«СПОЧАТКУ БУВ ... АЗЕРБАЙДЖАН» АБО ІСТОРІЯ ПО-азербайджанського

  1. «СПОЧАТКУ БУВ ... АЗЕРБАЙДЖАН» АБО ІСТОРІЯ ПО-азербайджанського

27.07.2011

«СПОЧАТКУ БУВ ... АЗЕРБАЙДЖАН» АБО ІСТОРІЯ ПО-азербайджанського

АЗЕРБАЙДЖАН» АБО ІСТОРІЯ ПО-азербайджанського

А. Єгіазарян

Кандидат історичних наук

з приводу «роздумів» директора Інституту історії Національної академії наук Азербайджану Ягуба Махмудова 1

Директор Інституту історії Національної академії наук, депутат Міллі Меджлісу Азербайджану Ягуб Махмудов, виступаючи в Інституті з прав людини НАН Азербайджану, на конференції «Релігія і актуальні проблеми громадської безпеки», висловив деякі міркування з приводу історії Азербайджану. Як і слід було очікувати, не обійшлося тут без «роз'яснень» з приводу історії Вірменії та вірмен. Та й чого тут дивуватися? Це справа звична, до цього ми звикли давно.

Він у своїй промові торкнувся ще і Росії, і Грузії, і Заходу, навіть нібито «єреванських азербайджанців», мовляв, ті дали притулок «вірмен-переселенців» на «історичних землях Азербайджану». Смішно звучить, чи не так? «Історичні землі Азербайджану»! Адже назва «Азербайджан» в Закавказзі з'явилося на початку 20-го століття 2 . Це відомо всім, про це говорять всі факти. Але Махмудову і йому подібним немає діла до фактів. Їм доручили «довести», що азербайджанці (до 1918 року - кавказькі татари) є автохтонами Закавказзя, а вірмени в цих краях - прибульці. Ось Махмудови цим і займаються. Відпрацьовують доручення. Але це у них виходить, як і слід було очікувати, безглуздо, нерозумно і дуже смішно! Покликанням ж Махмудова мало бути не народ смішити, а наукою займатися, адже він працює в НАН Азербайджану, а це як-не-як наукова установа або, точніше, повинно бути таким. Наука не терпить «порожнечі», і тому напевно Махмудов в результаті опинився в головному цирку Азербайджану під назвою Міллі Меджліс.

Але не будемо уподібнюватися Махмудову, а звернемося до його «роздумів».

Насамперед він відзначив, що «... у Азербайджану особлива унікальна історія, яку створювали представники різних народів і релігій, в результаті чого ... країна здобула свій неповторний шлях розвитку». Добре сказано! Треба ж до такого додуматися: історію Азербайджану створювали представники різних народів і релігій!

Так, «представники різних народів і релігій» жили на цій території, створювали свою історію, але істина в тому, що всі вони ніякого відношення до сучасного Азербайджану просто не мали. Їх історію приписали собі так звані азербайджанці. За словами Махмудова, ці народи віками працювали, створюючи свою історію, але, як з'ясовується - для неждано і негадано виник Азербайджану. Напевно, можна включити в «процес» створення азербайджанської держави та вірмен, також як і жителів Кавказької Албанії - християн, які давно вже числяться в предках так званих азербайджанців. Але це вже інша смішна історія, інший анекдот.

Так, на території нинішнього Азербайджану жили різні народи, представники різних релігій, жили тоді, коли так званих азербайджанців в Закавказзі і в помині не було. Та й чому тільки в Закавказзі? Не було народу з такою назвою взагалі. Не існує жодного джерела аж до 20-го століття, де б згадувався так званий азербайджанський народ, ні в Закавказзі і ні де-небудь ще. Цей факт не бентежить азербайджанську «науку», для якої справжньою знахідкою стала «ідея» азербайджанізаціі всього і вся, що відбувалося на даній території протягом століть. В результаті виявляється, що всі, хто жили на території нинішнього Азербайджану, «створювали» історію сучасного Азербайджану, ті ж, хто не вписується в цю «ідею», зараховується до прибульців.

Звинувачення Махмудова на адресу США і Заходу з приводу переслідування Ісламу і наступу на ісламський світ взагалі, варто було б залишити в стороні, якби вони не були настільки серйозні. «І після всього цього Захід ще хоче щось говорити або критикувати рівень толерантності в Азербайджані?», - обурюється він. Зрозуміло, йому не до душі висновки різних міжнародних організацій про відсутність в Азербайджані толерантності і робить висновок, що і Захід не чесний перед Азербайджаном.

Людина, яка називає себе істориком, використовує таке безглузде поняття, як «Азербайджан періоду держави Ак-Коюнлу, Кара-Коюнлу і Сефевідської Імперії», куди, нібито «християнські держави Європи в середні століття не раз надсилали своїх емісарів, ... пропонували свої послуги в обмін на дозвіл поширювати християнство в ... регіоні ». Це розцінюється їм, як «наступ на ісламський світ». «Настанням на ісламський світ» по Махмудову, є і те, що «неодноразово в нашому регіоні будувалося велика кількість церков в обмін на умову, що християнські держави Європи підтримають нас у тих чи інших питаннях зовнішньої політики. Потім неодноразово ці держави нас віроломно обманювали, однак згодом використовували християнський фактор і побудовані храми, як метод просування своїх інтересів в регіоні ». Думаємо, що в Європі і в США знайдуться вчені і політики, які дадуть відповідь на безглузді звинувачення Махмудова.

Тепер же звернемося до наших, до закавказьким «справах», згідно висновків Махмудова.

«З'ясовується», що Царська Росія «протягом 19-20 ст. створювала в стратегічно важливих точках нашого регіону християнські громади і переселяла туди різні християнські народи, в тому числі і вірмен-григоріанці ». Цікаво, а чи не було в нашому регіоні вірмен до цього? Адже про це свідчать різноманітні джерела з самого початку історії, про це свідчать і розповсюджені по всьому Закавказзя пам'ятники історії Вірменської державності і культури. Про це свідчить все! Але не тут-то було! Махмудову немає діла до свідчень першоджерел. В даному контексті ми не вважаємо за доцільне цитувати першоджерела, тобто підтверджувати те, що і так поза всяких сумнівів, так само як і те, що не було на світі народу під назвою «азербайджанці» і країни під ім'ям «Азербайджан» до початку 20 - го століття. Адже вчені з усього світу скажуть: «Не потрібно уподібнюватися Махмудовим, у вас же серйозна історична наука»!

Махмудов каже, що Росія намагалася зміцнитися в регіоні шляхом насильницької християнізації «північно-західного Азербайджану» (Алуанк або Албанія) 3 . «Але і ця політика не мала особливих успіхів і далі за допомогою ... чиновників ... почали всюди там будувати церкви: золотом і різними пільгами заохочувати місцеве населення прийняти християнство. В результаті всього два села інгілойци прийняли православ'я ». Виявляється, що Росія намагалася насильно христианизировать неіснуючий Азербайджан і неіснуючих азербайджанців! Впевнені, що російські вчені дадуть відповідь на брехливі звинувачення Махмудова.

Махмудов і грузин «викриває». Виявляється, що побудовані російськими на ними ж насильно християнізованих землях неіснуючого «Азербайджану» церкви «пізніше одталі Грузинської церкви, а тепер, через 150 років побудовані тоді храми посилено називають древнегрузинского і дехто намагається довести що ці інгілойци (насильно християнізовані жителі« Азербайджану » - А.Є.) багато століть були християнами, до того ж грузинами за національністю ». Ми повністю підтримуємо думку грузин за частиною християнської релігії населення Алуанк - Албанії, тому що про це свідчать першоджерела. А що стосується «грузинського» походження християнського населення або церков цієї країни, то впевнені, що Махмудов таким чином просто оббрехав грузинських істориків. Впевнені також, що і грузинські вчені дадуть відповідь Махмудову.

Важку артилерію Махмудов до пори до часу тримав в арсеналі для «переселенців-вірмен». «Окремою темою є насильницька арменізація Західного Азербайджану, Іреванского ханства - нині стали Вірменської Республікою, і вигнання звідси корінного азербайджанського населення. Цей процес почався ще в 15-16-му століттях з вини азербайджанських правителів, безтурботно надали Вірменської церкви і переселенцям притулок в Ечміадзині (Учкілісе) і Іреване ». Що ж це означає? Єреванське ханство, створене сефевидский Іраном на території Вірменії після її завоювання в 17-му столітті, було «Західним Азербайджаном»? Це ще одне «відкриття» азербайджанської історичної науки останніх часів. Жили собі народи віками, творили, історики працювали над історичними та історико-географічними дослідженнями, ніхто не підозрював про це, не знав ніхто про неіснуючу Азербайджані, але з'явилися Махмудови і «з'ясували», що Єреван і створене на землях Вірменії однойменне ханство «були» азербайджанськими. Наскільки це несерйозно, розуміють всі історики і люди, які близько стоять до історичної науки. Так часто «Махмудови» твердили цю нісенітницю, що і самі стали вірити в неї. Останнім часом про це твердить навіть сам президент Азербайджану.

Читаємо Махмудова далі: «вірменські католікос і глави громад звертаються з проханням до Джахан-шаху - правителю Кара-Коюнлу надати їм притулок на землях Західного Азербайджану, нині званих Вірменією. Джахан-шах задовольняє прохання вірмен, надаючи у 1441 році для Вірменської церкви у вигляді престолу Ечміадзін, куди і був переведений вірменський католікосат з Кілікії ». Ми не думаємо, що новому «батькові історії» Махмудову-Геродоту можна повідомити щось нове, але і йому, Махмудову-Геродоту, слід було б знати, що Ечміадзін був престолом Вірменської церкви з перших років IV століття, хоча Махмудов і тут напевно скаже , що ще тоді вірмени скористалися «потуранням місцевих азербайджанських правителів» і «стали скуповувати у азербайджанського населення землі і поступово поселяти сюди вірмен».

За Махмудову: «... другий етап арменізаціі настав з приходом в регіон царської Росії, коли почалося масове заселення регіону вірменами, насильницька християнізація і вигнання азербайджанського населення, яке тривало в 19-20 ст. і за радянських часів аж до розпаду СРСР ». У нього викликає сміх ту обставину, що «нині вірменські ідеологи націоналізму називають азербайджанців« кочівниками і прибульцями ». Він «чесно» закликає вірменських істориків «припинити цю дурну пропаганду, інакше ми нагадаємо вірменській стороні про те, хто є прибульцем на землях нинішньої Вірменської Республіки, тим більше що у нас зберігається велика кількість документів і листування середньовічного і більш пізнього періоду про те, як заселялися вірменами азербайджанські землі, нині звані Вірменією. Вірмени, здається, вже забули, яким чином і за яких умов їх предки в недавньому минулому потрапили на азербайджанські землі і в місто Іреван - нині Єреван ». Лож за брехнею, нагромаджені один на одного, все більше і більше підсилюють відчуття абсурду від слів «історика», але подібне в Азербайджані давно стало державною ідеологією. Хто кого закликає і до чого? Смішно, чи не так? Творити свою історію на протязі тисячоріч, вірмени не могли і припускати, що неіснуючий до початку 20 - го століття Азербайджан претендуватиме на землі, що згадується завжди і у всіх джерелах, Вірменії, північно-східним кордоном якої в Закавказзі була річка Кура (включаючи всі межиріччі Кури і Араксу), а азербайджанські «вчені» оголосять вірмен «переселенцями недавнього минулого». Чим історія не жартує? Виявляється, що в даному випадку вона жартує Махмудовим - «нащадком» і «носієм» культури створили історію Азербайджану «представників різних народів і релігій». Але ж на землях нинішнього Азербайджану (Баку, Сумгаїт, Шамах, Гандзак-Кировабад-Гянджа 4 , Шаки і тд.) Жили сотні тисяч вірмен, значить, є і їхня заслуга в створенні історії «Азербайджану».

Дійсно, «неповторний шлях розвитку»!

Користуючись нагодою, закликаємо Махмудових не доводити все до абсурду, не йти проти фактів, не займатися дурницями. Пора взятися за розум, пора стати чесними. Ті сотні азербайджанських досліджень, в перед якими спочатку поставлена ​​задача довести недоведені, нічого не варті, ніхто їх не читає. Звичайно, крім азербайджанців! А це значить, що вони обманюють самі себе!

20.07.2011

1 Ягуб Махмудов, Вірмени забули, за яких умов їх предки потрапили на азербайджанські землі, - http://1news.az/society/20110719053834331.html

2 Назва Азербайджан виходить із назви давньої області Атропатени (арм. Атрпатакан). Араби називали цю область Пекло (з) рабіджаном (пізніше Азербайджан). Вона є частиною Ірану і сьогодні межує з Республікою Азербайджан. У цій області жили люди вірменського і іранського походження. У пізнє середньовіччя область була колонізована тюркської народністю, нині називає себе азербайджанської. Її частина пізніше перейшла річку Аракс, оселилася в Ширвані і стала відома як «кавказькі татари». Існують матеріали, які доводять, що, виходячи зі своїх політичних інтересів щодо власне Атропатени - Азербайджану, влада СРСР почали офіційно називати кавказьких татарів азербайджанцями, а власне Атропатену - Азербайджан - Південним Азербайджаном.

3 Територію Республіки Вірменія азербайджанські вчені називають «Західний Азербайджан» - ом, країну Алуанк - Албанію - «Північно - західним Азербайджан» - ом а північний Іран - «Південним Азербайджан» - ом.

4 Місто в провінції Утік Великої Вірменії (до відома Махмудова).


Повернення до списку

Та й чого тут дивуватися?
Смішно звучить, чи не так?
Та й чому тільки в Закавказзі?
«І після всього цього Захід ще хоче щось говорити або критикувати рівень толерантності в Азербайджані?
Цікаво, а чи не було в нашому регіоні вірмен до цього?
Що ж це означає?
Єреванське ханство, створене сефевидский Іраном на території Вірменії після її завоювання в 17-му столітті, було «Західним Азербайджаном»?
Хто кого закликає і до чого?
Смішно, чи не так?
Чим історія не жартує?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация