Що потрібно знати про нову Воєнну доктрину: Росія - головний противник, курс на НАТО і збереження призову - Політичні новини України - Нова Військова доктрина не вирішує всіх проблем в оборонному секторі, але визначає ключові позиції, без яких не побудувати армію, відзначають експерти

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

26 вересня 2015 року, 7:46 Переглядів: 26 вересня 2015 року, 7:46 Переглядів:   Україна визначилася, з ким воювати і з ким дружити

Україна визначилася, з ким воювати і з ким дружити. Фото: AFP.

Днями в Україні сталося без перебільшення історична подія. Вперше на законодавчому рівні Росія була визнана головним військовим супротивником нашої країни. "Сьогодні військовим супротивником Україна вважає Російську Федерацію", - йдеться в п. 28 нової редакції Воєнної доктрини України.

Документ був схвалений на засіданні РНБО 2 вересня, а 24 вересня президент своїм Указом №555 затвердив рішення Радбезу.

Це вже третя редакція військової доктрини України. Перша була ухвалена 19 жовтня 1993 року, друга 15 червня 2004 року.

Перша була ухвалена 19 жовтня 1993 року, друга 15 червня 2004 року

Росія - основний противник

Визнання Росії основним противником, на думку експертів, є головним позитивним нововведенням ухваленого документа.

"Ми відкрито сказали, хто наш противник. Ми розуміємо, що у нас є ворог. Раніше ми писали тільки про загрози (попередня редакція доктрини)", - сказав Сегодня.ua президент Атлантичної ради України Вадим Гречанінов.

Разом з тим, директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський зазначає, що в документі немає чіткого визначення інших потенційних супротивників нашої країни. "Позитивним є те, що чітко позначена Росія, як противник. У той же час дуже нечітко визначені потенційні противники", - сказав він Сегодня.ua.

Дійсно, велика увага приділяється, в першу чергу, Россі. Зокрема, в преамбулі до документа наголошується, що саме дії РФ (окупація Криму та розпалювання конфлікту на Донбасі) послужили головною причиною для перегляду Воєнної доктрини України.

Більш того в шести з семи актуальних військових загроз для України, які визначає доктрина, є згадка про РФ:

збройна агресія і порушення територіальної цілісності України (тимчасова окупація РФ Криму та військова агресія на Донбасі), нарощування військової потужності РФ, в тому числі потенційна можливість розгортання тактичної ядерної зброї на території Криму;

мілітаризація Росією тимчасово окупованій території шляхом формування нових військових з'єднань і частин;

присутність військового контингенту Російської Федерації в Придністровському регіоні Республіки Молдова,

нарощування РФ поблизу держкордону України угруповання військ з потужним ударно-наступальним потенціалом;

активізація спеціальними службами Росії розвідувально-підривної діяльності в Україні з метою дестабілізації внутрішньої соціально-політичної обстановки;

діяльність на території України не передбачених законом збройних формувань;

територіальні претензії Російської Федерації до України і посягання на її суверенітет і територіальну цілісність.

Всього в документі, слова і словосполучення Росія, Російська Федерація і російська агресія в різних варіаціях зустрічається 39 разів. У попередньому варіанті доктрини про Росію не було жодної згадки.

Курс на НАТО

Другим важливим аспектом, який чітко прописаний в доктрині, є курс України на вступ до НАТО, відзначають експерти.

"З відмовою від політики позаблоковості України вибудовує нові підходи до забезпечення національної безпеки, надає пріоритет участі у вдосконаленні та розвитку євроатлантичної та європейської системи колективної безпеки. Для цього Україна буде інтегруватися в європейський політичний, економічний, правовий простір з метою набуття членства в ЄС, а також поглиблювати співпрацю з НАТО для досягнення критеріїв, необхідних для членства в цій організації ", - йдеться в п.52.

Саме рішення про позаблоковість України, на думку полковника ЗСУ, народного депутата від БПП Юлія Мамчура призвело до втрати Криму і втрати контролю над частиною Донбасу. "Це концептуальний документ (військова доктрина), який вже давно мав бути у нас. Але наша політика позаблоковості привела до того, що ми (в момент кризи) виявилися роззброєні", - пояснив він Сегодня.ua.

Відзначимо, п. 55 доктрини пріоритетним завданням визначає досягнення до 2020 року повної сумісності Збройних Сил України з відповідними силами держав - членів НАТО.

Як відомо, Верховна Рада підтримала закон про позаблоковий статус 1 липня 2010 року, коли при владі був Віктор Янукович. 23 грудня 2014 року парламент скасував своє попереднє рішення і затвердив курс України на зближення з НАТО.

заклик зберігається

Крім ключових військово-політичних рішень щодо головних супротивників і подальшого курсу держави, військова доктрина також поставила крапку в такому важливому для багатьох українців питанні, як призов до армії.

Зокрема, п. 28 доктрини серед іншого визначає "збереження в умовах збройного протистояння і реальної загрози агресії змішаного принципу комплектування Збройних Сил України ... з поступовим збільшенням кількості військовослужбовців за контрактом у складі бойових військових частин". У цьому ж пункті зазначається, що військовослужбовці строкової служби не будуть залучатися до участі в бойових діях

Раніше зростання контрактної складової анонсував Петро Порошенко , Президент також повідомив що призовний вік буде збільшено з 18 до приблизно 20 років. А глава парламентської фракції БПП Юрій Луценко заявив, що частку контрактної армії потрібно збільшити з 50 до 70%.

За словами Юлія Мамчура, в доступній для огляду перспективі в Україні навряд чи відмовляться від призову. "У нас країна воює. Якщо загине професійно-підготовлений військовий-контрактник, то його потрібно кимось замінити. Нам потрібно мати резервну армію. Потрібен змішаний принцип комплектування Збройних сил. Ми не зможемо поміняти наших сусідів, і змішаний принцип комплектування буде залишатися" , - пояснив він.

Як відомо, 14 жовтня 2013 року колишній президент Віктор Янукович указом №562 скасував обов'язковий призов на строкову службу до Збройних сил. Однак вже 1 березня 2014 року в.о. президента, спікер Верховної Ради видав указ про призов на строкову військову службу чоловіків 18-25 років, які не мають права на звільнення або відстрочку від служби в Збройних силах.

15 червня 2015 року Верховна Рада відновила призов на строкову службу і збільшила призовний вік до 27 років. При цьому термін призову для осіб з вищою освітою склав 12 місяців, для осіб, які не мають вищої освіти, - 18 місяців.

Доктрина не вирішить всіх питань, а з РФ партнерства не буде

Експерти відзначають, що доктрина не вирішує всіх проблем в секторі оборони, а лише створює основу для подальшої роботи в цьому напрямку.

Як пояснив координатор групи "Інформаційне опір", народний депутат від "Народного фронту" Дмитро Тимчук, стратегія національної безпеки (прийнята РНБО 6 травня 2015 року, - ред.) І Військова доктрина визначають військові загрози, а також способи їх нейтралізації. "Далі Державна програма розвитку і реформування ЗСУ визначає, яка кількість і які військ потрібно для виконання цих цілей. Коли ці документи будуть прийняті, тоді можна буде говорити про те, яка армія нам потрібна", - сказав він Сегодня.ua.

Нагадаємо, 25 серпня 2015 року в Міністерстві оборони повідомили про завершення підготовки проектів ключових стратегічних документів оборонного планування, а саме: Концепції розвитку сектора безпеки і оборони України, Концепції Державної цільової оборонної програми розвитку озброєння та військової техніки Збройних Сил України на 2015-2020 роки, а також Стратегічного оборонного бюлетеня України.

Ще один документ, як зазначає Вадим Гречанінов, який повинен бути прийнятий - це "Стратегічний план ведення війни". "Доктрина - це законодавчий документ, а стратегія - це практичне вирішення завдання, як вести війну", - сказав він.

Крім військової складової прийнята доктрина відіграє важливу політичну роль у відносинах Росії і України, зазначає глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

"Якщо говорити про політичне значення Військової доктрини, то безсумнівним є одне принципово важливу обставину - кардинальним чином змінюються відносини України і Росії. РФ позначена як військовий противник, як головна військова загроза, що не потенційна, а реальна загроза. Таким чином, на середньострокову перспективу як мінімум ні про яке повернення до колишніх відносин з РФ не може бути й мови. Не те що стратегічного партнерства, як було записано раніше, але навіть партнерських відносин не може бути ", - сказав він Сегодня.ua.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Що потрібно знати про нову Воєнну доктрину: Росія - головний противник, курс на НАТО і збереження призову". інші Новини політики дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Денис Скворцов

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация