумовлено. У нього є якась підстава, причина, за якою завжди стоїть моє бажання. Все це дуже схоже на детермінізм. Але це не так! Детермінізм вчить тому, що нашими діями повністю керує щось від нас не залежить, зовнішнє, змушуючи нас робити те, чого ми не хочемо. Це примус, а примус і свобода - поняття протилежні.
Але яким чином наш вибір може бути і обумовленим, і не вимушеним? Справа в тому, що наш вибір обумовлений тим, що знаходиться всередині нас, - тим, що ми є, і тим, чого ми бажаємо. Наш вибір визначений нами самими. Це самовизначення, яке і є сутністю свободи.

Богу потрібно змінити наше серце, щоб ми могли визнати Христа своїм Господом. Він так і робить. Він дає нам бажання слідувати за Ним, якого інакше ми не мали б. І тоді ми вибираємо Його, здійснюючи своє бажання. Ми вільно вибираємо Його, бо ми хочемо зробити цей вибір. Це і є чудо Його благодаті.

Джек Котрелл: Загальна Боже провидіння дозволяє людям приймати власні рішення і йти їх власним шляхом по ходу історії

Джек Котрелл , Християнський теолог, філософ і автор багатьох книг з християнської філософії, доктринам і теології. Був професором богослов'я в Християнському університеті Цинциннаті з 1967 р .:

Бог поважає повноцінність тієї свободи, якої Він наділив людських істот, і не втручається в їх рішення, поки того не вимагають наміри Його особливого провидіння. Тому, створивши істот зі свободою волі, Бог дає слово і становить заповіт з людиною, дозволяючи людині бути тим, ким він був створений, навіть якщо це означає, що іноді його рішення будуть суперечити тим рішенням, які Бог прийняв би, якби в Своє час вирішив самостійно визначати все, що відбувається.

* * *

Загальна Боже провидіння дозволяє людям приймати власні рішення і йти їх власним шляхом по ходу історії. Але ось сенс провидіння особливого полягає в наступному: коли воно того вимагає, Бог втручається, щоб впливати на людські рішення, направляти їх і управляти ними. Він цілком здатний робити це так, щоб Його наміри були виконані.

* * *

Справжня свобода досить обмежена, обмежена не тільки Божим пануванням, але і нашої власної кінцівкою і придбаної нами гріховністю.

До сих пір немає єдиної думки, чи має людина цієї самої свободою волі, а якщо так, то, що це таке?
Це так, але хто були ці люди?
Так, каже, але чи означає це, що всі люди без винятку мають це бажання прийти до Христа?
Чому?
Але яким чином наш вибір може бути і обумовленим, і не вимушеним?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация