Спори про людину в п'єсі Горького «На дні»



Є що додати?
Надсилай нам свої роботи, отримуй litr `и і обмінюй їх на майки, зошити і ручки від Litra.ru!

/ твори / Горький М. / На дні / Спори про людину в п'єсі Горького «На дні»

П'єса М.Горького має багато спільного з філософської драмою: на її сторінках ведуться суперечки про людину, про людську гідність, про те, як треба ставитися до людей. Мені хотілося б зупинити свою увагу на життєвій філософії трьох персонажів: Бубнова, Луки, Сатіна.
Бубнов, картузнік сорока п'яти років, вкрай цинічний. І цей цинізм кидається в очі відразу, з перших же сторінок п'єси. Вмираюча нещасна Анна, будучи не в силах переносити скандал, благає: «Кожен божий день ... Дайте хоч померти спокійно!». Бубнов байдуже відповідає: «Шум смерті не перешкода ...». Коли Сатин згадує, яким він був освіченою людиною, Бубнов грубо обриває його: «Чув ... Сто раз! Ну і був ... Ека важливість? ».
Актор повірив в праведну землю, де добре живеться людині. Бубнов відверто сміється над словами актора: «Все - вигадки. Теж! Хо Хо! Праведна земля! Туди ж!". Колись у нього, кушніра Бубнова, справи йшли в гору, але потім заклад його згорить, він залишився ні з чим, розчарувався в житті. Ось і розлютився цей герой на весь світ. Філософія його життя нелюдська: всі помруть рано чи пізно, тому-то навіщо жаліти людей? Щастя в світі немає. Про людей, про людину у Бубнова дуже низька думка.
Бубнов вважає, що говорити всім і завжди потрібно тільки правду, якою б вона не була. Герой горьковской драми дивується: «І чому люди брехати люблять ... По-моєму, вали всю правду, як вона є!». Ось і лізе до того всі, не соромлячись, зі своєю правдою. Але ж як не похвально таке людська якість, як чесність, відвертість, є ситуації, коли краще про щось промовчати. Згідно Бубнову, жаліти не треба ні про що і ніколи. Але ж жити, ні про що не шкодуючи, можуть тільки байдужі люди. Отже, відповідно до філософії Бубнова, життя людини безглузда, обдаровувати кого-то душевним теплом - нерозумно.
Інший персонаж п'єси - Сатин. У порівнянні з іншими мешканцями нічліжки, він виглядає більш начитаним і принциповим у своїх висловлюваннях. На противагу Бубнову, герой закликає ставитися до людини з повагою. На думку Сатіна, людину треба «не шкодувати - поважати треба». Сатин стверджує, що «людина - вище ситості». Велике значення в житті має праця, але тільки такий, який доставляє радість: «Коли праця - задоволення, життя хороша, коли праця - обов'язок, життя - рабство». Кожен може і повинен займатися улюбленою справою - ось думка Сатіна.
Але все-таки в самих «ризикованих» ситуаціях, коли Настя мріє про кохання або Лука розповідає про праведну землю, автор веде Сатіна за сцену. Сатин проти жалості, значить, він не зміг би, подібно Луці, підтримати Настю в її безпідставних мріях, а й грубо відповісти б їй теж не зміг, бо надто вже він поважає людину. Сатин вимовляє монолог про велич людини, про повагу до нього, минулого пристрасний, захоплений. Він звучить дивно в устах безграмотного, далекого від філософських вчень людини.
До сих пір не вщухають суперечки навколо образу Луки. Лука - дідок з допитливим характером, свого роду шукач правди. Життя досить суворо розпорядилася цією людиною. Досвід прожитого життя сформував його своєрідну філософію співчуття до скривджених людям: він намагається допомогти всім, хто потребує співчуття. І робить це за допомогою доброго слова. Складність характеру Луки полягає в тому, що надзвичайно важко побачити межу, на якій закінчується співчуття і починається обман. Розради Луки засновані на вірі в можливості людини: «Людина - все може ... лише б захотів».
Цей герой прагне втішити людей, сказати їм за життя добрі слова. Знаючи про доброту дідка, вмираюча Ганна просить: «Дідусь! Говори зі мною, милий ... Нудно мені ». Ласкавим голосом Лука заспокоює Анну, радить їй не боятися смерті, бо смерть - позбавлення від мук мирських. З одного боку, Лука десь прав: віра в щастя, в щось краще надає людям сили. Дійсно, якби не віра, надія, людина раніше терміну згинався б під вагою турбот. Крім того, Лука своєю теорією не тисне ні на кого, дає можливість кожному вирішувати, погодитися з його позицією чи ні. Так, на питання «Чи є Бог?» Він відповідає несподівано: «Коли віриш - є; не віриш - немає ».
І все-таки доброта Луки носить поверхневий характер. Більш дієвого рецепту, ніж втішна брехня, красиві слова, у Луки немає. Він отримує задоволення, бачачи вдячні погляди тих, кому говорить добрі слова, і цього йому досить. Герою не має значення, що буде після його відходу. А, між тим, красива брехня Луки мала наслідки: Актор покінчив життя самогубством, Васька Попіл потрапив до в'язниці. Чи не тому Лука довго не живе на одному місці?
Як же сам Горький оцінював свого героя, Луку? Вирок автора суворий: «Лука - шахрай. Він, власне, ні в що не вірить. Але він бачить, як страждають і метушаться люди. Йому шкода цих людей. Ось він і говорить різні слова для втіхи ».
Слабкість філософії Луки полягає ще й в тому, що він закликає любити і поважати будь-якого. Він каже так: «Мені - все одно. Я і шахраїв поважаю, по-моєму, жодна блоха - не погана: всі чорненькі, всі стрибають ... ». Я вважаю, гуманне начало, яке має бути обов'язково присутня в людині, зовсім не включає обов'язкове повагу до всіх людей. Хіба все гідні поваги?
Хто ж правий у міркуваннях про правду та брехню: Бубнов або Лука? Однозначно на це питання відповісти не можна. І правда Бубнова (груба, цинічна, народжена від зла), і брехня Луки (втішна, добра, красива) принижують людей. І тільки пристрасний, нехай навіть десь пафосний, пишномовний монолог Сатіна дихає вірою і любов'ю до Людини.


0 людей, які переглянули цю сторінку. Зареєструйся або увійди і дізнайся скільки людина з твоєї школи вже списали цей твір.



Дивіться також за твором "На дні":


Є що додати?
Ека важливість?
Філософія його життя нелюдська: всі помруть рано чи пізно, тому-то навіщо жаліти людей?
Так, на питання «Чи є Бог?
Чи не тому Лука довго не живе на одному місці?
Як же сам Горький оцінював свого героя, Луку?
Хіба все гідні поваги?
Хто ж правий у міркуваннях про правду та брехню: Бубнов або Лука?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация