Сонячний годинник, вежа і фонтан

Раз вже ми зупинилися у середньовічних Курантів, то і продовжимо розмову про час. Найдавнішим пристроєм для вимірювання часу були сонячні годинники. І в чеській столиці їх знайдеться велика кількість. Наприклад, в празькому Клементинумі їх відразу тринадцять. 12 знаходяться в трьох дворах Клементинума, а останні на стіні башти обсерваторії. Найстаріші сонячний годинник розташовані в Студентському дворі, згадка від них знайдено в літописах 1658 року. У Ревове дворі - шість сонячних годин, розміщених по двоє, завдяки цьому за часом можна спостерігати від світанку до заходу сонця.

Клементінум (Фото: Яна Шустова)   І знову повернемося до башти обсерваторії в Клементинумі Клементінум (Фото: Яна Шустова) І знову повернемося до башти обсерваторії в Клементинумі. Її заснував астроном Йозеф Степлінг. Тут вже більше 200-т років ведуться докладні метеорологічні спостереження. І саме завдяки цій вежі з 1891 до 1918 року пражани могли визначити точний час. У вежі було зо три не застелених віконечка, найменше діаметром всього 1 сантиметр. Через нього сонячне світло проникав в так звану кімнату квадрантів. Відбувалося це десь близько полудня. Сонячний промінь на підлозі приміщення створював зображення сонця, розміром в декілька сантиметрів. За середині кімнати була натягнута струна, яка зображала меридіан. У момент, коли по обсерваторський спостереженнями настав полудень, черговий махав з вежі прапорцем. На 19 бастіоні празьких укріплень на околиці Летенской плани сигналу чекав артилерійський офіцер і давав наказ до гарматного пострілу. Пражани так могли звірити свій годинник.

Приводом для створення в чеській столиці цілого ряду цікавих технічних споруд стала Ювілейна виставка, здійснилася в 1891 році.

Петржінская вежа (Фото: Яна Шустова)   На пагорбі Петржін виросла зменшена копія паризької Ейфелевої вежі Петржінская вежа (Фото: Яна Шустова) На пагорбі Петржін виросла зменшена копія паризької Ейфелевої вежі. Підготовчі земляні роботи почалися в середині березня 1890 року, були а 12 травня на підготовленому підставі почався монтаж залізної конструкції вежі, розрахованої інженерами Прашілом і Соучком. Діаметр основи 20 метрів, вага конструкції 175 тонн. Відома фірма з будівництва мостів Чесько-моравські заводи побудувала вежу всього за чотири тижні. На висоті 53 метрів на Петржінской вежі знаходиться засклена оглядовий майданчик. Той, кому не хотілося пішки долати 299 сходинок вгору, а потім вниз, міг скористатися ліфтом.

Фунікулер на пагорбі Петржін (Фото: Яна Шустова)   Щоб пражани могли з комфортом дістатися до підніжжя маленької Ейфеловкі, 25 червня 1891 на пагорбі Петржін був пущений фунікулер Фунікулер на пагорбі Петржін (Фото: Яна Шустова) Щоб пражани могли з комфортом дістатися до підніжжя маленької Ейфеловкі, 25 червня 1891 на пагорбі Петржін був пущений фунікулер. Спочатку протяжність траси була 396 метрів. Особливість фунікулера полягала в способі пересування. На верхній станції в спеціальний резервуар заливалася вода і вагон під власною вагою опускався по трасі вниз, одночасно витягуючи з нижньої станції наверх інший вагон з пасажирами. Потім весь цикл повторювався.

Після Першої світової війни траса фунікулера була продовжена до 591 метра. «Водяний» двигун був замінений на електричний. Після реконструкції, яка здійснювалася з 1981 по 1985 рік, старі вагони були замінені на новий тип.

«Виставіште»   Завдяки проведенню «Міжнародної промислової виставки» в 1891 році в Празі з'явилося місце під назвою «Виставіште» Тут і сьогодні проводяться різні виставки і ярмарки, але крім цього, празький «Виставіште» набуло статусу парку культури і відпочинку «Виставіште» Завдяки проведенню «Міжнародної промислової виставки» в 1891 році в Празі з'явилося місце під назвою «Виставіште» Тут і сьогодні проводяться різні виставки і ярмарки, але крім цього, празький «Виставіште» набуло статусу парку культури і відпочинку. Тут кожен знайде те, що йому найбільше до душі. Крім безлічі різних атракціонів, де діти можуть розважатися годинами, і маленьких ресторанчиків, де завжди можна перекусити, на території парку є кілька театрів, музей, виставкові зали і фонтан.

Головною визначною пам'яткою парку відпочинку, є «Кржіжіков фонтан».

Франтішек Крижик, який стояв біля витоків електрифікації країни, народився в 1847 році в чеському селі Планіція у Клатова. Багато в чому завдяки його заслугам в липні 1881 року на празької Хібернской вулиці спалахнуло перший в Чехії електричний ліхтар. Однак піком кар'єри Крижик став 1880 рік, коли він винайшов новий різновид дугового вугільної лампи. Його лампи використовувалися при висвітленні павільйонів на вищезгаданій ювілейній виставці в Празі в 1891 році, а також при будівництві світлового фонтану.

«Кржіжіков фонтат» разом з «Промисловим палацом», де постійно проходять виставки та ярмарки, стали уособленням духу кінця 19 століття: царство заліза і електрики.

Преса 19 століття так описувала створений Кржіжіком фонтан: «Сутність цієї чарівної гри світла полягає в потоках води, що підсвічуються електричними прожекторами з кольоровими скельцями крізь прозоре дно водойми. Воду в фонтани жене парова машина за допомогою швидкісного насоса. За секунду фонтан викидає 250 літрів води ».

У 1991 році в зв'язку з проведенням «Загальної чехословацької виставки» «Кржіжіков фонтан» був повністю реконструйований. Автором проекту був архітектор З. Сташек. Завдяки керованим комп'ютером фонтанами, і сучасної освітлювальної та звукової техніки він перетворився в місце для проведення водяних шоу. Прямо посередині фонтану знаходиться сцена, на якій чеські танцюристи виконують балетні сцени з безсмертного «Лебединого озера» Чайковського. У програмі арії з відомих опер та мюзиклів. Три тисячі фонтанів злившись воєдино з музикою і світлом, створюють незабутню симфонію, яка нікого не залишить байдужим.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация