спадкоємці мародерів

  1. «Все позитивно розграбовано ...»
  2. З доповідної записки співробітника відділу охорони пам'яток та старовини Наталії Бараш від 3 вересня 1919 р .:
  3. З доповідної записки співробітника відділу охорони пам'яток Бориса Моласа:
  4. свій інтерес
  5. Всі пішли в відмову

«Хранителі спадщини б'ють на сполох - на межі загибелі дача Фаберже, унікальний пам'ятник садибної архітектури кінця XIX століття» - з таким зачином виходили репортажі ще в 2007-му, коли дачу передали в оперативне управління Гірському університету під обіцянки відреставрувати і створити там свій музей. За минулі роки цей користувач методично доводив садибу до точки неповернення. Об'єкт у ВНЗ вилучили і передали структурі Мінкульту. Але і вона не збирається рятувати пам'ятник, а лише неспішно готує його до аукціону. Майбутньому орендареві (якщо такий знайдеться) має бути не тільки піднімати будівлю з руїн, але і відтворювати зниклі каміни, печі, металевий декор та інші предмети оздоблення.

«Все позитивно розграбовано ...»

Дачу в Левашова, побудовану в кінці XIX в. за проектом Карла Шмідта, Карл Фаберже придбав в 1900-му. А через сім років подарував своєму синові Агафонов, який мав на той час власне ювелірне виробництво і репутацію кращого в Росії оцінювача дорогоцінних каменів. Він будинок перебудував - оновлення, виконані під керівництвом Івана Гальнбека, додали двоповерхового будинку стиль модерну. Пишність оздоблення закріпило за ним прізвисько «малий Ермітаж»: колекції старовинних гобеленів і живописних полотен, зборів дорогоцінних каменів і рідкісних марок, антикварні меблі, голландські печі, оброблений кахлями вишуканого малюнка камін і, зрозуміло, безліч ювелірних шедеврів з клеймом Фаберже. З великою вітальнею на другий поверх вели мармурові сходи, прикрашена скульптурами, сонячне світло лився на набірний паркет через скляний стельовий плафон і вітражні вікна. У садибі була власна електростанція, в будинку було влаштовано парове опалення, а прилеглий парк зі ставком, фонтаном і зеленими годинами вважався зразком ландшафтного дизайну.

У садибі була власна електростанція, в будинку було влаштовано парове опалення, а прилеглий парк зі ставком, фонтаном і зеленими годинами вважався зразком ландшафтного дизайну

Агафон Карлович Фаберже (Фінляндія, 1935) / Фото: Архів Олега Фаберже

У квітні 1918-го по доносу (присвоїв, мовляв, царські речі з Зимового палацу) Агафона доставили на допит в ЧК. Тоді він зумів довести, що потрапили під підозру предмети були куплені у мешкав в Зимовому графа Бенкендорфа і вивезені ще до жовтневої революції по вирішенню палацового коменданта. У вересні в Левашова тричі проводиться обшук. Агафон Карлович таємно переправляє сім'ю до Фінляндії, але сам залишається в Петрограді, не втрачаючи надії відіслати за кордон найціннішу частину своєї колекції, що зберігається в тутешньому схованці.

Після півроку - новий донос. Арешт за звинуваченням у спекуляції, концтабір.

Дача була віддана на постій червоноармійцям, їх через неї пройшло близько двох тисяч.

З доповідної записки співробітника відділу охорони пам'яток та старовини Наталії Бараш від 3 вересня 1919 р .:

«... у виконання покладеного на мене доручення я оглянула спільно з головою Левашовська виконкому будинок Фаберже, що знаходиться на Дібунском шосе, про загрозливому становищі якого в сенсі небезпеки бути пограбованим отримані відомості Ермітажем. На жаль, побоювання Ермітажу виявилися давно запізнілими, так як нутрощі цього прекрасного будинку являють собою картину повного руйнування і дикого вандалізму ... Все позитивно розграбовано, друку все зірвані, все вивернуто, зламано, на частини, що залишилася, меблів зрізані матерія і шкіра ».

Все позитивно розграбовано, друку все зірвані, все вивернуто, зламано, на частини, що залишилася, меблів зрізані матерія і шкіра »

Дача Фаберже в 2018 році / Фото: citywalls.ru

З доповідної записки співробітника відділу охорони пам'яток Бориса Моласа:

«... важко собі уявити, до якої міри жила на дачі Фаберже військовою частиною була знівечена і покалічена вся без винятку багата і високохудожня обстановка. Всі картини проткнуті багнетами; вся оббивка з меблів зірвана; все інкрустовані і мозаїчні столи і особливо численні стильові (Людовик XVI), комоди, шафи, шифоньєри і бюро понівечені; всі книги обдерті, тобто без палітурок і ілюстрацій, а більшість розірване на шматки ».

Команда з участю представників райкому і Петроградського укріпрайону натрапила на потаємну кімнату за однією з перегородок - в ній виявили безліч дорогоцінних каменів, медалей, ваз і картин. Цінності були вилучені співробітниками комітету оборони без складання акту та опису.

Заарештованого Агафона Фаберже тричі водили на розстріл, всякий раз скасовуючи смертний вирок в останню секунду - на думку деяких дослідників, до такої єзуїтської практиці чекісти вдавалися, щоб змусити Агафона Карловича розкрити, де заховані інші фамільні скарби.

З табору амністований в 1920-му 44-річний Агафон вийшов абсолютно сивим. Що не має рівних фахівець знадобиться новоствореному Гохраном - там Агафон Фаберже пропрацює оцінювачем до 1924-го, знову буде заарештований і в 1927-му піде з другою дружиною і маленьким сином по льоду затоки до Фінляндії.

На дачі в Левашова влаштували будинок відпочинку для офіцерів НКВД, в роки блокади тут був госпіталь, з 1950-х - дитсадок. Якісь реставраційні роботи починалися в середині 1990-х, але, мабуть, через кризу виявилися перервані.

Для рідкісної краси садиби стрімко пішов зворотний відлік.

свій інтерес

У березні 2006 р московська компанія уклала договір оренди, і вже було взялася за розчищення парку, але зіткнулася з несподіваною перешкодою: із загадкових причин в Міському бюро реєстрацій не видавали документи. Як говорили тоді в керівництві компанії-орендаря, «у чиновників раптом з'явився інтерес до цього будинку».

Джерело інтересу позначив себе на наступний рік: дачу передали в оперативне управління Гірському інституту (потім став університетом), виявив бажання влаштувати в цьому пам'ятнику федерального значення свій музей. За умовами охоронного зобов'язання новий користувач був зобов'язаний забезпечувати збереження і належний стан пам'ятника, до 06.05.2011 розробити проектну документацію на ремонт і реставрацію з пристосуванням для сучасного використання, а самі ці роботи здійснити до 06.07.2014.

Вимоги ці не були виконані, КГИОП чотири рази видавав Гірському приписи про усунення порушень (в частині неналежного утримання об'єкта), ці приписи також ігнорувалися, комітет становив протоколи про адміністративні правопорушення.

У самому вузі наполягали, що не можуть приступити до необхідних робіт, поки у нього немає прав на земельну ділянку. Такий підхід більше схожий на шантаж, ніж на здорову аргументацію: законодавство ніяк не пов'язує виконання охоронного зобов'язання з володінням землею. У вересні 2013 року проректор з капітального будівництва університету Лідія Боровикова у відповіді на запит видання «Карпівка» також запевняла, ніби силами університету дача Фаберже законсервована і наявного внутрішньому оздобленню пам'ятника ніщо не загрожує.

Однак всі ці роки він фігурував у списках пропонованих екскурсій по «екзотичних місцях», до цих пір в мережі можна знайти безліч роликів від відвідали дачу цінителів «містичного Петербурга», є і фотозйомка всіх інтер'єрів - наприклад, зроблена Романом Везеніним в 2013-2016 рр ., і його ж авторства відео .

Всі ці свідчення спростовують твердження керівництва про те, ніби його силами «проведена ліквідація аварійного стану (обвалення покрівлі, стін), роботи з реставрації», - як повідомлялося їм виданню «Мій район» в січні 2014 р

Власне, такі роботи і не могли проводитися за відсутності поданої в КГИОП і узгодженої комітетом проектної документації.

КГИОП направляв до арбітражного суду позов про стягнення штрафу в 300 тисяч рублів за порушення умов охоронного зобов'язання і про спонукання виконати роботи із збереження об'єкта. Суд знизив цю суму втричі, вирішивши стягнути з університету 100 тисяч і зобов'язавши протягом восьми місяців з дня набрання рішенням законної сили розробити і узгодити з КГИОП проектну документацію.

Документації в комітеті так і не дочекалися.

У вересні 2016 р розпорядженням петербурзького управління Росмайна об'єкт у Гірського вилучили. Не дуже досяг успіху в нагляді за збереженням пам'ятника КГИОП підписав 29 червня 2017 р акт про віднесення дачі Фаберже до об'єктів культурної спадщини, що знаходяться в незадовільному стані.

Всі пішли в відмову

З 25 липня 2017 р право оперативного управління дачею Фаберже закріплено за Агентством з управління і використання пам'яток історії та культури (АУІПІК) Мінкульту.

Однак ніяких видимих ​​змін це не принесло.

У минулому лютому петербурзьке підрозділ ІКОМОС (що не мало актуальної інформації про нові управлінців) направило в КГИОП лист, де висловлювало стурбованість багаторічним критичним станом дачі Фаберже, цікавилося - хто є користувачем, виконані чи обстеження і обміри, консервація, протиаварійні роботи. А також просило забезпечити своїй робочій групі доступ на об'єкт для візуального огляду і фотофіксації, дозволити знайомитися з наявними в комітеті матеріалами щодо цього пам'ятника.

А також просило забезпечити своїй робочій групі доступ на об'єкт для візуального огляду і фотофіксації, дозволити знайомитися з наявними в комітеті матеріалами щодо цього пам'ятника

Кахельна піч у спальні другого поверху (2008 г.) і місце втрати печі (2018 г.) / Фото: Олександр Кречмер

Відповіді з комітету дочекалися тільки до липня. У ньому лаконічно повідомлялося, що заяви про надання завдання на проведення будь-яких робіт в КГИОП не надходило, згідно з новим охоронному зобов'язанню термін виконання робіт з реставрації об'єкта встановлений до 2022 р, за дозволом доступу на об'єкт слід звертатися в АУІПІК, а ознайомитися з матеріалами по пам'ятнику немає ніякої можливості - тому що відділ, де все це зберігається, закритий на ремонт.

В очікуванні настільки вичерпної відповіді, на який комітету знадобилося більше чотирьох місяців, експерт петербурзького ІКОМОС Олександр Кречмер зумів без особливих перешкод потрапити на дачу, оглянути її і зробити фото. Масштаб оціненої їм катастрофи залишав мало надій на те, що пам'ятник переживе майбутню зиму. Крім іншого, Олександр виявив відсутність печей і камінів, які ще можна було тут бачити восени 2008 року, коли також робилася фотофіксація.

Так, на першому поверсі зникли кутовий кахельні камін і вітраж в центральному вікні більярдної (бібліотеки), дві парні кутові кахельні печі в музичному салоні, мармуровий камін і набірний дубовий паркет з центральної розеткою, французький балкон з кованою огорожею в Танцювальному залі, кахельна піч у рожевої вітальні і дерев'яна галерея кастелянську; на другому - кахельна піч у спальні.

«Нова» направила в АУІПІК запит, де ми ділилися занепокоєнням градозащітнікі і просили повідомити, які оперативні заходи з порятунку пам'ятника має намір зробити новий користувач. Також ми докладали посилання на фото 2008 і 2018 р зниклим предметів і просили роз'яснити: як проходила передача об'єкта від Гірського університету АУІПІК, чи проводилася при цьому звірка з предметами охорони, запитували - які дії щодо колишнього орендаря були зроблені в зв'язку з втратами елементів декору, покладені на нього якісь стягнення в зв'язку з необхідністю відтворення втраченого.

В агентстві зробили вигляд, що не помітили левової частки редакційних питань. У відповіді без підпису нас лише поінформували про те, що «в даний час ведеться підготовка конкурсної документації для проведення аукціону на право укладення договору оренди. Умовами договору оренди буде передбачено обов'язок «Орендаря» виконати роботи по збереженню ОКС (ремонт, реставрація, консервація і т. Д.). І запевняли, що на дачі «організована цілодобова охорона, є 1 пост, периметр території обгороджений», «об'єкт культурної спадщини забезпечений електричною енергією, потужність: 25 кВт».

У перекладі з чиновницької на російську це означало, що АУІПІК саме нічого робити не збирається, а хоче збути пам'ятник через аукціон, разом з усіма його проблемами, новому орендарю. З урахуванням того, що пропоновані агентством пам'ятники, буває, роками не знаходять охочих їх взяти (як це відбувається, наприклад, з деякими Кронштадтського фортами), дача Фаберже скоро взагалі перестане бути проблемою для держорганів охорони - просто зникнувши.

З урахуванням того, що пропоновані агентством пам'ятники, буває, роками не знаходять охочих їх взяти (як це відбувається, наприклад, з деякими Кронштадтського фортами), дача Фаберже скоро взагалі перестане бути проблемою для держорганів охорони - просто зникнувши

Один із зниклих камінів (знаходився в більярдній / бібліотеці першого поверху)

Ми направили повторний запит. В якому нагадували підрозділу Мінкульту про те, що закон саме на АУІПІК як нинішнього користувача покладає обов'язок зберігати, підтримувати в належному стані і реставрувати дачу. Незалежно від його планів коли-небудь підшукати нового господаря. І помічали, що проведена експертом ІКОМОС зйомка змушує засумніватися в належній охороні об'єкта. Дублювали залишилися без відповіді питання першого звернення, додавали нові - в які терміни припускають провести аукціон, на яких умовах (в рамках програми «оренда за рубль» або щось інше), проведена експертиза технічного стану будівлі, чи знайде це своє відображення в конкурсній документації і чи буде новий орендар зобов'язаний за свій рахунок відтворити те, що зникло за час користування Гірським університетом. Також ми просили агентство надсилати відповідь за підписом конкретного посадовця.

Своє звернення до АУІПІК направило і петербурзьке відділення ВООПІіК зі схожими питаннями і закликами вжити термінових заходів, оскільки дача Фаберже ризикує не дожити до кращих часів.

ВООПІіК отримав відповідь за підписом в. о. заступника керівника агентства А. В. Зя бліцева. У ньому переказувати, в який період дача Фаберже знаходилася в оперативному управлінні Гірського, в які терміни йому пропонувалося провести реставрацію з пристосуванням. І вказувалося, що контролювати виконання охоронного зобов'язання повинен був КГИОП. Потім того повідомлялося, що на момент прийняття об'єкта в своє оперативне управління «Агентство не мало відомостями про відсутність елементів предмета охорони». І що «з метою припинення несанкціонованого доступу сторонніх осіб на територію об'єкта» їм встановлено цілодобовий пост охорони. А «за фактом несанкціонованого проникнення на об'єкт ваших співробітників охоронному підприємству надано роз'яснення». Усе.

Відповідь на повторний запит «Нової» прийшов, незважаючи на нашу наполегливе прохання вказувати ім'я і посаду, за підписом «філія ФГБУ« Агентство з управління і використання пам'яток історії та культури »по Північно-Західному федеральному округу». Він здебільшого дублював зміст одержаної ВООПІіК листи. Додавалося тільки, що з умовами аукціону ми зможемо ознайомитися, коли вони будуть опубліковані на офіційному сайті торгів. А «з питання втрати предмета охорони та елементів оздоблення, а також про вжиті щодо попередніх правовласників заходи відповідальності ви можете звернутися в КГИОП».

Загалом, вам треба - ви й шукайте, або з комітету вашого питайте, а нам пофіг.

Але ось що цікаво: в січні 2014 го, в згаданому вище відповіді виданню «Мій район», Гірський рапортував не тільки про нібито виконані роботи з консервації і реставрації будівлі, а й про те, що «демонтовані і законсервовані каміни і печі».

Роман Везенін після чергової зйомки на дачі розповідав, що в одному з приміщень «кутовий камін розібраний, кахлі лежать, складені акуратною стопкою».

Оскільки в ті роки коментарі ЗМІ по дачі Фаберже від Гірського давала проректор з будівництва Лідія Боровикова, що займає цю посаду і понині, «Нова» до неї і звернулася з проханням роз'яснити: скільки саме печей і камінів, з яких приміщень було демонтовано силами університету, який ліцензованою організацією проводилися ці роботи, куди були вивезені демонтовані предмети, коли повернуті на дачу, чи є відповідні акти приймання, узгоджені КГИОП. Також ми цікавилися, коли і які саме роботи по консервації об'єкта проводились університетом, в яку суму обійшлися, приймалися ці роботи КГИОП.

Відповіді не було.

Залишається звертатися в прокуратуру. Шанси на те, що там захочуть розбиратися з справами «Гірського короля» і тричі керівника передвиборного штабу Путіна , Звичайно, невеликі. Але раптом?

ВСЕ МАТЕРІАЛИ Петербурзької РЕДАКЦІЇ ДОСТУПНІ ПО ЗАСЛАННІ

Але раптом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация