Щоб жертвувати - потрібно збирати?

  1. Гроші і самообман
  2. Ніхто не може служити двом панам, бо або одного зненавидить, а другого буде любити, або буде триматись...
  3. Через це кажу вам: Не журіться про життя своє що будете їсти та що пити, ні про тіло своє, у що одягнутися...
  4. Коли ситість бореться з Богом
  5. Погляньте на птахів небесних, що не сіють, не жнуть, не збирають у клуні, і Отець ваш Небесний їх...
  6. досить для тебе благодаті Моєї благодаті, бо сила Моя здійснюється в немочі.
  7. торг недоречний
  8. Як ними торгівля золото на глину роблять собі великий збиток, так і ті, які для придбання тілесних...
  9. - Про що б ви не попросили у Батька в ім'я Моє, дасть вам.
  10. Шукайте ж найперш Царства Божого й правди Його, а все це вам.

Багатство і Бог. Гроші і храм. Ситість і святість. Як все це поєднується в голові людини? Розмірковує священик Костянтин Камишанов в своїй проповіді на сьогоднішнє Євангельське читання про двох панів.

Гроші і самообман

Багатство і Бог

Протоієрей Костянтин Камишанов

Чи може бути багатою Церква, єпископ, священик і простий мирянин? Чому Бог дозволив бути багатим Аврааму і царя Давида, а святі отці наполягають на злиднях? Може бути, мирським все-таки можна бути багатим, а у ченців своя міра, свій пост і свій статут?

Гроші і Церква. Це питання стало як ніколи актуальним в Руської Православної Церкви. Війни давно не було. Народ став ситим. І виник запит на виправдання ситості, мільйонів, бізнесу і достатку в очах Бога. А якщо можна бути багатим і ситим, то наскільки? Квартира в центрі Москви і дохід в двісті п'ятдесят тисяч - це вже гріх або ще не гріх?

Мільйонери їдуть на Афон і шукають виправдання свого бізнесу і жадібності, вносячи відкупне. Ті клірики, які здобули багатство, виправдовують своє мілліонерское життя вимогою представницького статусу посади. Прості миряни виправдовують грошолюбство страхом старості, хвороби, голоду, війни.

А що? Якщо не буде надлишку грошей, то ніхто не зможе подати милостиню, допомогти будівництві храму, замовити ікону, дати грошей чужому хворій дитині. Якби Пушкін був жебраком, він зміг би написати свої вірші, Толстой - романи, Чайковський - музику? Які мистецтва може призвести людина, що страждає від злиднів і приниження? Що може бути доброго з сумовитих і забруднений під'їздів хрущовок?

І здається переконливим таке міркування: Бог хоче людині блага. Благо - є спокій в Бозі. Отже, якщо я маю все, що необхідно для ситого і комфортного життя, то це і є план Бога про мене і завгодно Йому. Тому що, коли мене не відволікає турбота про хліб насущний, я можу більше часу присвятити вдячності Богу, молитві і милосердя. Чому Богу має бути погано, коли людина ситий і спокійний?

З якого боку не зайди, розум легко знаходить виправдання багатства. Розум лукавий. Тому прийшов Бог і розсудив, як і що, краще нас. Вчитаймося в слова сьогоднішнього Євангелія:

Ніхто не може служити двом панам, бо або одного зненавидить, а другого буде любити, або буде триматись одного, а другого знехтує. Не можете Богові служити й мамоні (Мт. 6:24).

Вдумаймося в кожне слово.

Два пана. Один пан - Бог. Другий пан - Рубль. Звернемо увагу: Христос говорить не про слузі Рублі, а про пана. Іоанн Ліствичник уточнює роль грошей, які майже ніколи не бувають слугами і обманюють нас:

Починається грошолюбство припущенням роздавання милостині, а закінчується ненавистю до бідних. І він (грошолюб), поки збирає, милостивий буває, а коли набрав, - і руки стиснув.

Як мають на ногах кайдани не можуть зручно ходити, так і ті, які збирають гроші, не можуть зійти на небо.

Корень усього лихого то і називається грошолюбство, тому що воно виробляє ненависть, татьби, заздрість, розлучення, ворожнечі, сум'яття, злопам'ятність, жорстокість, вбивства.

Святий чоловік тонко зауважив, що гроші не тільки вбивають, ставши нашими панами, але і вбивають душу навіть однієї тільки любов'ю до них. Бо або одного зненавидить, а другого буде любити, або буде триматись одного, а другого знехтує.

Христос відкидає можливість любити відразу двох панів, Христа і Рубль, через різниці їх природи. Якщо любиш Рубль, любити Бога неможливо. Якщо любиш ситість, спокій і млість, ніколи в них не знайдеш Бога. Тому що спокій і ситість приголомшують і засліплюють душу.

Іоанн Ліствичник:

Нестяжательность чисто молиться, а любостяжательний під час молитви буває виконаний речових образів, і ніби їм молиться.

Євангеліє помічає брехню і обман диявола сріблолюбства:

Через це кажу вам: Не журіться про життя своє що будете їсти та що пити, ні про тіло своє, у що одягнутися (Мф. 6:25).

Ліствичник уточнює методи обману душі бісом:

Не говори, що маєш потребу збирати для жебраків (щоб через допомогу їм отримати Царство), бо Царство можна купити і за дві лепти.

Грошолюб є осмеятель і добровільний порушник Євангелія. (Дух Євангелія - любов.) Але хто має любов, той не вбереже грошей. Загадувати ужитися з тим і іншим (з любов'ю і грошима) сам себе обманює.

Коли ситість бореться з Богом

Ми можемо заперечити, що ми-то точно не раби грошей і Христа ставимо на перше місце і, отже, маємо право на віру і багатство. А ти сам маєш владу над грошима? А що буде, якщо ти втратиш заощаджень? Якщо взяли борг і не повернули? Якщо просто втратиш гаманець? Чи не засмучуєшся ти від втраченої п'ятитисячний купюри? Ти сам точно залишишся незворушним, як писано:

Не той багатий, хто багато має, але той, хто ніякої речі не вимагає назад. І не той багатий, хто багато має, але той, хто багато дає. Чи хочеш збагатитися? Май іншому собі Бога, і будеш найбагатшою з усіх.

Але у Бога немає засудження достатку як такого. Христос засуджує не наш тілесний спокій, а ситуацію, коли ситість бореться з Богом. Коли гроші з слуги перетворюються в Пана. Христос відкидає панування Рубля. Бог вимагає передати Йому нашу турботу про своє матеріальне становище:

Погляньте на птахів небесних, що не сіють, не жнуть, не збирають у клуні, і Отець ваш Небесний їх годує. Ви не багато кращі за них? ... Отже, не журіться про завтрашній день ... Кожний день має досить своєї турботи (Мф. 6:26, 34).

Що ж виходить в результаті: бути жебраком? Але як же так. Адже жити зовсім без грошей не можна! Треба платити за квартиру. Купити дитині ранець. Подбати про стару матір. Ну і просто відпочити від трудів праведних. Адже в такій турботі немає гріха? Або все-таки можна мати трохи грошей, і якщо мати, то скільки?

Христос не засуджує таку турботу і таке наживання. Тому що в цьому випадку Бог залишається Паном людини. І людина, дбаючи про літніх батьків, добуваючи гроші, все майно витрачає заради любові, жертвуючи достаток, через людей служить Богу.

Господь не визначив бути всім жебраками. Він кожному дав свою міру багатства. Кому-то поклав мало, знаючи, що ця людина буде врятований і так. Немічним дав більше, тому що знає, що він слабкий і його треба підтримати. А третім дав грошей, як Своїм бухгалтерам, в надії на те, що вони стануть Його руками, роздають милостиню. У Бога немає єдиної міри достатку.

Господь, посилаючи нас в цей світ, знав, що російські пенсії щодо західних пенсій маленькі. Він посилав нас в світ, знаючи, що наша медицина гірше західної і що наше харчування гірше харчування ресторанів Парижа. Але Бог також знав, що наше спасіння і щастя абсолютно не залежить від того, споживаємо ми благословенний хамам або картоплю з оселедцем. Ми перебільшуємо драматизм свого становища, пов'язуючи його з медициною, пенсією і грошима.

Ліствичник:

Бачив я жебраків грошима, які, живучи життям жебраків духом, збагатилися духовно і забули про колишню своїй убогості.

Нестяжательность відклав усі турботи (про земне), не дбає про життя і життєвому і простує шляхом своїм без перепон. Він - володар світу, всю печаль свою возвергшій на Бога. Чи не скаже він людині про свою нужду, але все приходить сприймає, як від руки Господньої.

Чи не скаже він людині про свою нужду, але все приходить сприймає, як від руки Господньої

Фото Аарона Дрейпера

Біля труни немає кишень, в Раю немає грошей, і Бог готує нас до безгрошової життя в Раю. Чи не кількість грошей важливо для Бога, а наша байдужість до грошей і наша влада над грошима. Є гроші - добре. Немає грошей - теж не погано. Бог не дивиться на наш гаманець. Він поруч з тими, у кого серце багато любов'ю.

Коли хворієш, то так не думаєш. Відчайдушно шукаєш грошей. Некорисливість виглядає лицемірством і фальшю. Але буває, справа доходить до реанімації або людина стає перед обличчям смерті. Тоді, раптом, настає відчуття свого безсилля і в світлі смерті гроші втрачають силу і значення. Перед обличчям смерті чітко і ясно висвічується проста істина: головна цінність - саме життя. А в житті головне - любов. Побачивши смерть, розумієш, що вся ця метушня: гроші, робота, рахунок в Ощадбанку, квартири - тлін і порожнеча. Близькість смерті відгороджує людину від грошей, і відкривається істина:

досить для тебе благодаті Моєї благодаті, бо сила Моя здійснюється в немочі.

Тут відкривається секрет піклування Бога про людину: чим більше людина довіряє Богу, ніж він більш поступається Богу свою турботу і печаль, тим більше Бог заповнює його благодаттю і тим краще Бог влаштовує наше життя і щастя.

Тут відкривається секрет віри, бо грошолюбство є дочко невіри.

торг недоречний

Віра - це такий стан, коли людина бачить себе поруч з Богом. Коли людина вважає Бога розумнішого за себе, добрішими себе і сильнішим за себе. Коли він точно знає, що Бог йому справжній Батько, який любить людину більше, ніж він любить себе сам. Коли людина розуміє, що все, що він робить сам, не маючи в собі благодаті, робить собі на шкоду. А Бог щодня виправляє за нього все те, що людина встигла наворочать. І тоді людина розуміє суть життя - що краще відразу в усьому поступитися Богу і нехай все буде так, як просить зробити Бог.

Віра є смерть сріблолюбства.

Без віри людина - сліпий дурень. Безвір'я - це капітал сатани. Гроші без віри - отрута і смерть. А ми, все це знаючи, все одно нарікаємо і Ноєм перед Богом, шукаючи спосіб поєднати гроші і Бога. Але нам ця наука не дається. Ми виторговуємо у Бога міру повну і нагнітання, щоб і Дух Святий на нас спочив, і капітал обтяжував калитку, як у царя Мелхиседека.

Такий захід є. Але вона не виторговувати. Вона дається Богом. Бог дав нам всім різну міру.

Працюєш банкіром? Працюй, як Бог дав, розуміючи себе не стільки директором банку, скільки слугою Бога, відрядженим на це незавидне місце, де гроші труять душу гірше дусту. Служи Богу через людей, будь великодушний і справедливий, і спасешся.

Дав Бог середню міру? Бережи душу від цього найкращого стану плоті. У порівнянні з мільйонерами мало турбот. У порівнянні з жебраками немає мук голоду і страху. Життя легке і проста. Це дуже небезпечний стан приємною безтурботності, тому що тут душа може легко заснути в простий і ситою тиші. Стеж за тим, щоб совість не таврувала тебе і Бог був у кожнім чині твоїм, і спасешся.

Бог дав злидні? Бережи благодать і світло на серце, яким Господь рясно збагачує жебраків. Чи не заздри і поділися двома лепту - вони Богу дорожче мільйонів, і спасешся. Дві лепти жебрака відкривають двері Раю краще всяких ключів.

І у всіх випадках стеж за серцем і за тим, щоб на ньому завжди був Дух Святий. Серце, зігріте благодаттю Бога, скаже розуму про те, скільки грошей повинен віддати банкір на храм і хоспіс, і як жебрак може купити собі Царство Небесне.

Бійся влади грошей. Все життя змушуй себе панувати грошима і бути нечутливим до їх влади і силі. Борись з жадібністю все життя, як з хронічною хворобою. Шукай добрі справи і безперервно жертвуй, що можеш. Жертва Христа ради для серця - як вода для квітки в горщику. Трохи забув полити, квітка і помер. Трохи затиснув гроші, і біс сріблолюбства знову воскрес і знову полонив душу.

Міра багатства - пропорційна міру віддалення від Бога. Ніщо не ідеалізується. І злидні може згубити, якщо жебрака видаляє від Бога турбота про хліб. А якщо в своїй турботі про Бога забуває багатий, то багатство йому в смерть. Якщо наша праця видаляє нас від Бога і ми не бачимо в своїй роботі служіння Богу, значить, робота нам в погибель.

Міра маєтку визначається тим об'ємом, який займає в серці Бог і турбота. Кого більше, того і серце. Важливо давати собі звіт в тому і спостерігати за тим, чи не витісняє чи турбота Бога з серця. І якщо ми вирішили віддати серце Богу, то повинні бути готові до того, що Бог почне їм розпоряджатися по-Своєму, сповіщаючи наш правильний вибір наявністю благодаті. Бог, прийшовши в серце, вирішує, який запобіжний нестяжательності повинен прийняти людина. І ніхто не сумнівається, як Бог розпорядиться нашим багатством ... Але:

Як ними торгівля золото на глину роблять собі великий збиток, так і ті, які для придбання тілесних вигод оголошують і розголошують про своїх духовних успіхи, отримують один збиток.

Це як треба не любити Бога, щоб полюбити гроші? Це що повинно статися з головою, щоб розум не бачив Бога? Шукати багатства і любити гроші можна, тільки зовсім не знаючи Бога.

У Бога немає ні багатих, ні бідних. У нього є ті, хто поруч з Ним, і ті, хто далеко. Бог Сам знає, що нам корисно, і коли апостол Павло просив забрати від нього скорботи, відповів так:

Три рази благав я Господа про те, щоб він відступився від мене. Але Господь сказав мені: «Досить тобі Моєї благодаті, бо сила Моя здійснюється в немочі».

Жебрак! Не бійся немочі безгрошів'я. Рай не магазин. Там не продають і не купують. Вчися жити без грошей.

Багатий! Гроші - обман. Але ними ти можеш виправдатися перед Богом, якщо візьмеш над ними владу і змусиш їх служити Богу, Церкві і людям.

Боїшся старості, хвороб, чорного дня? Вони, без Бога, обов'язково тебе наздоженуть. Ми не в змозі боротися поодинці з цим потужним і древнім світом.

Але хто повірив цим словам?

- Про що б ви не попросили у Батька в ім'я Моє, дасть вам.

Хто прийняв слова Отця як правду життя? Але, може бути, нас переконає наше хворе, яка страждає серце, стискається від страху перед майбутнім?

Людина, приходячи в храм, очищає серце на сповіді і на коротку мить приймає, з причастям, благодать Духа Святого, яка проганяє і страх, і біль. Благодать на мить розганяє хмари над затьмареним розумом і дає йому побачити Бога і переконатися в істині:

Шукайте ж найперш Царства Божого й правди Його, а все це вам.

Підемо в храм. Очистимо там серце. Почекаємо, коли благодать Святого Духа розчистить над нашою головою хмари, що приховують Бога. І дочекаємося того, коли думка, подібна блискавки, осяє нашу душу:

У мене тільки один Пан - мій Бог! І тому мені нема чого боятися. Він мій Батько. Він моя Любов. І іншого не треба.

Як все це поєднується в голові людини?
Чому Бог дозволив бути багатим Аврааму і царя Давида, а святі отці наполягають на злиднях?
Може бути, мирським все-таки можна бути багатим, а у ченців своя міра, свій пост і свій статут?
А якщо можна бути багатим і ситим, то наскільки?
Квартира в центрі Москви і дохід в двісті п'ятдесят тисяч - це вже гріх або ще не гріх?
А що?
Якби Пушкін був жебраком, він зміг би написати свої вірші, Толстой - романи, Чайковський - музику?
Які мистецтва може призвести людина, що страждає від злиднів і приниження?
Що може бути доброго з сумовитих і забруднений під'їздів хрущовок?
Чому Богу має бути погано, коли людина ситий і спокійний?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация