Собор святого Петра у Ватикані: історія, опис

  1. Собор святого Петра - творіння найвидатніших майстрів Ренесансу
  2. Реліквії Собору святого
  3. Відвідування Собору святого Петра
  4. Рейтинг пам'ятки

Адреса: Ватикан, площа Святого Петра
Дата побудови: 1626 рік
Висота: 132,5 м
Святині: могила святого Петра
Координати: 41 ° 54'07.7 "N 12 ° 27'12.0" E

На північ від центру Рима , на території карликової держави Ватикан , На площі Сан-П'єтро височить Собор (базиліка) святого Петра - найбільший католицький храм у світі.

Собор з висоти пташиного польоту

Його величезний 136-метровий купол ніби летів над Ватиканом. Усередині Собору святого Петра могли б поміститися найбільші храми Європи - про це свідчать спеціальні позначки на підлозі, що показують їх розміри. За переказами, в підставі базиліки знаходиться могила святого Петра - одного з 12 учнів І. Христа.

Під час християнських гонінь Нерона, в 64 році апостол Петро був розіпнутий на перевернутому хресті вниз головою за власним проханням, так як вважав себе недостойним померти тієї ж смертю, що і Христос. У 324 році римський імператор Костянтин I Великий спорудив християнський храм над місцем поховання апостола. Легенда свідчить, що в першому соборі св. Петра в різдвяну ніч 800 року папа римський Лев III коронував Карла I Великого.

Вид на собор з півдня

Під час Авиньонского полону, коли резиденція пап перебувала не в Римі, а в Авіньйоні, базиліка святого Петра занепала, а на початку XVI століття була знесена. 18 квітня 1506 року на її місці Папа Римський Юлій II заклав перший камінь в фундамент собору. У 1626 році папа Урбан VIII освятив новий храм.

Собор святого Петра - творіння найвидатніших майстрів Ренесансу

У будівництві собору брали участь геніальні майстри епохи Відродження. У 1506 року затвердили проект архітектора Донато Браманте, згідно з яким собор повинен бути побудований у вигляді квадрата з вписаним в нього грецьким (рівностороннім) хрестом. Після смерті Браманте будівництво очолив Рафаель Санті, який перепроектував церква в формі латинського, тобто витягнутого в довжину хреста.

Вид на собор з замку Святого Ангела

У 1546 року 70-річний Мікеланджело взяв на себе керівництво будівельними роботами. Він повернувся до ідеї Браманте, зробивши несучі конструкції більш масивними, і звів барабан центрального купола. Після смерті Мікеланджело архітектори Джакомо делла Порта і Джакомо да Віньола добудували головний купол, надавши йому більш витягнуті обриси, і спорудили два малих куполи. У 1605 році архітектор Карло Мадерно подовжив поздовжню вісь собору, повернувшись таким чином до форми латинського хреста, і спорудив фасад в класичному стилі. Через 50 років Джованні Лоренцо Берніні побудував перед собором площа Святого Петра.

Реліквії Собору святого

Петра Фасад Собору святого Петра вінчають величезні статуї Христа, Іоанна Хрестителя і 11 апостолів (крім св. Петра). У собор ведуть п'ять входів. Останній вхід з правого боку, так звані «Святі ворота», майже завжди замкнений - він відкривається тільки в ювілейний рік, що відзначається кожну чверть століття.

Вид на собор з річки Тібр

Інтер'єри собору вражають грандіозними розмірами і багатством оформлення. Тут багато вівтарів, надгробків, ліпнини, мозаїк, скульптур. Серед статуй виділяється мармурова «П'єта» Мікеланджело. Вона зображує скорботну Мадонну, яка тримає на руках неживого Христа.

У 1972 році статую спробував розбити австралійський геолог Ласло Тот. Озброївшись молотком, він накинувся на «Пьєту» з криком: «Я - Ісус Христос!» Оскільки лікарська комісія визнала Л. Тота душевнохворим, звинувачень проти нього не висувалося. Після реставрації статую захистили куленепробивним склом. У центрі собору височить вівтар, оточений 44 невгасима лампада.

Загальний вигляд собору

Вони запалили над труною, в якому покояться мощі святого Петра. Над вівтарем встановлено бронзовий киворий (навіс) роботи Берніні, що спирається на чотири кручені колони. Вершину вівтаря вінчає бронзова куля з хрестом, а під ківорієм підвішений позолочений голуб - символ Святого Духа. Поруч із труною апостола Петра, в підземній крипті знайшли останній притулок і інші святі тата. Неподалік від вівтаря знаходиться бронзова фігура святого Петра, який сидить на папському престолі і тримає в руці ключі від Царства Небесного. Статуї приписують чудодійну силу: якщо загадати бажання і потерти ступню апостола, попросивши його про допомогу, то все сподівання і надії здійсняться.

Відвідування Собору святого Петра

На вершину купола Собору святого Петра можна піднятися двома способами - на ліфті і по сходах, що складається з 500 ступенів. З оглядового майданчика відкриваються дивовижні види на Рим і Ватикан . Зліва від собору знаходиться центральний вхід до Ватикану, що охороняється гвардійцями.

фасад собору

Без участі гвардійців не обходиться жодне урочисте богослужіння в Соборі св. Петра, жоден офіційний прийом у Папи Римського. Гвардійці одягнені в смугасті жовто-фіолетові середньовічні костюми. За легендою, ця форма придумана самим Мікеланджело. Плануючи візит до Собору св. Петра необхідно одягнутися відповідним чином - шорти, короткі спідниці, майки і топи, оголюють плечі, неприпустимі.

Рейтинг пам'ятки

Пам'ятки Ватикану Країни Європи

Собор святого Петра на мапі

Дивитися ще на Putidorogi-nn.ru:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация