Собор Святої Софії в Стамбулі

  1. Багатюща історія собору
  2. Приголомшлива архітектура і величний фасад
  3. Що чекає відвідувача всередині?
  4. таємничі підземелля
  5. Цікаві факти і легенди
  6. Корисна інформація для відвідувачів

В історичному центрі турецької столиці височить архітектурна пам'ятка, що має колосальну значимість в історії. Собор Святої Софії в Стамбулі змусить захоплюватися будь-якого користувача. Величезні мінарети прикрашають будинок зовні і дозволяють йому виглядати як мечеть, але всередині видно оздоблення християнської церкви. Опинившись там, ви доторкнетеся до великої історії найстаріших держав.

Опинившись там, ви доторкнетеся до великої історії найстаріших держав

Багатюща історія собору

Спочатку це була християнська церква, а після османських завоювань вона була звернена в мечеть. У XX столітті тут був влаштований музей. Історія Айя Софія в Стамбулі багата і цікава, адже він пов'язаний з християнської та мусульманської культурами.

На місці нинішнього собору було кілька споруд. Спочатку тут була велика церква. Перша споруда датується 360 роком - коли Стамбул називався Константинополем. Храм відрізнявся дерев'яним дахом, був виконаний у формі базиліки. На початку V століття тут почали заворушення, і будівля спалили. У 415 році тут провели повну реконструкцію. Але і ця будівля знищили, вже при правлінні Юстиніана.

Архітекторами стали знамениті зодчі, котрі володіли великим талантом - Анземіос і Ісідорос. Юстиніан дбав про будівництво собору, архітектура була абсолютно іншою, не схожою на попередні версії. Щоб спорудити храм, треба було 5 років.

Собор Святої Софії в Стамбулі став культовим місцем. Згодом тут відбувалися церемонії коронації візантійських імператорів.

На початку XIII століття будівлю і все місто були окуповані і розграбовані хрестоносцями. Стан споруди стало незадовільним. А в XV столітті місто було захоплене султаном Мехмедом. Відбувалися жахливі події, під час захоплення все, хто тут молився, були вбиті. Мечеть Айя Софія в Стамбулі з'явилася саме в цей час. Унікальна подія, коли християнський храм перетворюється в мусульманський. В середині XIX століття тут проводилася реконструкція, якої займалися брати Фоссати.

У 1935 році було прийнято рішення про створення музею. Фрески і мозаїки раніше були заштукатурені, і під час заснування музею їх очистили, виставили на показ. Але тут виділили невелике приміщення, де можуть здійснювати мусульманські обряди співробітники музею.

Але тут виділили невелике приміщення, де можуть здійснювати мусульманські обряди співробітники музею

Приголомшлива архітектура і величний фасад

Якщо ви не знаєте, як виглядає собор Святої Софії в Стамбулі - ознайомтеся з фотографіями і почитайте опис. Архітектурне диво має довжину 100 м, ширина становить 69,5 м. Східна Римська імперія не знала храмів більше цього. Висота купола - цілих 55,6 м. При будівництві використовувався мармур, також застосовували каміння і легкий цегла. Стіни дуже міцні, т. К. Використовувався розчин з ясеневого листа.

Будівля являє собою прямокутну базиліку. Структура споруди - три нефа. Трансепт з нефом перетинаються, при цьому утворюється хрест. Головний неф - це 4 колони. Завдяки арках, що тримається за рахунок колон, встановлений купол. Соборна купольна система вважається шедевральний архітектурним рішенням.

Що чекає відвідувача всередині?

Інтер'єр вражає: частина стін покрита мармуром, інші - дивовижними мозаїками. При їх створенні використовувалися дорогоцінні метали, скло, різнокольорові каміння і теракота. Мозаїки рослинного і геометричного типу є витворами VI століття. Фігурні - з'явилися в иконоборческий період.

На екскурсії по собору Святої Софії праворуч від входу ви побачите підлогу, покритий різнокольоровими каменями. Саме на цьому місці здійснювалося коронування імператорів. Всередині собору знаходиться велика кількість колон - 104. Під час правління османців тут додалися: міхрабом, що вказують на Мекку, мінбар (кафедри для проповідей) і інші елементи. Також тут розміщена ложа султана. Приміщення прикрашені бронзовими світильниками і красивими вікнами. Султан МАРАДЬ привіз сюди мармурові кулі, які відносяться до стародавніх часів. Також відзначаються величезні каліграфічні панелі.

Також відзначаються величезні каліграфічні панелі

Рунічні написи - дивовижний елемент собору Святої Софії. Дослідники не мають точних даних про їх походження. Скандинавські руни знайдені тільки в 60-х роках XX століття. Вчені припускають, що це не остання знахідка. Храм таїть безліч загадок і не досліджений повністю.

таємничі підземелля

Нижня частина собору знаходиться під водою. З'ясувалося, що в цих надрах ховаються коштовності, були знайдені навіть людські останки. Але найцікавіше - дослідниками виявлено величезний підземний хід, що веде до палацу Топкапи. Але поки підземелля мало вивчено зважаючи на низку труднощів.

Цікаві факти і легенди

Існує чимало незвичайних повір'їв, пов'язаних з храмом Святої Софії в Стамбулі.

Всередині собору є «плаче колона», виконана з міді. У ній є незвичайне отвір, звідки постійно витікає вода. Багато хто вірить, що якщо прикласти в поглибленні великий палець і загадати бажання, повернувши його - бажане здійсниться. Ще одна магічна здатність колони - знімати біль. Ви повинні прикластися до неї хворим місцем - тоді больові відчуття стихнуть або зникнуть зовсім. Колона розташована в нижній частині, праворуч від входу в собор.

У храмі є так зване «холодне вікно». Його особливість полягає в тому, що в будь-яку погоду (навіть в жаркий день) звідси дме прохолодний вітер.

Легенда про зображення кисті руки людини - вкрай цікава, у неї є кілька різних версій. Знаходиться вона праворуч від амвона. На поверхні мармурової плити є відбиток кисті. Вважається, що сюди приклався завойовник Мехмед II. А по грецькій версії - це відбиток руки Діви Марії. Вона торкнулася стіни під час літургії.

Юстиніан хотів зробити покриття стін золотом. Але місцеві астрологи сказали, що в один момент сюди прийдуть панувати скупі і бідні правителі, а все цінне в храмі буде захоплено. Тому імператор вирішив обмежитися в розкоші, тим самим подбавши про власну славу.

Легенда про спасшемся візантійському імператорі говорить про те, що під час його страти турки взяли меч, але з'явилися ангели і забрали Костянтина IX. Вони доставили його в печеру підземелля біля Золотих воріт, правитель заснув, перетворившись в мармур. Вважалося, що він буде спати, поки турки не повернуть своє місто. Все настільки цього злякалися, що вхід в місто був замурований, а навколо спорудили в'язницю.

Історія про порятунок священика пов'язана з чудесами храму. Поки йшла різанина, турецькі солдати забігли в собор, а всередині молився старий. Вони не змогли його вбити: стіна розверзлася, і священик пропав. Тепер в правій частині собору чути шум. Якщо храм повернеться до християн - старий повернеться і продовжить молитися.

У цьому храмі почалося активне поділ християнства. Православні і католики відстоювали свої ідеї. Під час хрестового походу звідси була вкрадена Туринська плащаниця.

Подібних історій безліч. Будівля настільки вражало своєю величчю, що люди щиро вірили в його міць і божественні сили. А кожна пам'ятка - привід для розповіді про історичні події.

Корисна інформація для відвідувачів

Години роботи собору Святої Софії в Стамбулі розрізняються залежно від сезону. Літній період починається 15 квітня і закінчується 30 жовтня. Двері для відвідувачів відкриваються о 9:00, музей працює до 19:00. Квиток в касі можна купити за годину до закінчення роботи - о 18:00.

Якщо ви плануєте відвідати собор в зимовий період - він працює з 9:00 до 17:00. Каси також закриються за годину - о 16:00.

Зараз музей працює в щоденному режимі, але в перші дні Рамадана і під час свята жертвоприношення Курбан-байрам чинне розклад змінюється. У такі дні потрапити сюди можна тільки в другій половині робочого дня.

Ціна за вхід становить 40 турецьких лір. Згодом вона змінюється, тому рекомендуємо уточнювати інформацію - на офіційному сайті або у організаторів екскурсії.

Є категорії громадян, для яких відвідування буде безкоштовним. Це поширюється на дітей до 12 років і молодше. Винятком є ​​Гарем: за дитину платити не доведеться, якщо він молодше 6 років.

Щоб зрозуміти, як дістатися до Айя Софія в Стамбулі - подивіться адресна карті, але найпростіше відправитися туди в складі організованої туристичної групи. Це позбавить від проблем з транспортом і відвідуванням. Вас буде супроводжувати російськомовний гід і розповість цікаві факти про собор.

Приїжджати сюди краще раніше, до відкриття. Інакше біля собору збереться велика черга, адже цей музей - один з найбільш відвідуваних. Ви можете придбати музейну карту, що дає можливість безкоштовного проходу без черги в музеї Стамбула.

Ми пропонуємо вам познайомитися з турецькою культурою, відвідати собор, а також інші визначні пам'ятки цієї країни. ознайомтеся з туристичними маршрутами по Стамбулу і бронюйте екскурсії, які вас зацікавлять.

Погляньте на фото Айя Софія в Стамбулі, і ви зрозумієте, що це місце обов'язково варто відвідати. Одне архітектурна споруда розповідає багатовікову історію, нерозривно пов'язану з релігією християн і мусульман. Величний пам'ятник архітектури став справжнім серцем Стамбула і надовго залишається в пам'яті туристів, що побували в Туреччині!

Що чекає відвідувача всередині?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация