Спадкоємці олігархів

Дамір Ахметов. фото donbass.ua

Від батька Дамір успадкував любов до футболу, однак Ахметов, власник донецького клубу "Шахтар", проти того, щоб син ганяв м'яч. "Мені б НЕ хотілося, щоб талановитий хлопець сидів на лаві запасних", - говорів олігарх. (Рос.)

Про лігархі - дуже багаті люди, одночасно володіють значним впливом на політику в країнах, що утворилися після розпаду СРСР, стали кимось на кшталт сановитого магнатів в стародавніх королівствах.

Замість аристократичних титулів вони демонструють кількість акцій в належних їм підприємствах і стан своїх банківських рахунків.

Олігархи, подібно до давніх аристократам, хочуть, щоб їхні діти були такими ж титулованими людьми, як вони самі. Тобто - настільки ж багатими і впливовими. Але це не так-то просто.

пострадянська аристократія

Найбільше олігархів в Росії і в Україні. У першій кількість людей, іменованих олігархами, коливається в межах сотні. Хоча на це звання, без сумніву, претендують набагато більше людей, "справжні" олігархи - це мільярдери або, по крайней мере, мультимільйонери.

І мова йде не про мільярди чи мільйонах карбованців, а євро або доларів. В Україні олігархів, звичайно, трохи менше, і вони не такі багаті, як їхні російські колеги. Однак вони сильні, і навіть дуже: вони мають більше впливу на владу, ніж росіяни, яким доводиться постійно рахуватися з бажаннями Кремля.

Є олігархи і в Білорусії, хоча ситуація там відрізняється і від української, і від російської. Всі вони - "люди Лукашенко", оскільки в цій країні по-іншому і бути не може, а деякі експерти і коментатори доводять, що головний білоруський олігарх - це сам президент.

На відміну від названих країн, в невеликих середньоазіатських республіках колишнього СРСР можливостей для формування справжніх олігархів не було.

У російських, українських і навіть незалежних білоруських ЗМІ події за участю олігархів і їхніх дітей підносяться так, як на Заході підносяться афери і скандали за участю членів королівських або аристократичних сімей.

Простих громадян шокують мільйони, якими ті володіють і розпоряджаються, але вони з задоволенням заглядають за тоновані стекла їх шикарних лімузинів, щоб побачити, хто там сидить і що робить, не боячись, що рухається слідом охорони на значних позашляховиках.

Звичайний росіянин чи українець хотів би зазирнути за високі паркани настільки ж ретельно охоронюваних пишних резиденцій мільярдерів і мультимільйонерів, адже він чудово знає: ті, хто перебуває за цими стеклами і парканами можуть часом сильніше впливати на навколишню дійсність, ніж міністри або губернатори областей.

Найбагатший наречений

Дуже часто діти олігархів ретельно готуються своїми батьками в наступники. Давні королі і князі давали синам покомандувати якимось полком, щоб поступово підготувати їх до виконання важливої ​​ролі. Зараз відбувається щось подібне.

Син глави нафтового концерну "Лукойл" Вагіта Алекперова вже не перший рік вважається найбагатшим женихом в Росії.

22-річний Юсуф - єдина дитина в сім'ї і, за інформацією російських інтернет-порталів, у спадок від батька йому може дістатися більше 10 млрд дол.

Алекперов намагався жити в злагоді з кремлівськими владою - від колишнього керівника СРСР Михайла Горбачова і до нинішнього президента Володимира Путіна.

Однак він не поспішає передавати синові свої частки в компанії, яка займає ключову позицію на російському паливному ринку.

"Мій син буде працювати точно так само, як інші люди з вищою освітою. Він повинен пройти всі щаблі кар'єри в моєму бізнесі. На щастя, Юсуф не боїться важкої роботи", - говорив Алекперов в інтерв'ю газеті "Ведомости".

Старший син найбагатшого українця і депутата від правлячої Партії регіонів Ріната Ахметова, Дамір, став членом наглядової ради належить батькові гірничо-металургійного холдингу "Метінвест", де буде відповідати за стратегію та управління.

Даміру - 24 роки, він навчався в Швейцарії і Великобританії. У бесіді з журналістами він скаржився, що "через тривале перебування за кордоном забув російську мову".

Від батька Дамір успадкував любов до футболу, однак Ахметов, власник донецького клубу "Шахтар", не хотів би, щоб син ганяв м'яч.

"Мені б не хотілося, щоб талановитий хлопець сидів на лавці запасних", - говорив журналістам Ахметов, статки якого оцінюються журналом Forbes в 18 млрд дол.

Молодшому синові олігарха Алмір - ще 15, він вчиться в Монте-Карло.

Скільки брати отримають у спадок від батька, поки невідомо, але коли прийде час, вони напевно будуть готові до того, щоб не розгубити стану батьків.

"Вдалі" і "невдалі"

Часом передача стану виявляється цілком вдалою. 41-річний Олександр Мошенський, якого називають наймолодшим олігархом Білорусії, належить до числа найбільш ефективних і впливових бізнесменів в цій країні.

Його компанія "Санта імпекс Брест" займається дистрибуцією продуктів харчування, транспортними послугами і є власником мережі ресторанів.

"Санта Бремор" займається виробництвом рибопродуктів, а "Санта-холод" володіє мережею холодильних складів. Обсяг активів Мошенського оцінюється в 150 млн доларів. Створив все це не він.

Засновником компаній з назвою "Санта" був його батько - покійний Михайло Мошенський, ім'я якого носить зараз одна з вулиць прикордонного Бреста. Його імперія перейшла до сина. Судячи з усього, справи у Олександра йдуть непогано, так як сам Лукашенко доручив йому створити на базі іншої компанії, "Савушкін продукт", підприємство з переробки молока.

Буває і так, що надії батьків не виправдовуються. Про Анну, 20-річної дочки живе у Великобританії екс-губернатора Чукотки і власника англійського клубу "Челсі" Романа Абрамовича, зазвичай говорять в контексті скандалів на побутовому грунті.

Нещодавно преса обговорювала розрив її заручин з юристом Миколою Лазарєвим, який був старший за неї на десять років. Анна пояснювала те, що трапилося тим, що вона занадто молода для заміжжя і хоче пожити в будинку, подарованому батьком. Вартість цієї нерухомості - 4 млн британських фунтів.

Бізнес-талантів у Анни, схоже, немає, але вона може не турбуватися про майбутнє: британські інтернет-портали писали, що вона - одна з найбагатших наречених в світі зі станом 3 млрд дол.

Однак Анна - не єдиний дитина олігарха. Якщо їй не вдасться досягти успіхів у бізнесі, це можуть зробити Аркадій, Соня, Аріна або Ілля ... Зрозуміло, що не всі діти олігархів будуть перевертати мільярдами.

У 2003 році, коли був заарештований відомий опонент Кремля Михайло Ходорковський, його син Павло перебував у США. Він збирався повернутися в Москву і допомагати батькові в нафтовому бізнесі.

"З цього нічого б не вийшло. Батько відразу сказав, що на спадкування компанії ЮКОС я розраховувати не можу, оскільки він вибирає людей, виходячи з їх професійних якостей і ефективності", - розповідав він російському порталу "Столиця на Онега".

Павло продовжує жити в США, він не бачив батька з тих пір, як той опинився у в'язниці. Син Ходорковського бореться за розвиток російської демократії в заснованому ним Інституті сучасної Росії в Нью-Йорку.

Проблема з станами

Простих росіян і українців шокує інформація про стани нащадків олігархів, які вони можуть успадкувати, однак ті, хто розбирається в темі, лише знизують плечима.

"Олігархат в тому і полягає, щоб передавати фінансові імперії дітям, але вони можуть швидко це все розтринькати.

Найважливіше, щоб вони не крали, а як вони витратять ці гроші, мене не цікавить. І ще я вважаю, що у Росії є проблеми серйозніші, ніж мільярди сина Алекперова ", - сказав Rzeczpospolita письменник і радянський дисидент Володимир Буковський.

Український експерт з політтехнологій і PR Віктор Небоженко звертає увагу в першу чергу на те, що успадковувати стану не так вже й легко.

"Діти мультимільйонерів в більшості своїй отримали гарне західну освіту. Подарувати їм будинок - це дрібниця в порівнянні, наприклад, з передачею компанії.

Відомі приклади, коли стану розходилися по менеджерам або потрапляли в руки влади. Так що насправді олігархам непросто ", - сказав він.

Небоженко звернув увагу, що після 70 років радянського ладу і відсутності приватної власності, не дивно, що великі статки викликають в цих країнах велику заздрість, ніж де-небудь ще. Ними складніше управляти, і їх складніше передати дітям.

Оригінал Публікації: Spadkobiercy oligarchów

Переклад на російську: ІноЗМІ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация