Що було, коли Одеси ще не було

Що ж було на тому місці, де виник наше місто Що ж було на тому місці, де виник наше місто?

Хто обживав причорноморські степи, кого овівали вільні степові вітри?

Археологи та історики, багато років досліджують історію Причорномор'я, відкривають завісу таємниці.

Перші матеріальні пам'ятники стародавньої культури відносяться до палеоліту - близько 2,5 млн. Років тому, більш пізні проливають світло на традиційні заняття людей в цій місцевості (скотарство, полювання, рибальство, видобуток солі), які змінювали продуті своєї праці на кремінь, бурштин, мідні знаряддя.

Починаючи з VII століття до нашої ери на чорноморському узбережжі стали з'являтися грецькі колонії. Підтвердженням чому служить археологічний пам'ятник - cохранённая частина археологічесого розкопу на Приморському бульварі.

І хоча в кінці VI - початку V століть до нашої ери в Причорномор'ї влаштувалися скіфи, пізніше - сармати, але саме осілі землеробські племена, як встановили вчені, з'явилися предками сучасних східних слов'ян.

І пізніше по землям антів (східних слов'ян), як згубні степові бурі, проносилися завойовники: готи, гуни ..., пізніше - печеніги і половці.

На час виникнення Давньоруської держави тут мешкали східнослов'янські племена уличів і тиверців, селівшіхся уздовж Дністра до самого Дунаю.

У XIII столітті на місці майбутнього міста Одеса виникли поселення і порт Коцюбіево (Качібеево, Коцюбеїв, Качибей, Куджабей, Гаджібей, Хаджибей, Аджибей).

У цей час на території Північного Причорномор'я господарювали татари, однак на місці майбутньої Одеси була стоянка генуезьких судів - Джінестра (італійська назва дрока - чагарнику, поширеного в причорноморських степах).

В кінці XIV століття цей край переходить у володіння великого князівства Литовського. І тоді ж відбувається перша згадка в письмових джерелах про поселення Качибей.

Коли в XV столітті Причорномор'я увійшло до складу Кримського ханства, а потім Оттоманської імперії, поселення і порт були зруйновані татарами, а потім «відновлені» турками - на місці між сучасними Воронцовским палацом і Потьомкінських сходами побудована фортеця Єні Дунья (Новий світ), поруч - поселення під назвою Хаджибей (в сторону сучасної Думській площі і за неї).

В ті роки Росія прагнула придбати вихід до Чорного моря. Успіх принесла війна 1787-17911 р.р., коли згідно Ясскому світу (1791 г.) до Росії відійшли землі між річками Південний Буг і Дністер.

У 1789 році суворівські воїни ( пам'ятник А.В. Суворову в Одесі ) Під командуванням графа генерала-фельдмаршала Івана Васильовича Гудовича разом з українськими козаками Антона Андрійовича Головатого ( пам'ятник отаману Головатому в Старобазарному сквері Одеси) і Захарія Олексійовича Чепіги взяли приступом стіни Хаджибея.

І сьогодні, стоячи в самому серці Одеси - перед Оперним театром, ми можемо уявити, як все це відбувалося.

14 вересня 1789 року. У досвітній імлі російські загони по балках таємно підійшли до фортеці.

Головний загін І.М. Дерібаса ( пам'ятник Йосипу Дерибасу на початку вулиці Дерибасівській) попрямував до фортеці від Кривий балки, а загін полковника А.С. Хвостова - з боку Пересипу, щоб відвернути на себе увагу турків.

Моментально була зайнята територія перед фортецею: між нинішньою Театральною площею та карантинній балкою , Перешкоджаючи тому, щоб турецький флот не міг прийти на виручку гарнізону Хаджибея.

На козаків і солдатів, піднімалися на фортечні стіни по обривистих схилах нинішнього Приморського бульвару (схили місячного парку ), Обрушився вогонь з двох сторін: 112 гармат фортеці і гарматні залпи з крейсувала уздовж берега турецьких суден. За хитким мотузковим сходам російські воїни під проводом капітана Трубнікова піднімалися на стіни і билися з турками вже на подвір'ї фортеці. На обриві була виставлена ​​батарея, що відкрила вогонь по турецьким кораблям.

Із закінченням російсько-турецької війни (1787-1792) місцевість стала називатися Новоросійський краєм.

Неподалік від турецької фортеці була споруджена фортеця (трохи більше в оповіданні про парку ім. Т.Г. Шевченко ) І було прийнято рішення побудувати тут порт.

День 22 августа (2 вересня за новим стилем) 1794 року, коли були закладені перші камені фундаменту портових споруд і вбиті перші палі став вважатися днем народження Одеси.

Чому Одеса? Археологи припускали, що на цьому місці колись існувала грецька колонія Одессос. Грецька колонія дійсно тут була ( археологічний розкоп на Приморському бульварі). Однак пізніше з'ясувалося, що Одессос знаходився на місці нинішнього болгарського міста Варна. Проте ім'я Одеса залишилося.

Є що сказати?
Не мовчи! коментуй:

Що ж було на тому місці, де виник наше місто?
Хто обживав причорноморські степи, кого овівали вільні степові вітри?
Чому Одеса?
Є що сказати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация