Сьогодні українці святкують Покрову Пресвятої Богородиці: в чому суть цього великого свята

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

14 жовтня 2015, 08:08 Переглядів: 14 жовтня 2015, 08:08 Переглядів:   Нам дана милість бути біля ніг святих

Нам дана милість бути біля ніг святих ..

14 жовтня православний світ нашої країни відзначає свято Покрова Пресвятої Богородиці. Початок йому поклало подія, яка сталася у Влахернському храмі Константинополя, де з V століття перебувала найбільша святиня - омофор (головний плат) Божої Матері. Тоді, в Х столітті, Константинополь був в облозі військами ворогів. Жителі зібралися в храмі на всеношну і молилися Господу про порятунок від ворога, сподіваючись на диво. Саме там Андрій, Христа ради юродивий, побачив, що сама Пресвята Богородиця у супроводі ангелів і святих увійшла в храм по повітрю, стала перед престолом і, схиливши коліна, довгий час перебувала в молитві. Потім Матір Божа обернулася до народу, зняла свій омофор і простягнула його над людьми, що молилися. Блаженний Андрій звернувся до свого учня Епіфанію, чи бачить той настільки чудове явище. Єпіфаній відповів: "Бачу, отче, і жахаюся". Так свідчить давнє священний переказ.

Пам'ять про чудо довго зберігалася в стінах Влахернського храму. Свято так і не став загальноцерковним, наприклад, його не святкують на Афоні. На Русі ж він прижився завдяки зусиллям благовірного князя Андрія Боголюбського, під керівництвом якого був побудований перший Покровський храм на Русі - церква Покрови на Нерлі. Він відомий всьому світу як видатний пам'ятник архітектури меморіального значення - прославляє і поминає воїнів - захисників своєї землі. Про сенсі свята Покрова Пресвятої Богородиці ми поговорили з намісником Києво-Печерської лаври митрополитом Павлом.

- Владико, чому це свято особливо люблять в Україні?

- Думаю, перш за все тому, що люди шукають відради, розради і заступництва. Адже ми слабкі, хочемо особливо нічого не робити, але щоб у нас було все добре. Тому й просимо часто Богородицю покрити своїм святим омофором. Крім того, культура святкування церковних свят була практично втрачена в минулому столітті. Як народ планує відзначати 14 жовтня, тим більше офіційний вихідний? Добре випили, побилися, посварилися - ось це свято вдалося, "радість" прийшла. Тільки адже це обман бісівський. Ні від такого святкування ніякої радості, горі одне. Тому по-справжньому віруюча людина зустріне цей день словами подяки Богу за те, що Він захищає нас. За те, що ми до цих пір живі. Подивіться, після Чорнобиля ми не повинні були жити, а ми живемо. Горять десятки тисяч тонн нафтопродуктів, що дихати нічим. Ми не повинні жити, але ми живемо. Хіба це не милість? І Господь показує: "У вашому людському страху, немочі Я присутній і вас зберігаю". У цьому головний сенс свята Покрови Пресвятої Богородиці. А для нас, дійсно, це свято радості, тому що Божа Матір покрила від усіх негараздів, і на Святій Русі з'явилося безліч храмів на честь Покрова Божої Матері і монастирів. Її материнський покрив завжди відчувається над нами. Був написаний акафіст святителем Інокентієм Херсонським і Таврійським, мощі якого нині почивають у одеському кафедральному соборі, - найпрекрасніший акафіст про оспівуванні цього великого чуда, яке діє і в нашому житті.

- Чому лаври вважаються долею Богородиці? Вона приходить сюди, в Києво-Печерську лавру?

- Безумовно. Саме Богородиця вказала на Антонія і Феодосія , Сказавши: "Я хочу, щоб побудували храм в місті Києві, де Я буду жити". Тільки не можна сказати, що вона приходить, - вона постійно тут. А ми лише разом з Нею оновлюємо Її житло. Вона не тільки живе в рукотворних храмах кам'яних, вона живе в людських серцях, і не тільки ченців Києво-Печерської лаври, а всіх, хто бажає порятунку. Так, Божа Матір має престол Сина і Бога нашого Ісуса Христа в Києво-Печерській лаврі. Вона господиня цього місця і сама збирає ченців. Вона наша покровителька, цілителька, наш живоносне джерело. Вона - все і вся в нашому житті, відрада і розраду. Її доля тут третій. Перший - Іверський, другий - Афонська гора, третій - Києво-Печерська лавра. Я тут не ігумен, а двірник, тому що ігуменя наша - Пречиста Діва Марія, преподобні Антоній і Феодосій. А нам дана милість така - бути біля їхніх ніг.

СЕНС ІКОНИ: ДОПОМОГА, ЗАХИСТ І ЧУДО-ГОЛОС

Ікона - це не просто красива картина. Це святий багатогранний образ, це Євангеліє у фарбах, написане на дошці. Це вікно, провідник, який допомагає людині під час молитви доторкнутися до вищого духовного світу. На іконах Покрова Пресвятої Богородиці Богоматір зображується простягає свій омофор (покрив) над усіма присутніми, символізуючи покрив і захист, допомогу людям, своє заступництво. Над покровом - Спаситель, що благословляє всіх присутніх в храмі. У нижній частині ікони зображені закриті Царські врата. Праворуч від воріт - Андрій, Христа ради юродивий, який вказує на чудесне явлення Епифанию. Також зображені на іконі: святий Іоанн Предтеча і апостоли, святителі, патріарх, імператор, архангели і молиться народ. Характерною деталлю в ростово-суздальської традиції іконопису: на передньому плані, нижче Богородиці, зображений святий Роман Сладкопевец з сувоєм в руках - автор пісень, присвячених прославлянню Богородиці.

Може виникнути питання: чому події різних часів представлені на одній іконі. Адже життя святого проходила в шостому столітті, а події - аж в десятому ... Відповідь проста: по-перше, ікона це не мальовниче полотно, точно зображує конкретні історичні події. Сенс ікони - передати за допомогою живописної мови, образів і символів духовну суть події. Роман Сладкопевец присутній на іконі Покрова, адже він своєю творчістю багато в чому відкрив православним справжнє розуміння ролі Пресвятої Богородиці в важкій справі порятунку всього людства. Припускають, що він один з авторів акафісту Пресвятій Богородиці. По-друге, ікона руйнує звичне уявлення про час і простір. Бог же не є Богом мертвих, а живих, бо всі в Нього живуть. Ось саме тому всі події, що відбуваються в різний час, можуть відбуватися одночасно. Виходячи з цього принципу і явлено нам на іконі Покрова ще одне диво Пресвятої Богородиці - диво набуття голосу Романом, яке відбулося, за переказами, в Софійському храмі в присутності патріарха і імператора. Таким чином в цій іконі з'єднані дві події, що сталися з ласки Божої та за клопотанням Пресвятої Богородиці - порятунок віруючих від ворогів християнства і обдарування голосу майбутньому творцеві духовних піснеспівів. Преподобний Роман склав понад тисячу Кондаков і ікос, співів на Кріпаки і Богородичні свята і в пам'ять багатьох святих. Церква присвоїла йому ім'я "Сладкопевца", визнавши його найкращим песнопісцем. Святий Роман також вважається покровителем церковних хорів і співочих. Церква відзначає пам'ять преподобного зі святом Покрови Пресвятої Богородиці 14 жовтня.

Церква відзначає пам'ять преподобного зі святом Покрови Пресвятої Богородиці 14 жовтня

Ікона. Роман Сладкопевец -покровітель хорів і співочих.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Сьогодні українці святкують Покрову Пресвятої Богородиці: в чому суть цього великого свята". інші Недільна школа дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Анастасія Білоусова

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Владико, чому це свято особливо люблять в Україні?
Як народ планує відзначати 14 жовтня, тим більше офіційний вихідний?
Хіба це не милість?
Чому лаври вважаються долею Богородиці?
Вона приходить сюди, в Києво-Печерську лавру?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация