Що робить Сталін на іконі?

Два роки тому в Санкт-Петербурзі був звільнений з посади настоятеля і переведений в зруйнований обласної храм священик, який розмістив у своїй церкві ікону із зображенням блаженної Матрони Московської і Сталіна Два роки тому в Санкт-Петербурзі був звільнений з посади настоятеля і переведений в зруйнований обласної храм священик, який розмістив у своїй церкві ікону із зображенням блаженної Матрони Московської і Сталіна. Виявляється, така ж ікона є і в Москві. Чи означає це, що шанувальники блаженної Матрони моляться Сталіну і ставлять йому свічки?

У сучасній російській масовій культурі образ Йосипа Віссаріоновича Сталіна грає ту ж роль, що і образ Че Гевару в культурі світовій. З тією лише різницею, що Команданте Че служить символом романтичної революції і революціонерів, а "батько народів" - романтичної імперії і порядку. Портрет Сталіна на стіні або на футболці - це свого роду "фе" лібералізму і лібералам: дивіться, космополіти безрідні, терпіння народне не безкінечна, знайдеться і на вас управа.

Образ вождя проник і в церковне середовище. Сталося це з тієї причини, що на початку 90-х років державно-патріотичні політичні погляди сприймались в середовищі православної громадськості як індульгенція, автоматично гарантує своєму власникові повне відпущення гріхів. Патріота, незалежно від його політичних і навіть релігійних поглядів, автоматично зараховували в "свої", навіть якщо він про це, в общем-то, не дуже просив.

Поява Сталіна на іконах пов'язано з апокрифами про зустріч глави радянської держави з блаженною Матроною. Як оповідає одне з фольклорних переказів, у 1941 році Сталіну розповіли, що в районі Арбата живе прозорлива жінка, яка може передбачити результат війни. Сталін нібито незабаром таємно відвідав старицу, і вона нібито сказала йому наступне: "Червоний півень переможе. Перемога буде за тобою. Ти один з начальства не залишиш Москву". За іншою версією, блаженна стукнула вождя кулачком по лобі і сказала: "Москву не здавай, думай-думай, а як прийде Олександр Невський, так всіх за собою і поведе".

Історію цю виключили з офіційною версією житія святого і визнали малоймовірною на тій підставі, що як до, так і після війни Матрона Московська, терпіла з боку радянської влади гоніння. Вона часто переїжджала з місця на місце, побоюючись накликати кару влади на тих, хто давав їй притулок, і своїх численних відвідувачів. Жінка, у якої блаженна Матрона прожила довгий час, була арештована, засуджена за участь в "церковно-монархічної групі" і провела п'ять років у таборах.

Проте, ця легенда залишається дуже привабливою для тих, хто бачить створення сильної держави головним сенсом людського історії і вважає, що заради досягнення цієї мети виправдані будь-які засоби. "Благословення, отримане вождем від святої" виглядає приводом для легітимації будь-яких дій Сталіна "в ім'я величі і прогресу".

Зображення на іконах лиходіїв, тварин і навіть бісів цілком допустимо з точки зору церковних канонів. На іконах з житіями мучеників зображують і їх мучителів, великомученика Георгія Побідоносця традиційно зображають пронизує списом змія, а Архистратига Божого Михаїла - перемагає сатану. Проблема ікони "блаженної Матрони і Сталіна" полягає в тому, що Йосип Віссаріонович явно постає на ній центральною фігурою і об'єктом для поклоніння, що неприпустимо не тільки для гонителів Церкви, але навіть для явних, але ще не канонізованих святих.

Є думка, що зображення Сталіна на іконі блаженної Матрони було скопійовано з відомої картини Олександра Герасимова "Сталін і Ворошилов на прогулянці в Кремлі", що отримала в народі жартівливе прізвисько "Два вождя після дощу". Саме тому одна нога Йосипа Віссаріоновича на іконі коротша за іншу - в оригіналі її закриває Ворошилов.

Народні перекази про "таємному християнстві" і "покаяння" Сталіна також передаються з вуст в уста, не дивлячись на набагато більш авторитетні свідчення про те, що вождь більшовиків до кінця своїх днів залишався переконаним атеїстом. Проте, майже в кожному зі старих, які не закривалися за радянських часів парафій можна зустріти бабусю, яка повідає голосним шепотом, що саме в цьому храмі Йосипа Віссаріоновича відспівували.

Читайте найцікавіше в рубриці " релігія "

Чи означає це, що шанувальники блаженної Матрони моляться Сталіну і ставлять йому свічки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация