Що таке медреформа, і як вона відіб'ється на переселенців

Володимир Михайлович, пенсіонер, зовсім недавно переїхав з окупованого Севастополя в Ірпінь - невелике місто під Києвом. У січні 2018 року його відчув, що захворює і йому потрібна консультація терапевта. Однак у місцевій поліклініці переселенця відмовилися приймати, заявивши, що йому необхідно пред'явити довідку внутрішньо переміщеного особи.

У той же день він відправився в місцеве управління соціального захисту населення, щоб отримати документ, оформлення якого зазвичай займає близько півгодини. Але і там він отримав "відкоша": талончик на прийом до фахівця можна було отримати лише на наступний місяць. Тоді довелося йти в приватну клініку, де без всяких питань, але і не безкоштовно, він отримав необхідне лікування.

З тих пір пройшло два місяці. Володимир Михайлович вже отримав довідку переселенця і вирішив знову спробувати своє щастя. Він пішов до Центральної поліклініки міста з метою вибрати собі лікаря і підписати з ним декларацію.

"Наслухався по телевізору заклики не переживати і йти в будь-який медичний заклад, вибирати лікаря і підписувати декларацію, ось і я вирішив спробувати. Перше, з чим я зіткнувся, - це кілька десятків людей в холі біля реєстратури, які намагалися з'ясувати, як їм підписати декларацію з доктором ", - згадує він.

У реєстратурі Володимира Михайловича попросили пред'явити паспорт. Коли співробітниця побачила, що в документі кримська прописка, попросила довідку переселенця. Пенсіонер вирішив уточнити, навіщо потрібна довідка, якщо згідно медреформу не має значення, де ти прописаний.

"Я згадав про реформу і спробував пояснити, що по телевізору говорили, що я можу вибирати лікаря без прив'язки до прописки і місця проживання. У реєстратурі сказали, що можуть завести на мене тільки тимчасову картку, яка дозволить мені безкоштовно звертатися до терапевта, але ось похід до вузьких спеціалістів для мене буде платним. Коли показав довідку, то без проблем відправили до лікаря, в кабінеті якої я підписав декларацію ", - говорить він.

І подібні історії не поодинокі. Медреформа тільки вступила в силу, але вже розкрила ряд проблем, в тому числі і для переселенців. "ОстроВ" розбирався, з якими складнощами можуть зіткнутися українці з донецькою або кримської пропискою в медичних установах України і як з ними впоратися.

Що таке медреформа?

В кінці минулого року президент Петро Порошенко дав старт медичній реформі, підписавши закони "Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості" та "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення".

І хоча закони вже вступили в силу, медреформа буде впроваджуватися поетапно. І почнеться вона з змін надання первинної медичної допомоги. Тепер українці повинні знайти свого лікаря (сімейного лікаря, педіатра або терапевта) і підписати з ним декларацію. За кожного пацієнта лікар буде отримувати 370 грн на рік, а з 2019 - 450 грн. Таким чином в МОЗ хочуть стимулювати лікарів працювати краще, а медустанови - надавати більш якісні послуги. Доктор може "набрати" певний число пацієнтів 2000 для терапевта, 900 для педіатра і 1800 для сімейного лікаря. При цьому українці можуть вибирати лікаря незалежно від прописки і місця проживання. Декларацію з лікарем можна підписати як в державних медустановах, так і в приватних. Однак останні поки не поспішають брати участь в програмі, так як держфінансування у вигляді 370 грн на рік на одного пацієнта вважають занадто малим (в приватних клініках 1 прийом у терапевта зараз коштує від 250 грн).

Вводиться також електронна система охорони здоров'я eHealth, куди будуть вноситися всі дані пацієнтів і медичних закладів України і через яку можна буде записатися на прийом до лікаря через інтернет.

Цей етап реформи стартував з 2 квітня 2018 року і вже показав свої слабкі сторони. Деякі медичні установи відмовляють пацієнтам в підписанні декларації через їх місця реєстрації або пояснюючи це технічними збоями в системі.

"Все поки працюють дуже обережно. Багато хто боїться, що система не приживеться. Працівники реєстратури скаржаться на поганий інтернет, погану техніку або взагалі її відсутність, до того ж багато до кінця не розуміють, як їм буде нараховуватися зарплата по-новому. А хтось то відверто все це саботує, мотивуючи це нинішній низькою зарплатою. Загалом все причаїлися і дивляться, як воно все піде і які будуть покарання за невиконання всіх цих нововведень. Тому я не думаю, що найближчим часом варто очікувати підвищення якості медичних послуг, про Обен в невеликих населених пунктах. А цукерки і "50 гривень" як до початку реформи носили, так і зараз продовжують нести, а лікарі і медсестри не відмовляються брати ", - розповіла" Острову "співробітниця однієї з київських районних поліклінік.

У соціальних мережах українці вже діляться першими підсумками медреформи, відзначаючи, що в багатьох медустановах не вистачає комп'ютерів, сімейних лікарів або скаржаться на технічні неполадки в системі.

Другий етап медреформи почнеться в 2019-2020 рр і торкнеться вже спеціалізовану медичну допомогу.

Але найбільше українців хвилює те, скільки буде коштувати медицина після всіх нововведень. У МОЗ запевняють, що зі стартом медичної реформи більшість медичних послуг залишаться безкоштовними для пацієнта, але платними для держави.

Наприклад, в законі йдеться, що в лікарні може бути не більше 20% платних послуг від їх загальної кількості. А ось що буде платним, а що безкоштовним, буде вирішувати Верховна Рада, яка, починаючи з 2019 року, щороку буде переглядати цей перелік і відповідно виділяти гроші з держбюджету на покриття тих чи інших послуг. Все інше повинні будуть оплачувати українці зі своєї кишені.

"До 2020 року головне завдання Міністерства охорони здоров'я, уряду і парламенту зібрати реальну статистику захворюваності, розрахувати справедливі тарифи на кожну послугу і виділити достатньо коштів, щоб закупити потрібну кількість послуг і ліків", - кажуть у профільному міністерстві.

У МОЗі хочуть, щоб до 2020 року "українці отримували максимальну кількість медичних послуг за державний кошт, а перелік платних послуг був мінімальним".

Разом з цим вже зараз відомо, що безкоштовними залишаться такі види допомоги:

- екстрена медична допомога;

- первинна допомога - лікування у терапевта, сімейного лікаря та педіатра;

- спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога;

- паліативна медична допомога;

- медреабілітації;

- медична допомога дітям до 16 років;

- медична допомога в зв'язку з вагітністю та пологами.

Що стосується тільки первинної допомоги, то вже зараз пацієнти можуть розраховувати на такі безкоштовні послуги:

- загальний аналіз крові та сечі;

- рівень глюкози в крові;

- загальний холестерин;

- вимірювання тиску, ЕКГ;

- аналізи на ВІЛ, вірусні гепатити.

Загалом, в Міністерстві охорони здоров'я констатують, що хоч і з невеликими перебоями, але перший етап медреформи стартував успішно, і визнають, що пацієнти скаржаться на відмови в підписанні декларації з різних причин (неготовність електронної системи або через місця реєстрації пацієнта). У МОЗі нагадують, що це правомірно лише в двох випадках: заклад ще не підключено до електронної системи охорони здоров'я і всі лікарі медичного закладу набрали оптимальну кількість пацієнтів.

Отже, для того, щоб "влитися" в реформаторські зміни, необхідно вибрати собі лікаря і підписати з ним декларацію. Для цього спочатку потрібно звернутися в медичний заклад (наприклад, поліклініку), де працює терапевт, педіатр або сімейний лікар, з яким ви маєте намір підписати декларацію (ви можете вибрати будь-якого лікаря навмання або піти до когось конкретно, наприклад, за рекомендацією знайомих) . З одного боку, в МОЗ радять не поспішати, так як це безстроковий процес і немає кінцевої дати, коли вже не можна буде підписати декларацію. З іншого боку, потрібно пам'ятати, що у кожного лікаря кількість пацієнтів обмежена, і хороших фахівців можуть швидко "розібрати". З документів потрібно мати з собою паспорт, ІПН і мобільний телефон (для СМС-верифікації).

Дуже важливо, щоб медустанову було підключено до електронної системи eHealth (дізнатися про це можна в реєстратурі або зателефонувавши в поліклініку). У МОЗ обіцяють, що вже в найближчому майбутньому всі медичні установи будуть підключені до цієї системи, але поки 100% -го покриття немає (станом на 4 квітня було підключено 63% медустанов, які надають первинну допомогу). Тому будьте готові почути: "Приходьте через місяць-два, коли система буде підключена". Головний орієнтир - це синя наклейка "Тут можна зверни свого лікаря", яка свідчить, що в медустанові можна підписати декларацію.

Далі в реєстратурі (або в кабінеті у лікаря) внесуть ваші дані в електронну систему, роздрукують декларацію і попросять поставити підпис. Після цього ваші дані повинні будуть з'явитися в електронній системі. Якщо ви будете незадоволені роботою свого лікаря, то в будь-який момент ви зможете змінити його абсолютно безкоштовно.

Якщо вам відмовляють у підписанні декларації, то в МОЗ рекомендують звертатися за роз'ясненнями до головного лікаря, місцеве управління охорони здоров'я або на гарячу лінію 15-45.

Медреформа для переселенців

"Проблеми переселенців в медичній сфері в основному зводяться до незнання співробітниками медустанов законодавства України, з-за чого виникають такі моменти, як витребування додаткових документів з ВПЛ або відмову в наданні медичних послуг. Але ці проблеми, як правило, зникають після проведення роз'яснювальних робіт з медперсоналом. Ще одна проблема, але вона стосується не тільки переселенців, а й усіх українців, - це вимога оплати за послуги або "благодійних внесків". Просто ВПЛ як матеріально незахищена кат горія громадян України ці проблеми відчуває набагато гостріше. Брак медичних препаратів, особливо для людей зі специфічними захворюваннями (діабет, рак), також є проблемою для переселенців. Але це більше проблема окремих регіонів України, ніж конкретно внутрішньо переміщених осіб ", - стверджує заступник координатора громадської ініціативи "Крим SOS" Денис Савченко.

Відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", переселенці мають право на медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, а також на забезпечення лікарськими засобами у випадках і порядку, визначених законодавством.

Варто відзначити, що наявність довідки переселенця ніяк не повинно відбиватися на надання медичних послуг ні до, ні після реформи. Просто немає такого закону, в якому б прописувалося, що "внутрішньо переміщені особи можуть обслуговуватися в медустановах тільки з довідкою ВПЛ".

Однак, за інформацією "Острова", у багатьох медустановах (в основному в поліклініках) цей принцип не дотримається. Там наполегливо вимагають довідку.


"Я кілька разів намагалася зареєструватися в місцевій поліклініці, щоб потрапити на прийом до терапевта. Однак там наполегливо говорили мені, що потрібна довідка переселенця. У них такі інструкції і все тут. Тоді я вирішила сходити в поліклініку біля роботи в центрі Києва, де мене також послали за довідкою. Хоча я точно знаю, що багато моїх знайомих-переселенці спокійно обслуговуються в медичних установах без довідки. Загалом з третьої спроби я змогла знайти поліклініку, де довідка не потрібна, але осад все одно залишився ", - розповіла" Про тров "переселенка з Донецька Наталія.

Після вступу в силу медреформи дівчина вже більш впевнено пішла "штурмом" на місцеву поліклініку, де їй рік тому відмовили в обслуговуванні. І в цей раз персонал виявився більш дружелюбним: ніякої довідки у неї не вимагали, а й декларацію підписувати відмовилися, пославшись на технічні збої в системі.

"Мене попросили прийти пізніше, а ще краще - набагато пізніше, тому що в реєстратурі не можуть впоратися з новою технікою і системою, яка постійно зависає. Тим, хто дуже поспішає підписати декларацію, видають паперові бланки і складають їх в купу в кутку, хоча повинні вносити дані в електронну базу ", - говорить Наталя.

Про те, що у переселенців є проблеми з медичним обслуговуванням, визнала і виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

"Ми всі платимо за все, не тільки переселенці, а всі українці. Далі - порушення прав переселенців на доступ до медицини. Чому? Тому що у них немає прописки. Вони повинні бути десь зареєстровані, щоб було фінансування за їх медицину. Зараз йдуть реформи, щоб ми могли звільнити людей від цієї прописки, - заявила глава МОЗ ще рік тому.

За логікою вибір лікаря без прив'язки до прописки, реєстрації та фактичного місця проживання повинен вирішити більшість проблем переселенців, пов'язаних з медичним обслуговуванням у державних поліклініках. Таким чином, ВПЛ нарівні з усіма українцями можуть вибирати будь-якого лікаря.

Журналіст "Острова" вирішив особисто перевірити медреформу в дії, і відправився в найближчу поліклініку в одному зі спальних районів міста Києва.

Отже, вівторок, 10 квітня, 9 ранку. Біля реєстратури зібралася невелика черга, в основному, з літніх людей. Співробітниця намагається їм пояснити, навіщо потрібно підписувати декларацію і що це таке.

"Я не хочу нічого заповнювати і підписувати. Я хочу просто ходити до свого лікаря", - нарікає бабуся.

Кілька хвилин пояснень, що в Україні йде медична реформа і тепер вона зможе через інтернет записуватися до свого лікаря, не дали результатів, - вона боїться, що її змусять платити гроші за відвідування лікаря, її це лякає найбільше.

"Все залишиться безкоштовним, не переживайте, просто потрібно підписати один папірець і все", - нарешті переконують її.

Мене в реєстратурі відправляють відразу до "мого терапевта", щоб я підписав з ним декларацію.

"Все заповнюється і підписується в кабінеті у лікаря", - пояснюють мені.

Як саме вибрати лікаря, не пояснюють.


"Я вас можу відправити до терапевта, до якого ви прикріплені. Або можете записатися до іншого - вирішуйте самі. Тут ви вирішуєте самостійно", - кажуть мені.

Що стосується прописки, то відповідають, що це не має значення, переселенець я чи ні, ніяка довідка не потрібна, тільки паспорт та ІПН.

Але не скрізь така ідилія. Наприклад, в одній з поліклінік Запоріжжя переселенці з Криму Ірині відмовили в підписанні декларації, зажадавши довідку ВПЛ як обов'язковий документ. Допомогло тільки звернення до головного лікаря, якому "довелося пригрозити скаргами і телебаченням".

"Питання вирішилося швидко і жорстко, але осад залишився. Я рекомендую переселенцям в таких випадках не опускати руки, скаржитися і відстоювати свої права. У даному випадку спрацювала некомпетентність медперсоналу, і я впевнена, що в майбутньому в цій поліклініці подібних випадків не буде", - сказала вона "Острову".

Координатор гарячої лінії громадської організації "Донбас SOS" Віолетта Артемчук запевняє, що згідно з чинним законодавством лікарі не мають права вимагати від переселенців довідки ВПЛ і будь-які ще додаткові документи.
"Для переселенців не передбачено окремого механізму: декларацію з лікарем може підписати будь-який громадянин України незалежно від місця проживання. Ми не можемо поки окремо виділити характерні проблеми для переселенців. Питання про підписання декларацій єдині як для внутрішньо змінних осіб, так і для всіх інших" , - сказала вона в коментарі "Острову".

Але якщо все-таки в поліклініці відмовляться підписати декларацію через те, що немає довідки переселенця або через вашого місця реєстрації, то в МОЗ рекомендують наступне:

1. Процитувати лікаря або в реєстратурі "Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу". Саме цей документ регламентує процес вибору лікаря, підпис і припинення декларації.

"Пацієнт (або його законний представник) має право вибирати лікаря, який надає первинну медичну допомогу, незалежно від місця реєстрації".

2. Якщо це не допоможе, то звернутися за роз'ясненнями до головного лікаря.

3. Якщо головлікар відмовляє в реалізації вашого права на вільний вибір лікаря, то можна звернутися до місцевого управління охорони здоров'я з заявою на ім'я керівника управління.

4. Зателефонувати на гарячу лінію 15-45.

5. Заповнити онлайн-заявку на сайті МОЗ , Де викласти ваш досвід підписання (або непідписання) декларації з лікарем

В цілому перший етап медичної реформи на вибір сімейного лікаря без прив'язки до місця реєстрації може значно спростити життя переселенців з Донбасу і Криму. Міністерство охорони здоров'я розробило непогану програму, залишилося тільки її реалізувати в усій Україні і вчасно реагувати на випадки саботажу і порушення прав пацієнтів.

Владислав Булатчік, "ОстроВ"


Що таке медреформа?
Чому?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация