Шолом Дарта Вейдера запозичили у самураїв

Сьогодні жоден поважаючий себе солдат не вийде на поле бою без шолома і буде абсолютно правий. Причому сьогоднішні каски все більше і більше нагадують шолом легендарного Дарта Вейдера. І це не випадково: напевно він добре захищав і голову, і шию, а вже про фантастичні властивості його матеріалу можна і не говорити. Але ось форма ... Звідки вона з'явилася? Сьогодні жоден поважаючий себе солдат не вийде на поле бою без шолома і буде абсолютно правий

Зрозуміло, це не запозичення каски англійців періоду Першої та Другої світових воєн, найбільше схожою на тазик цирульника. Наша радянська півсфера теж не підходить. Німецька за формою найближче, але щось все одно в ній не так. Зате якщо ми подивимося на шоломи японських самураїв ХVI століття, то тут всі сумніви відпадуть відразу. Саме з них режисер якраз і "змалював" вигляд свого героя і створив справді запам'ятовується образ. Ну, а що про шоломах Японії говорить нам історія, і чому саме вони відрізнялися від західноєвропейських лицарських шоломів і касок англійських кавалерів і "залізнобоких" Кромвеля?

Спочатку шоломи, що називалися кабуто, вироблялися з 6-12 пластин, скріплюються за допомогою круглих опуклих заклепок, розмір яких зменшувався до верхівки. Там було отвір з йде навколо нього розеткою-обідком. Для чого потрібно було таке отвір, сказати важко. Одні вважали, що для вентиляції, інші - щоб випускати назовні кінець шапочки ебосі, яку самураї надягали на голову в якості підшоломника. На думку самих самураїв, через цей отвір в них повинен був входити дух бога війни Хатімана. У будь-якому випадку, нахилятися занадто низько в такому шоломі було небезпечно, так як в цей отвір цілком могла потрапити стріла.

Лобову частину прикрашали накладні декоративні смуги у вигляді стріл, зазвичай позолочених і тому дуже добре помітних на тлі всіх інших металевих смуг, традиційно покриваються чорним лаком. Спереду кріпився невеликий козирок, а ззаду шию воїна закривав широкий комір з п'яти рядів металевих пластин. Самим незвичайним в ньому було те, що чотири ряди верхніх пластин на рівні козирка вигиналися назовні майже під прямим кутом, утворюючи своєрідні відвороти. Робили їх для того, щоб вони захищали обличчя і шию воїна від ударів меча збоку і покривали точно такий же шкірою, що і кірасу на грудях, ніж досягався їх однаковий зовнішній вигляд.

Читайте також: Світові імперії походять від стремен

Мідний позолочений орнамент і інші дрібні деталі також були однаковими і на шоломі, і на всіх інших частинах обладунку, оскільки і шолом, і все інше робив один і той же майстер. На голові шолом кріпився за допомогою товстих шовкових шнурів, зав'язуються під підборіддям. Усередині шолом зазвичай офарблювався в криваво-червоний колір.

У XII столітті число пластинок, з яких робився шолом, стало збільшуватися, але самі вони придбали поздовжні ребра, завдяки яким їх міцність значно зросла. У XIII столітті на шоломах з'явилася підкладка з ременями, на зразок тієї, що сьогодні зустрічається на касках монтажників і шахтарів. А в кінці XIV - початку XV століть кількість пластин в кабуто досягло 36, причому на кожну таку платину доводилося вже по 15 заклепок, а самі шоломи стали настільки великі, що деякі з них важили більше 3 кг - стільки ж, скільки і західноєвропейські шоломи ( ті, що були в формі перевернутого відра). Носити такий тягар на голові міг далеко не кожен. Бували випадки, що в бою деякі самураї просто тримали свої шоломи в руках, відбиваючи ними стріли і використовуючи їх замість щита.

Важливою деталлю всього шолома були нашоломні прикраси кувагата, що з'явилися на японських шоломах ще в кінці епохи Хейан (кінець XII ст.) І представляли собою металеві позолочені роги. Кувагата вставлялися в спеціальне кріплення на козирку, так що їх можна було знімати. Нерідко між ними розташовувалися і страхітливого вигляду маски демонів, а ще позолочена і відполірована кругла пластинка - "дзеркало", що служила для того, щоб відлякувати злих духів. Вважалося, що, побачивши в дзеркалі самих себе, вони повинні будуть злякатися і втекти! Розміри і форма "рогів" поступово змінювалися, що дозволяє досить точно визначати по ним ту епоху, коли був зроблений той або інший шолом.

Читайте також: Млин міфів: рогоносці серед воїнів

Наприклад, в епоху Намбокутё увійшли в моду величезні кувагата відразу з трьома рогами (до бічних додався ще й центральний в формі клинка прямого меча!). І, зрозуміло, в усі часи були люди, як з хорошим смаком, так і ті, хто вважав за краще повну несмак: аби "роги" були побільше, заклепки побільше, а позолота покривала весь шолом.

Шоломи кабуто, надійно захищаючи воїну голову, потилицю і шию, але залишали відкритим обличчя. Тому незабаром були винайдені спеціальні маски і напівмаски мен-гу, що виконували роль забрала, однак з самим шоломом не зв'язані. Особливу популярність захисні маски придбали в XV столітті. Найбільш відкритою стала маска хамбо, що мала на підборідді виступ з отвором, через яке випливав піт. Маски мемпо закривали нижню частину обличчя і ніс, при цьому їх нерідко постачали пишними вусами з жорсткого кінського волоса.

А ось маска сомен закривала все обличчя цілком. Прикрашались маски зі шкіри та металу, зовні покривалися японським лаком, а зсередини завжди забарвлювалися в червоний колір. На масках найретельнішим чином відтворювалися зморшки, вуса, брови і навіть зуби. При цьому молоді воїни найчастіше вибирали собі маски старих, а старі - юнаків! Були навіть маски з жіночими обличчями, але оскільки маски повинні були не стільки захищати, а й лякати, то особливою популярністю користувалися ті, що зображували жінок-демониць - КІДЗ. З XVI століття вельми популярними в Японії стали маски з особами європейців або "південних варварів".

З поширенням вогнепальної зброї в Японії почалася епоха нових обладунків Тосей гусоку і, відповідно, нових шоломів, істотно, що відрізнялися від старих. По-перше, за зразком шоломів з Європи японці почали робити суцільнометалеві шоломи-каски, в тому числі і перероблені з тих, що продавалися їм європейськими купцями. Японці при цьому обробляли їх на свій лад. Щоб виділитися серед інших в пороховому диму, японські самураї придумали надягати поверх шолома пишні навершя з лакованої папери і бамбука, що робило кожного з них добре впізнаваним. Такі шоломи отримали назву кавари-кабуто або "фігурні шоломи". Одвороти на них або зникли зовсім, або стали дуже маленькими, перетворившись з елемента захисту всього лише в данину традиції. Втім, для офіцерів, як і раніше, вироблялися розкішні шоломи з 32, 64 і навіть 120 пластин, на з'єднання яких йшло до 2000 заклепок. Сам шолом залишався металевим і був виконаний за формою голови, але зате зверху на ньому могло розташовуватися навершя самого фантастичного вигляду, здатне не тільки налякати, скільки розсмішити іншого ворога.

Читайте також: Млин міфів: хто такі раджпути?

Наприклад, існували шоломи, що називалися Фудзісан. Вони були виконані у формі священної для японців гори Фудзі. Хаккаку-каса походив на восьмикутний парасольку; кабуто-Камаса мали навершя з циновки; шолом Боос був копією європейського циліндра (!), але з дзеркалом для відлякування злих духів; а яро-кабуто був чи не найоригінальнішим, оскільки цілком обклеюють хутром ведмедя або кінським хвостом, в той час як на шоломі Тонкін-кабуто з хутра робилися ... прикраси. Цікаво, що з боків яро-кабуто, мабуть, заради більшого декоративного ефекту ще й кріпилася пара абсолютно натуральний вигляд рожевих вух!

Існувала мода на прикраси не спереду, а ззаду, в той час як були і такі самураї, що носили прикраси на шоломі відразу з обох сторін. Відомі були шоломи в формі "згорнулися слимаків", "морських раковин" і навіть у формі "сніжної бурі" (напевно, це можна вважати вершиною японського креативу!). Причому, зрозуміло, все це робилося аж ніяк не з металу. Самі шоломи кавари-кабуто були металевими і дуже простий форми, але ось зверху їх покривали легкі конструкції з дерева, на яких кріпилися навершя з лакованої або розфарбованої паперу.

Багато полководці стали носити такі чудернацькі шоломи, що їх було дуже легко дізнаватися на полі бою, і це було дуже важливо, особливо в пороховому диму. Так, полководець Като Кійомаса мав шолом прикритий зверху навершием у формі придворного головного убору, але срібного кольору і з зображенням червоного сонячного диска по обидва боки. Безумовно, в такому шоломі він виділявся серед загальної маси самураїв і був добре помітний здалеку. Відомо, що такі шоломи часто ставили на древко та виносили на поле битви, де вони виконували функції геральдичних знаків символізують особу полководця.

Ще одним знаком полководця були роги водяного буйвола (зазвичай позолочені!) - суігурі-но-вакідате. А ось у знатного самурая Дате Масамуне, а також у всіх його солдатів на шоломах красувався асиметричний золотий півмісяць! Однак багато самураї носили і дуже прості шоломи і навіть не милися і не стриглися! Такі ось в той час були "протестні" форми самовираження!

Читайте також: Млин міфів: асигару - підручні самураїв

Досить оригінальним типом шолома, який носили як самураї, так і піхотинці асигару, був тётін-кабуто або "складаний шолом". Робилися вони з конічної форми металевих обручів, пов'язаних шнурами. Так що ця конструкція була ... наш сучасний складаний туристичний стаканчик, і тому його можна було легко складати і робити зовсім плоским, і, відповідно такі шоломи були дуже зручними для транспортування і зберігання. Іншим різновидом складних шоломів були татамі-кабуто ( "складні шоломи"), що складалися з трапецієподібних металевих пластин, що з'єднувалися кольчужним плетінням і нашитих на міцну тканину. Їх було в звичаї носити з такими ж складними обладунками татамі-до.

Європейські шоломи типу кабассет серед японців теж були популярні, а називали їх намбан-кабуто - "шолом південних варварів". Зазвичай самураї носили їх разом з європейською кірасою - намбан-до ( "кірасою південних варварів"), причому набагато частіше зустрічалися вироби місцевих зброярів, які заради задоволення попиту на "європейські дивини" дуже вміло стилізували їх під імпортні зразки.

Так що не дивно, що саме один з шоломів японських самураїв, простий і в той же час елегантний, як раз і послужив основою для шолома Дарта Вейдера. І хто знає, може бути і такі ж шоломи, і маски на обличчя незабаром отримають і солдати регулярної армії!

Звідки вона з'явилася?
Ну, а що про шоломах Японії говорить нам історія, і чому саме вони відрізнялися від західноєвропейських лицарських шоломів і касок англійських кавалерів і "залізнобоких" Кромвеля?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация