Собор Пресвятої Богородиці

  1. опис свята
  2. історія свята
  3. Про особу Діви Марії

Православний календар багатий релігійними святами. Значущі дати в його рамках встановлені в знак вшанування Бога, численних святих, визначених подій, які відіграли суттєву роль у становленні та зміцненні християнської віри, і, звичайно ж, Пресвятої Богородиці - головною заступниці і покровительки всього людства. Відомі будь-кому, хоча б мало-мальськи віруючій людині такі великі світлі свята, які прославляють Діву Марію, як Різдво, Благовіщення, Успіння. На наступний за Різдвом Христовим день, 8 січня, православна церква відзначає одну з подібних релігійних дат, що має характер більш специфічний - Собор Пресвятої Богородиці.


Зміст статті:


опис свята

8 січня - день, коли весь православний світ згадує про Діву Марію як про матір Ісуса Христа: сина Божого, Спасителя людства, Месії. Ця земна праведна жінка була обрана Творцем для народження людини, в якому втілився сам Господь і його задум; людини, якому небо підготувала незвичайну і одночасно з тим велику по своїй суті долю - спокутування людських гріхів шляхом принесення себе в жертву.


Саме на честь призначення обраної, що Діва Марія з гідністю і не без допомоги Божої втілила в життя, пронесла крізь роки свого земного існування, і встановила християнська Церква настільки важливий релігійне свято - Собор Пресвятої Богородиці - 8 січня, відразу після Різдва Христового. У цей день священнослужителі та віруючі звертаються до Богоматері з урочистими хвалебними піснями, подячними промовами. У храмах проходять служби, як і за день до цього свята, в рамках яких неодмінно звучить наповнений щирою радістю тропар: «Пречиста Богородице, Богородиця, Собор Твій чесний прикрашений всілякої доброти, дари ти приносять, Пані, многи мірстія людие. Узи наша грішних роздери Своєю милістю і спаси душі наші ».

Собор Пресвятої Богородиці відзначається відповідно до церковною традицією: згадувати після важливої ​​події, присвяченого Богу, Сина Божого, або з ним самим прямим чином пов'язаного, особа, яке відіграло головну роль в тому, що подія це сталося. Собор Пресвятої Богородиці - не єдиний свято, який чинять за такою специфічною схемою. Є, наприклад, Собор святого Іоанна Хрестителя, що відзначається на наступний день після Водохреща ; Собор Архангела Гавриїла, встановлений відразу ж після Благовіщення Пресвятої Богородиці і т.д.


Слід зазначити, що свято 8 січня присвячений не тільки пам'яті Діви Марії, як матері Ісуса Христа, але також і деяким особам, які мали пряме відношення до Пречистої при її житті на грішній землі. У складі Собору Пресвятої Богородиці, таким чином, вшановують пам'ять:

  • святого Йосипа Обручника, званого так, тому що він з благословення первосвященика заручився з Дівою Марією, щоб захищати її чистоту і цноту;
  • царя Давида, що був предком Ісуса Христа по плоті;
  • святого Якова, сина Йосифа Обручника від першого шлюбу, який разом з батьком брав участь в супроводі Богородиці зі немовлям Ісусом під час втечі в Єгипет.

історія свята

Собор Пресвятої Богородиці має досить давнє походження. Встановлення цього релігійної дати відбулося, коли християнська Церква, по суті, тільки починала своє формування. Перші згадки про свято Собору Пресвятої Богородиці відносяться до IV ст. н.е. Вони виявлені були в повчаннях Амвросія Медіоланського, Єпіфана Кіпрського і Августина Блаженного, присвячених Різдву Христовому.


В даних «лекціях» вихваляння Ісуса Христа плавно перемежовується з прославлянням що зробила його на світло Богородиці. Офіційно святкову дату встановили в 681 р на Шостому всесвітньому Соборі. Вказівка ​​на цю подію і сам християнське свято містяться в правилі 79 документа, що відноситься до даної свого роду релігійної конференції.

Собору Пресвятої Богородиці, як і більшості християнських дат, пов'язаних, так чи інакше, з особистістю Діви Марії, присвячена ікона. Вона являє собою символічний варіант ікони «Різдво Христове». У центрі композиції знаходиться Богоматір з Ісусом-немовлям на руках, сидить на троні. Навколо неї зображені ангели, волхви і пастухи, а ще Отці Церкви і християнські гімнографії, що вихваляють Пречисту. Іконографія Собору Пресвятої Богородиці сербського походження. На Русі вона відома з XIV століття.


Про особу Діви Марії

Немає сенсу розповідати про житіє Богоматері, адже для цього є інші, більш відповідні за змістом релігійні свята, присвячені Пречистій. Але ось про чесноти Пресвятої Богородиці, які були притаманні цій обраної Творцем земної жінки, розповісти дуже навіть доречно.

По-перше, Діва Марія є втілення всецілої відданості Божій волі на шкоду власній. Коли архангел Гавриїл за вказівкою Господа приніс майбутньої Богородиці благу звістку про прийдешнє непорочне зачаття нею Сина Божого, вона відповіла: «Се раба Господня, нехай буде Мі по словом твоїм», висловивши тим самим абсолютна смиренність перед волевиявленням Всевишнього.

Здавалося б, що складного в прийнятті великого сану і звання Божої Матері, адже це пов'язано з торжеством, славою, а не з приниженням? Однак на частку Богородиці випало безкрає число бід, скорбот і спокус, тому лагідність в даному випадку виявилася вінцем людської самовідданості. Погодившись з волею Божою, Діва Марія добровільно прийняла на свої плечі весь гніт можливих (і доконаних!) Страждань, поневірянь: одна тільки мученицька смерть Ісуса в спокутування гріхів людства чого коштувала! Причому навіть якщо це страшна подія смиренність це не похитнуло.


По-друге, добродіяння майбутньої Богоматері полягала в тому, що все земне життя вона тримала обітницю дівоцтва і чистоти: як духовної, так і тілесної. Хто знає, погодилася б Діва Марія стати матір'ю Дитятка Ісуса, посланого Богом на землю через земне народження, якщо малося на увазі б необхідність порушення даної обітниці? Богородиця дала відповідь архангелу Гавриїлу лише після того, як дізналася про непорочність зачаття, але не до, перебуваючи в скоєному невіданні. Про це свідчить і Священне Писання, де сказано: «Бо що Вона говорить йому? - Како буде це, ідеже мужа не знаю? »

Нарешті, третя чеснота Діви Марії полягала в мужність, з яким обрана Богом жінка переносила всі випали на її долю тяготи. В даному сенсі Богоматір являє собою яскравий приклад зазначеної чесноти, зрозуміло, після Ісуса Христа.

Виходячи з вищевикладеного, в свято 8 січня Собору Пресвятої Богородиці в молитвах, що підносяться Діві Марії, слід просити про дарування якраз-таки трьох цих важливих чеснот. Адже в нашому світі, з кожною хвилиною все більше втрачає крупиці світла, нам так не вистачає саме смирення, духовної чистоти помислів і мужності гідно нести свій хрест.


Цікаво, що в язичницької Русі 8 січня слов'яни відзначали свято «Бабині каші». У цей день вшановували повитух, які допомагають в старовину породіллям і володіли мудрими знаннями.

Автор: Пономаренко Надія
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: Собор Пресвятої Богородиці , 8 січня

Здавалося б, що складного в прийнятті великого сану і звання Божої Матері, адже це пов'язано з торжеством, славою, а не з приниженням?
Хто знає, погодилася б Діва Марія стати матір'ю Дитятка Ісуса, посланого Богом на землю через земне народження, якщо малося на увазі б необхідність порушення даної обітниці?
Про це свідчить і Священне Писання, де сказано: «Бо що Вона говорить йому?
Како буде це, ідеже мужа не знаю?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация