Співвласник "Нової поштою": Я не вірю у випадковості

З чим пов'язані масштабні обшуки в офісах "Нова Пошта", чи вплине це на роботу відділень і як компанія буде захищатися.

У п'ятницю, 16 березня, Генеральна прокуратура провела масштабні обшуки в офісах компанії "Нова Пошта" в Харкові, Полтаві, Києві, Дніпрі, Львові та Одесі.

Причина - компанія підозрюється в злочинній схемі з виведення грошей і ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах шляхом формування фіктивного податкового кредиту.

У постанові суду йдеться також про те, що посадові особи компанії "заради одержання неправомірної вигоди відправляють посилки з післяплатою" з подальшим перерахуванням оплати на користь відправників.

У документі не вказано, скільки і яких саме податків компанія недоплатила. В цей же день "Нова Пошта" заявила про періодичне виникнення Ddos-атак на її потужності.

"Я не вірю у випадковості", - сказав ЕП з овладелец компанії В'ячеслав Клімов. Також він розповів про те, як відбувалися обшуки, і що "Нова Пошта" має намір робити далі.

- Розкажіть, з чого все почалося? Я правильно розумію, що обшуків ГПУ мали передувати звинувачення / офіційні претензії УКРІНФОРМ в несплаті податків?

- Ніяких офіційних претензій або повідомлень з боку УКРІНФОРМ до нас не було. У нас біла компанія, яка проходить вже два роки міжнародні аудити, і говорити про якісь претензії не доводиться.

Більш того, коли ми читаємо постанову Печерського районного суду, ми бачимо, що якесь кримінальне провадження, в рамках якого проводилися ці перевірки, було відкрито 18 листопада 2017 року.

З 18 листопада 2017 року жодного одного запиту, або якийсь інший комунікації ні з ГФС, ні Генпрокуратурою у нас не було. Тому можна робити висновок, що чотири місяці з моменту відкриття кримінального провадження нічого не відбувалося, компанія не отримувала жодного питання, жодного вимоги роз'яснити, і все почалося відразу з силових акцій.

Постанова суду датується 28 лютого 2018 року. Видав його суддя Матійчук.

Копія судового рішення виявилася в розпорядженні ЕП. Для збільшення натиснути

- Як відбувалися обшуки?

- 16 березня в районі 5 годин, коли офіс уже збирався закінчувати роботу, на трьох поверхах нашого офісного центру з'явилися співробітники ГПУ. Разом з понятими їх було до 30 осіб. Разом з силовою підтримкою Національної поліції, як вони це назвали.

Там були люди в чорному без розпізнавальних знаків, без масок. Але це було хіба що єдина відмінність від знайомого багатьом бізнесменам "маски-шоу".

У них була постанова Печерського районного суду від 28 лютого. Постанова з досить важкозрозумілі для нас формулюваннями.

З опису ми бачимо, що нас звинувачують в якійсь злочинній схемі, спрямованої на надання послуг з переведення безготівкових коштів у готівку, мінімізації податкових зобов'язань шляхом формування фіктивного податкового кредиту, з проведенням безтоварних операцій з використанням підроблених документів підприємств з ознаками фіктивності.

Наскільки ми розуміємо, нас підозрюють в тому, що ми є центром конвертації. Я просто погано розумію в формулюваннях Печерського районного суду, але бачиться так.

Такі ж думки у нас виникали, коли ми бачили, як проводився обшук. Очевидно, що у нас шукали якісь гроші, кеш. Причому основна увага цієї групи було направлено саме на офіс власників.

У моєму кабінеті було близько 10-12 чоловік. Ми були заблоковані. Володимир Поперешнюк (ще один співзасновник компанії, - ЕП) і я. Ми з нашими співробітниками були заблоковані в цьому приміщенні.

Ми з нашими співробітниками були заблоковані в цьому приміщенні

Головний офіс "Нова пошта" в Києві знаходиться за адресою Столичне шосе, 103. ТРЦ "Атмосфера"

- Тобто, вас нікуди не випускали?

- Так. У нас відібрали телефони. І обшук проводився протягом 3-4 годин. У наших кабінетах. Обшукували наші особисті речі, наші особисті комп'ютери, вивалювали вміст наших столів. Навіть зламували люки в туалеті.

Після того, як нічого, що очікувалося, що не виявили, обшук поширився на всі інші кабінети блоку.

Паралельно такі ж процеси проходили на двох інших поверхах нашої офісної будівлі. Як потім ми дізналися, такі ж події проходили в інших 5 містах України.

- Вам зрозуміло, чому обшуки були саме в цих містах?

- Крім Києва це була Полтава, де у нас частина центрального офісу. Це був Дніпро, Львів, Харків і Одеса. Очевидно, що обшуки проводилися по найбільш великих містах, де ми присутні.

Все було одночасно. Обшук зі складанням протоколів та іншим тривав до 1.00 ночі. Весь цей час ми були заблоковані. Десь до середини обшуку ми отримали доступ до телефонів, і змогли поінформувати сім'ї про те, що з нами відбувається, де ми знаходимося. До цього часу про події вже було відомо в інтернеті.

Володимир (Поперешнюк, - ЕП), встиг написати короткий пост , По-моєму, поки проходив обшук в моєму кабінеті.

Мені здається, ми вели себе досить відкрито. Ми пропонували копіювати інформацію. У підсумку, інформація була частково скопійована, але тільки з одного ноутбука.

Наприклад, мій ноутбук, після півгодини його огляду повернули з коментарем, що немає нічого цікавого. Всі ці події відбувалися до першої години ночі. Приблизно до 2 години ночі всі співробітники залишалися в офісі. Навіть ті, хто не був заблокований, менеджмент залишився, щоб відстежити, чим усе закінчиться.

- А що вилучили? Генпрокуратура говорила про вилучення неврахованої готівки .

- Були проведені обшуки в 42 касах в 6 відділеннях по всій Україні і в офісі. Ніяких порушень не було, тільки в відділенні номер 1 міста Харкова правоохоронці вилучили більше 130 тис. Гривень.

Це були гроші декількох клієнтів, які очікували перекладу через нашу фінансову компанію "Пост Фінанс". Ці гроші призначалися одній компанії, і вони чекали видачі клієнтам. Про це є відповідна проводка і відображення у фінансових документах "Пост Фінанс".

- Ви будете оскаржувати.

- Так, ми будемо це оскаржувати, тому що це абсолютно законні і відображені у фінансовій звітності компанії "Пост Фінанс" гроші, які належать нашим клієнтам. Напевно, саме про ці гроші говорить прес-секретар генпрокурора .

- Яку суму податків, згідно звинуваченням, ви недоплатили?

- Єдиний документ, який у нас є і за результатами цих обшуків, і які стали підставою - це ось ця постанова Печерського суду, де немає жодної цифри щодо несплати податків. Більш того, в групі, яка проводила обшук, не було жодного співробітника УКРІНФОРМ.

- Тільки ГПУ?

- Тільки ГПУ і Нацполіція. Тому досить дивно виглядає, коли компанію, яку звинувачують в несплаті податків, обшукує НЕ УКРІНФОРМ.

- Судячи з риторики Генпрокуратури, перевіряють не тільки вас, але і ваших контрагентів або пов'язані з вами компанії. Про яку кількість компаній мова? Що це за компанії?

- У нас немає інформації про перевірки наших контрагентів. У постанові суду є інформація про компанії, які входять в нашу групу. Мова про компанії "Нова Пошта Центр", "Форпост", "Нова Пошта Інтернешнл", і фонд "Прайд". Все це наші дочірні компанії, які входять в групу. Кожна з них виконує свою функцію.

"Нова Пошта Інтернешнл" - це компанія, яка надає послуги з доставки з-за кордону. У неї є дозвіл від української митниці на здійснення міжнародної доставки. Це відома компанія, яка завезла в Україну в минулому році близько 6 мільйонів посилок.

"Пост Фінанс" - це фінансова компанія, яка знову-таки володіє всім набором ліцензій від НБУ. Її теж перевіряли, так як її каси знаходяться у відділеннях "Нової поштою".

"Прайд" - це наш корпоративний інвестиційний фонд. У ньому теж проводилися обшуки.

У ньому теж проводилися обшуки

Володіють компанією В'ячеслав Климов, Володимир Поперешнюк (на фото) та Інна Поперешнюк

- Як обшуки відбилися на роботі поштових відділень?

- У містах обшуки проходили на очах наших клієнтів. Всі співробітники, які були заблоковані в своїх офісах, продовжували виконувати свої обов'язки. Компанія продовжує працювати безупинно. Я хочу сподіватися, що за винятком пережитих нервів і тривог це ніяк не торкнулося наших клієнтів.

- Що з грошима, які вилучила Генпрокуратура?

- Я поки важко сказати, коли вони їх повернуть. Я думаю, що ми якимось чином ці суми спробуємо компенсувати нашим клієнтам, а потім розбиратися. Наскільки я знаю, клієнти, які не отримали гроші готують зараз скарги для того, щоб ці гроші їм повернули.

- 17 березня "Нова Пошта" заявила про DDоS-атаках. Ви пов'язуєте ці речі?

- Дійсно в ці два дні крім атаки з боку правоохоронців ми стали метою і для DDоS-атак. Наскільки це пов'язано - я не знаю. Але я не вірю у випадковості. У п'ятницю за кілька годин до перевірок відбулося кілька хвиль DDоS-атак, які були відбиті нашими технічними засобами і ніяк не позначилися на роботі компанії.

В суботу була масована DDоS-атака - найбільш серйозна за всю історію компанії, з якою завдяки зусиллям наших IT-фахівців і партнерам-провайдерам нам теж вдалося впоратися.

- У вас є припущення про приховані, можливо політичних причинах і мотивах таких дій з боку ГПУ?

- Я не вірю, точніше я сподіваюся, що це не будь-які політичні замовлення, тому що ми не є суб'єктом політичного інтересу. Ми - незалежні українські підприємці, які не входять і ніколи не входили в якісь олігархічні структури, у нас немає політичних покровителів і "проплачених" народних депутатів.

У мене немає поки ніяких версій. Проблема в тому, що в Україні ставлення до бізнесу як і раніше знаходиться на самому недружньому рівні. Бізнес як і раніше не сприймається як єдина сила, яка наповнює державний бюджет, яка виробляє продукти та послуги для українців.

Тому мені здається, що основна версія - це те, що будь-який представник правоохоронної системи будь-якого рівня, навіть самого нижнього, має інструменти і повноваження здійснювати такі дії.

Що мене насторожує? У ці три дні мені дзвонила дуже багато високопоставлених чиновників всіх рівнів, і більшість з них починали з питання: "А чи були процесуальні порушення?".

Всім їм я відповідав так: "Чому першим вашим питанням не є питання, що у вас робили ці люди?". З чого почали ви, між іншим.

Чи були використані якісь аналітичні інструменти, щоб розібратися в цій справі? Чи не силові. Ні не були. Тому моє перше запитання, яке я ставлю української влади: чому раніше правоохоронна система має право і повноваження застосовувати ті ж незграбні інструменти, які використовувалися в комунікаціях з бізнесом за часів Януковича?

Прихід з обшуками в 17.00 в п'ятницю в наші офіси по всій Україні - це не що інше, як спроба заблокувати роботу підприємства, чинити тиск і так далі. Тому моя версія - у нас в країні є фундаментальні проблеми у взаєминах влади і правоохоронної системи з бізнесом.

- Які подальші кроки ваші по комунікації з Генпрокуратурою? Якою буде лінія захисту?

- Я перефразую Вінстона Черчілля. ( "Ми будемо битися на пляжах", англ. We Shall Fight on the Beaches - мова Уінcтона Черчілля, вимовлена ним 4 червня 1940 роки перед палатою громад, - ЕП). Ми будемо битися всюди, ми будемо битися в Інтернеті, ми будемо битися в судах, ми будемо битися на допитах, ми будемо битися на обшуках, якщо вони відновляться, і мені здається, що це ймовірно. Постанова суду говорить, що вони можуть це робити до 23 березня, тому нас чекає гаряча тиждень.

Ми будемо битися усюди. Ми - біла компанія. Ми будемо подавати в суди і будемо піднімати громадськість.

- У п'ятницю стало відомо, що генпрокурор Юрій Луценко взяв цю справу під особистий контроль. На вашу думку, з чим це пов'язано? Особистий контроль Луценко - це плюс чи мінус?

- Це в будь-якому випадку добре. Я думаю, що це питання рівня Генерального прокурора. Я розраховую на пряму комунікацію з ним. Ми готові відповісти і роз'яснити якісь питання, якщо вони є.

Справа взято під особистий контроль Луценко, і це плюс. Ну а як по-іншому? Йдеться про національну компанії, у якої 8 мільйонів клієнтів. Якщо робота компанії буде порушена, буде завдано непоправної шкоди всій економіці країни.

- Назвіть суму податків, які ви заплатили в бюджет за підсумками минулого року, щоб розуміти порядок цифр.

- У 2017 році група заплатила в бюджет близько 2,3 мільярда гривень податків.

- Наскільки я розумію, податковий кредит - це претензія щодо несплати ПДВ, але ви не знаєте нічого з цього приводу?

- Ще раз зазначу: нічого, крім того, що написано в цьому документі (постанові Печерського суду, - ЕП), я не знаю.

- Були зафіксовані якісь порушення з боку силовиків під час проведення слідчих дій в офісах ваших компаній?

- Наскільки я встиг помітити, наші адвокати, які були присутні при обшуку, написали близько трьох сторінок зауважень - це те, що стосується тільки обшуків на нашому поверсі, де знаходиться менеджмент.

Мені важко сказати, що зафіксовано в протоколі. Я просто цього не бачив, було вже близько години ночі. Якщо говорити про мої особисті претензії, то, по-моєму, позбавити власників цієї компанії, відомих українських бізнесменів, доступу до телефонів, не давати моєму партнеру елементарно потрапити в туалет, вимагати супроводжувати його в туалет - це занадто. Я не знаю, чи є це процедурним порушенням, але, по-моєму, це смішно і безглуздо.

- А паперові документи якісь вилучали?

- Тут треба дивитися конкретно протокол, де це все вказано. Але комп'ютери так і не були вилучені. Частково певну інформацію скопіювали з комп'ютера мого партнера (Володимира Поперешнюка, - ЕП), в тому числі і особистого характеру.

І нас турбує, що була в тому числі скопійована інформація комерційного характеру, пов'язана з нашими бізнес-планами, нашою стратегією. Нас це дуже турбує, тому що я не можу гарантувати збереження цих даних або те, що вони не можуть опинитися в руках наших конкурентів. Точно таке ж питання виникає і по особистої інформації нашого партнера, яку також можна використовувати як завгодно.

З мого комп'ютера, за словами слідчого, нічого не було скопійовано. Проте, 40 хвилин він знаходився поза мого доступу і в руках слідчого тому бути впевненим в цьому на 100% я теж не можу. Я маю намір тепер поміняти свій комп'ютер, тому що після цього я йому вже не довіряю.

- А все-таки в паперовому вигляді щось вилучали?

- Я бачив тільки невелику стопку вилучених презентацій на різні тематики.

- Якщо мова йшла про ухилення від сплати податків, то, їх, напевно, повинна була цікавити якась первинна документація.

- Фінансових первинних документів точно не вилучали. Тут їх немає. Та й навряд чи їх десь можна шукати, тому що компанія живе багато в чому зараз в електронний документообіг, який доступний для будь-яких правоохоронців. Для цього не потрібно проводити восьмигодинні обшуки в п'ятницю ввечері.

Розкажіть, з чого все почалося?
Я правильно розумію, що обшуків ГПУ мали передувати звинувачення / офіційні претензії УКРІНФОРМ в несплаті податків?
Вам зрозуміло, чому обшуки були саме в цих містах?
А що вилучили?
Яку суму податків, згідно звинуваченням, ви недоплатили?
Тільки ГПУ?
Про яку кількість компаній мова?
Що це за компанії?
Що з грошима, які вилучила Генпрокуратура?
Ви пов'язуєте ці речі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация