Соратниці Матильди. знамениті фаворитки

  1. фантастичні фаворитки
  2. * * *

26 жовтня у всеросійський прокат виходить «Матильда» Олексія Учителя - фільм, який заздалегідь знайшов скандальну популярність і викликав в суспільстві неабиякі пристрасті. Ця костюмна мелодрама присвячена романтичних стосунків між останнім російським імператором Миколою II Романовим і балериною Матільдою Кшесинской. Але мова у нас піде не про картину - вона стала лише приводом, щоб розповісти про найзнаменитіших фавориток у світовій історії.

Хто такі фаворитки? Зазвичай так називають «офіційних» коханок правлячих осіб. Причому фаворитки - не просто «плоть» для задоволення бажань повелителя. Це цілком самостійні особистості, які, не приховуючи відносин з монархом, мали певний суспільний статус і часто могли впливати не тільки на придворну життя, а й на політику держави, де правил їх коханий. Сам термін «фаворитка» (або метресса - по-французьки Maîtresse) з'явився у Франції, де коханки монархів були практично посадовими особами. Деякі королі обмежувалися парою-трійкою пасій за все своє життя, інші змінювали їх як рукавички.

Однак справжніх фавориток як у Франції, так і за її межами налічувалося трохи. Адже залізти в ліжко до правителя - справа нехитра. А ось утриматися там, надовго прив'язавши до себе царственого коханця, - та ще задачка! У нашій добірці ми обмежимося лише тими прекрасними дамами, які міцно тримали в своїх ручках серця і гаманці суверенів - а іноді навіть долю держави.

Фаворитки європейських монархів

Почнемо з європейців, причому більшість позицій віддано француженкам - це їх пустотливі монархи, змушені одружитися з державних міркувань, для втіхи душі і тіла вирішили ввести фактичну посаду «офіційна фаворитка». Це, звичайно, не означає, що у інших європейських монархів не було коханок, просто за межі будуара їх вплив поширювався рідко.

26 жовтня у всеросійський прокат виходить «Матильда» Олексія Учителя - фільм, який заздалегідь знайшов скандальну популярність і викликав в суспільстві неабиякі пристрасті

Ця жінка крутила королем як захочеться

Покровитель: Генріх II Валуа, король Франції (1547-1559)

Скільки і коли: 21 рік, з 1538 по 1 559

Чим прославилася: далека родичка королівської сім'ї - її бабуся була незаконною дочкою Людовика XI. Діана була дуже розумна, красива і володіла сильним характером. Після смерті чоловіка вона зблизилася з принцом Генріхом, який був молодший за неї на двадцять років. Юний принц, схиблений на лицарських звичаях, вважав Діану еталоном прекрасної дами з галантних романів. Зійшовши на трон, він обсипав її подарунками і титулами, зробивши герцогинею Валентінуа.

З віком Діана залишилася скоріше близьким другом короля, який завів більш молодих коханок. Однак величезний вплив Діани на монарха було незмінним аж до його смерті. Діана призначала міністрів і маршалів, король лише стверджував її рішення. А після кожного королівського ради або прийому іноземних послів Генріх вирушав до фаворитки, щоб вислухати її думку. Так, за вказівкою Діани король завершив багаторічні Італійські війни, підписавши Като-камбрезійському світ.

Чим закінчилося: після трагічної загибелі Генріха на лицарському турнірі Діана пішла в свої володіння, де і померла у віці 66 років. Дітей від Генріха у неї не було. До речі, раніше Діану називали коханкою і батька Генріха, короля Франциска I, але сучасні історики вважають це вигадкою.

Барбара Вильерс як «Каяття Магдалини», портрет Пітера Лелі

Покровитель: Карл II Стюарт, король Англії (1660-1685)

Скільки і коли: 13 років, З 1660 по тисяча шістсот сімдесят три

Чим прославилася: внучата племінниця герцога Бекінгема (того самого, з «справи з підвісками»), однак через події Англійської революції жила в бідності. Вважалася однією з найкрасивіших, дотепних і екстравагантних жінок свого часу. Вийшла заміж за розрахунком за дипломата Роджера Палмера, який незабаром приєднався до почту Карла II, що жив в Голландії у вигнанні. Саме там Барбара стала коханкою короля, який через рік тріумфально сів на трон.

Після Реставрації Барбара мала величезний політичний вплив і брала участь у багатьох інтригах. Так, завдяки її старанням був звільнений могутній перший міністр Кларендон. Вона отримала від короля кілька палаців і земельних володінь, а також титули графині Каслмейн, графині Саутгемптон і герцогині Клівленд. Незважаючи на це, не соромилася брати хабарі від іспанських і французьких дипломатів. Народила Карлу п'ятьох дітей, які отримали прізвище Фіцрой.

Чим закінчилося: Барбара просто набридла Карлу, у якого було чимало коханок. Після «відставки» ще раз вийшла заміж (невдало). Пережила Карла II на 24 роки.

Хіба вона схожа на отруйниці? Але хто знає ...

Покровитель: Людовик XIV Бурбон, король Франції (1643-1715)

Скільки і коли: 16 років, з 1667 по 1683

Чим прославилася: родом з дуже знатної родини Рошешуар, була дружиною маркіза де Монтеспан і королівської фрейліною. Дуже красива і чарівна, з живим розумом, користувалася великою популярністю в світському суспільстві. Познайомившись з королем, відбила його у своєї близької подруги Луїзи де ла Вальер. Протягом десятка років була фактично некоронованої володаркою Франції, до її думки прислухалися королівські міністри і військові чини. Протегувала культурі і мистецтвам, її милостями користувалися Мольєр і Лафонтен. Народила Людовику сімох дітей, шестеро з яких були узаконені з правом носіння королівського прізвища Бурбон.

Чим закінчилося: маркіза виявилася замішана в знаменитому «справі про отрути», коли серед клієнтів отруйниці Монвуазен виявилася довірена служниця Монтеспан. Остаточно король охолов до маркізи, коли раптово померла його нова пасія, зовсім юна герцогиня де Фонтанж, - можливо, від отрути. Звичайно, доведено нічого не було, але Монтеспан перестала бути фавориткою, а після піднесення мадам де Ментенон і зовсім покинула двір. Вона жила при монастирі або в своїх володіннях, займалася благодійністю і мирно померла у віці 66 років.

Вона жила при монастирі або в своїх володіннях, займалася благодійністю і мирно померла у віці 66 років

Зовсім не красуня, а короля на собі одружила! (Портрет П'єра Миньяра)

Покровитель: Людовик XIV Бурбон, король Франції (1643-1715)

Скільки і коли: 32 роки, з 1683 по 1715

Чим прославилася: походила з гугенотської сім'ї д'Обіньє, її дід був близьким другом Генріха IV. Народилася в тюрмі, куди її батько був укладений за борги. Дитинство провела на тропічному острові Мартініка. Після смерті батьків жила у тітки «з милості»; пізніше її видали заміж за знаменитого поета Поля Скаррона, мало що простолюдина, так ще й паралітика. Однак Франсуаза - дівчина не дуже красива, але дуже розумна - називала роки шлюбу зі Скарроном «найкращою порою свого життя». Адже той вважався одним з найчарівніших людей свого часу.

Овдовівши, Франсуаза отримала «хлібне» місце виховательки дітей маркізи де Монтеспан від короля. Так вона і познайомилася з Людовіком, якому сподобався розмовляти з Франсуазою. Спочатку між ними нічого не було, крім чисто інтелектуальних відносин. Однак, коли король охолов до Монтеспан, саме Франсуаза привернула його увагу - не дивлячись на те, що цієї негарної жінки було вже під п'ятдесят. Втім, король був молодший за неї всього на три роки. Прихильність до Франсуазе була настільки сильною, що вдови Людовик уклав з нею в 1683 році морганатичний шлюб (офіційний, але не дає дружині права займати трон і вважатися королевою).

У пізній період правління Людовика його політика багато в чому залежала від подружжя, що отримала титул маркізи де Ментенон. І, не дивлячись на свій блискучий розум, ця жінка принесла Франції чимало бід. Саме Ментенон, що стала ревною католичкою, була одним з головних ініціаторів скасування Нантського едикту про віротерпимість. Це призвело до цивільних хвилювань і еміграції багатьох гугенотів, що сильно послабило державу.

Чим закінчилося: після смерті короля Франсуаза керувала академією шляхетних дівчат Сен-Сір, яку сама заснувала. Там вона і померла три роки по тому.

Там вона і померла три роки по тому

Некоронована володарка Франції (портрет Франсуа Буше)

Покровитель: Людовик XV Бурбон, король Франції (1715-1774)

Скільки і коли: 19 років, з 1745 по 1764

Чим прославилася: народилася в буржуазній сім'ї, отримала прекрасну освіту, була дуже красива і розумна. У 19 років вийшла заміж, але мета Жанни була визначена з самого дитинства - вона жадала стати коханкою короля. І цієї мети Жанна домоглася, буквально переслідує Людовика, який не встояв перед чарами прекрасної дівчини. Він зробив її маркізою де Помпадур, обсипав грошима і подарунками. Але головне, фактично передоручив їй владу в країні - навіть для Франції випадок унікальний.

Майже 20 років король займався тільки розвагами і ще трохи зовнішньою політикою (так, Людовик XV курирував французьку розвідку). Все інше перебувало в чіпких ручках маркізи де Помпадур: призначення на важливі державні пости, податкова політика, питання війни і миру. Вона також дуже щедро обдаровувала діячів культури і мистецтва - неспроста час її правління можна назвати останнім «золотим віком» французької монархії.

Чим закінчилося: коханкою короля Помпадур була близько восьми років; потім Людовик переключився на інших жінок, але спритна маркіза залишалася при владі аж до своєї смерті в 42 роки.

фантастичні фаворитки

Вольова леді Джесіка (Франческа Анніс у фільмі «Дюна» 1984 року)

У фантастичній літературі фаворитки, звичайно, зустрічаються, але, як правило, знаходяться десь на периферії сюжету. Наприклад, вельми колоритна Комітта Рангаве, одночасно пихата і вульгарна коханка Турізіна Гавраса, імператора Відесс з циклу романів Гаррі Тартлдава про Втрачений легіоні. Або амбітна і безжальна Хетер Тауні, фаворитка принца Віктора з роману Саймона Гріна «Кров і честь». Або ніжна, добра, але трохи дурнувата Даріоло Кернса, кохана принца Олександра Тагере з «Хронік Арціі» Віри Камша.

Виняток - численні лавбургери, зазвичай Фентезійні. Ось там цього добра навалом - кожна друга прекрасна дама стає любовним інтересом якогось імператора, короля або, на худий кінець, принца. Якщо ж говорити про більш традиційної фантастиці, то вибір справжніх героїнь-фавориток украй невеликий.

Так що сама примітна фаворитка в фантастиці - це леді Джессіка, наложниця герцога Літо I Атрейдеса, від якого вона народила головного героя романів Френка Герберта про планету Дюне. Джесіку спеціально готували в могутньому жіночому ордені Бене Гессеріт, який боровся за владу у Всесвіті. З її допомогою орден намагався контролювати герцога Літо, щоб уникнути підвищення його роду. Однак Джессіка закохалася в герцога по-справжньому, і багатовікові розрахунки всіх політичних сил в світі «Дюни» пішли прахом. Так проста фаворитка змінила історію Всесвіту.

Фаворитки російських государів

Наступний наш топ - фаворитки російських государів. Російські царі та імператори рідко давали коханкам справжню владу над собою, а тому більшість з них до рангу фаворитки так і не добиралися, залишаючись лише іграшками для монархів.

Не збереглося жодного портрета Анни Монс. Ось так вона виглядає у виконанні Ульріке Кунце (радянський фільм 1980 року «Юність Петра»)

Покровитель: Петро I Олексійович, цар і імператор (1682-1721)

Скільки і коли: 13 років, з одна тисяча шістсот дев'яносто одна до 1704

Чим прославилася: дочка заможного купця-німця, який жив в Москві, рідкісна красуня. Коли Ганні було близько 20 років, Франц Лефорт, найближчий друг Петра I, представив її молодому царю. Дівчина зовсім зачарувала Петра, який навіть заслав свою дружину в монастир і збирався одружитися з Анною. Цар дарував їй щедрі подарунки, проте Анна не гребувала брати хабарі «за протекцію» і, не відчуваючи любові до свого сановному покровителю, зраджувала йому.

Чим закінчилося: Анну заарештували, коли випадково розкрилася її інтрижка з саксонським послом. Однак, навіть перебуваючи під домашнім арештом, ця дама зачарувала іншого дипломата, прусського, який з нею і одружився. Правда, чоловік Анни незабаром помер, та й вона пережила його ненадовго, в 1714 році померши від сухот.

Правда, чоловік Анни незабаром помер, та й вона пережила його ненадовго, в 1714 році померши від сухот

Парадний портрет дружини государя (робота Жана-Марка Натье, 1717)

Покровитель: Петро I Олексійович, цар і імператор (1682-1721)

Чим прославилася: уродженка Прибалтики з селянської сім'ї. Рано осиротіла, була служницею в будинку пастора з міста Мариенбурга (нині латвійське місто Алуксне). У 17 років вийшла заміж за шведського драгуна Йоганна Крузе. Після взяття Мариенбурга російською армією її командувач граф Шереметєв примітив симпатичну жінку і зробив її своєю коханкою. Незабаром березня перейшла в руки князя Меншикова, найближчого друга царя Петра, а той, запримітивши красуню, забрав її собі. Так з 1703 року Марта (незабаром охрещений в православ'я як Катерина Михайлова) стала постійною коханкою Петра Великого.

Катерина не відрізнялася могутнім розумом, зате була дуже спокійна, мила, життєрадісна і краще за всіх вміла заспокоювати царя, у якого був дуже важкий характер. Народила Петру шість дітей, більшість з яких рано померли, а також дочку Єлизавету - майбутню «веселу» ​​імператрицю. Петро сильно прив'язався до Катерини і в 1712 році офіційно на ній одружився.

Чим закінчилося: незадовго до смерті Петро запідозрив дружину в невірності і віддалив від себе, проте, захворівши, знову наблизив і помер у неї на руках. Після смерті Петра князь Меншиков, якого Катерина завжди вважала хорошим другом, посадив колишню служницю на трон Російської імперії під ім'ям Катерини I. Природно, вона була суто номінальною правителькою. Водночас вона проводила в нескінченних розвагах і через два роки померла - від лихоманки або пневмонії.

Водночас вона проводила в нескінченних розвагах і через два роки померла - від лихоманки або пневмонії

І як це чарівне створіння справлялося з буйним Павлом? (Портрет Жана-Луї Вуаля)

Покровитель: Павло I Петрович, імператор (1796-1801)

Скільки і коли: 4 роки, з 1798 по 1801

Чим прославилася: аристократка, дочка сенатора. Познайомилася з імператором на балу. Государ закохався в 19-річну красуню і запропонував її батькові угоду: якщо Анна стає фавориткою, татко отримує княжий титул і багато грошей, інакше - арешт і заслання. Природно, сенатор вибрав перший варіант. Чарівна Анна не блищала особливим розумом, зате була дуже доброю і часто пом'якшувала буйну вдачу Павла - так, вона не раз успішно заступалась за що потрапили в опалу. Її поступливим характером деякі користувалися і для отримання від царя нагород і відзнак - Павло, зазвичай дуже впертий, обожнював Анну і догоджав її бажанням. Схиблений на військовій справі, він навіть наказав вишити древній синонім її імені (Благодать) на прапорах імператорської гвардії.

Чим закінчилося: Анна була закохана в одного дитинства, князя Гагаріна, і одного разу зізналася в цьому Павлу. І цей «останній монарх-лицар» посприяв їх шлюбу. Узаконений любовний трикутник тривав аж до вбивства Павла змовниками. У 1805 році Анна померла від сухот.

У 1805 році Анна померла від сухот

Щаслива родина: Олександр, Катерина, їхні старші діти Георгій і Ольга. Можливо, цей хлопчик у черкесці міг стати російським государем. І не було б тоді ніякої «Матильди» ...

Покровитель: Олександр II Миколайович, імператор (1855-1881)

Скільки і коли: 15 років, з 1866 по 1881

Чим прославилася: уроджена княжна Долгорукова, вчилася в Смольному інституті шляхетних дівчат, де її і зустрів цар під час офіційного візиту. П'ятдесятирічний монарх закохався в 17-річну милу дівчину і близько року доглядав за нею, поки вона не поступилася. Причому, судячи з усього, Катерина дійсно полюбила царя, незважаючи на величезну різницю у віці, - тому є чимало свідчень. Можливо, її привабила яскрава особистість государя.

Олександр поселив фаворитку в Зимовому палаці, хоча проти цього різко виступав спадкоємець престолу, майбутній імператор Олександр III. Долгорукова народила царю чотирьох дітей, вона була втіхою його життя. Ніколи нічого не просила, але з вдячністю приймала подарунки. Є свідчення, що цар навіть запитував її порад з політичних питань.

Чим закінчилося: в 1880 році, відразу після смерті своєї дружини, Олександр уклав з Катериною морганатичний шлюб, завітавши їй титул світлої княгині Юр'ївської. Ходили також чутки, що саме їх старшого сина Георгія цар мав намір оголосити своїм спадкоємцем. Не дивно, що після вбивства Олександра II народовольцями новий імператор порадив Долгорукової зникнути з горизонту. Разом з дітьми вона виїхала до Франції, де безбідно жила аж до своєї кончини в 1922 році.

Микола і Матильда: нормальні люди, нормальні відносини - через що шум?

Покровитель: Микола II Олександрович, імператор (1894-1917)

Скільки і коли: близько 5 років, з 1890 по 1894

Чим прославилася: балерина Маріїнського театру Матильда Кшесинская була фавориткою в строгому значенні цього слова - адже Микола в роки їх відносин був спадкоємцем престолу, а не імператором. Інша справа, що Матильда все-таки зіграла роль в дискредитації царської сім'ї. Адже вона була таким собі дрейфуючим призом - від Миколи перейшла до його близьким родичам, великим князям: спочатку до Сергію Михайловичу, а потім до Андрія Володимировича.

Причому Матильда не соромилася використовувати найвище заступництво в особистих цілях - і для просування балетної кар'єри (по блату стала прима-балериною в 1896-м), і для збагачення. Про ступінь її могутності може свідчити такий епізод: під час Першої світової війни великий князь Микола Миколайович, який командував військами, стверджував, що снарядів у армії не вистачає того, що Матильда Кшесинская впливає на розподіл замовлень між різними фірмами. І її протеже банально не можуть забезпечити своєчасні і якісні поставки - але, незважаючи на це, саме вони отримують вигідні державні замовлення. Природно, такий вплив колишньої коханки царя не залишалося без негативного уваги громадськості.

Чим закінчилося: в 1919 році Матильда поїхала за кордон разом з сином Володимиром (від великого князя Сергія). Через два роки вийшла за великого князя Андрія, через кілька років отримала від тодішнього глави дому Романових Володимира Кириловича титул княгині Красінський. Відкрила у Франції власну балетну школу, написала цікаві мемуари. Померла в 1971 році.

* * *

Історія Матильди - дрібний епізод великої трагедії, що закінчилася влітку 1918 року в підвалі Іпатіївського будинку. І несподівано отримала продовження в наші дні - у вигляді якогось безглуздого фарсу ...

Давайте будемо пам'ятати, що правителі, навіть якщо вони помазаники божі або святі, всього лише люди. З усіма притаманними людям слабкостями і пристрастями - включаючи любов. І хто ми такі, щоб їм в цьому відмовляти?

Повну версію статті читайте в грудневому «Світі фантастики».

Хто такі фаворитки?
Хіба вона схожа на отруйниці?
І як це чарівне створіння справлялося з буйним Павлом?
Микола і Матильда: нормальні люди, нормальні відносини - через що шум?
І хто ми такі, щоб їм в цьому відмовляти?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация