Союзники Меркель на виборах в Баварії підтвердили тренд на падіння авторитету канцлера

  1. Новини по темі
  2. Баварцям набридла політика "відкритих дверей"
  3. Меркель втрачає електорат в регіонах
  4. Новини по темі

Хорст Зеехофер та Ангела Меркель Süddeutsche Zeitung

Всупереч економічному зростанню і соціальному благополуччю, яке панує в Німеччині, серед населення падає довіра до уряду канцлера Ангели Меркель, яка вже четвертий термін поспіль стоїть біля керма країни. Відображенням цієї тенденції стали результати виборів в землі Баварії, яку з економічного і демографічного значенням для Німеччини можна зіставити з важливістю індустріально розвиненою Дніпропетровської, Харківської або Донецькою областю для України. Баварська партія "Християнсько-соціальний союз" (ХСС) чинного міністра внутрішніх справ Хорста Зеехофера , Яка знаходиться в альянсі з партією Меркель "Християнсько-демократичний союз" (ХДС) і править Баварією з часів закінчення Другої світової війни, зазнала серйозної поразки. За неї віддали свої голоси 37,2% баварців, що істотно менше, ніж на виборах в 2013 р (47,7%). Це при тому, що явка на вибори в цьому році була набагато вище, ніж п'ять років тому (72,4% проти 63,6%).

Новини по темі

Новини по темі

Кількість мандатів у ХСС в 180-місцевому ландтазі скорочується з 101 до 85 місць, і вони вже не зможуть сформувати однопартійний регіональний уряд. Найвпливовіша, до останніх виборів, опозиційна баварська осередок "Соціал-демократичної партії Німеччини" (СДПН) втратила половину місць. Присутність в регіональному парламенті збільшили невеликі партії, як, наприклад, "Зелені" (з 18 до 38 місць), "Вільні виборці" (з 19 до 27 місць). Навіть популярна в східнонімецьких землях ультраправа антимігрантські партія "Альтернатива для Німеччини", яка виступає за зближення з РФ, зайняла 22 місця. Політичні процеси, зміна розстановки сил в Німеччині, яка бере участь в "нормандської четвірці", мають не останнє значення для України. Адже від того, як буде змінюватися керівництво в провідних німецьких політичних силах, які партії будуть виходити на передній план, буде залежати, яку позицію займе Берлін з українського питання в недалекому майбутньому.

Баварцям набридла політика "відкритих дверей"

Результати виборів в Баварії не означають, що ХСС втрачає владу в цьому регіоні. Швидше за все, християнські соціалісти домовляться про коаліцію з партією "Вільні виборці", а чинний прем'єр-міністр Баварії Маркус Зёдер збереже владу. За попередніми даними, керівництво обох партій не проти такої перспективи. Зёдер вважає, що ці вибори були болючими для ХСС, а його партії потрібно витягти з них урок і проаналізувати зміни, що відбуваються в Баварії і суспільстві. Баварців не хвилюють проблеми соціально-економічного характеру, оскільки в цьому регіоні один з найнижчих рівнів безробіття (3%), злочинності. Самобутня 13-мільйонна Баварія є найбільшим за площею німецьким регіоном, має другий за величиною ВВП з усіх 16 земель Німеччини.

Однією з причин поразки правлячої партії в Баварії є невдоволення місцевих жителів міграційною політикою уряду Меркель. Побожні баварські католики бачать в біженців і мігрантів загрозу своїй ідентичності. Особливо такі настрої переважають в прикордонних з Австрією районах, які в 2015 р стали прохідним двором для біженців. Спочатку баварські громадські працівники і місцева влада "тримали марку" - зустрічали з оплесками склади і автобуси з біженцями, влаштовували їм табору для тимчасового розміщення в спортивних комплексах. Десятки тисяч біженців перетнули баварського міста Деггендорф, де зараз розміщено 300 іноземців.

За три роки значної частини баварського суспільства набридла політика "відкритих дверей". В прикордонне місто Пассау в середньому прибуває 150 біженців в місяць. Баварці бачать в біженців загрозу для своєї безпеки. З 2016 року в м Ансбах мусульманин сам себе підірвав в місці великого скупчення людей у ​​відповідь на те, що йому не надали політичного притулку. В результаті теракту 15 осіб отримали поранення. Згодом ксенофобський рух PEGIDA стало проводити свої акції в цьому баварському місті. Мюнхен посилив охорону державного кордону з Австрією. Місцева влада стали дотримуватися схожою позиції, яку займає прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, канцлер Австрії Себастьян Курц, які також не хочуть пускати мусульман в свої країни.

Місцева влада стали дотримуватися схожою позиції, яку займає прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, канцлер Австрії Себастьян Курц, які також не хочуть пускати мусульман в свої країни

Альтернатива для Німеччини набирає популярності на заході країни Deutsche Welle

Перший заступник лідера фракції ХСС у бундестазі Олександр Добріндт вважає, що в Баварії гряде консервативна революція. Однак баварці втратили довіру до ХСС, який заплутався в своїх гаслах і перейшов від теми толерантності та політики "відкритих дверей" до теми посилення міграційного режиму та посилення охорони кордонів. Популярністю стала користуватися молода партія "Альтернатива для Німеччини", яка як раз і виступає з перших днів свого існування за скорочення впливу ісламу в німецькому суспільстві, посилення охорони кордонів. ХСС розгубив свій електорат. Місцеве католицьке духовенство і ортодоксальні віруючі - активні прихильники ХСС - розчарувалися в партії після зміни позиції по міграційному кризи.

Меркель втрачає електорат в регіонах

Результат голосування в Баварії, яка десятиліттями була форпостом ХСС, говорить про те, що авторитет канцлера Меркель в Німеччині продовжує знижуватися. За даними вересневого опитування ARD, діяльність ХДС / ХСС підтримують 28% німців. Баварія - це лакмусовий папірець настроїв, які панують в німецькому суспільстві. За даними опитування Forsa, 81% німців задоволені своїм фінансовим становищем, але тільки 10% задоволені ситуацією в країні. Серед німецьких громадян молодше 30 років поширені песимістичні настрої щодо майбутнього своєї країни. Їх турбує питання, куди буде рухатися Німеччина через 5-10 років, вони не впевнені в завтрашньому дні, вважають, що гряде погіршення соціально-економічної ситуації. На їхню думку, уряд Меркель орієнтоване переважно на німців середнього віку і пенсіонерів. Молодь невдоволена тим, що влада не інвестує в розвиток житлової інфраструктури, ціни на яку зросли на 80% з 2009 р Німці висловлюють занепокоєння підйомом праворадикальних настроїв.

Баварія - не єдиний німецький регіон, де Меркель втрачає електорат. З 2016 року ХДС втратив 4% голосів у регіонах Рейнланд-Палатин, Саксонія-Ангальт, 12% - в Баден-Вюртемберзі. Зате "Альтернатива для Німеччини" посилила присутність в цих регіонах. На муніципальних виборах 2016 року "Альтернатива для Німеччини" посіла третє місце. Через пару тижнів відбудуться регіональні вибори в ще одній німецькій землі - Гессені, де на сьогодні при владі перебуває ХДС. Даний регіон є об'єктом інтересів партії "Альтернатива для Німеччини". З 2016 року проросійські євроскептики вперше брали участь в місцевих виборах і отримали 11,9% голосів, вийшовши на треті позиції. Для ХДС ті вибори були гіршими з 1960 р, і партія Меркель втратила 4,8% голосів.

Пікет прихильників Альтернативи для Німеччини проти політики Меркель Deutsche Welle

Не дивно, чому ультраправі тіснять правлячі партії не тільки в Баварії. Ніхто не хоче померти або втратити здоров'я через провокації або теракту мігрантів. Багато шуму наробили заворушення в м Хемніц на сході Німеччини. В кінці серпня мігранти з Іраку і Сирії зарізали 35-річного місцевого жителя Даніеля Хілліг. Злочин спровокувало акції протесту прихильників і супротивників посилення міграційного режиму, які вилилися в зіткнення з поліцією. На заворушеннях в Хемніці пропіарилися ультраправі. Депутат бундестагу від партії "Альтернатива для Німеччини" Маркус Фронмайер заявив, що коли держава не захищає своїх громадян, то вони виходять на вулиці і починають самі себе захищати. У партії "Альтернатива для Німеччини" найбільша серед опозиційних партій фракція в бундестазі. Вони намагаються адаптуватися під різні верстви населення Німеччини і навіть залучають до свого складу євреїв, щоб розвіяти асоціації з неонацизмом і расизмом, які закріпилися за цією партією.

Зміцнення партії "Альтернатива для Німеччини" на німецькій політичній арені невигідно Україні, оскільки та лобіює скасування антиросійських санкцій і не менше ніж Меркель підтримує ідею реалізації проекту російського газопроводу "Північний потік - 2". У червні 2018 року голова партії "Альтернатива для Німеччини" Йорг мийте закликав президента США змиритися з будівництвом даного газопроводу і підтримати його реалізацію. Він також виступив проти розширення НАТО на схід за рахунок вступу України і Грузії.

Новини по темі

Новини по темі

Захід епохи Меркель?

Положення ХДС / ХСС ускладнює не тільки конкуренція з боку "Альтернативи для Німеччини" або "Зелених", але і внутрішні чвари. Між Меркель і Зеєхофером, який раніше керував Баварією, існують розбіжності з питань міграції. Він виступає за посилення охорони кордонів, щоб не пускати до Німеччини біженців, зареєстрованих в інших країнах. Міністр збирався піти у відставку в липні через суперечки з канцлером. Тоді Меркель пішла на поступки заради збереження коаліції. Було прийнято рішення тимчасово розміщувати біженців в транзитних центрах на території Німеччини і потім висилати їх в європейські країни, звідки вони прибули. Натягнуті відносини у Меркель з партнером по коаліції СДПН. Після парламентських виборів у вересні 2017 р християнські демократи і есдеки не могли досягти коаліційної угоди і поділити міністерські портфелі аж до лютого 2018 р

У ХДС назріла криза лідерства, і для вирішення проблеми міграційного кризи потрібні жорсткіші підходи, ніж ті, яких дотримується Меркель. У грудні цього року християнські демократи будуть обирати голову своєї партії. В якійсь мірі це знакова посаду, оскільки для деяких німецьких політиків, в тому числі Конрада Аденауера, Гельмута Коля, вона стала трампліном у канцлери. Меркель - не виняток, і перед тим як стати канцлером після перемоги на парламентських виборах 2005 року, вона керувала ХДС з 2000 р На сьогодні Меркель продовжує очолювати ХДС і знову збирається висувати свою кандидатуру. На початку жовтня вище керівництво партії підтримало цю ініціативу.

Deutsche Welle

Однак це не означає, що абсолютно всі християнські демократи хочуть бачити Меркель біля керма партії. Християнські демократи відмовилися обрати на посаду лідера фракції ХДС / ХСС у бундестазі рекомендованого Меркель юриста Фолькера Каудера, який займав цю посаду з 2005 р Політик мав репутацію "правої руки" канцлера. Замість нього фракцію ХДС / ХСС у бундестазі очолив Ральф Брінкхаус. Злі язики подейкують, що таким чином християнські демократи висловили недовіру канцлеру. Лідер опозиційної "Вільної демократичної партії" Крістіан Лінднер заявив, що Меркель втратила довіру всередині фракції ХДС / ХСС, а також запропонував винести на голосування в бундестазі питання про довіру уряду. У минулому році з ХДС вийшла доповідач з прав людини Еріка Стейнбах в знак незгоди з політикою "відкритих дверей" Меркель. На її думку, не можна приймати таку велику кількість людей, оскільки це суперечить німецькому і європейському законодавству. Стейнбах вважає, що в ХДС існує розкол з цього питання.

Раніше пост голови ХДС / ХСС пророкували генсеку ХДС Аннегрет Крамп-Карренбауер, яка очолювала уряд землі Саар. Мусувалася інформація про те, що Меркель вважає її мало не своєю наступницею. Крамп-Карренбауер запропонувала ввести обов'язкову військову повинність для біженців і здобувачів політичного притулку, щоб прискорити їх інтеграцію в німецьке суспільство. Також прослизала інформація про те, що ХДС могла б очолити чинний міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Ляйен. З 2016 року вона пропонувала пілотний проект по залученню німецької армії для навчання біженців цивільними спеціальностями. Коли Меркель переобрали на пост голови ХДС в 2012 р, то тоді її можливим наступником вважався діючий голова комітету з міжнародних відносин в Європарламенті Девід Макалістер (німець з шотландськими корінням). У липні він заявив, що ЄС потрібно проявляти більше солідарності по відношенню до біженців. Такі настрої серед функціонерів ХДС лише підстьобують зростання впливу популістів і євроскептиків в Німеччині, які стоять на ісламофобських і антимігрантські позиціях.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация