Собор Пресвятої Богородиці - тихе сімейне торжество

На наступний день після Різдва Христова Церква відзначає Собор Пресвятої Богородиці. Про це свято розповідає протоієрей Ігор Прекуп.

Шанування Пресвятої Богородиці закономірно виразилося в тому, що в річному богослужбовому колі був виділений день, наступний безпосередньо за святом Різдва Христового , Що збирає нас в честь Божої Матері, а так само в тому, що в цей день святкується не тільки пам'ять самої Пречистої, а й тих, хто опинився учасниками подій, пов'язаних з явищем в світ Богонемовля. В першу чергу - це св. Йосип Обручник і його син від першого шлюбу Яків, брат Господній , Перший єпископ Єрусалиму. Це і день пам'яті св. царя Давида , З роду якого відбувалася Пречиста, це свято всіх сорадоваться з нею про народження Сина Людського - і пастухів, і волхвів - всіх зібраних навколо неї не тільки і не стільки в просторовому, скільки в духовному сенсі.

Собор Пресвятої Богородиці

Ми не маємо в своєму розпорядженні точних відомостей про виникнення свята Собор Пресвятої Богородиці. Відомо, що встановлення особливого святкування Різдва Христового відразу ж спричинило за собою і вшанування народила, відображена вже в проповідях свв. Єпіфанія Кіпрського, Амвросія Медіоланського і блж. Августина. Однак зустрічається на деяких сайтах повідомлення, що «офіційне вказівку на святкування Собору Пресвятої Богородиці наступного дня після Різдва Христового можна знайти в 79 правилі VI Вселенського Собору, що відбувся в 681 році», дещо неточно.

По-перше, канонічні правила, які відносять до VI Вселенському Собору, дійсно, відбувся (точніше, який призвів до) в 681 р, були прийняті не на ньому (V і VI Вселенські Собори були присвячені догматичних питань, і канонів не друкували), а на так званому Трульського Собору, скликаному в 691 р (ще званий «Пято-Шостим»), який розглядався його учасниками, як продовження VI Вселенського Собору.

По-друге, в згаданому правилі немає вказівки на святкування пам'яті оточення Пресвятої Діви, і тим більше - жодної підстави вважати це свято соборним встановленням. 79-е правило побічно вказує на прижився звичай відзначати пам'ять Пресвятої Богородиці наступного дня після Різдва Христового, але воно стосується не стільки самого святкування, скільки поширилася ритуальної форми, яку отці Собору визнали суперечить церковному вченню, і викрили невігластво «православного люду», який , шануючи Пречисту приготуванням ритуальної їжі своєю суттю порушують, що зазвичай готувалася в честь «хвороб народження» ( «Хлебенном печення»), виявляв нерозуміння виключності таємниці Боговтілення я: зачаття бессеменного і народження безболісного, «тому що не буде їсти його честь Діви, паче розуму і слова, плоттю народила невмістиме Слово, аще ея невимовне народження визначають і представляють за прикладом обикнновеннаго і нам свойственнаго народження».

Собор Пресвятої Богородиці: ікона

Собор Пресвятої Богородиці: ікона

Можна сказати, що цим соборним зазначенням, стихійно склалося в церковному середовищі святкування Пресвятої Богородиці, було очищено від чужих домішок, освячено і воцерковлена, а потім зросла в шанування всього її найближчого оточення. Відзначаючи це свято, ми немов потрапляємо на тихе сімейне торжество. Тільки сім'я в цьому випадку особлива і почесні гості такі, що одна згадка про них викликає радісний шанобливий трепет від дотику до таємниці Боговтілення, і немов повітрям тих самих днів війнуло, коли, як сказано в різдвяному кондак, «Ангели з пастирями славословлять, волхви ж із зіркою подорожують ».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация