Що таке холодна війна?

Генсек ООН Антоніу Гуттеріш заявив в інтерв'ю одному з телеканалів, що холодна війна повернулася, хоча ситуація і відрізняється від тієї, яка була в минулому столітті.

«Тоді був серйозний конфлікт між США і Радянським Союзом. Тепер Сполучені Штати і росіяни не контролюють всіх, як це було раніше », - зазначив він, говорячи про ситуацію на Близькому Сході. Зараз не існує двох однорідних блоків, що протистоять один одному.

Ще одна відмінність, за словами Гуттеріша, полягає в тому, що раніше були механізми, що дозволяють гарантувати, що події не будуть виходити за певні рамки. Зараз вони більше не працюють. Ситуація в Сирії після ударів союзників була дуже небезпечною, проте «все заспокоїлося», чому, як заявив генсек ООН, він дуже радий.

Він додав, що Рада Безпеки ООН не може вирішити ситуацію в Сирії, так як сьогоднішній світ Радбез вже не представляє.

«Існує дискусія про реформи, щоб СБ більше відповідав сьогоднішньому світу. Як я вже неодноразово говорив, повної реформи ООН не буде без реформування Ради Безпеки », - підкреслив Антоніу Гуттеріш.

Що за холодна війна?

На жаль, генсек ООН виявився не першим, хто використав термін «холодна війна» по відношенню до існуючого стану справ у світовій політиці. Він лише повторив те, про що журналісти і політологи говорять вже давно. Але до недавнього часу холодною війною називали період після Другої світової війни, коли дві найбільші держави, США і СРСР, вступили в глобальне протистояння, до яке втягнули інші країни.

Війною в загальноприйнятому сенсі це назвати було не можна. Наддержави воювали, але виключно на чужих територіях і часто чужими руками. Пряме зіткнення мало на увазі застосування ядерної зброї і в перспективі вело до знищення планети, чого обидві сторони намагалися уникнути.

А чому холодна, хто це придумав?

Вираз «холодна війна» придумав не політолог, а відомий британський письменник і публіцист, автор класичної антиутопії «1984» Джордж Оруелл. У статті «Ти і атомна бомба», опублікованому в 1946 році в тижневику «Трібюн», він міркував, до яких наслідків може привести винахід ядерної зброї.

Зокрема, Оруелл прогнозував, що можуть з'явитися два або три «жахливих наддержави», що володіють атомною зброєю, що дозволяє в лічені секунди знищити мільйони людей. Як відзначав Оруелл, ці наддержави поділять світ між собою, уклавши негласну угоду ніколи не застосовувати ядерну зброю один проти одного. В результаті вони будуть перебувати в «стані постійної холодної війни». «Це поклало б край масштабним війнам ціною нескінченного продовження« світу, який не є світ ».

Прогноз на найближчі десятиліття виявився настільки точним, а термін настільки вдалим, що його підхопили миттєво, і він використовується до сих пір.

Але у Другій світовій війні США і СРСР були союзниками?

Це дійсно так. Але ідеологічні протиріччя між капіталізмом і соціалізмом, тимчасово забуті заради союзу проти гітлерівської Німеччини, нікуди не зникли. Після війни кожна країна-переможниця шукала вигоди для себе і прагнула зміцнити своє становище в світі і забезпечити собі максимальну ідеологічне і технічна перевага.

В кінці Другої світової США вперше застосували ядерну зброю в Японії. Передбачалося, що таким чином Вашингтон отримає місце беззастережного лідера і стане флагманом вільного світу в протистоянні з СРСР. Однак план вдався тільки наполовину: в СРСР також створили свою бомбу, викравши частину розробок головного конкурента. Вже 29 серпня 1949 року пройшли перші випробування.

У підсумку в світі утворилися два великих військово-політичних союзу. Один з них, НАТО, очолювали США. Другий, Організацію Варшавського договору - СРСР. Конфронтація двох наддержав тривала кілька десятиліть, з 1946 по 1991 рік.

НАТО - це ж американська організація?

Ні. Лідером НАТО дійсно є США. Але Північноатлантичний Альянс - це військово-політичний блок, в якому крім Штатів складаються Канада і більшість європейських країн. Спочатку союз створювався для відбиття можливої ​​радянської загрози, а його метою значилося «зміцнення стабільності і підвищення добробуту в Північноатлантичному регіоні». Тому після розпаду СРСР і закінчення холодної війни блок не розпався, а розширився за рахунок колишніх соціалістичних країн.

Тому після розпаду СРСР і закінчення холодної війни блок не розпався, а розширився за рахунок колишніх соціалістичних країн

Першими в НАТО увійшли колишні члени Організації Варшавського договору - Угорщина, Польща і Чехія, потім Болгарія, держави Прибалтики, Румунія, Словаччина та Словенія, в 2009-му році - Хорватія і Албанія, і в минулому році до них приєдналася Чорногорія. НАТО також підписало ряд угод про взаємодію з державами, які в альянс не входять, за програмою «Партнерство заради миру». До 2014 року в число цих держав входила і Росія.

Що таке Варшавський договір?

Організацією Варшавського договору називався союз восьми соціалістичних європейських держав. Документ офіційно називався «Договір про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу» і був підписаний 14 травня 1955 на Варшавському нараді європейських держав по забезпеченню миру та безпеки в Європі. Членами організації стали СРСР, який грав в союзі провідну роль, а також Албанія, Болгарія, Угорщина, НДР, Польща, Румунія і Чехословаччина.

Членами організації стали СРСР, який грав в союзі провідну роль, а також Албанія, Болгарія, Угорщина, НДР, Польща, Румунія і Чехословаччина

Першою ще в період холодної війни організацію покинула Албанія - в 1968 році, в знак протесту проти введення радянських військ до Чехословаччини (там намагалися провести реформи, спрямовані на розширення прав і свобод громадян та децентралізацію влади в країні, проте керівництво СРСР цього не схвалив, і протести були придушені за допомогою військової сили).

Після розпаду СРСР практично всі країни Варшавського договору вступили в НАТО. У тому числі і Чехословаччина, яка до того моменту теж розпалася на дві держави - Чехію і Словаччину.

А що за Карибська криза?

В ході холодної війни у ​​відносинах США і СРСР траплялися загострення. Найсерйознішу кризу, відомий як Карибський, стався в 1962 році. причиною стало крихітне латиноамериканська держава - Куба . Перемогли революціонери на чолі з Кастро почали будувати там соціалізм, США надавали на країну тиск, і Куба попросила допомоги СРСР. Генсек Микита Хрущов прийняв рішення розмістити на Кубі радянські ракети з ядерними боєголовками. Світ опинився на межі атомної війни.

Криза вдалося вирішити завдяки переговорам: радянські війська виводили з Куби в обмін на гарантії її територіальної недоторканності і невтручання в її внутрішні справи з боку США. Обидві сторони свої обіцянки виконали. Нинішня ситуація в Сирії, де війська Росії і Штатів знову підтримують різні сторони конфлікту, змушує багатьох згадувати цю історію.

А В'єтнам і Афганістан?

Кілька разів спалахували конфлікти в третіх країнах, в яких прорадянські сили стикалися з проамериканськими. Першою такою площадкою стала Корея, коли північнокорейська армія, підтримувана СРСР, вторглася на територію прозахідної Південної Кореї. Американські військові вирушили допомагати союзникам, але війна зайшла в глухий кут і закінчилася в 1953 році. У Кореї, як і раніше існують дві держави - комуністична КНДР і демократична Республіка Корея.

Два десятиліття тривала війна у В'єтнамі. Ситуація була схожа з корейської - північнов'єтнамських комуністів підтримали товариші з Москви, США у відповідь ввели регулярні війська, щоб відстояти лояльний їм Південний В'єтнам. Планувалося, що кампанія триватиме недовго, проте американці боролися у В'єтнамі десять років і в результаті були змушені піти з країни ні з чим. У В'єтнамі утворилася соціалістична республіка.

У В'єтнамі утворилася соціалістична республіка

Весь цей час в самих Штатах вирували протести проти війни, які призвели до масштабних змін в країні. Одним з найбільш серйозних стала скасування загальної військової повинності і перехід на контрактну армію.

Останньою крапкою протистояння став Афганістан, в який СРСР ввів війська, щоб підтримати керівництво звалився соціалістичного режиму. США прийняли другу сторону конфлікту - ісламських моджахедів.

Результат був невтішний для всіх учасників. СРСР отримав власну версію В'єтнаму - Афганістан став кошмаром всіх радянських матерів, а відсутність результату серйозно вдарило по армії. Сам Афганістан від наслідків тієї війни не оговтався до сих пір. А один з головних моджахедів на ім'я Усама Бен Ладен віддячив США за допомогу, організувавши найбільший в історії теракт 11 вересня 2001 року, коли смертники атакували Вежі-близнюки і Пентагон.

А що таке гонка озброєнь?

Одним з найяскравіших проявів холодної війни стала гонка озброєнь - змагання, в якому військові і вчені двох блоків винаходили все більш руйнівні і вражаючі види зброї масового знищення, що діють не тільки на землі, але в космосі. Деякий час навіть всерйоз говорили про можливі зоряні війни - і мова йшла не про фантастику, а про реальність, хоча і вкрай небажаною.

Супердержави змагалися в кількості і якості ядерної зброї, забезпечивши нічні кошмари мільйонам простих людей і художників на багато років вперед. Будувалися бомбосховища, в школах на заняттях ОБЖ дивилися фотографії атомних вибухів і обговорювали жахливі наслідки ядерних ударів, в тому числі променеву хворобу, мутації і ефект ядерної зими (передбачалося, що в результаті широкомасштабного застосування атомної зброї на всій Землі встановиться клімат, схожий з арктичним) .

Страх атомного апокаліпсису знайшов відображення і в кінематографі. Стенлі Кубрик в чорній комедії «Доктор Стрейнджлав», обіграв тему в сатиричному ключі. Однак більшість фільмів серйозні і страхітливо. Люди дуже швидко стали боятися не тільки самої війни, а технічну помилку, яка могла призвести до катастрофи. Режисери раз по раз обігравали схему збою в системі, який призводить до мимовільного обміну ядерними ударами.

А чим все закінчилося?

Кардинальний поворот стався за Рональда Рейгана і Михайла Горбачова. За загальним визнанням, головну роль в закінченні холодної війни зіграв радянський лідер. Це стало одним з результатів оголошеної в країні перебудови. Горбачов закликав до нового мислення - і продемонстрував його сам. У країнах Східної Європи почали один за іншим валитися соціалістичні режими. У догорбачевскіе часи це закінчилося б введенням військ у збунтувалася країну, однак при новому керівнику Кремль на це не реагував. В СРСР вирував свій криза, яка призвела до краху комуністичного режиму і розпаду країни в 1991 році.

Хто переміг у холодній війні?

Вважається, що перемогу здобули США. Економіка СРСР не витримала гонки озброєнь, а сам Союз - порівняння з розвиненими країнами. Напівзлиденне існування громадян СРСР, обумовлене торжеством планової економіки, робило марними спроби довести перевагу комуністичного ладу. На початку 1990-х років США і Європа навіть підтримували колишніх суперників, збираючи для них гуманітарну допомогу - їжу та одяг.

Зараз багато хто ностальгує за часами СРСР, проте список того, чого не було в країні і що є зараз, можна складати нескінченно, починаючи від туалетного паперу і закінчуючи комп'ютерами - в цій гонці США також залишили заокеанського противника далеко позаду.

Після закінчення холодної війни зросли вже покоління дітей, які не чекають ядерного апокаліпсису і не вважають, що на тому боці планети живуть люди, готові їх знищити, які вільно їздять по країнах і континентах і спілкуються з усім світом по інтернету. Так що варто визнати, що після закінчення холодної війни у ​​виграші залишилися всі.

Що за холодна війна?
А чому холодна, хто це придумав?
Але у Другій світовій війні США і СРСР були союзниками?
НАТО - це ж американська організація?
Що таке Варшавський договір?
А що за Карибська криза?
А В'єтнам і Афганістан?
А що таке гонка озброєнь?
А чим все закінчилося?
Хто переміг у холодній війні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация