Співчуття до тварин / Animal Compassion

«Бойовий кінь» - роман для дітей, написаний Майклом Морпурго (   Michael Morpurgo   , Рід «Бойовий кінь» - роман для дітей, написаний Майклом Морпурго ( Michael Morpurgo , Рід. в 1943 році).
Вперше опубліковано в Великобританії в 1982 році.
У 2007 році за мотивами книги лондонський Національний театр поставив однойменну п'єсу.
У 2011 році Спілберг зняв за романом фільм.

(на світлині:

Майкл Морпурго з художницею Алі Банністер, див. Нижче)


У книзі розповідається історія багаторічної дружби і прихильності Альберта і виріс поруч з ним коня Джоуї (Joey).
З початком Першої світової війни Джоуї був проданий в кавалерію і переправлений з військами до Франції, де на його долю випало чимало випробувань. Його новий власник і наїзник, капітан Николлс, був убитий під час однієї з атак.
Кінь виявився в самому пеклі війни; зіткнувся зі смертями, хворобами і нещастями, заманивши його в надзвичайну Одіссею; служив на обох воюючих сторонах; а потім опинився пораненим на «нічиїй землі» (простір між траншеями супротивників).
Але Альберт не забув свого друга. Все ще занадто юний для вступу на військову службу, він сміливо пускається в небезпечну подорож, щоб відшукати свого коня і повернутися з ним додому.

(На фото: Кавалерія відпочинку в воронці від снаряда, що розірвався, 1916-1917)


У 1976 році

Майкл Морпурго разом зі своєю дружиною Клер (Clare Morpurgo) заснував благодійне товариство «Ферми для міських дітей» (Farms for City Children), мета якого - познайомити міських дітей з подробицями сільського життя і з фермерськими тваринами. В рамках програми цього товариства діти могли протягом тижня пожити в селі, беручи безпосередню участь у сільськогосподарських роботах.
У 1999 році за цей почин і роботу з молоддю подружжя Морпурго отримали звання Кавалерів Ордена Британської імперії (Members of the Order of the British Empire, MBE).
джерело ; джерело

народження книги


джерела: The birth of War Horse (2012); Morpurgo: War Horse is a story I had to write
Письменник Майкл Морпурго (Michael Morpurgo) пояснює, як троє старих солдатів і один хлопчик з Бірмінгема надихнули його на створення епічної кінної саги.

35 років тому ми з моєю дружиною Клер перебралися в Іддеслі (Iddesleigh), глуху сільце в Девоні. Це був наш перший справжній будинок. Ми переїхали, щоб зайнятися освітньої благодійною організацією, «Ферми для міських дітей» (Farms for City Children).
Ми познайомилися з нашими новими сільськими сусідами, серед яких виявилося троє довгожителів далеко за 80: Уілф (Вілфред) Елліс (Wilf Ellis), капітан Баджетт (Captain Budgett) і Альберт Вікс (Albert Weeks) - перші двоє були солдатами в роки Першої світової війни .
[У присвяті роману Майкл Морпурго висловив вдячність цим людям за натхнення.]
Якось раз в пабі за пінтою пива ми з Уілфредом Еллісом розговорилися. Він почав ділитися давніми спогадами: про те, як 17-річним хлопцем виявився на війні, як ховався в траншеях, як був отруєний газами, як боровся з німецьким солдатом, який міг би його вбити, але не зробив цього ...
Він привів мене до себе додому і показав лопату для риття траншей і фотографії, на яких були він і його друзі у військовій формі. Уілф говорив просто і хвилююче. Я не розпитував - просто слухав.
Старий Уілф розповів мені таке, чого не прочитаєш в романі або вірші, не побачиш в кіно. Здавалося, що він взяв мене за руку і показав все це; той невитравний страх, розповісти про який можна тільки своєму бойовому коню, поки годуєш його ...
Незабаром після цього у себе на горищі я знайшов малюнок - виконаний гуашшю, з підписом Ф.В.Рід (FW Reed) і датою - 1917 рік. Картина зображала британську кінноту, що йде в атаку на німців по сніжному схилу. Деякі коні заплуталися в колючому дроті, і солдати теж ...
35 років тому ми з моєю дружиною Клер перебралися в Іддеслі (Iddesleigh), глуху сільце в Девоні
Розповідь Уілф Елліса, агонізуючі люди і коні зі знайденою картини не виходили у мене з голови.
Я подзвонив в Імперський військовий музей [в Лондоні; заснований в 1917, відкритий в 1920 році] і запитав, скільки всього коней загинуло в роки Першої світової.
- Мільйон, а то більше, відповіли мені. І це тільки з боку Британської армії - всього ж загинуло близько восьми мільйонів коней.
- А скільки повернулося? - 62 тисячі.

(На фото: Коні і німецькі солдати Першої світової війни)

Після цього я зрозумів: мені необхідно розповісти історію одного з цих бойових коней.
Але мені потрібні були ще відомості.
Я знав, що наш сусід, капітан Баджетт, служив в територіальній кінноті і працював з кіньми. Я пішов до нього.
Після цього я зрозумів: мені необхідно розповісти історію одного з цих бойових коней
Старий капітан Баджетт розповів про те, чтó довелося винести людям і коням на війні; як абсолютно однаково вони вмирали - застрелені, що заплуталися в колючому дроті загороджень, від вибухів; як тонули в багнюці, які терпіли муки і хвороби, а також про те, як нерозривно міцна зв'язок і довіру між солдатом і його конем.
Він говорив про коней на війні так, немов це його найкращі друзі. Коли він годував або чистив свого коня, він міг нашіптувати йому найзаповітніші надії і ділитися страхами. А адже капітан Баджетт був далеко не сентиментальною людиною.
Я почав докладне дослідження теми.
У 1914 році Британська армія відчайдушно потребувала конях; і для участі в бойових діях, і для перевезень знарядь, госпіталів, амуніції.

(На фото: Перевезення поранених, 1917 рік)


Солдати їхали в села, платили хороші гроші за міцних селянських коней; полювали за кіньми.
Я дізнався, що в 1914 році місце продажу коней було якраз навпроти мого пабу, «Дюк з Йорка».
Коней починали дресирувати - перш за все, привчали не боятися. Коні, як і всі тварини, не виносять гучних різких звуків, а тут - вибухи, постріли. Треба було привчати їх не боятися і витримувати лінію навіть під обстрілом.

Вершники відрізнялися відмінними навичками.
Солдати їхали в села, платили хороші гроші за міцних селянських коней;  полювали за кіньми
Незважаючи на колючий дріт і винайдений в 1881 році кулемет, незважаючи на нищівні наслідки їх використання в російсько-японській війні, на початку Першої світової британська армія як завжди, як тисячоліття тому, звернулася до кінної гвардії.

Потрібні були місяці і роки, і неймовірна бійня із загибеллю незліченних солдатів і мільйонів коней, перш ніж був визнаний ідіотизм використання кавалерії в нових умовах. Нарешті зрозуміли, що незахищені коні стають легкою мішенню для артилерії, що їх буквально косить кулеметним вогнем, що їх заживо роздирають на шматки загородження з колючого дроту.
На підході було нову зброю вбивства - танки.

(На фото: Солдати і бойові коні в протигазах)


Коли Західний фронт зайняв позиції для «окопної війни», від швейцарського кордону до Північного моря простяглися понад 700 тисяч кілометрів колючого дроту і окопних траншей. Протиборчі армії розділяла смуга «нічиєї землі» (простір між траншеями супротивників).
Моторизованим силам на місцях переміщатися було важко - і на коней впали ще тяжчі роботи. Умови були жахливими, укриттів для коней практично не існувало, ветеринарної допомоги не вистачало.
Виснаження серед коней на війні було таким же, як і серед людей. Як і люди, тварини гинули від виснаження і хвороб.
З мільйона коней, яких переправили через Ла-Манш з Англії в Першу світову, в результаті повернулися додому 62 тисячі.
Велика «мудрість» британської влади - рішення продати тисячі і тисячі цих бойових коней.
У Єгипті їх заганяли або били до смерті на каїрських вулицях; у Франції і Бельгії забивали на бойнях на м'ясо. Це було справжнім підлим зрадою.
Коли Західний фронт зайняв позиції для «окопної війни», від швейцарського кордону до Північного моря простяглися понад 700 тисяч кілометрів колючого дроту і окопних траншей
Чим глибше я досліджував, чим більше дізнавався про жахливе становище цих тварин, які вірно служили людям, виконуючи їх волю, тим твердіше я переконувався в необхідності написати історію життя однієї з них.
Я був готовий почати роботу над книгою. Але незабаром прояснилася ще одна деталь: я зможу написати цю історію тільки з точки зору коні. Я хотів зафіксувати історію військових лих з точки зору бойового коня.
Мій герой буде самим звичайним фермерським конем з Девона, проданим в британську армію. Він потрапить в кінноту, відправиться до Франції, буде спійманий німецьким солдатом, потім буде жити на французькій фермі ... Я знав, що від моїх читачів, юних і старих, потрібно відкинути будь-які сумніви з приводу того, чи може історія розповідатиметься конем. Я не був упевнений, що зумію все зробити переконливо.
У тому, що мій задум вдасться втілити, мене переконав хлопчик, який приїхав на нашу ферму з Бірмінгема. Його вчителі попередили нас, що за два роки навчання в школі Біллі ледь міг говорити (він страждав заїканням і дуже соромився). За весь тиждень на фермі він не вимовив ні слова. Але я помітив, що Біллі легко знаходив спільну мову з тваринами.
Якось увечері я, як завжди, йшов до дітей, щоб почитати їм на ніч.
Була темна листопадова ніч, я вийшов у двір і побачив Біллі. Він, прямо в тапочках, стояв у стайні і погладжував морду нашого коня, Хібі (Hebe). І він говорив! Слова так і лилися потоком, він розповідав про минулий день на фермі, про те, як йому тут подобається, як не хочеться їхати. А Хібі стояла і слухала. Я впевнений: кінь розуміла, як важливо для дитини її присутність і увагу. Між цими двома істотами була зв'язок і довіру, взаємна потреба в прояві уваги і ніжності.
І тоді ж я вирішив, що неодмінно зумію написати історію життя коня, розказану від його імені. Це було не так просто зробити, але я зробив. Книга була опублікована в 1982 році і отримала неоднозначні відгуки: деякі вважали її слізливою і сентиментальною ...
На сцені Національного театру кінь Джоуї - лялька, кінь в натуральну величину, так точно і плавно рухається, що глядач забуває про те, що це не жива істота. І зал для глядачів випромінює стільки співчуття, надії і співчуття, що перевертається душа.

* * *

В авторському вступі роману Майкл Морпурго згадує вигадану версію картини, з написом «Джоуї. Малюнок Капітана Джеймса Ніколлса, восени 1914 ».
Після успіху «Бойового коня», шанувальники книги Морпурго і кінофільму Спілберга прибули в село Іддеслі, щоб поглянути на описану картину. Місіс Вікс (дружина одного зі старих-натхненників письменника) сказала їм, що такої картини немає ...
В авторському вступі роману Майкл Морпурго згадує вигадану версію картини, з написом «Джоуї
Морпурго, за порадою його дружини Клер, вирішив виправити ситуацію:
«Коли йшли зйомки фільму, Спілберг запросив художницю Алі Банністер (Ali Bannister) зробити кілька начерків з кіньми, для фільму. Ми поїхали на знімальний майданчик (це була ідея Клер): через те випадку в селі вона вирішила, що непогано дійсно мати таку картину з конем на стіні, там, де її хочуть бачити шанувальники ».
Художниця погодилася «перетворити більшу некрасиву брехня в маленьку творчу». На рамці картини є навіть напис з роману Морпурго.
джерело ; джерело
Див. також: Animals in World War One, 1914-1918 (Фотодокументи)
Переклад - Є. Кузьміна © http://elena-kuzmina.blogspot.com/
см. про сценічній постановці за мотивами роману «Бойовий кінь»

А скільки повернулося?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация