Що робити, якщо до вас додому прийшли поліцейські?

  1. Зміст
  2. Коли поліція може увійти?
  3. Окремий випадок: огляд або обшук?
  4. Алгоритм дій: якщо вам в двері дзвонить поліцейський
  5. Типові причини візиту поліції додому
  6. Виявлення адміністративного правопорушення
  7. Рейд керуючої компанії
  8. Що ще варто знати?

Правова основа: Конституція Російської Федерації (стаття 25) передбачає право громадян на недоторканність житла і встановлює недвозначний заборону на проникнення в житло проти волі що у ньому осіб. Винятком є ​​встановлені федеральним законом випадки або судове рішення. За незаконне проникнення передбачена кримінальна відповідальність.

Правова основа:

Завантажити інфографіку для друку (2,2 MБ) Завантажити інфографіку для друку (2,2 MБ)

Поліція наділена правом на входження (проникнення) в житлові приміщення в суворо визначених випадках, коли такого роду дії сприяють захисту законних інтересів або охорони життя і здоров'я громадян.

При підготовці матеріалу використана довідка ООД «За права людини».

Зміст

Коли поліція ввійде?

Окремий випадок: огляд або обшук?

Алгоритм дій: якщо вам в двері дзвонить поліцейський

Типові причини візиту поліції додому

розслідування злочину

Виявлення адміністративного правопорушення

Рейд управляючої компанії

Що ще варто знати?

Коли поліція може увійти?

Поліція має право безперешкодно входити в будь-який час доби до помешкань громадян та оглядати ці приміщення, а в разі потреби - провести злом (руйнування) замикаючих пристроїв, елементів і конструкцій, що перешкоджають проникненню в приміщення, в таких ситуаціях (ст.15 ФЗ «Про поліцію» ):

1) для порятунку життя громадян і (або) їх майна, забезпечення безпеки громадян або громадської безпеки при масових заворушеннях і надзвичайних ситуаціях;

2) для затримання осіб, підозрюваних у скоєнні злочину;

3) для припинення злочину;

4) для встановлення обставин нещасного випадку.

Таким чином, якщо у вашій квартирі не переховується злочинець, чи не відбувається злочин, немає загрози життю або майну, а також не стався нещасний випадок, то поліцейський може пройти до вас додому виключно з вашої згоди.

Окремий випадок: огляд або обшук?

Для перерахованих вище цілей (ст. 15 ФЗ «Про поліцію») згідно із законом поліцейський уповноважений проводити виключно огляд приміщення. Огляд це слідча дія, мета якого - зафіксувати обстановку в квартирі і вилучити речі зі слідами злочину. Огляд житла (навіть як огляд місця події) здійснюється лише за вашою згодою або за рішенням суду. Може бути проведено до порушення кримінальної справи. Обшук це слідча дія, мета якого - примусове вилучення предметів або виявлення людини. Обшук в квартирі проводиться на підставі рішення суду в рамках порушеної кримінальної справи. І обшук, і огляд можна провести без вашої згоди за постановою слідчого у випадках, коли така дія не терпить зволікання (ч. 5 ст.165 КПК України). У такій ситуації слідчий протягом 24 годин зобов'язаний повідомити суддю і прокурора про проведення обшуку або огляду, після чого суд перевірить законність проведення слідчих дій. Рішення суду про законність обшуку / огляду ви можете оскаржити до вищестоящого суду.

Алгоритм дій: якщо вам в двері дзвонить поліцейський

Якщо у ваші двері дзвонить поліцейський, виконайте кілька простих дій:

1. Переконайтеся, що до вас прийшов саме поліцейський, а не, приміром, співробітник приватного охоронного підприємства (ПОП). Попросіть співробітника представитися і пред'явити службове посвідчення в «глазок». Пам'ятайте, поліцейський повинен бути легко пізнаваний (ст.14 Європейського кодексу поліцейської етики), крім того, у співробітника поліції є нагрудний знак, що дозволяє його ідентифікувати (п.5. Ст.25 ФЗ «Про поліцію»).

2. Дізнайтеся причину і мету візиту співробітника до вас додому, після чого прийміть рішення: відкривати чи немає.

3. У разі, якщо візит поліцейського не має законних підстав ( див. вище ), Ввічливо повідомте співробітнику поліції, що його дії неправомірні, а також залиште скаргу по телефону 112. Якщо ж мета візиту правоохоронця - бесіда, запропонуйте залишити вам повістку або уточнити час і місце прийому.

4. Якщо для відвідування є підстави, перед тим як увійти в житлове приміщення, поліцейський зобов'язаний повідомити вас про ці підставах. Якщо поліцейський хоче пройти всередину, треба запитати у нього причину такого бажання. У разі якщо працівник не може назвати законні підстави, попросіть його залишити приміщення, а також нагадайте, що необгрунтоване проникнення в житло співробітника поліції є кримінальним злочином - перевищенням посадових повноважень (ст. 286 КК РФ), оскільки завдає істотної шкоди вашому конституційного права на недоторканність житла.

Якщо поліцейський продовжує наполягати - телефонуйте 112.

5. Ви вирішили відкрити двері - скористайтеся дверний ланцюжком. Попросіть поліцейського пред'явити службове посвідчення (п.5 ст.5 ФЗ «Про поліцію»). Перепишіть дані, попросіть поліцейського почекати - повідомте про візит поліції своїм близьким або рідним, продиктуйте їм ПІБ, звання і посаду співробітника.

6. У разі проникнення в житлове приміщення співробітник поліції зобов'язаний з повагою ставитися до честі, гідності, життя і здоров'я громадян, не допускати без необхідності заподіяння шкоди їх майну (пп.2 п.5ст.15 ФЗ «Про поліцію»). Про факт входження поліцейський зобов'язаний повідомити безпосереднього начальника (пп.4 п.5ст.15 ФЗ «Про поліцію»).

7. Як ми вже з'ясували, законодавство дозволяє поліції проникати в приміщення тільки з певними цілями. Тому дії співробітника, який проник до вас в будинок, повинні бути обмежені рамками службової необхідності. Наприклад, коли до вас в квартиру забіг злочинець і поліцейський, переслідуючи його, вимушений був проникнути в ваше приміщення, то відразу ж після затримання він зобов'язаний покинути квартиру.

Типові причини візиту поліції додому

розслідування злочину

Кримінально-процесуальне законодавство (ч.1 ст.176 КПК України) передбачає можливість здійснення огляду житла з метою виявлення слідів злочину, а також з'ясування інших обставин, що мають значення для кримінальної справи. Такий огляд житла в разі, якщо воно є місцем події, може бути проведений до порушення кримінальної справи (ч.2 ст. 176 КПК України).

В такому випадку огляд помешкання проводиться тільки за згодою проживаючих у ньому осіб або на підставі судового рішення. Якщо проживають в помешканні особи заперечують проти огляду, то слідчий зобов'язаний клопотати перед судом з метою отримання санкції на виробництво огляду (ч.5 ст.177 КПК України).

Крім того, в рамках кримінальної справи поліція може проводити і обшук житла. Обшук проводиться на підставі постанови слідчого або суду в рамках порушеної кримінальної справи (з метою виявлення предметів, речей, цінностей, які мають значення кримінальної справи, ч.2 ст.182 КПК РФ).

Виявлення адміністративного правопорушення

Наприклад, ваші сусіди звернулися до дільничного уповноваженого поліції, повідомивши, що Ви порушили громадський порядок, слухаючи гучну музику.

У такій ситуації поліцейський може пройти до вас в квартиру виключно з вашої згоди. При цьому він має право скласти протокол про адміністративне правопорушення та почати процедуру залучення вас до адміністративної відповідальності в порядку, передбаченому законом (див. Нашу інструкцію).

В рамках цієї процедури він може вручити вам повістку про явку для дачі пояснення, зобов'язаний вручити копію протоколу, в самому протоколі ви можете (але не зобов'язані) дати письмове пояснення.

Рейд керуючої компанії

Найчастіше візит поліцейського (дільничного) пов'язаний з так званими «рейдами» керуючих компаній, які «виявляють» незареєстрованих осіб, які проживають в квартирі. У таких ситуаціях поліцейський і представники керуючої компанії вправі пройти до вас у житло виключно з вашої згоди, навіть якщо йому необхідно перевірити лічильники обліку води або електроенергії.

Дружинники, співробітники керуючих компаній, громадськість та інші взагалі не можуть заходити в чужий будинок без згоди його власника. У статті 3 Житлового кодексу РФ сказано, що насичення житло без згоди проживаючих в ньому на законних підставах громадян допускається тільки для порятунку життя громадян при аварійних ситуаціях, стихійних лихах, катастрофах, масові заворушення та інші надзвичайні справах ( http://www.openpolice.ru/news/vo-blago-ili-vo-vred-kontrolnyj-vizit-upravdoma-i-policejskogo-v-nashu-kvartiru/ )

Якщо ж поліцейський передбачає, що Ви порушили законодавство в сфері реєстрації, він має право скласти протокол про адміністративне правопорушення. Але для цього немає необхідності проникати в вашу квартиру, тим більш разом з представниками керуючої компанії.

Що ще варто знати?

1. Приведений вище перелік підстав для входження (проникнення) співробітника поліції в житлове приміщення є вичерпним (див. П.3 ст. 15 ФЗ «Про поліцію») і в нього не входить, наприклад, профілактика і виявлення злочинів або правопорушень.

2. За наявності підстав для відвідування, перед тим як увійти в житлове приміщення поліцейський зобов'язаний повідомити вас про них. Виняток становлять випадки, коли зволікання створює безпосередню загрозу життю і здоров'ю громадян і співробітників поліції або може спричинити інші тяжкі наслідки (пп.1 п.5 ст.15 ФЗ «Про поліцію»).

3. Співробітники ЧОП, ЖЕУ або народні дружинники не є співробітниками поліції, тому для них можливість увійти в житлове приміщення залежить від вас, а не від співробітника поліції. Ви можете впустити співробітника поліції, але зачинити двері перед іншими особами. У разі якщо поліцейський наполягатиме на тому, щоб ви впустили їх у квартиру, чемно відмовте і повідомте, що проникнення проти вашої волі буде розцінено як вчинення злочину, передбаченого ст. 139 КК РФ - порушення недоторканності житла.

4. При обході квартир дільничним він може увійти в житлове приміщення і отримати інформацію про те, що відбувається в житловому приміщенні тільки за згодою особи, яка займає квартиру, в іншому випадку такі дії поліцейського будуть прямим порушенням ФЗ «Про поліцію» (див. П3. Ст. 15 ФЗ «Про поліцію»).

5. Оренда житлового приміщення є елементом цивільно-правових відносин, т. Е. Відносин між громадянами та / або юридичними особами. Співробітники поліції не має права перевіряти законність цивільних угод. Тому прохання поліцейського надати договір оренди приміщення незаконні. Якщо ж поліцейський передбачає, що ви порушили законодавство в сфері реєстрації, він має право скласти протокол про адміністративне правопорушення та почати процедуру залучення вас до адміністративної відповідальності в порядку, передбаченому законом (див. Нашу інструкцію). В рамках цієї процедури він може вручити вам повістку про явку для дачі пояснення, зобов'язаний вручити копію протоколу, в самому протоколі ви можете (але не зобов'язані) дати письмове пояснення, впускати для цього в квартиру не обов'язково.

6. Після входження в житлове приміщення проти волі знаходяться там громадян співробітник поліції зобов'язаний протягом 24 годин:

· Представити рапорт про факт входження безпосередньому начальнику (пп.4 п.5 ст.15 ФЗ «Про поліцію»);

· Поінформувати власника цього приміщення і (або) проживають там громадяни, якщо таке проникнення було здійснено у їх відсутність (п.6 ст.15 ФЗ «Про поліцію»);

· Письмово повідомити прокурора (п.7 ст.15 ФЗ «Про поліцію»).

Завантажити інструкцію (28,2 Кб)

Завантажити інфографіку для друку (2,2 Мб) Завантажити інфографіку для друку (2,2 Мб)

Повернутися в розділ допомогу

Окремий випадок: огляд або обшук?
Окремий випадок: огляд або обшук?
Коли поліція може увійти?
Окремий випадок: огляд або обшук?
Що ще варто знати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация