Спірне заповіт Петра I: остання воля імператора або іноземна змова?

  1. Заповіт Петра I: французьке коріння
  2. Текст «заповіту» Петра Великого
  3. Підпис Петра I - потужна зброя пропаганди

«Заповіт» Петра I Росії пригадали в 1982 році, в розпал холодної війни. На думку британців, Радянський Союз втілював ідеї «хижої» зовнішньої політики Російської імперії. Нібито, сам Петро I заповідав нащадкам захопити і знищити Європу. Адже саме так грізний тиран писав у своєму «заповіті».

А чи було заповіт? Після смерті Петра I документ раптом несподівано сплив у Парижі. В кінці XIX століття історики, начебто, зійшлися на думці, що документ несправжній. А майже через сто років його як аргумент в холодній війні використовують британці.

Чи писав насправді Петро I заповіт, в якому велів нащадкам знищити Європу, або документ - лише спритна вигадка? Фактрум згадує, що нам відомо про передсмертну волі Петра Великого.

Фактрум згадує, що нам відомо про передсмертну волі Петра Великого

Заповіт Петра I: французьке коріння

У 1836 році в Парижі прогриміла новина: знайдено таємне заповіт Петра I. І знайдено тут же, в Парижі. Інформація ця просочилася з щоденників таємного агента Людовика XV, який у 1775 році відвідував Санкт-Петербург з важливою місією. Спритний Шевальє д'Еон пробрався до покоїв імператриці Єлизавети Петрівни і нібито скопіював текст заповіту її батька, Петра I. Для цього таємного агента навіть довелося жити кілька місяців в жіночому вигляді.

Вперше заповіт Петра I Шевальє згадав в мемуарах в 1779 році. Однак тоді мова про документі зайшла мимохідь. У 1812 році міністр Франції Шарль-Луї Лезюр в своїй книзі, що розкриває деталі зовнішньої політики Російської імперії, згадав, що в російських державних архівах зберігаються якісь документи, написані Петром I. Посилання на рукописні тексти допомогла обґрунтувати напад Наполеона на Росію в очах європейських правителів. Війна - це не акт агресії, а відчайдушна захист. Повністю «заповіт» опублікували в 1836 році. Саме тоді заявили, що Шевальє дійсно скопіював записки російського імператора.

Текст «заповіту» Петра Великого

Про що ж йшлося в таємному заповіті Про що ж йшлося в таємному заповіті? Документ містив у собі 15 пунктів і деякі були особливо яскравими: (далі йде список)

1. Держава повинна знаходитися в стані постійної війни, щоб народ готовий був виступати за першої вказівкою.
2. Англію, Данію і Бранденбург потрібно налаштовувати проти Швеції, тоді держави пробачать напад Росії на сусідів.
3. У Польщі слід підтримувати анархію і дробити її при будь-якому зручному випадку.
4. Необхідно укласти російсько-англійський союз, заснований на торгових зв'язках.
5. Персія повинна бути знищена постійними війнами, щоб відкрити Росії дорогу до Індії.
6. підлещуватися перед Австрією і, коли держава втратить пильність, нанести нищівний удар руками сусідів.
7. Російські монархи повинні одружитися на німецьких принцес, що дозволить зміцнити вплив Росії в Німеччині.

В кінці XIX століття був проведений детальний аналіз «заповіту». Історики зійшлися на думці, що останньої волі Петра I ніколи не існувало. Швидше за все «заповіт» виготовили на замовлення Наполеона. Хтось вважає, що французький імператор особисто займався складанням документа, переробивши мемуари польського генерала Михайла Сокольницького. Перший докладний науковий аналіз «заповіту» провів історик Сергій Шубинский в 1877 році. Дослідження показало, що в документі відображені ключові пункти зовнішньої політики Франції, а не Росії XIX століття.

Підпис Петра I - потужна зброя пропаганди

Навіть викриття підробки не знецінило її. «Заповіт» Росії будуть неодноразово згадувати після проведення аналізів на справжність. Документ не тільки постійно спливав, а й видозмінювався. Так, в 1870 році в ньому з'явилися пункти, що стосуються захоплення Японії, а в 1910 році виявилася іранська версія цього видання.

У 1982 році «заповіт» використовували вже США - як зброю в холодній війні проти СРСР. Зокрема, Джон Хекетт в своєму романі про гіпотетичну Третьої світової війни (між країнами, що входять в НАТО, і країнами-учасницями Варшавського договору) процитував уривок з документа. Джон Хекетт наполягав, що головною і єдиною метою Росії протягом двох століть залишалася анексія Європи. Будь-якими силами і засобами. Завдяки французьким, британським і американським пропагандистам неіснуюче «заповіт» стало одним з найпотужніших інструментів політичного тиску.

Читайте також: Як Петро I боровся з корупцією

А чи було заповіт?
Чи писав насправді Петро I заповіт, в якому велів нащадкам знищити Європу, або документ - лише спритна вигадка?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация