Соловецький тлумачний словник. Місцевий і блатний жаргон - "туфта"

  1. А
  2. Б
  3. В
  4. Д
  5. До
  6. М
  7. Н
  8. Зайве говорити, наскільки наше життя просякнута зонного культурою
  9. Про
  10. П
  11. Про соловецькому говірці
  12. Р
  13. З
  14. У
  15. «Більш краще» задуматися інтелігенції ...
  16. Ц
  17. Ш
А

Авва (а) "Це сирским-халдейське слово, що означає БАТЬКО, зустрічається тільки три рази в Новому Завіті, саме: одного разу воно вжито самим Господом (Мрк.XIV, 36) і двічі в посланнях св. Ап. Павла (Рім.VIII, 15, Галат.IV, 6). Рабам і невільникам не було дозволено звертатися з словом АВВА до глави сімейства, - обставина, що дає особливу силу словами в VIII гл. послання до Римлян. Полнаго значення цього слова не можна передати на нашій мові. Воно виражає собою вищу ступінь щирої любові, довіреності, покірності, так само як дружескаго спілкування. Слово АВ (озна чающие БАТЬКО) вживається як одне з перших і простих лепетання у маленьких дітей. " (Архімандрит Никифор. Біблійна енциклопедія. Праця і видання Архімандрита Никифора. Москва, 1891, репринт - М., Терра, 1990)
(Б) "У 1898 році протоієрей, магістр Григорій Дьяченко (Повний церковнослов'янський словник. Упоряд. Г. Дьяченко. 1898. Видавничий відділ Московського Патріархату, М., 1993), чудесним чином повторюючи слова попереднього оратора, однак, додає:" це титло дається начальнику обителі, як видно в Житія святих. У Новому завіті ім'я це відноситься до Отця небесного. "(Євдокія Рейн. ГК газети" Московскмй комсомолець ". Москва. 09.07.2005)
Наші сучасники схильні відчувати в цьому слові відтінки: батько, учитель, "сенсей", преподобний, настоятель, наставник. мабуть саме ці значення використовувала Анна Гіппіус в нарисі "Соловецькі острови" . Цікаво, що звернення "авва" в історії Соловецької обителі використовується тільки при згадці святого Германа Соловецького і не використовується при згадці імен інших 96 святих, просіяли в Соловках .

Альголог - фахівець з водоростей. Про перший альгологів Соловків - Ксенії Петрівні Гемп .

Б

бахіли бахіли ж. мн. (Кажуть і одна бахіла, як чобіт) або Бродні; рибальські: чоботи з халявами на помочах, у всю стегно. (Тлумачний словник Володимира Даля)

Блат Блат або "Blat" (Блат, русс., Злодійський жаргон) - знайомство з потрібними людьми

Браница Браница - гавань. "... у того ж Заяцком острова проти кам'яної палати забрана в морській губі каменем сірим Браница в тій Браниці стоять всякі суду від морської погоди. У ту Браница учинені для виїзду судів ворота ..." (З опису Соловецького монастиря 1705 роки)

В

Варниця - технологічне пристрій для варіння солі. "Мнози жителі Помор'я мають звичай сіль варити". Тоді, з появою заліза, сіль вже не виморожували, а випарювали на залізних сковородах в спеціальних варницах. Варниця представляла з себе яму, в якій влаштовувалася піч, з будиночком над нею ... "

Ворвань Жир деяких морських ссавців і риб (китів, тюленів, тріски і т.п.). "Зі східного боку Соловецької гавані ще здалеку пахне ворванню і рибою."

Врідло "Він бачить: сани і віз тягнуть не коні, а люди (по кілька в одній) - і теж є слово Врідло (Тимчасово Виконуючий Посада Коні)". (О. Солженіцин. Архіпелаг ГУЛАГ. Т.1. Глава 2. Історія нашій каналізації).

Д

Дергаль Так називають на Соловецьких островах збирача морських водоростей. Цілими днями Дергаль на своєму карбасах обкошувати навколо островів морську капусту косою, одягненою на дев'ятиметровий держак.

Десятка Стандартний вирок для соловецького в'язня - десять років таборів. Запис "Десять років таборів без права листування" означала розстріл.

Доходяга доходяг в Соловецькому концтаборі називали тих, хто був настільки виснажений фізично, так і духовно, що дійшов до межі расчеловечивания. (Чирков Юрій. А було все так ... / Предисл. А. Приставкина. - М .: Политиздат, 1991. - 382 с.)

Дринь - палиця для побиття. "Він бачить: відокремлені в шинельного куртках з відмінною виправкою вітають один одного і ротних відданням військової честі - і вони ж виганяють своїх робочих довгими палицями - Дринь (і навіть дієслово вже всім зрозумілий: дриновать)". (О. Солженіцин. Архіпелаг ГУЛАГ. Т.1. Глава 2. Історія нашої каналізації).

До

Карачки "... ув'язненим - гнила тріска, солона або сушена; худа баланда з перлової або пшоняної крупою без картоплі, ніколи ні щей, ні борщів. І ось - цинга, і навіть" канцелярські роти "в наривах, а вже загальні .. . З далеких відряджень повертаються "етапи на карачках" (так і повзуть від пристані на чотирьох ногах). (О. Солженіцин. Архіпелаг ГУЛАГ. Т.1. Глава 2. Історія нашої каналізації).

Кацея "... Ікона Спасова в кутку келійному від свічки та від молитви немов оксамитом перекрилася, здавалася м'якою, живий. А сонечко танцювало на озері, заважало золотий мутовкой озерну сметану, і явно бачилося, як преподобний Герман кадить кацеей по березовим переліскам .. . "(Поет Микола Клюєв). Кацея - древній вид кадила у вигляді дерев'яного ковша з довгою ручкою. Такі кадила існували на Русі до XVII ст., Коли з'явилися кадила на ланцюжках - металеві посудини, в яких священнослужителями на тліючих вугіллі кадили ладан в найбільш урочистих місцях богослужіння.

Детально про соловецькому творчості Миколи Клюєва ...

Каерга "Каерга (Тюремний радянський жаргон), - контрреволюційна група засуджений за статтею 58 за контрреволюційну діяльність.

Каер "Каер, Каер" (Тюремний радянський жаргон), КР - контрреволюціонер, зазвичай засуджений за статтею 58 за контрреволюційну діяльність.
Колегія, Колегіально "Колегіально" (Колегія, русс. Радянський термін) - Орган ОГПУ-НКВД, що засуджував людей в Соловки

комроти комроти або командир роти. Ув'язнені на Соловках входили в роти на чолі з командирами, причому склад роти залежав від складу "злочину" . Наприклад, 6-а рота іменувалася «найсвятішою», оскільки в ній відбували покарання священики.

кут кут м. морск. кут, тупик, вершина або кінець глухого заходу, затоки, затони або мису.

М

Мамка. мамка Так на Соловках називали жінок, які народжували там дитини .

Мёрдушка (Мордушка, Морда) - пристосування для лову риби у вигляді великого кошика з кришкою, сплетене з лозин верби за принципом чернільніци- "непроливайки". В інших місцях це знаряддя лову називається корчажка, верша, вентірь

Мирянин, -а; -ряне, -рян; м. Церк. Той, хто живе у звичайній світським життям. Часто член Церкви Христової, але який не перебуває в клірі і не дав монаші ​​обіти. При монастирі відкрилася їдальня для мирян.

Н

Квочка - стукач, таємний співробітник ЧК серед ув'язнених СЛОНа. "Що творилося на Соловках, Луб'янка знала у всіх подробицях як від своїх« квочок », прихованих під якимись масками, так і від її« розвантажувальних »і слідчих комісій, з 1924 року постійно, зазвичай восени відвідували острів. (Михайло Розанов. Соловецький концтабір в монастирі. 1922 - 1939. Факти - Домисли - «Параші». Огляд спогадів соловчан соловчанамі. у 2 кн. і 8 ч. США: Изд. автора, 1979.)

Поділитися в соціальних мережах

Зайве говорити, наскільки наше життя просякнута зонного культурою

Лексика, пісні, поняття, що переплітаються з законами, прагнення мати велику (ознака сили) чорну (мабуть, ознака положення в ієрархії?) Машину, зашкалює рівень агресії один на одного (на дорогах, в інтернеті, в побуті), табу на самокритику і критику своєї країни, агресивний консерватизм, неприйняття нового, постійна ностальгія за минулим і відсутність якого б то не було бачення майбутнього (інакше як у вигляді повернення до минулого) - властивості примітивної групи. Лояльність населення до нинішньої влади (на відміну, до речі, від попередніх) - результат відповідності її дій спільній ідеологічній моделі. Влада навіть розмовляє з навмисним додаванням фені і блатних слів і виразів, а її дії - це дії «правильного» пацана, зону тримає: пайку збільшує, своїх не здає, силу показує, коли треба, і, головне, повністю відтворює спектр дій лідера примітивної групи - підтримує поняття, консолідує дистрибуцію ресурсу, регулює ієрархію, винагороджуючи лояльність. З точки зору зека, на таке начальство молитися треба: все «розконвойовані», на волю ходять за бажанням (аби до перекличці встигали), товарів з волі завались, чого ще треба? (Андрій Мовчан. Ідеологія зони: народ і влада в Росії нарешті єдині. Журнал "Слон", Москва. 19.06.2014)

Про

З'явитися - на жаргоні Соловецького табору - завагітніти. "... прибиральниця камери, де вона жила," з'явилася "..." оголосив "на соловецькому жаргоні означало заявити про свою вагітність. У звичайному порядку всім винуватцям заборони любові покладалися Зайчики , Навіть і вагітним до сьомого-восьмого місяця. "(Ширяєв Борис. Незгасима лампада. Послесл. Г. Руського. - РЕПРО. Відтв. Изд. 1954 (Нью-Йорк). - М .: Столиця, 1991. - 416 с.)

Обуслоніть "Обуслонен", "услонеют" - від услони - Управління Соловецьких Таборів особливого призначення

Осоловеть - постійно приїжджати на Соловки або залишитися там жити.

останець - відокремлено стоїть височина , Що представляє собою вцілілі від руйнування залишки більшій території.

офеня - так в Соловках іменували коробейников , Дрібних торговців, які привозили товар по північних селах і селах. Зараз вони отримали інше ім'я - "човник".

П

«Поморка» - так на ринках Росії називалася сіль, отримана поморами в результаті виварювання морської води. Багато місця, де виробляли "поморку" належали Соловецькому монастирю.

Пустинь, пустеля Порівнюючи. - відокремлене місце, де живе самітник, пізніше - монастир, який виник в безлюдній місцевості. "У минулі часи, що виділялися своєю побожністю і строгістю життя монахи, бажаючи цілком присвятити себе Богу і відокремленої молитві, віддалялися з Кремля вглиб острова, споруджували в лісі невелику каплицю і келію, де і проводили залишок свого життя в пості і невтомній роботі. Спочатку час такі потаємні житла соловецьких старців називалися "Пустелями", потім біля них селилися інші ченці, і "Пустелі" стали називатися "скит". Цих скитів дуже багато як на самому Соловецькому острові, так і на навколишньому його архіпелазі. ( А.Клінгер. Соловецька каторга. Записки втік. Кн. "Архів російських революцій". Вид-во Г.В.Гессена. XIX. Берлін. 1928.)

Про соловецькому говірці

Що стосується свого говору, то він північний, з наголосом на кінці фрази, дак. Ну, якщо ви в кінці будь-якої фрази будете приставляти, "дак", "ну", в запитально-ствердною інтонації. (Микита Янев. 2010.)

Р

Викрити Слово "викрити" прийшло з церковної практики. З духовної особи, що потрапив в немилість, публічно зривали архієрейські облачення (викривали). Для науки всім, робити це ганебне дійство змушували близьких друзів або колег викривати. Порівняйте з "викрити ворога народу".

Рукраб Рукраб - людина, яка керувала роботами у соловецьких в'язнів.

З

"Самовар" - інвалід війни. Воїн-герой, солдат-ампутант, що втратив ноги, часто руки і ноги. Пересувався зазвичай на дерев'яній візку з підшипниками замість коліс. Слово з'явилося в лексиконі Соловків після того, як за рішенням радянського керівництва, інвалідів- "самоварів" зібрали з усієї Росії і вислали на Валаам "щоб не псували виду". За існуючим міфу вони потрапили на Соловки .

Святилище Святилище археологи називають групи культових і похоронних об'єктів: соловецькі кам'яні лабіринти , соловецькі насипу - кургани і викладки , Символічного характеру. Найбільшим святилищем є скупчення, розташоване на Великому Заяцком острові: 14 лабіринтів і більше 900 насипів, десятки викладок іншого виду.

Скит Див. "Пустинь"

Соловецька школа юнгов на Соловецьких островах в школі юнгов Військово-Морського Флоту. "Так-так, саме" юнгов ", а не юнг, як прийнято зараз говорити. І на стрічці було золоте тиснення" Школа юнгов ВМФ ". ( письменник Віталія Гузанов )

Сувій - смуга швидкого струму води, де море як ніби навіть змінює свій колір (наприклад в протоці між Великим Соловецьких та Анзерський островами ).

У

Усолье - так називали місця, де займалися виварюванням солі. Соляний промисел процвітав і в вотчині Соловецького монастиря - селі Унежме .

Ранок - нічний, під ранок, заморозок влітку. "Однак останнім часом воно більше похмуро і сиро. Почався період дощів і холодів. Кажуть, вже з середини липня тут можуть бути перші заморозки - ранки." Флоренський Павло А., священик. Твори. В 4 т. Т.4 Листи з Далекого Сходу і Соловків / Упоряд. і заг. Ред. Ігумена Андроніка (А.С. Трубачова) П.В. Флоренського, М.С. Трубачової. - М .: Думка, 1998. - (Філософська спадщина)

«Більш краще» задуматися інтелігенції ...

Як же це так виходить, що ні інтелігенція нав'язує люмпенів свою грамотну мову за допомогою загальної середньої освіти, а люмпени нав'язують інтелігенції свою промову - безграмотну? (Валерій Панюшкін. Словник живої мови. Журнал "Сноб", Москва. Www.snob.ru. 07.11.2013)

Ц

Црен - котел для солеваріння. "... у Соловецького монастиря два црена киплять і літо і зими сіль варять, і брати і служебники у того промислу живуть, а людей ників у того промислу живе людина по шестідесят і по семідесят ..." (Богуславський Густав. З старовинної Новгородської грамоти.)

Ш

Шішкомот - чекіст, нагороджений за завзяття внутриведомственной нагородою - ромбом. "До складу комісій в різні роки входили члени колегії ОГПУ Гліб Іванович Бокий, Фельдман і Філіппов і з ними начальник бандотдела Московського ГПУ Буль,« прокурор з нагляду за слідчою діяльністю ОГПУ »Р.П. Катаньян, заступник голови Верховного Суду А.Н. Смирнов, хто прославився як обвинувач на процесі петербурзького митрополита Веніаміна, і менш помітні інші ромбоносци або по табірному - «шішкомоти». (Михайло Розанов. Соловецький концтабір в монастирі. 1922 - 1939. Факти - Домисли - «Параші». Огляд спогадів солов ан соловчанамі. У 2 кн. і 8 ч. США: Изд. автора, 1979.)

Шмара "... в Соловках дуже поширений особливий кримінальний жаргон; на цій мові коханка називається -" шмара "- миють чекістам білизна. Рядовим укладеним і мити нічого, так як у 90 проц. Соловецьких в'язнів замість білизни - зотлілі від часу і засипані вошами лахміття ... "( А.Клінгер. Соловецька каторга. Записки втік. Кн. "Архів російських революцій". Вид-во Г.В.Гессена. XIX. Берлін. 1928.)

Шуга "Шугай ж.і Шуг м. Вологодск. Перм. Арх. Сиб. Шарош, шарашіт, шарш, Шауш, сало, перший осінній лід, який суцільно мчить по річці, з обмерзлимі грудками снігу, незадовго до рекостава, дрібний лід, каша , після весняного ледолома. " (Тлумачний словник Володимира Даля). В Соловках - дрібні осколки льоду в моаской воді, крижана каша .

Поділитися в соціальних мережах

Мабуть, ознака положення в ієрархії?
З точки зору зека, на таке начальство молитися треба: все «розконвойовані», на волю ходять за бажанням (аби до перекличці встигали), товарів з волі завались, чого ще треба?
Як же це так виходить, що ні інтелігенція нав'язує люмпенів свою грамотну мову за допомогою загальної середньої освіти, а люмпени нав'язують інтелігенції свою промову - безграмотну?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация