Соціологи про "російський феномен": Путін великий і у всьому винен

Останнім часом, згідно з даними опитування, проведеного фондом "Громадська думка" (ФГД), 52 відсотки росіян вважають, що в країні погано дотримуються права громадян.


Опитування: Росіяни з оптимізмом дивляться в майбутнє

Здавалося б, це порядок несистемної опозиції, яка всього лише повинна донести до електорату своє політичне пропозицію. Але в Росії цивільні права завжди розумілися досить специфічно, з відтінком ієрархічності.

Соціологи попросили своїх співрозмовників назвати ті конституційні права і свободи, які здаються їм найбільш важливими, значущими. 78 відсотків назвали право на безкоштовну медичну допомогу, 62 відсотки - право на безкоштовну освіту, 53 відсотка - право на житло і його справедливу оплату. Право на працю та її справедливу оплату назвали 48 відсотків.

Тільки на п'ятому місці (47 відсотків) виявилися особиста свобода і недоторканність. У недоторканності житла, справедливого суду, свободи слова куди більш низький рейтинг, а свобода зібрань турбує лише два відсотки опитаних.

Мова, як правило, в принципі, йде про те, що проблематична доступність безкоштовної медичної допомоги та освіти, і про несправедливу оплату праці. Тільки в цих трьох випадках частка тих, хто незадоволений дотриманням прав, перевищує частку задоволених і задоволених.

У наявності цілком чітко сформульований і за великим рахунком не змінний протягом багатьох років лівий політичний запит. Суспільство вимагає соціальних і економічних гарантій, які громадяни ставлять вище "ліберального" набору прав і свобод, які передбачають, що людина хоче приватності, захисту приватної власності, можливості мати свої переконання і виражати їх, брати участь у політичному житті, управлінні своїм містом або навіть країною.

На думку експертів, влада прекрасно розуміє цю ієрархію і користується нею вже багато років. Останнє опитування ФОМ показує, що громадяни незадоволені тим, як їм гарантуються медицина, освіта та оплата праці.

За даними соціологів "Левада-центру", самі приватні претензії росіян до Путіна і влади стосуються несправедливого розподілу доходів і соціальної проблематики. При цьому велика частина жителів країни вдячна за повернення Росії статусу великої держави. Основний суспільний запит до влади - це вимога перетворень суспільства.

Втім це далеко не всі цифри в опитуванні. Дослідники "Левади" поцікавилися і тими якостями, які понад усе цінують або не цінують росіяни в російському лідері . Виявилося, наприклад, що 19 відсоткам імпонують особисті якості президента. На їхню думку, головні переваги Путіна в тому, що він "рішучий, мужній, твердий, вольовий, сильний, спокійний, сміливий, чіткий, упевнений в собі".

Ще 18 відсотків респондентів відзначають як головну заслугу Путіна зовнішньополітичне становище Росії: "Він проводить грамотну зовнішню політику, захищає від Заходу, викликає повагу в світі, не дозволяє" витирати ноги ", підтримує армію, забезпечив престиж країни".

При цьому 20 відсотків "подобається все в голові держави, y нього немає недоліків", а ще 33 відсотки не змогли відповісти, що не подобається їм в президенті країни. Однак були і відповіді про проблеми і недоліки.

Наприклад, 15 відсотків вважають, що "президент не піклується про людей, мало робить для людей, не знає, як живуть люди, забув про простих людей". Але 16 відсотків відзначили, що відбувається це від того, що "президент отримує спотворену і недостовірну інформацію від свого оточення".

Соціологи вже не перший рік спостерігають цікавий психологічний феномен. З одного боку, хрестоматійне "Путін повинен особисто ввернути лампочку в кожному під'їзді", а з іншого - не робить він це тому, що "цар хороший, але бояри брешуть".

В общем-то, цікаво, що відсоток так сліпо належать до державного патерналізму настільки малий навіть за опитуванням "Левада". Це стосовно нашому суспільству не «цілих», а «всього» 15 і 16 відсотків. Що говорить, загалом, не про Путіна, а про зростання громадянської самосвідомості і більш тверезу оцінку ролі президента в життя російського суспільства.

До речі, цікаво, що опозиція формату "ми не любимо Путіна за те, що він не дуже Путін", теж виявилася нечисленною. За оцінками "Левади", всього десять відсотків опитаних поставили в докір глави держави, що він "занадто" м'який "до міністрів, знаходиться під владою свого оточення".

Ще менша кількість, всього сім відсотків, звинуватили президента в тому, що він "не бореться з корупцією". Мабуть, послання гучні справи проти високопосадовців-корупціонерів і громадський резонанс навколо цих процесів відіграють свою роль. І суспільство вірить, що це не просто якісь "політичні акції", а систематична політика держави.

Загалом, найближчим часом порядок буде явно змінюватися - такі реалії суспільного запиту .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация