Щоденник Ломоносовского обозу. День 8. З Вологди до Ярославля

Річка Волга. Фото: m24.ru/Иван Носатов

У п'ятницю, 1 квітня, з Москви до Архангельська відправився незвичайний поїзд. У ньому - 100 обдарованих школярів з 29 регіонів Росії і ближнього зарубіжжя, які мають повернутися в столицю через два тижні. Вони повторять подорож Михайла Ломоносова, який взимку 1730 року взяв скриню з книгами і покинув рідні Холмогори в ім'я розуму. Кореспондент m24.ru Іван Носатов відправився в шлях разом з талановитими дітьми, щоб побачити його подорожах очима і поділитися з читачами їхніми враженнями, мріями і прагненнями.

У попередніх серіях:

Наш обоз вже переступив екватор, до кінця залишилося не багато. Тиха Вологда кілька приспала інтенсивний рух, що панує серед учасників. З ранку діти вирушили в унікальний Музей мережива. Мереживоплетіння, мабуть, - найвідоміший промисел Вологодської області. Науковий співробітник музею Катерина поясянет: "Музей займається збереженням мереживний культури, збиранням і виставленням напоказ унікальних мереживних виробів".

Всього в Музеї мережива налічується чотири тисячі предметів. Саме унікальний витвір колекції - гігантська "Сніжинка". Її вартість фахівці не оцінювали, але сума може доходити до декількох мільйонів рублів. Мереживні вироби - це твори мистецтва, які майстри вишивають вручну, як одне з представлених тут весільних суконь. За восьмигодинний робочий день одна майстриня здатна вишити ділянку розміром з долоню. Як правило, над такими сукнями трудяться відразу кілька мереживниць. Одне коштує близько 200 тисяч рублів.

Перед від'їздом дітей привезли в будинок-музей Варлама Шаламова, де письменник народився і прожив перші 17 років. Вважається, що Шаламов краще за інших письменників зобразив табірну тему. Багато вожаті купили собі знамениті "Колимські розповіді". Діти слухали екскурсовода тихо-тихо. Лише зрідка неодмінно обурюючись: "Його заарештували за те, що тато був священиком?" Батько Шаламова піднімав православ'я на півночі. Повторно Варлама Шаламова заарештували за антисталінського - троцькістську, як її тоді називали, - діяльність.

Один з учасників обозу, Данило Рябов, родом з Череповця. Талановитий хлопець потрапив на проект не як всі, через стандартний конкурс есе, а ставши переможцем регіонального етапу інтелектуальної телевізійної передачі "Розумники і розумниці". "За час нашого обозу і підготовки до програми" Розумники і розумниці "я дізнався, як багата наша земля літераторами: Костянтин Батюшков, Варлам Шаламов. У Вологді довгий час жив Віктор Астаф'єв. Я дуже пишаюся, що вони мої земляки", - спалахуючи, говорить підліток.

Попрощавшись з Вологдою, обоз рушив до Ярославля. У перші дні подорожі діти знайомилися, а вільний час проводили за спілкуванням і іграми. Чим довше ми їдемо, тим частіше можна спостерігати картину, як ломоносовців сидять за ноутбуками і готують презентації. Нагадуємо, 13 квітня в Москві хлопців чекає захист проектів. Журі визначить десять переможців і вибере президента Ломоносовского клубу. Напруга наростає.

- У тебе якась тема?
- Про патріотизм.
- Вибач, не хочу, звичайно, тебе засмучувати, але про патріотизм багато писали. Важко буде перемогти.
- Правда? Ну, і нічого, - вдає, що не засмутилася, худенька дівчинка в синій футболці з лого "Ломоносовський обоз".

Ноутбуки в обоз брали не всі, тому ті, у кого вони є, в особливому фаворі у однолітків. Навіть з'явилася негласна чергу за комп'ютерами. А поки ті, до кого черга не дійшла, коротають час за грою в "Стікер". Правила прості: на лоб учасникам клеїться папірець з якимось словом. Гравці бачать, що написано у інших, а у себе - немає. Треба відгадати своє слово, задаючи навідні запитання.

- Отже, я жива істота, вище людини ростом. Живу в зграях, пов'язаний з цибулею, з якого полюють, у мене незвичайний колір шкіри. Я присутній у фільмах, книгах, - перераховує Андрій те, що йому вже вдалося з'ясувати про себе. - Я ельф?
- Ні! - хлопці вибухають дружним сміхом. - Ти вже дуже-дуже близько.
Через пару хвилин Андрій здається.
- Ну, кажіть, хто я? Ааааа! Я Аватар?!, - лунає на весь автобус.

Увечері ми приїхали в дитячий табір "Берізка". Типовий піонерський табір розкинувся під Ярославлем посеред соснового бору, ялин і, власне, беріз. Корпуси, їдальня, басейн, своя котельня. Тут первозданна природа, можливо, нас чекають шашлики під відкритим небом. Буде що згадати.

Учасники обозу - талановиті і багатогранні особистості, бачив би їх наш великий вчений. У минулому випуску " Щоденник Ломоносовского обозу. День 7. Вологда "Ми публікували вірш Олександри Косоротіковой з Санкт-Петербурга. Вона настільки надихнулася, що дозволила нам зробити відеозапис, на якій автор сама читає свій улюблений твір. До неї приєдналися Єлизавета Фамбулова з Челябінська і Ксенія Кирилова з Саратова. Запрошуємо вас в нашу імпровізовану літературну вітальню .

Щоденник Ломоносовского обозу


Кожен день ми публікували подорожні нотатки, завдяки яким ви можете вже сьогодні познайомитися з тими, чиїми іменами через кілька років назвуть зірки, фізичні закони і університети. На початковому етапі Всеросійського ломоносовского конкурсу 6 578 школярів подали свої заявки, поділившись з журі своїми досягненнями і баченням майбутнього нашої науки. Сотня обраних увійшла до складу так званого Ломоносовского обозу, який пройшов за маршрутом:
  • Архангельськ;
  • Емецк;
  • Вельск;
  • Верховажье;
  • Вологда;
  • Ярославль;
  • Ростов Великий;
  • Переславль Залеський;
  • Сергієв Посад;
  • Москва.

Ви як і раніше можете почитати публікації в онлайн-щоденнику щодня на m24.ru. У вас є можливість побачити країну очима молодих і переконатися в тому, що Росія сповнена талантів.

сюжет: Спецпроект m24.ru: подорожні нотатки майбутніх Ломоносових

Лише зрідка неодмінно обурюючись: "Його заарештували за те, що тато був священиком?
У тебе якась тема?
Правда?
Я ельф?
Ну, кажіть, хто я?
Я Аватар?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация