Сокіл - мій вірний друг!

Полювання з ловчими птахами практикувалася кочівниками протягом багатьох століть. Однак приручити пернатого хижака дано не кожному. Людей, які навчають ловчих птахів, казахи називають «кусбегі». Кореспонденти Vox Populi вирушили в аул Улан, розташований в Алматинській області, щоб подивитися, як живе людина, приручити сокола. Полювання з ловчими птахами практикувалася кочівниками протягом багатьох століть

Будинок кусбегі Руслана Абилай в аулі Улан ми знайшли майже відразу. За будинком традиційна казахська юрта, вольєри для птахів і два сокола-балобана на перекладині.

За будинком традиційна казахська юрта, вольєри для птахів і два сокола-балобана на перекладині

Соколи-балобани

Руслан знайомить нас зі своїми вихованцями. Самець носить поетичне ім'я Сайкай, як північно-західний вітер в Джунгарський воротах, який налітає раптово. Ім'я самки, Джебе, в перекладі з монгольської мови означає «стріла».

У юрті Руслан збирає всі необхідні речі в рюкзак. Ми поїдемо в степ за аулом, щоб подивитися, як тренує своїх птахів казахський кусбегі.

Ми поїдемо в степ за аулом, щоб подивитися, як тренує своїх птахів казахський кусбегі

Для того щоб повезти птицю з собою, на її голову необхідно надіти ось такий клобучок - томаға.

Для того щоб повезти птицю з собою, на її голову необхідно надіти ось такий клобучок - томаға

Коли сокіл вередує, зробити це не так легко, але у Руслана є свої прийоми на цей випадок.

Коли сокіл вередує, зробити це не так легко, але у Руслана є свої прийоми на цей випадок

Кусбегі вкладає всередину маленький шматочок м'яса, і, варто тільки соколу схопити дзьобом приманку, спритно накидає клобучок йому на очі.

Кусбегі вкладає всередину маленький шматочок м'яса, і, варто тільки соколу схопити дзьобом приманку, спритно накидає клобучок йому на очі

Сьогодні з нами в степ поїде Сайкай. Джебе трохи вередувала, і кусбегі вирішив залишити її будинку.

Джебе трохи вередувала, і кусбегі вирішив залишити її будинку

Всього в декількох кілометрах від аулу ми побачили скошене поле і яри над руслом невеликої річки. Це місце, де Руслан зазвичай тренує своїх ловчих птахів.

Це місце, де Руслан зазвичай тренує своїх ловчих птахів

Перед тим як випустити птицю, кусбегі прикріплює до її хвоста радіодатчик. Завдяки цьому нехитрому пристосуванню господар зможе відстежувати місце розташування сокола, і той не загубиться.

Завдяки цьому нехитрому пристосуванню господар зможе відстежувати місце розташування сокола, і той не загубиться

Ми стоїмо над глибоким, строкатим від пожовклим рослинності яром.

- Якщо запустити птицю з цього обриву, її підхоплять висхідні потоки повітря, і вона легко злетить угору, - пояснює нам кусбегі Руслан.

Фотогалерея

Тренування сокола

Дивіться також

Сокіл робить кілька кіл над урвищем. Руслан виймає з рюкзака заздалегідь заготовлену приманку для тренувань, яка представляє собою крило голуба з прив'язаною до нього довгою мотузкою.

Кусбегі розкручує приманку над головою і імітує пташиний крик. Сокіл, реагуючи на голос господаря, повертається і пікірує прямо на приманку, прив'язану до кінця мотузки. Вже через кілька секунд видобуток виявляється в пазурах хижого птаха.

Сокольничий проводить такі маніпуляції кілька разів, що входить в обов'язкову програму щоденних тренувань. Регулярні нальоти дозволяють соколу швидше помітити мета під час полювання, і привчають його до спільної роботи з мисливцем.

Регулярні нальоти дозволяють соколу швидше помітити мета під час полювання, і привчають його до спільної роботи з мисливцем

Руслан задоволений соколом, який добре попрацював і виконав його завдання.

- Він ще не може довго літати. Сайкай тільки півтора місяці як навчився літати заново. Цей птах раніше жила в неволі, чотири роки просиділа в клітці зоопарку, - ділиться з нами Руслан.

Руслан каже, що птахові треба дати відпочити, і пропонує поки пройтися в сторону скошеного поля: там він теж проводить щоденні тренування зі своїми вихованцями.

- Сокіл-балабан - найрозумніша серед хижих птахів. Вона легко піддається дресируванню. Самці на відміну від самок швидше злітають угору, тому що самки у соколів бувають більший і важчий: ось цей дорослий самець важить приблизно 700 грамів в голодному стані, тоді як ситий його вага становить близько 850 грамів.

А в цілому швидкість у самок і самців приблизно однакова. Балобан може на полюванні ловити не тільки птахів, але і зайців, - розповідає Руслан Абилая.

Балобан може на полюванні ловити не тільки птахів, але і зайців, - розповідає Руслан Абилая

На поле кусбегі відпускає свого сокола, і ми продовжуємо розмову. Ми дізналися, що Руслан раніше жив в селищі Каракемер, пару років тому переїхав в Улан, і його тут мало хто знає. Зате тут тихо і спокійно, зручно займатися птахами.

Зате тут тихо і спокійно, зручно займатися птахами

Соколами Руслан займається з дитинства, якщо бути точним - з 10-річного віку. У свої тридцять років він з упевненістю може сказати, що більшу частину свого життя проводить з птахами.

На початку Руслан знаходив аксакалів-кусбегі в аулах і дізнавався у них всю корисну інформацію про хижих птахів, читав книги. Зараз все набагато простіше - є інтернет. У світовій павутині можна знайти багато цікавого про ловчих птахів. На своїй сторінці в Facebook Руслан пише про соколів, розміщує фото і відео. Ця соціальна мережа дозволяє йому спілкуватися з кусбегі з Казахстану та інших країн, обмінюватися досвідом.

Руслан каже, що в Казахстані не так багато людей займаються навчанням соколів - трохи більше десяти осіб. Можливо, це пов'язано з тим, що балобан - червонокнижна птах. Ловля соколів у нас заборонена, їх можна купити тільки в розпліднику. Однак в приватних розплідниках таких птахів вирощують в основному для заможних клієнтів з арабських країн. Ловчих птахів коштує дорого, і нашим кусбегі вона часто не по кишені.

У минулому полювання з соколами завжди була прерогативою ханських нащадків. Зі зникненням казахської аристократії був забутий і цей вид полювання. На відміну від соколів, беркути були доступні простим людям, тому мистецтво беркутчи збереглося до наших днів. Сьогодні соколине полювання в Казахстані відроджується, і це радує.

Весь свій вільний час Руслан присвячує тренуванням з птахом. Він вчить своїх пернатих літати, хапати жертву, виконувати команди.

Тренування зручніше проводити удвох, тому Руслан зазвичай бере з собою молодшого брата. Один тренер йде на відстань 300-400 метрів і починає крутити спеціальну приманку з пір'я голуба. Другий у цей час знімає з голови сокола клобук-томаға і випускає його. Птах тут же зривається з руки і летить на приманку. Після виконання завдання важливо пригостити птицю шматочком м'яса - це свого роду винагорода за роботу.

Сокіл - вільна і горда птиця, його не можна змусити виконувати накази. Але кусбегі вміє подружиться з птицею і стати для неї справжнім другом. Тільки так можна добитися розташування сокола і навчитися працювати з ним в парі.

Тільки так можна добитися розташування сокола і навчитися працювати з ним в парі

У сокола-балобана є всі дані для полювання: потужна мускулатура, яка дозволяє швидко літати, довгий хвіст, щоб маневрувати в польоті, і гострий зір. Сайкай і Джебе ще не готові до полювання, але Руслан працює над цим.

Кусбегі знають правила відбирання дичини у ловчої птиці, які використовують під час полювання. Руслан погодився продемонструвати нам такий спосіб. Ось кусбегі прив'язує шматочок м'яса до шкіряного мішечка, який послужить приманкою для сокола.

Руслан розкручує приманку над головою і закликає сокола криками. Птах переслідує приманку, поки не схопить її.

Птах переслідує приманку, поки не схопить її

Сокіл міцно тримає кігтями мниму «жертву» і не збирається її відпускати. Кусбегі показує, як можна відібрати «дичину» у хижого птаха. Руслан дає соколу крило голуба. Запах м'яса змушує сокола вчепитися в нову «жертву», і він послаблює захоплення кігтів. В цей час господар акуратно відбирає «дичину» і прибирає її в рюкзак.

В цей час господар акуратно відбирає «дичину» і прибирає її в рюкзак

Ось такі спритні прийоми допомагають мисливцям відібрати здобич у хижого птаха.

Ось такі спритні прийоми допомагають мисливцям відібрати здобич у хижого птаха

Після тренувань ми повертаємося в аул, щоб погодувати соколів.

Після тренувань ми повертаємося в аул, щоб погодувати соколів

Руслан виймає з пакета тушку голуба, якого він підстрелив напередодні.

Фотогалерея

Годування сокола-балобана

Дивіться також

Своїх птахів Руслан годує один раз в день, цього цілком достатньо. В їжу згодиться як голубине м'ясо, так і яловичина.

В їжу згодиться як голубине м'ясо, так і яловичина

Поки птахи годуються, Руслан розповідає нам, як сокольничий вибирає собі сокола для полювання.

- Кусбегі при виборі птиці керується своїми знаннями і досвідом. Потужні кігті і міцний дзьоб, колір оперення, швидкість реакції - тут все має значення, - каже Руслан.

На кожного сокола необхідно мати документи: паспорт хижого птаха і ветеринарну книжку. Крім того, у власника соколів повинен мати посвідчення мисливця. Без цих документів зміст хижих птахів неприпустимо, можуть виникнути проблеми з інспекцією.

Без цих документів зміст хижих птахів неприпустимо, можуть виникнути проблеми з інспекцією

Беркутчи в стилізованому національному костюмі

Іноді до Руслану приїжджають туристи, і він проводить для них шоу з соколами, але це буває нечасто - один або два рази на місяць.

У цьому костюмі Руслан проводить шоу для туристів. Ми вмовили його одягнути національне вбрання для нашої невеликої фотосесії. У юрті, яку ви бачите на задньому плані, ночують соколи і сам Руслан. Він знаходиться біля своїх птахів фактично двадцять чотири години на добу. Напевно, тільки так можна заслужити їхню довіру.

Напевно, тільки так можна заслужити їхню довіру

Недалеко від юрти ми помітили невеликий навіс, під ним столик з інструментами і виробами зі шкіри.

Недалеко від юрти ми помітили невеликий навіс, під ним столик з інструментами і виробами зі шкіри

- Це моя майстерня. Тут я шию різні аксесуари для моїх вихованців, - розповідає Руслан.

Фотогалерея

У майстерні Руслана Абилай

Дивіться також

- Ось це - клобук на голову птиці, який ви вже бачили, він називається томаға. Це - ножний ремінь для птиці, аяқ бау, а це ірге бау - ремінець, який одним кінцем кріпиться до нижньої частини кереге юрти, а другим до ноги птиці, - продовжує кусбегі.

Це - ножний ремінь для птиці, аяқ бау, а це ірге бау - ремінець, який одним кінцем кріпиться до нижньої частини кереге юрти, а другим до ноги птиці, - продовжує кусбегі

Руслан ділиться з нами своїми планами на майбутнє:

- Найближчим часом хочу добре підготувати своїх ловчих птахів для полювання. Якщо говорити про подальші плани, я б хотів навчати молодь цьому древньому ремеслу - кусбег ілік, - тому що це надбання нашого народу. Я думаю, що нам дуже важливо зберегти його для нащадків.

Для того щоб оволодіти мистецтвом кусбегі, необхідно мати терпіння, глибокі знання про птахів і досвід, адже приручити горду птицю не так легко. Наш герой Руслан Абилая володіє всіма цими якостями. Це людина, для якого виховання ловчих птахів - не просто робота, а стан душі і спосіб життя.

Фотогалерея

Сокіл - мій вірний друг!

Дивіться також

Автор: Тимур Батиршін

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация