Солярні знаки східних слов'ян. Їх обереговимі застосування.

  1. Зміст Передмова культ Сонця Солярні знаки слов'ян Основні зображення солярних символів, які...
  2. Культ Сонця.
  3. Солярні знаки слов'ян.
  4. Основні зображення солярних символів, які використовували слов'яни в житті і побуті.
  5. Захисна будинкова різьблення слов'ян.
  6. Захисна побутова різьблення слов'ян.
  7. Предмети побуту, оздоблені оберегової солярної різьбленням.
  8. Обереговимі захист одягу.
  9. Оберегові ювелірні та металеві прикраси.
  10. Висновок.
  11. Доповнення для особливо цікавляться, таких як я J
  12. Список літератури.

Зміст Передмова
культ Сонця
Солярні знаки слов'ян
Основні зображення солярних символів, які використовували слов'яни в житті і побуті
Обереговимі значення солярних знаків
Захисна будинкова різьблення слов'ян
Предмети побуту, оздоблені оберегової солярної різьбленням
Обереговимі захист одягу
Оберегові ювелірні та металеві прикраси
висновок
Обереговимі значення сонця в змовах
Список літератури

Передмова.

Ця стаття з'явилася завдяки тому, що до статті «Сонячні знаки навколо нас» був виявлений підвищений інтерес. Тема сонячних символів багатьом захоплює. По-перше, своєю старовиною. Солярні символи з'явилися з початку часів, можливо в той самий момент, коли людина усвідомлено глянув на сяючий вогняне коло в небі, коло який ми звемо Сонце. По-друге, тим що це один з часто використовуваних слов'янами символів. По-третє, тема сонця близька кожному, ну хто з нас не радіє коли сонечко визирає після тривалої негоди?

У сучасному рунеті багато різної інформації по сонячним знакам і, тому дуже важливо «відокремлювати зерна від плевел». Т. е. Якщо вас цікавить справжня історія цю статтю можна і потрібно читати, якщо вас влаштовує псевдославянская журавлина, то читати статтю сенсу немає, купіть собі якусь «Перуницю», «Зірку Лади» або «споконвічний слов'янський символ» «Коловрат» і заспокойтеся. Тим, хто зібрався дійти до кінця, раджу запастися терпінням.

Всі ілюстрації в статті можна подивитися у збільшеному вигляді (права клавіша миші - відкрити зображення)

Культ Сонця.

Солярні символи зі стоянки Сунгирь
Солярні символи зі стоянки Сунгирь. Вирізані з кістки мамонта. Вік близько 25 тис. Років. .

Давайте поговоримо, звідки ми знаємо про солярних знаках, таких, якими їх розуміли і зображували праслов'яни, слов'яни а потім і російські люди. Джерела наших знання це перш за все археологія та етнографія. Археологічні розкопки дають численний матеріал: прикраси, культові предмети і предмети побуту. Етнографи дають матеріал у вигляді домовик різьби, різьби по предметам побуту, вишивки і усній творчості, обрядів.

Про давність культу Сонця говорять археологічні знахідки. Наприклад солярні знаки зі стоянки Сунгирь . . Річка Сунгирь приплив Клязьми, недалеко від Володимира. Вік дисків приблизно 25 000 років (від 20 до 29 тис. Років). У могилах мисливців на мамонтів диски були розташовані таким чином що версія про їх культове значення, перш за все про обереговимі значенні солярних знаків, всерйоз розглядається багатьма вченими. Високий рівень культури поховання, високі технології у виготовленні одягу (одяг мисливця була розшита 10 000 тисячами намистин з кістки мамонта), зброї (спис з випрямленої бивня мамонта) і побутових предметів говорить про розвиненість культів і взагалі культури. (Читайте статтю О. Н. Бадера «Елементи Культу світил в палеоліті»)

Вважається що культи шанування сонця народилися ще в неоліті. А особливий інтерес викликає те, що ці культи властиві практично всім. І хлібороби, і скотарі, і мисливці-рибалки почитали сонце схожим чином. Культи сонця були схожі у різних етнічних громад, які проживають часом далеко один від одного і ніяк між собою не пов'язаних. Дуже схожі між собою і символічні знаки, які пов'язують з культом сонця. Ці знаки збереглися у багатьох народів світу в тій чи іншій формі, як правило у вигляді орнаментики. У вишивці, народних промислах, в побуті.

Солярні знаки слов'ян.

Дамо спокій далеке минуле і поговоримо про те, що на думку істориків відбувалося зовсім недавно. Про часи формування Київської Русі і перших століттях формування Російської держави. Зокрема нас цікавлять справжні артефакти минулого, знайдені вченими, а «щось» вигадане з голови сучасними витівниками.

Тему солярних знаків найбільш повно представив у свій книзі «Язичництво древньої Русі» чудовий вчений Рибаков Б. А. . У його книзі простежуються кілька головних тез стосуються солярних знаків, які використовували слов'яни.

Струмені дощу пов'язували «сльота небесні» з землею

Основні зображення солярних символів, які використовували слов'яни в житті і побуті.

Обереговимі значення солярних знаків.

На думку вчених солярні знаки використовувалися слов'янами насамперед як охоронні, оберегові символи. Хід сонця по небу був зумовлений і не змінювався з тих самих пір, як зберігалася людська пам'ять. День за днем ​​вогняне колесо вставало над горизонтом і, прокотившись по небосхилу, опускалося за інший край землі. Треба було молиться неба що б воно послало дощ, треба було молиться богам що б вони вберегли від негоди, граду, нашестя і інших напастей. Але сонце, за е го непорушний хід по небосхилу, можна було просто почитати і дякувати. День за днем ​​сонце, встаючи над горизонтом, дарувало людям своє тепло і світло, розганяючи нічний морок і проганяючи холод. Сонце втілювало собою перемогу світлих сил над темними. Торжество сил добра над силами зла.

Тому солярні знаки несли в собі перш за все обереговий сенс - одвічну перемогу добра над злом. Яка темна тварюка поткнеться туди, де зображено яскраве і гаряче сонце?

Таким чином можна зробити висновок, що слов'яни а пізніше російські люди, використовували численні зображення сонця як потужний обереговий символ в надії захистити себе і свій будинок від будь-яких напастей «знаних і незнаних»

Захисна будинкова різьблення слов'ян.

Різьба на прічеліни
Різьба на прічеліни. Ілюстрація з книги Рибакова Б. А "Язичництво Давньої Русі"

Рідний дім, святе для кожної людини місце, треба було захищати насамперед. При набігу ворогів, чоловік брав в руки спис і йшов в бій, намагаючись від стояти свій будинок. Але як бути з напастями невидимими, зі злими і злісними духами, навьямі і упирями? Для захисту будинку від цієї загрози слов'яни використовували добре розроблені методи домовик різьби, обов'язковим елементом якої були зображення сонця.

Всі входи в хату прикривали як замками солярними знаками. В цей захисний комплекс насамперед входила різьблення на прічеліни і різьблені наличники на вікнах.

Рибаков однозначно пов'язує орнаментальну різьблення на прічеліни хат з розумінням слов'янами улаштування світобудови.

Прічеліни втілюють собою небосхил, по

Фрагмент різьбленого наличника
Фрагмент різьбленого наличника. Фотографія з книги Чекалова А.К. "Народна дерев'яна скульптура"

якому рухається триєдине сонце. Зліва внизу - висхідний, під коником полуденне, праворуч - призахідне. Сонць може зображуватися кілька, ймовірно для посилення дії. Під коником, на вертикальній дошці - рушник теж могло зображуватися кілька сонячних знаків. Один з яких найчастіше був громовим колесом. Зображення громового колеса (шість спиць) під коником передбачалося як використання в якості оберега від грому і блискавки. По верхній кромці прічеліни часто пускали хвилясту лінію, яка на думку Рибакова, являла собою «сльота небесні».

Але, прикрити від злих сил головний вхід в хаті було недостатньо. Треба було захистити та вікна. Оберегову функцію для вікон виконували солярні знаки вирізані на наличниках серед іншого орнаментального візерунка.

Крім зовнішнього охоронного комплексу створювалася ще і внутрішній захист хати. Стельові бруси (колоди) які називали сволоки або сволока , Що несуть в хаті велике побутове і сакральне значення так само прикрашалися оберегової різьбленням, що включає в себе солярні символи.

Захисна побутова різьблення слов'ян.

Хистка (люлька)
Хистка (люлька). Фотографія з книги Чекалова А.К. "Народна дерев'яна скульптура"

Обереговимі різьблення слов'ян поширювалася на всі аспекти життя людини. Захистити хату було мало. Тому захисні заходи вживалися і до предметів побуту, які використовували у своєму житті люди.

Символами сонця прикрашали багато предметів. Посуд - ковші, глиняні горщики, скрині, ларі. Солярними знаками прикрашалися спинки крісел, дитячі колиски.

В ряду захищених предметів побуту і знарядь праці особливе місце займають ті, що використовувалися при виробництві тканини і одягу на всьому протязі циклу створення. Знаряддя та приладдя для ткацтва і прядіння особливо густо прикрашалися солярної символікою. Всі предмети використовувані в циклі створення тканини - вальки, м'ялки, тріпала, чесала і інші несли на собі сонячні знаки.

Особливо щедрою різьбленням прикрашалися прядки, нерідко представляє собою справжній витвір народної творчості. Всі роботи з пряжею вважалися сакральними і нерідко образи пов'язані з ткацтвом використовувалися в різних магічних ритуалах.

Рибаков вважав що обереговимі різьблення на лопатах прядок часто не просто несла в собі зображення сонця, але часто відображала слов'янське світорозуміння, з його земною поверхнею, ходом сонця і «небесними сльота» пов'язаними з землею нитками дощу.

Предмети побуту, оздоблені оберегової солярної різьбленням.

ковші

начиння

Предмети пов'язані з виробництвом тканини. Прядки, вальки, тріпало.

На цій ілюстрації я хотів би зупинитися докладніше. Вона з книги Даркевіча В. П. "Подорож в древню Рязань". Рязань була зруйнована військами Батия взимку 1237 року. На цьому місці міста більше ніколи не було. Та Рязань, яку ми знаємо зараз, була побудована на іншому місці.

Даркевич багато років очолював Старорязанского археологічну експедицію. Був знайдений багатющий матеріал, в тому числі численні донця горщиків, що несуть на собі клейма. Дуже часто клейма являли собою солярні символи.

Одна з гіпотез говорить що ці знаки - особисті клейма майстрів. Але Даркевич, після поглибленого вивчення матеріалу, стверджує що ці клейма - символи-обереги від злих духів, нанесені на горщики з магічними цілями.

Обереговимі захист одягу.

Подчелок
Подчелок. Жіночий головний убір, прикрашений символами сонця. Фотографія з книги Григор'євої Г. А. "Головні убори російської Півночі"

Захистивши хату, предмети праці і побуту треба було захистити і себе. Одяг людини, і чоловічий та жіночий покривалася оберегової вишивкою або вже ткали з обереговим орнаментом. Орнаментальні зображення солярних знаків, землі, засіяного поля захищали «отвори» одягу - воріт, рукава у зап'ясть, поділ. Жіночий одяг була прикрашена ретельніше.

Обереговим орнаментом прикрашалися така частина одягу як пояс. Без пояса не задумувався не один костюм слов'янина. Пояс був обов'язковою приналежність костюма. Пояс часто використовувався в народних звичаях, несучи сакральний охоронний і з'єднувальний сенс. З'явиться на людях без пояса було немислимо.

Ще однією сакральної частиною костюма слов'ян і росіян був головний убір . Дівчина, після заміжжя, завжди носила головний убір покриває голову і приховує волосся. Жінки в хаті не знімали головний убір як чоловіки. Жіночий головний убір так само як і одяг був багато прикрашений вишивкою і різними металевими виробами.

Часто головний убір жінки, особливо святковий убір, представляв собою складне в розумінні виріб, кожна деталь якого несла той чи інший сакральний і обереговий сенс. Окрасою (особливо святкового) головного жіночого убору були і різні вироби з металу, але про це нижче.

Кількість різних варіантів і багатство прикраси жіночих головних уборів вражають уяву. Але часто можна виявити символи сонця, що охороняють жінку від зла.

Але часто можна виявити символи сонця, що охороняють жінку від зла

А ось ще одна цікава ілюстрація. Зліва промальовування вишивки на сорок (Один з варіантів жіночого головного убору) з книги Григор'євої Г. А. "Головні убори російської Півночі".

Таку вишивку можна прийняти за якийсь традиційний орнамент з рости-них елементами.

Але! Якщо ми спробуємо докласти до цієї вишивки теорію світобудови слов'ян по Рибакову, то легко розрізнити в цій вишивці "земну твердь" - її символізує рослинний орнамент, небосхил з багатьма сонцями, які зображують його хід, і хвилясту лінію "хлябей небесних" над сонцями.

Ось воно - слов'янське світобудову, зображене в центрі головного жіночого убору.

Дуже часто замість традиційної окружності як солярних символів в орнаментальної вишивки використовували свастіческую символ у вигляді чотирипромінні хреста з загнутими кінцями. Або різні комбінації з'єднання цих символів. Вчені традиційно включають цей свастіческую символ в групу солярних знаків, іноді говорять про другий сенсі цього знака. Цей знак символізує вогонь. Втім знаки вогню легко співвідносяться з сонячними символами, так як сонце не що інше як «вогонь небесний».

Присутність у вишивці свастики (традиційної, чотирипромінної) пов'язано, як можна припустити, саме з технікою вишивання. Прямокутні символи вишивати (ткати) простіше ніж круглі з них легко будувати повторюються складні візерунки.

Треба особливо відзначити, що все те багатство свастіческую символів, які в наш час навидумують «неоязичники» і якими набиті інтернет магазини з продажу "псевдославянской журавлини", в народній вишивці відсутня.

Оберегові ювелірні та металеві прикраси.

Головний убір знатної городянки
Головний убір знатної городянки. З книги Даркевіча В. П. "Подорож в Стару Рязань".

У питанні прикрас безсумнівну першість належить жінкам. Саме жіночий костюм і, особливо, головний убір, рясно прикрашається металевими виробами, що несуть в собі різний обереговий сенс. Практично завжди на прикрасах зображуються солярні знаки.

Намиста, підвіски намиста, скроневі підвіски головного убору, браслети, кільця часто несли на собі зображення сонця, додатково прикриваючи господаря від темних сил. Скроневі кільця жіночого головного убору так само можна співвіднести з солярними символами. Цікаво що спускаючись по обидві сторони голови жінки підвіски із зображеннями сонця як би прикривали собою вуха жінки. Адже вуха це отвори в тілі і через них можливе проникнення зла.

У цьому місці буде цікаво провести певну аналогію. У своїй статті про язичницьких жіночих татуюваннях я писав про татуюваннях берберських жінок . Нанесенням оберегового охоронних татуювань берберські жінки захищали всі отвори свого тіла. Ця деталь цікаво збігається з побудовою оберегової захисту слов'янського костюма, в якому вишивкою намагаються прикрити всі отвори, через які темні сили можуть отримати доступ до тіла людини. Мабуть люди і в Африці і тут, на території зайнятої слов'янськими племенами думали однаково.

Монетовидні сережку (див. Нижче). З книги Сєдової М. В. "Ювелірні вироби древнього Новгорода. (X-XV ст.). Ці підвіски були знайдені в основному в шарах XI - XIII ст. І можна бачити скільки з них несе християнський хрест а скільки солярні знаки. Цілком можна порівняти кількість. Це говорить про широту поширення солярних оберегів у вигляді монетоподібних підвісок.

Персні з геометричним орнаментом (див. Зліва). Більшість знахідок зроблено в Московській області в басейні верхньої Клязьми, її притоках Уче і злодія, що в басейні середньої Москви річки. Всі ці знахідки зроблені в похованнях, в курганах в'ятичів. Вважається що час існування цих перснів початок третьої чверті XII століття. Серед візерунків легко вичленяються візерунки містять в центрі композиції солярні символи. (Т. В. Равдіна «Давньоруські литі персні з геометричним орнаментом»).

Арабська цифра, праворуч від кожного малюнка персня, означає кількість знайдених примірників.

Як можна переконається солярні символи і свастіческую були популярною частиною орнаментів.

Порівняльна таблиця зі статті Даркевіча В. П. "Символи небесних світил в орнаменті Древньої Русі". I - загальний вид прикрас X-XIII ст., II - схема орнаменту на прикрасах, III - знаки, що вживалися як сонячні символи в бронзовому і залізному століттях. Даркевич включив в таблицю прикраси у вигляді хреста, причому деякі у вигляді явного християнського хреста, на тій підставі, що хрест древній символ, що позначає вогонь і сонце, але тим не менш, в епоху, якій належать дані прикраси, ці хрести несли однозначну сенс - сенс хреста християнського, тому підставу для включення таких прикрас в цю таблицю сумнівно.

Даркевич включив в таблицю прикраси у вигляді хреста, причому деякі у вигляді явного християнського хреста, на тій підставі, що хрест древній символ, що позначає вогонь і сонце, але тим не менш, в епоху, якій належать дані прикраси, ці хрести несли однозначну сенс - сенс хреста християнського, тому підставу для включення таких прикрас в цю таблицю сумнівно

Висновок.

Закінчуючи тему оберегового солярних символів слов'ян можна сказати наступне - проти сил зла, проти темних сил і різних напастей «знаних і незнаних» наші предки використовували могутню, якщо так можна висловитися, «глибоко ешелоновану» оборону.

Перша лінія оберегового символів захищала житло.

Друга - предмети побуту та праці.

Третя лінія застосовувалася для захисту людей і особливо ретельно жінки.

Можна припустити що ця обрядовість захисту була вироблена нашими предками ще задовго до часів Київської Русі і використовувалася ще довго після, вже в християнські часи, як добре зарекомендувала себе захист. Однак, сокровенне смислове значення такого захисту стало поступово втрачатися.

Насправді була ще одна лінія захисту! Але вона вже не несла в собі речового зображення сонячних знаків, хоча вдавалася до прямої захисту сонця. Про це нижчих.

Доповнення для особливо цікавляться, таких як я J

Обереговимі значення сонця в змовах.

Майже дописавши цю статтю, я задумався над тим, що така могутня віра в добру силу сонця повинна була залишити сліди і в усній творчості російського народу. У пошуках таких слідів ми можемо оперувати лише тим, що зібрали для нас етнографи в останні століття існування царської Росії. Зрозуміло, що ми не можемо побачити оберегові змови слов'ян, в тій формі, в якій вони існували в язичницькі часи. Століття православної віри внесли в змови сильний християнський елемент і в зверненнях до активної діючої силі фігурують насамперед Ісус Христос, Богоматір і різні християнські святі. Це цілком зрозуміло і можна пояснити.

Але, можна знайти сліди сонячного культу в своєму обереговимі значенні (наведені цитати взяті з книги А.Л.Т опоркова «Російські змови з рукописних джерел XVII - першої половини XIX ст.»). Змови приводити повністю не буду, тільки те що пов'язано з нашою темою.

***

Змова від чаклунів, злих людей і псування.

Говір (і) в иванскую п'ят (ніцу) вранці на замок. Господи, благослови, отче. В ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Се яз, раб ім'ярек, стану благословив (сь), піду перекрестяс (ь), оболока на себе червоне сонце (виділено мною), опояшус (ь) світлою Зорею, поттичюс (ь) частими зірками, возму в руці молодий світлий месяць, і піду в чисте поле, і стреч свого ангелам зберігача і Пречисту матір Богородицю; і молюс (ь) і плачюс (ь): Крій мене дахом своїм і крилома своима і захисти мене ризою своєю від чаклуна і від колдуніц (и), від відуни і від вещ (учениці), і від усякого зла людини, і від будь-якої злий притчі на води і на землі. ...

***

Мисливський змову Список з Тимошкина листи Полохова.

Господи Боже, благослови отче. В ім'я Отця і Сина і Святого духа. Святий Труфан залучает з річок і з озер і з мілину ма Ружені. І той же святий Труфан залучает до мене, до раба божу ім'ярек синові, з усіх чотирьох сторін будь-яку качку до моїх до святих плівкам, у моїх святих плівок естьва цукрова, на моїх колах на мій вир питво медвяне, і істи досхочу і пити пив. Земля будь-якій людині батько і мати, землею сь підіпру, а небом ся відгороджена, зорею ся потпояшусь, червоним сонцем від відуни одежа, від відунів і від відьми, від всяково Коннов волхва і від всяково волхвиня від белово і від чорнової, від черньца і від черниці і від дівки головоческі, від лихі крові і від тих, хто заздрить. ...

***

Змови від стріл, куль і супостатів.

Цей ас, раб Божий ім'ярек, огороджувальних сонцем, покриваюся зірками, одягаються віденец від кулдунов і від колдуніц. Стани біля мене, раба Божого ім'ярек, стіна камінна від супостатів наших, котрі на мене воюють. Заклинаю вас, заліза і меть, і олова, усякої стріли, що летить у дні і вночі, на будь-який час від гарматних куль, від ножа і від сокири, і від бердиша, і від шаблі, і від копалень, і від рогатини, і від шила, і від деревянаго удару. Амінь.

Ось такі змови. І в кожному з них присутній сонце, як добра і міцна захист від темних і злих сил. Щодо формули з першого змови «... оболока на себе червоне сонце ...» Топорков дає пояснення співвідносячи цю формулу з християнської основою (Одкровення Іоанна Богослова), може бути він і прав, тільки аж надто точно ця фраза потрапляє в нашу тему - сонця як оберега. Зрештою можна зрозуміти і буквально - одягнути на себе одяг прикрашену солярними символами.

Як видно з цитат основною діючою силою до якої звертається той, хто замовляє, є сила християнська - православна, але, проте «ім'ярек» не забуває скористатися могутньої оберегової силою «червоного сонця», як споконвіку робили його предки. У змові захисна сила сонця використовується проти чаклунів і інших злих людей а так само проти зброї.

Найцікавіше що і це далеко ще не все.

Практично в кожному обереговимі або охоронному змові згадується сонце. У більшості випадків йдеться про те що змова вимовляється при світлі сонця - «на зорі, як встає червоне сонце», «під червоним сонцем», «поворот до сонця», «в східну сторону, під ранкову зорю, під червоне сонце». Т. е. Вимовляє змову як би закликає сонце в свідки, а сонце, в свою чергу, висвітлює і в прямому і в божественному сенсі, закріплює дане магічну дію. Часто дане закріплення відбувається дією, наприклад обходом три рази по ходу руху сонця - «посолонь», людина, що говорить змову імітує хід сонця по небосхилу, таким чином додатково закріплюючи змову.

Кінець.

Дякуємо за увагу.

nordicrunes, квітень, 2015 рік

Список літератури.


Рибаков Б.А. «Язичництво древньої Русі»
Даркевич В.П. «Символи небесних світил в орнаменті Древньої Русі»
Даркевич В. П. «Подорож у давню Рязань»
Воронов В. «Селянське мистецтво»
Григор'єва Г.А. «Головні убори Російської Півночі»
Круглова О.В. «Російська народна різьба та розпис по дереву»
Кутас С.Н., Селезньов А.Б. «Нижні хрести, крестовключённие і хрестоподібні підвіски»
Лебедєва Н.І. «Народний побут у верхів'ях Десни і в верхів'ях Оки.»
Колчин Б. А. «Новгородські давнини. Різьблене дерево »
Сєдова М. В. «Ювелірні вироби Стародавнього Новгорода (X-XV ст)»
Топорков А.Л. (Упор.) «Російські змови з рукописних джерел XVII-першої половини XIX ст. (Традиційна духовна культура слов'ян) »
Чекалов А.К. «Народна дерев'яна скульптура»
Равдіна Т. В. «Давньоруські литі персні з геометричним орнаментом»
Голубєва Л. А. «Символи сонця в прикрасах фіно-угрів»
Бадера О. Н. «Елементи Культу світил в палеоліті»

_____________________________________________________

По-третє, тема сонця близька кожному, ну хто з нас не радіє коли сонечко визирає після тривалої негоди?
Яка темна тварюка поткнеться туди, де зображено яскраве і гаряче сонце?
Але як бути з напастями невидимими, зі злими і злісними духами, навьямі і упирями?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация