Щоб дитинство було дитинством

Незважаючи на те, що згадане співробітництво розвивалося між вченими Чехії та Франції, в конференції взяли участь і психологи з Канади і Швейцарії Незважаючи на те, що згадане співробітництво розвивалося між вченими Чехії та Франції, в конференції взяли участь і психологи з Канади і Швейцарії. Обговорювалися такі питання як процес ототожнення дитини зі своєю статтю, сприйняття смерті в дошкільному віці, формування мовних навичок у дітей і ситуація двомовності, яка стає більш актуальною в зв'язку з розширенням Європи, але - що цікаво - однією з основних тем, докладно розробляються в ході конференції, стало «бути чи не бути ясел». Чеські психологи і лікарі згадували час будівництва соціалізму - тижневі ясла, заводські ясла-садок, які були уніформно і нагадували, за стилем впливу на психіку, обездушенное конвеєр.

І тоді вже в Чехословаччині були противники ідеалу колективного виховання в такому ранньому віці. Цікаво, що максимальне число відвідують ясла в Чехословаччині в той час не перевищувало 25%, в СРСР воно становило 40%, а в Східній Німеччині 85%. І навіть в той час, коли в ЧССР воно знизилося на 10%, в НДР залишалося на колишньому рівні.

У підході до питання про доцільність ясел між учасниками виникла певна конфронтація. Багато чеських мами сьогодні прагнуть побути зі своїми дітьми довше будинку, до трирічного віку дитини держава оплачує їм декретну відпустку. З вуст вчених Франції чулося: «важливо не забувати про самореалізацію жінки, якщо вона буде щаслива, то і дитині буде добре». Щаслива - так, але якою ціною, - опонували по набив оскому питання представники Чехії. У розпалі дискусії був приведений один приклад:

- У 1950 році в Чехословаччині було скасовано опікунство. Діти з цих сімей перейшли під опіку дитячих будинків. Перед нами була поставлена мета - показати переваги виховання в такого типу закладах, але вже через кілька років ми були здатні довести прямо протилежне тому, що від нас вимагалося. В результаті обширного дослідження, що проходив в Чехословаччині і який не мав аналогів в інших країнах, була сформульована теорія психічної депривації (відчуття знедоленості) дітей. У 1963 р у нас вийшла книга «Психічна депривація в дитинстві», а в 1964 р знято фільм «Діти без любові»,

- каже відомий чеський психолог Зденек Матейчек, один із співавторів згаданої книги, перекладеної також на російську мову.

Фільм «Діти без любові» був переведений на французьку та використаний в якості освітньої програми у Франції. Кілька років тому одне з освітніх установ Швейцарії замовило 100 копій цього фільму, щоб використовувати його як антипропаганду, тому що останнім часом в ряді західних країн намітилася тенденція поміщати дітей в ясла в ранньому віці. Що радить у такому разі президент чесько-моравського психологічного товариства Ярослав Штурма?

- Часто рекомендую людям, що не має такого специфічного досвіду, познайомитися з досвідом інших країн, перш ніж почати будь-які нововведення, які, врешті-решт, можуть бути не до добра дітей.

В одній з найближчих рубрик «Розмова безпосередньо» ми продовжимо тему, що стосується чеських досліджень в галузі дитячої психології.

Що радить у такому разі президент чесько-моравського психологічного товариства Ярослав Штурма?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация