Що принесуть парламентські вибори Україні. Всі плюси і мінуси

  1. Зараз Україна знаходиться в унікальній ситуації
  2. «Ми знову отримаємо якогось незграбного парламентського монстра, в якому люди дуже швидко розчаруються»
  3. «Це буде апофеоз адміністративних ресурсів»
  4. «Порошенко відчуває, що це останній шанс»
  5. «Парламент не доживе до завершення своєї каденції»
  6. «Ці вибори будуть дуже непередбачені»
  7. «Не здивуюся, якщо половина депутатів просто втече з України»
  8. «Новий парламент повинен бути перехідним»
  9. «Депутатський корпус не буде ідеальним»

21:08

Те, про що так довго говорили українські політологи, нарешті, сталося - парламент розпущений, попереду - позачергові вибори.

Те, про що так довго говорили українські політологи, нарешті, сталося - парламент розпущений, попереду - позачергові вибори.

Про високу ймовірність такого кроку заговорили майже відразу після президентських виборів. Доцільність дострокових виборів ставилася під сумнів - якщо одні політологи говорили про те, що необхідна повна зміна парламенту, то інші вважали, що парламент працює цілком задовільно і може продовжувати існувати в нинішньому вигляді до чергових виборів.

Питання загострився після розпаду коаліції і відставки (втім, не прийнятою парламентом) Яценюка. На думку прем'єра, парламент був погано керованим, що в якійсь мірі було помітно навіть людям, далеким від політики, - деякі закони приймалися з другої-третьої спроби (причому закони, яким уряд надавав особливого значення), а розпад коаліції довершив парламентську кризу .

Зараз Україна знаходиться в унікальній ситуації

Зараз Україна потрапила в унікальну ситуацію, подібної до якої ще не було за 23-річну історію української незалежності. Парламент розпущений, в країні, по суті, йде війна, а передвиборна кампанія проводиться в такому темпі, що виборцю складно зрозуміти, що до чого, розібратися в нинішньому розкладі.

Експерти-політологи поділилися з FaceNews своїм баченням нинішньої ситуації, її причин і можливих сценаріїв розвитку. Пропонуємо вам ознайомитися з їхніми думками.

Віктор Небоженко, політолог, соціолог, кандидат філософських наук, директор соціологічної служби «Український барометр»:

«Ми знову отримаємо якогось незграбного парламентського монстра, в якому люди дуже швидко розчаруються»

Я двадцять років займаюся виборчими кампаніями, і це у мене в перший раз, коли вибори відбуваються за такою «скорострільною», зменшеною програмі. Ми зменшили час виборчої кампанії, тим самим поставили молоді партії в скрутне становище, а старі - в більш вигідне. А з іншого боку - ми не ввели пропорційність, не підсилили демократичний характер регламентації виборчкомів і т.д.

Тому та швидкість, з якою будуть проведені вибори, робить її схожою на російську рулетку, і в результаті в Раді буде великий відсоток випадкових людей. Як в будь-якому стохастичною випадковому процесі. Те, що так сподобалося Порошенко - однотуровие, швиденько вибори - не можна робити з парламентом, тому що, повторюю, населення не встигне збагнути, кого вибирати, і буде багато випадкових виборів.

Таким чином, ці вибори будуть характерні тим, що вони проходять під час війни, а також тим, що вони коротше, що створює велику небезпеку потрапляння людей малозрозумілих і малоприємних.

«Це буде апофеоз адміністративних ресурсів»

На сході теж будуть проходити вибори по всій, грубо кажучи, «Новоросії», всюди, де йде війна або є смуга військових дій. Де не діє ніяка демократія, і адміністративний ресурс, місцеві органи влади, райвиконкоми, міськради спокійненько просунутий через вибори того, кого захочуть, тобто це буде апофеоз адміністративних ресурсів, хто буде володіти виконавчою владою, той поставить будь-якого політика, і напише - напише саме - будь-які цифри. От і все.

Не знаю, як домовляться представники виконавчої влади, може бути, Адміністрація отримає додатковий козир, а може бути, місцеві еліти просунутий своїх. Поки важко сказати.

Але те, що це будуть не демократичні там вибори, поза всяким сумнівом. Тому правильніше було б відокремити зараз Луганської та Донецької областей, а при звільненні потім провести додаткові вибори. Нічого страшного не сталося б. Тоді, принаймні, основна територія б піддавалася виключно демократичного моніторингу.

А так дуже важко сказати, як будуть проходити вибори в Харкові, Одесі, Миколаєві, Донецьку і Луганську, я собі не уявляю, як це. Зате це представляють представники виконавчої влади, які отримують в свої руки шанс просунути своїх людей.

Сергій Таран, політолог, співзасновник і голова Правління Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір», директор Міжнародного інституту демократій:

«Порошенко відчуває, що це останній шанс»

Вибори будуть дуже короткими, на них буде дуже мало тем. Основні: війна, мир, люстрація. На жаль, стара виборча система означає те, що після виборів ми матимемо в новому парламенті ті ж проблеми, що і в нинішньому, корупція, все це залишиться, адже система виборча не змінилася, значить, все це залишиться. Це погана новина.

А хороша новина - це те, що вперше в історії України в цьому парламенті буде геополітичний консенсус. Всі політичні сили так чи інакше виступають за європейський, за євроатлантичний вибір. Це означає, що в парламенті не буде дурних питань про історію, культуру, а будуть питання про стратегію країни і боротьби з корупцією, це вперше в історії України, коли політичні сили утворюють консенсус. Це хороша новина.

«Парламент не доживе до завершення своєї каденції»

Вибори зараз проводити нерозумно. Але очевидно, Порошенко відчуває, що це останній шанс зробити більшість, маючи рейтинг. Думаю, що більше такого шансу не буде. З огляду на холодну зиму, економіку і незрозумілу ситуацію на сході, рейтинг його не буде рости, м'яко кажучи.

Більшість у Порошенко, звичайно, буде, сумнівів немає, інша справа, що обрання парламенту за старою системою означає те, що більшість буде нестабільним, тому, можливо, парламент не доживе до завершення своєї каденції, а буде ще раз дострокові вибори вже за новою системою .

Ярослав Макітра, політтехнолог, політичний аналітик, політичний експерт:

«Ці вибори будуть дуже непередбачені»

Ці вибори відрізняються від минулих тим, що незрозуміло взагалі, відбудуться вони чи ні, тому що ситуація в Україні напружена. Що стосується самої виборчої кампанії, якщо відбудуться вибори, особливістю є те, що не працюватиме адмінресурс, тому що його як такого немає.

Якщо на минулих виборах було чітко зрозуміло, що є кандидат від влади і кандидат від опозиції, і так звані незалежні, яких, як правило, підтримувала влада, то так і будувалася кампанія фактично на тому, що є кандидат від влади і кандидат від опозиції по всіх округах. Зараз у нас буде повний набір діючих кандидатів, і чинна влада не має сформованої дієвої системи адміністративного ресурсу, який би міг впливати на результат виборів. Тому ці вибори будуть дуже непередбачені, зараз важко спрогнозувати перемогу, звичайно, найкращі шанси - у партії Петра Порошенка і очевидно, що на базі його партії або блоку вже буде створюватися багатостороння коаліція.

«Не здивуюся, якщо половина депутатів просто втече з України»

Що стосується того, наскільки розумно вибори зараз, то тут є два підходи. На перший погляд, проводити вибори не варто. У країні фактично війна, тому ці вибори недоцільні. Але з огляду на той факт, що чинний парламент непрацездатний, в таких критичних умовах він не може приймати рішення, збиратися, очевидно, що ризик йти на дострокові парламентські вибори виправданий.

Нехай парламент сформується з 300-350 депутатів, не в повному складі, Конституція це дозволяє, але всі ці 300 депутатів будуть чинними, нехай краще ми пройдемо через виборчу кампанію і сформуємо парламент. Тому що ситуація зараз така, що в будь-який момент може статися пряме відкрите вторгнення, і я не здивуюся, якщо половина депутатів просто втече з України.

Вибори можуть не відбутися в одному простому випадку, коли реально розпочнеться широкомасштабне військове вторгнення. В цьому випадку складно передбачити розвиток подій. Є кілька варіантів, якщо таке вторгнення буде - президент просто своїм указом введе пряме президентське правління, ставка президента і т.д. Це перший варіант.

І варіант два - в Україні може відбутися військовий переворот. Зараз багато військових потрапляє в оточення, в тому числі і з-за недбалості вищого військового керівництва, і це може привести навіть до змови, захоплення влади військовими. Ситуація буде така, що в країні встановиться військова диктатура.

Олександр Маслак, філософ, політолог, експерт аналітичної групи «Рубікон»:

«Новий парламент повинен бути перехідним»

Вибори відрізняються від попередніх перш за все тим, що вони будуть відбуватися з одного боку, в більш вільних умовах, тобто не буде якогось то централізованого тиску з боку Адміністрації президента, як було за часів Януковича, не буде так званого «призначення» мажоритарних депутатів за велінням Банковій за певні суми, як це було при Януковичі. Фактор адміністративного тиску буде мінімізований і це - великий плюс.

З іншого боку, складність цих виборів полягає в тому, що вони будуть відбуватися фактично під час війни, хоча офіційно воєнного стану поки що немає, ні в яких областях, ні в цілому по Україні. Але ми всі знаємо, що війна фактично триває, і невідомо, яких масштабів вона досягне до кінця жовтня. І це буде велика складність, велика-велика проблема на прийдешніх виборах.

Певною мірою вони дозволять очистити Верховну Раду від всяких людей, пов'язаних з минулим режимом. З іншого боку, все-таки, повноцінної ротації осіб, повноцінного очищення не буде, оскільки важливим залишається фактор грошей.

На цих виборах суспільство буде не настільки сильно здатне проконтролювати вибори, тому що велика увага спрямована на війну, ситуацію на сході, і в зв'язку з цим можливі деякі фальсифікації на місцевому рівні, підкуп і т.д.

«Депутатський корпус не буде ідеальним»

Всі ми повинні бути свідомі того, що новий парламент повинен бути перехідним, тобто він повинен виконувати перехідну функцію - від старого, який був за часів режиму Януковича, до нового, обраному за новою якійсь системі виборчої і вже на нових принципах.

Депутатський корпус не буде ідеальним, особливо це стосується мажоритарників. З кількох округах йдуть одіозні кандидати, які проявили себе на минулих виборах, при минулому режимі, режимі Януковича досить негативно, але я думаю, все-таки корпус буде трохи краще, ніж старий.

Хто буде в коаліції - тут багато залежить від того, які списки будуть сформовані, ми знаємо, що вже зараз формується список на чолі з Турчиновим, Яценюком, в який, можливо, увійдуть деякі польові командири зі сходу. Але поки що невідомий повний список, хто туди увійде, і т.д.

Буде партія Порошенко, можливо, вона буде йти в блоці з цим списком, можливо, вони якось об'єднаються, можливо, немає, я деталями не володію, на жаль. Можливо, пройде «УДАР», Радикальна партія Ляшка, Батьківщина, на межі проходження - партія «Свобода». Як буде створюватися нова коаліція, сказати складно, тому що знову ж таки, велику роль гратимуть мажоритарники і різні неформальні кулуарні домовленості, які будуть укладені, швидше за все, безпосередньо, вже після скликання нового парламенту.

Популярність партії Порошенко буде залежати від ситуації на сході, ходу АТО. У разі успіху вона може претендувати на значущі фракції в парламенті. Якщо ж він піде на якісь невигідні для України компроміси, фактично на таку почесну капітуляцію або непочесну капітуляцію, це все буде накладатися на економічну кризу, який можна очікувати восени, і якщо не буде значних перемог, то перспективи Порошенко як політика будуть досить туманні .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация