Сьогодні 7 червня Іван Купала 2018: прикмети, традиції, заборони, обряди річного свято слов'ян

  1. Як виникло свято
  2. Традиції свята Івана Купала
  3. Стрибки через багаття
  4. Вінки на Івана Купала
  5. Як гадати на Івана Купала
  6. Вода на Івана Купала
  7. Прикмети на Івана Купала
  8. Ворожіння, повір'я та прикмети

Прадавнє язичницьке свято Івана Купали, присвячений дню літнього сонцестояння - одна з головних дат в слов'янському календарі, яку святкують 7 липня.

Цієї ночі росіяни відзначали літнє свято Івана Купала. Вважалося, що в цю особливу чарівну ніч не можна було спати, тому що в цю ніч прокидалася різна нечисть - відьми, водяні, русалки, перевертні. Цей яскравий містичний свято багате цікавими традиціями та яскравими обрядами.

Свято починають відзначати в ніч на 7 липня, яку в народі вважають особливою - тільки в цю ніч можна знайти містичний цвіт папороті, який принесе людині щастя і багатство.

Як виникло свято

Яскравий народне свято Івана Купали бере свої витоки з язичництва, хоча його походження точно не встановлено. Іван Купала, імовірно, стався з язичницьких ритуалів очищення, обмивання, яке відбувалося в річках і озерах в день літнього сонцестояння.

У древніх слов'ян Іван Купала було свято Сонця, зрілості літа і зеленого косовиці. Тому його пов'язували з днем ​​літнього сонцестояння, який за старим стилем випадав на 20-22 червня.

Тому його пов'язували з днем ​​літнього сонцестояння, який за старим стилем випадав на 20-22 червня

Отмечавшаяся у древніх слов'ян Купальська тиждень збігалася в часі з днем ​​літнього сонцестояння. Свято присвячувався сонцю і був пов'язаний з найдавнішими культами слов'ян - вогню і води. Він відбувався за часів язичництва на честь весілля Бога Сонця, дружиною якого була світлоносні Зоря-Зірниця, красна дівиця.

Він відбувався за часів язичництва на честь весілля Бога Сонця, дружиною якого була світлоносні Зоря-Зірниця, красна дівиця

Слов'яни вважали Сонце всевидячим оком, яке суворо доглядає за моральністю людей, за справедлівимсоблюденіем законів. Священним знаком Сонця був хрест. Іноді його обводили круужочком, а іноді малювали Катя, як колесо сонячної колісниці. Такий котиться хрест називається свастикою. Вона була звернена в різні боки, в залежності від того, яке Сонце хотіли зобразити - «денний» або «нічний» (фашистська свастика зображує «нічний» Сонце, яке котиться по внутрішній стороні нижнього неба. Таким чином, предметом «поклоніння» фашистів виявляється не сонце, а скоріше його відсутність).

Таким чином, предметом «поклоніння» фашистів виявляється не сонце, а скоріше його відсутність)

Слов'янські міфи розповідають, що в далекі часи близнюки, брат і сестра Купала і Кострома, будучи маленькими дітьми, гуляли в полі, і могутній птах забрала Купала. Після багатьох років красуня Кострома, походжаючи по берегу річки, похвалилася, мовляв, ніхто з її голови віночок не зірве, а отже, нікому еередкая краса і не дістанеться.

Богам не сподобалася її гордовито-пихата самонадеятельность - подув сильний вітер і зніс вінок красуні в річку. На човні плив юнак (це був Купала), який і підібрав вінок. Сподобалася йому Кострома, та й вона не залишилася байдужою до юнака, полюбили вони один одного і одружилися, з трагічним запізненням дізнавшись про те, що є рідними братом і сестрою, розлученими в дитинстві. Горе було їх стольже велике, як і спалахнула любов. У розпачі Кострома кинулася в річку і стала мавкою (русалкою), а Купала згорів у вогні.

Але боги зглянулися над братом і сестрою і перетворили їх на квітку, який сьогодні відомий як іван-да-Мар'я (наші предки називали його купала-да-мавка), його яскраво жовтий колір символізує вогняного Купала, а синій (фіолетовий) - загиблу в воді Кострому. Завдяки своїй життєдайну силу, яка змушує кипіти навіть прохолодну воду, Купала був прирівняний до божества і став уособленням земного родючості і очищення.

Традиції свята Івана Купала

У ніч на Івана Купала не прийнято спати. Вважається, що, влаштовуючи гучні гуляння й танці, а також завзято співаючи пісні, молодь відлякує злі сили від рідних місць.

Вважалося, що не потрібно і купатися, оскільки водяний може затягнути в воду.

Традиційно в це свято розпалювали великі багаття, біля яких і розгорталися гуляння, влаштовували загальну трапезу, водили хороводи, співали пісні і танцювали. При цьому гуляння у «очищає» багаття починаються з вечора.

Після півночі і до світанку 7 липня вода в водоймах знаходить потужну цілющу силу. Тому до сходу сонця викупайтеся в озері або річці. Це також додає здоров'я і лікує від усіх недуг.

Стрибки через багаття

Перестрибування через багаття на Івана Купала було одним з найважливіших обрядів на свято-щоб принадити удачу, успіх і здоров'я. Хто вище всіх стрибне - буде більш вдалим всіх, здоровіше і красивіше.

Щоб очистити тіло і душу від хвороб і злих думок, потрібно тричі перестрибнути купальське вогнище. Щоб обряд спрацював, зберіть гілки чоловічих (бук, дуб, клен) і жіночих дерев (горобина, вільха і сосна) і викладіть їх у формі піраміди і підпаліть. Перед стрибком попросіть багаття забрати хвороби і негаразди.

Закохані можуть дізнатися майбутнє своїх відносин за допомогою багаття. Взявшись за руки, пара повинна стрибнути через купальське вогнище. Якщо в стрибку закохані не відпустять рук, то проживуть разом до кінця життя, якщо розімкнути долоні - будуть сварки.

А жінки, у яких довго не було дітей, стрибають для того, щоб вилікуватися від безпліддя.

Слов'яни вірили, що купальське вогнище знищує все зло - хвороби, нещастя, злидні. Саме тому на ньому спалювали старий одяг. Існував звичай кидати в купальське вогнище сорочку хворої дитини. Вважалося, що разом з нею горіла і його хвороба. Часто через купальське вогнище проганяли домашню худобу для захисту її від мору.

Хто вище всіх стрибне - буде більш вдалим всіх, здоровіше і красивіше Хто вище всіх стрибне - буде більш вдалим всіх, здоровіше і красивіше. Фото: vottak.net

Вінки на Івана Купала

На Івана Купала жінки і чоловіки, які хочуть знайти собі пару, плетуть купальський вінок. У нього обов'язково повинні бути вплетені ромашка, звіробій, полин, кропива та інші цілющі трави. Після Купала такий вінок служить оберегом весь рік. Його вішають над дверима, щоб крізь нього жоден недобрий погляд не проник. Якщо хтось із домочадців захворює, господиня відщипує трохи трави від вінка і кидає в відвар або чай. Часто до наступного свята Купала від вінка залишається лише ободок, який спалюється в купальському багатті.

Незаміжні дівчата в цю ніч також плели з трав і квітів вінки і кидали їх у воду: якщо вінок потонув - заміж в найближчий рік не покличуть, хлопець її розлюбить, якщо навіть від берега не відплив - суджений десь зовсім близько, а якщо відплив далеко - то сватати буде хлопець здалеку.

Багато традицій на Івана Купала пов'язані з водою Багато традицій на Івана Купала пов'язані з водою. Фото: imperia-lna.ru

-

Як гадати на Івана Купала

На любов. Перед сном потрібно зібрати кілька листя подорожника і покласти його під подушку. Лягаючи спати, слід вимовити: «Тріпутнік-попутник, живеш при дорозі, бачиш малого і старого, скажи мого судженого!». У цю ніч дівчині повинен наснитися її суджений.

На нареченого. Зірвіть стільки гілок папороті, на скількох людей ви гадаєте. Гадайте опівночі з 6 на 7 липня. На кожну гілку задумайтеся ім'я хлопця, кого хочете в суджені. Позначте їх кольоровими нитками, щоб не переплутати. Занурте у воду біля берега водойми і рукою притисніть гілки на дно. Різко відпустіть. Яка гілка раніше всіх спливе - той задуманий на неї хлопець і стане вашою долею.

На майбутнє. Для нього необхідно розламати церковну свічку на кілька шматочків і розтопити віск. Як тільки він розтопиться, вилити його в ємність з водою. Яку фігуру він прийме - то і чекає в найближчому майбутньому. Наприклад, кільце або свічка - до весілля, гаманець - до грошей, зірка - до удачі, серце - до любові, прапор - до візиту важливого гостя, квіти - до нового залицяльника, смуги - до подорожі, хвилі - до здійснення бажань.

На Івана Купала дівчата ворожили На Івана Купала дівчата ворожили. Фото: vseodetyah.com

Вода на Івана Купала

Багато традицій на Івана Купала пов'язані з водою. 7 липня християни відзначають також день народження Іоанна Предтечі, який хрестив Ісуса в Йордані. Тому вважається, що саме з цього дня купання у відкритих водоймах стають безпечними - з річок та озер виганяється вся нечисть.

Протекція Купали над любителями поплавати і попустувати в воді триває до Ільїна дня, який відзначають 2 серпня. Крім цілющого купання, оздоровити тіло і душу здатна ранкова роса, а молодих дівчат вона зробить ще красивіше. Вмиваючись вранці, ввечері дівчата пускають по воді вінки, гадаючи на любов.

Прикмети на Івана Купала

Наші предки, як і в будь-який інший свято уважно стежили в цей день за погодою. Якщо на Іванов день піде дощ, то все літо буде жарко і погода буде посушливої.

А ось якщо вночі небо буде щедро всіяне зірками, а вранці природа обдарує рясно росою, то буде хороший урожай огірків, грибів, та й взагалі всіх овочів.

У цей день намагалися уникати зустрічі зі зміями, адже якщо її побачити в це свято, то біди не уникнути і незабаром очікуються сильні втрати.

Після збору трав всі жінки уважно перераховували їх. Якщо набереться дванадцять видів рослин, то в родині обов'язково в прийдешньому році буде весілля.

Багато хто вірив, що особлива небезпека підстерігає коней, яких нечиста сила може використовувати для своїх цілей. У такому випадку їм не вибратися живими. Тому їх намагалися замкнути надійно.

Ворожіння, повір'я та прикмети

Найпоширенішим на Івана Купала залишається ворожіння за допомогою вінків. Вінки плели з різних трав - лопуха, ведмежого вушка, богородской трави (чебрець, чебрець) або івана-да-марьи, в які вставлялися запалені маленькі лучінкі або свічки. Потім спускали на воду і уважно стежили за ними.

Якщо вінок починав швидко відпливати від берега, це означало щасливе і довге життя або хороше заміжжя, а якщо вінок тонув, означало, що заміж в цьому році дівчина вийде або суджений її розлюбить.

Якщо вінок починав швидко відпливати від берега, це означало щасливе і довге життя або хороше заміжжя, а якщо вінок тонув, означало, що заміж в цьому році дівчина вийде або суджений її розлюбить

Найщасливішим міг стати людина, чий вінок запливав далі інших, а найдовше проживе - чия свічка або лучинка в вінку прогорить довше інших.

Кропивою люди в цю ніч оберігали себе від зазіхань різної нечисті - для цього рослина розкладали на порозі будинку і на підвіконнях.

У Купальську ніч люди завжди замикали своїх коней, які в цю ніч були особливо уразливі, так як відьми полювали за ними, щоб поїхати на Лису Гору, з якої коні живими не поверталися.

У ніч на Івана Купала, люди шукали мурашники і збирали мурашиної масло, яке за переказами в цю ніч наділялося великими цілющими властивостями.

Квітка іван-да-Мар'я, зірваний в ніч на Івана Купала, потрібно було вкласти в усі кути будинку - люди вважали, що цим захищають його від зазіхань злодіїв.

За однією з легенд, квітка іван-да-Мар'я - це брат і сестра, які полюбили один одного, і були покарані за це, і перетворені в квітка. Брат з сестрою розмовлятимуть, і це злякає злодіїв.

Вважається, що в ніч на Івана Купала, дерева можуть переходити з одного місця на інше, розмовляти один з одним шелестом листя. Це стосувалося також і до трави, і квітам. Навіть тварини за переказами в цю ніч розмовляють між собою.

За однією з прикмет, опівночі потрібно не дивлячись набрати квітів і покласти під подушку, а вранці перевірити, набралося чи дванадцять різних трав чи ні. Якщо набралося, в цьому році дівчина вийде заміж.

Під голову кладуть тріпутнік (подорожник), примовляючи: «Тріпутнік-попутник, живеш при дорозі, бачиш малого і старого, скажи мого судженого!»

На Іванов день до сходу сонця потрібно пронести через своє стадо ведмежу голову і зарити посеред двору, тоді серед худоби відмінка не буде.

А якщо на Іванов день перелізти через дванадцять городів, будь-яке бажання збудеться.

Сильна роса на Івана Купала - до урожаю огірків, якщо на Іванову ніч зоряно -грібов буде багато.

Матеріал підготовлений на основі відкритих джерел

джерело

джерело

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация