Соціально-економічний і політичний розвиток Великобританії в першій половині XIX ст.

  1. Економічний розвиток Великобританії Переможне завершення війни з Наполеоном не принесло спокою в...
  2. Політичний розвиток Великобританії

Економічний розвиток Великобританії

Переможне завершення війни з Наполеоном не принесло спокою в англійське суспільство. В результаті завершення промислового перевороту Англія вирвалася набагато вперед інших європейських держав. На долю Британії припадало половина світового видобутку вугілля, споживання бавовни і виплавки чавуну. Важка промисловість випускала продукції в 5 разів більше, ніж в найбільш розвинених країнах континенту - Німеччини і Франції. Продуктивність праці за півстоліття зросла в 30 разів, в англійській економіці утвердився капіталістичний спосіб виробництва. Великобританія перетворилася з аграрної країни в індустріальну державу. Її назвали «майстерні світу». Велика частина товарів виготовлялася в Британії, їх якість була настільки високою, що не залишало шансів конкурентам.

зауваження 1

У 1825 році в країні була побудована перша залізниця. З'єднала Дарегтон і Стоктен. У 1851 році в столиці проведена перша Всесвітня виставка. Потім Лондонська виставка стала традиційною.

Потім Лондонська виставка стала традиційною

Нічого не зрозуміло?

Спробуй звернутися за допомогою до викладачів

Соціальні зміни в англійському суспільстві

До середини $ XIX $ століття Британія стає країною міст і великих робочих селищ. 86% населення поселялися в містах та так чи інакше були пов'язані з промисловим виробництвом або торгівлею. Решта населення проживало в селі і займалося сільським господарством. Цей показник вважався підтвердженням раціоналізму. Невеликий відсоток жителів країни, ведучи фермерське господарство, забезпечувало країну всім необхідним сільгоспродуктами. Продуктивність м'ясного тваринництва перевищувала продуктивність французького тваринництва в 2,5 рази, врожайність зернових - в 2 рази.

Істотні зміни в суспільстві нних відносинах стали результатами промислового перевороту. Велика кількість сільських трудівників було витіснено з землі, більшість з них стали найманими робітниками. Формується робітничий клас відчував єдність вимог і перетворювався в грізну силу для боротьби з буржуазією. Пролетаріат прагнув отримати доступ до влади і висував ідею загального виборчого права.

Політичний розвиток Великобританії

У 1836 році в Лондоні робочі організували перший союз. Вони запропонували програму перетворень парламентської системи, що отримала назву Народної хартії. Прихильники її проведення стали називати себе чартистами. Вони домагалися:

  • введення для чоловіків загального виборчого права з 21 года4
  • проведення виборів до парламенту щорічно;
  • проведення голосування шляхом таємного голосування;
  • скасування для членів парламенту високого майнового цензу;
  • створення рівних виборчих округів за чисельністю виборців.

У 1848 році чартисти зібрали 5 мільйонів підписів прихильників проведення реформи, але парламент відмовився з враховувати. рух чартистів пішло на спад.

Боротьбу за політичні перетворення продовжили тред-юніони (професійні спілки). Вони змогли домогтися збільшення заробітної плати для робітників, а в 1867 році - введення виборчого права для найманих робітників. У 1868 році профспілки об'єднали зусилля і створили Британський конгрес тред-юніонів. Вищий орган союзу збирався щороку на розширене засідання в перший понеділок вересня. До кінця $ XIX $ століття робочі заснували свою партію лейбористів, яка не вписувалася в традиційну двопартійну систему держави.

зауваження 2

Ще один напрямок політичної боротьби - за заборону работоргівлі. Аболіціоністи висували вимоги в 1807, 1809 1810 роках. Парламент прийняв Акт про заборону работоргівлі (1807 рік), а в 1833 році заборонив рабство на всій території неосяжної Британської імперії /

Нічого не зрозуміло?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация