Соціальна відпустка на дітей: особливості, про які потрібно знати

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Замовити консультацію

Українське трудове законодавство передбачає ряд вихідних і святкових днів, а також різні види відпусток для працівників. Так, крім щорічної основної відпустки закон встановлює спеціальні відпустки для навчання працівників , Додаткові відпустки, пов'язані з особливими умовами праці, а також ряд соціальних відпусток, основною метою яких є захист прав працюючих жінок.

Серед додаткових соціальних відпусток виділяємо, зокрема, відпустка, в зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустка працівниці, яка має двох дітей віком до 15 років або дитини-інваліда і тому подібне.

Зазвичай суперечки між працівником і роботодавцем виникають через основної щорічної відпустки, проте кожен вид додаткової відпустки, в тому числі і відпустку жінці, яка має двох дітей віком до 15 років, має свої особливості.

Підстави для надання додаткової відпустки особі, яка має двох дітей

Існує думка, що всі різновиди додаткових соціальних відпусток досить прості і зрозумілі, проте в дійсності кожен з них має свої особливості і підводні камені, не знаючи про які жінка може не скористатися встановленим законом правом.

Перш за все необхідно визначити підстави для надання даного виду відпусток.

Так, додаткова відпустка на дітей надається в основному жінкам. Отримати такий вид відпустки має право чоловік тільки в тому випадку, якщо він сам виховує дітей. Така ситуація можлива, якщо у дітей з різних причин немає матері, наприклад, вона померла або мати дітей тривалий час знаходиться на лікуванні в медичному або іншому спеціалізованому лікувальному закладі.

Також законодавець визначає, що жінка для виникнення права на додаткову відпустку має мати статус працюючої. Звичайно, мова йде не тільки про офіційне працевлаштування. Право на використання відпустки на дітей виникає у жінки вже після одного відпрацьованого дня. А ось жінка, яка знаходиться в так званому декретній відпустці, тобто відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, права на додаткову відпустку за цей період не має. Право на додаткову відпустку може виникнути тільки після виходу жінки на роботу.

Наприклад, жінка може перервати декретну відпустку і відпрацювати один день і таким чином за відповідний календарний рік вона отримає право на додаткову відпустку.

Головною підставою надання відпустки на дітей працюючій жінці є наявність у неї двох дітей молодше 15 років. Надання відпустки по досягненні одним або двома дітьми віку 15 років припиняється. Отже, в останній раз скористатися своїм правом на отримання такого виду додаткової відпустки жінка може в тому календарному році, в якому одному з дітей виповнилося 15 років.

Тривалість відпустки і період, на який він надається

Сьогодні тривалість додаткової відпустки жінці, яка має двох дітей, становить 10 календарних днів. До внесення змін у 2009 році тривалість відпустки становила 7 календарних днів. Як і в інших видах відпусток, відпустка вважається не робітниками, а календарними днями, тобто звичайні вихідні дні враховуються в період відпустки.

Однак якщо один із днів відпустки є святковим вихідним днем, передбачених трудовим законодавством, то відпустка продовжується на один день. Крім того, якщо в період перебування у відпустці жінка захворіла і перебувала на лікарняному, то відпустка повинна бути продовжена на кількість днів, що дорівнює періоду тимчасової непрацездатності, тобто тривалості перебування на лікарняному.

Відпустка встановленої тривалості надається один раз на календарний рік. За кожен календарний рік, в якому жінка, яка має двох дітей, пропрацювала хоча б один день, має право отримати 10 днів додаткової відпустки. Наприклад, жінка вийшла на роботу після декретної відпустки 31 грудня. У такій ситуації в новому році вона матиме право на додаткову відпустку, як за минулий, так і за поточний рік, що в сумі становитиме 20 календарних днів.

Особливості додаткової відпустки жінці, яка має дітей

Першою особливістю соціальної відпустки, що надається працюючим жінкам на дітей, є відсутність терміну давності використання такої відпустки.

Так, жінка має право в будь-який час скористатися відпусткою, на який вона вже отримала право. Наприклад, з певних причин жінка не скористалася своїм додатковим відпусткою в поточному календарному році, проте вона має право використовувати відпустку в наступному році двічі. Причому в наступному році жінка може використовувати всі дні відпусток разом або окремо, спочатку за минулий рік, а пізніше за поточний.

Крім того, якщо за якийсь рік жінка не скористалася додатковим відпусткою, то вона має право на таку відпустку навіть через деякий час після досягнення одним або обома дітьми 15 років.

Другою важливою особливістю такого виду відпусток є їх обов'язкова компенсація в разі невикористання. Наприклад, за один календарний рік жінка не використовувала свій додаткова відпустка. Через деякий час, навіть після досягнення дітьми 15 років, при звільненні роботодавець зобов'язаний виплатити компенсацію за невикористані дні соціальної відпустки на дітей нарівні з невикористаними днями щорічної основної відпустки.

Слід враховувати, що компенсація здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення права, а не на момент виплати. Наприклад, при звільненні у 2017 році компенсація за невикористану в 2007 році соціальну відпустку повинна розраховуватися за 7 календарних днів виходячи з розміру заробітної плати , Яку отримувала жінка в зазначений період.

У разі виникнення непорозумінь з роботодавцем через соціальної відпустки на дітей або виплати компенсації за невикористані дні такої відпустки необхідно звернутися за допомогою до юриста для оскарження незаконних дій роботодавця до суду.

Схожі статті:

Звільнення за власним бажанням у вказаний працівником термін: роз'яснення юриста

Права вагітних жінок: інструменти захисту

Одностороння зміна умов трудового договору: юридичні аспекти

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация