Спостерігач в єврозоні і «найрозумніший» представник V4

  1. Що дасть Чехії статус спостерігача в єврозоні Алеш Хмеларж (Фото: Архів Чеського радіо - Радіо Прага)...
  2. Процес проти Чехії і рішення міграційного питання

Що дасть Чехії статус спостерігача в єврозоні

Алеш Хмеларж (Фото: Архів Чеського радіо - Радіо Прага)   Статус спостерігача є звичайною справою в багатьох сферах співробітництва з Європейським союзом Алеш Хмеларж (Фото: Архів Чеського радіо - Радіо Прага) Статус спостерігача є звичайною справою в багатьох сферах співробітництва з Європейським союзом. На думку чеського прем'єра Богуслава Соботки, після Brexit єврозона стане рухомий, тому Чеська Республіка не повинна втратити з нею контакт, а Спостережницьку статус міг би допомогти зближенню Чехії з зоною обігу єдиної європейської валюти. На питання, що саме принесе Чеській Республіці статус спостерігача, відповідає державний секретар з європейських питань Алеш Хмеларж:

«Основний принцип статусу спостерігача - підвищення довіри між державами, що входять в єврозону, і знаходяться за її межами. Ми повинні організувати цей процес таким чином, щоб він дотримувався того напрямку, про який держави, що не входять в єврозону, добре поінформовані. Для цього були створені укладення Римської декларації, а також ряду Європейських порад про те, що процес майбутнього розширення єврозони буде інклюзивним та включатиме в себе ці держави. Статус спостерігача - це один з інструментів, який би допоміг цим країнам краще зрозуміти напрямок руху Євросоюзу ».

Таким чином, Чеська Республіка, набувши статусу спостерігача, могла б бути присутнім на засіданнях країн єврозони. Однак, даний статус, за словами Альоша Хмеларжа, не надасть їй право брати участь в голосуваннях.

«Право голосування державі зі статусом спостерігача не надається. Сьогодні проходять неформальні зустрічі міністрів фінансів Єврогрупи - неформальної освіти. В даному форматі існує можливість когось запросити, не змінюючи при цьому права і не формалізуючи Єврогрупи. Сьогодні міністри фінансів єврозони зустрічаються окремо, але ніщо не перешкоджає тому, щоб запросити на ці зустрічі і інших міністрів фінансів », - продовжує Алеш Хмеларж.

«Франція і Німеччина будуть прагнути до більшої інтеграції і зміцненню співробітництва єврозони в цілому ряді областей», - підкреслив прем'єр-міністр Соботка. «Тому Чехія повинна уважно спостерігати за проходять дискусіями і не допустити того, щоб в єврозоні приймалися рішення, які б надали на неї вплив, в той час як вона не буде мати можливості з цим нічого вдіяти», - підкреслив глава уряду. Отже, чи можна розглядати отримання статусу спостерігача як перший безпосередній крок до прийняття єдиної європейської валюти?

«Ми вважаємося з прийняттям євро, оскільки на нас вже лежить юридичний обов'язок ввести в обіг єдину європейську валюту. За останні півтора року ситуація значним чином змінилася. Сьогодні, зі стратегічної точки зору, залишатися поза єврозоною є більш ризикованим. Якщо Великобританія, справді, покине ЄС, це простір дійсно звузиться. Цей факт несе певні ризики, які можуть прискорити наше прийняття рішення, але, перш за все, він повинен прискорити саме обговорення даного питання ».

«Токсична V4»

V4 (Фото: Burrows, Public Domain)   У бесіді з Альошею Хмеларжем «Радіо Прага» не могло залишити поза увагою і ще одну актуальну тему, а саме - положення Вишеградської четвірки, до складу якої входять Чехія, Словаччина, Угорщина і Польща в Євросоюзі V4 (Фото: Burrows, Public Domain) У бесіді з Альошею Хмеларжем «Радіо Прага» не могло залишити поза увагою і ще одну актуальну тему, а саме - положення Вишеградської четвірки, до складу якої входять Чехія, Словаччина, Угорщина і Польща в Євросоюзі. Останнім часом в європейській пресі стали з'являтися такі вирази як «токсична V4» тощо. Чи не є Вишеградська група насправді найбільш проблематичним освітою в рамках ЄС?

«З моменту своєї появи в 1991 році Вишеградська четвірка виконувала різні завдання. Першою був вступ держав-членів до Північноатлантичного альянсу, другий - координований підхід в переговорах до вступу в Європейський союз в 2004 році. Потім V4 зосереджувалася на темах, які її об'єднують, в минулому їх було більше, тому було більше приводів проводити зустрічі. У цьому форматі, самому по собі, немає нічого токсичного. Це чотири держави, які об'єднує загальна частина історії, вони мають подібну економічну структуру, і, завдяки цьому, - таку думку в ряді питань. Цей формат дає маленькій Чеській Республіці з 10-мільйонним населенням говорити устами 65 мільйонів чоловік. А це вже не можна залишити без уваги, оскільки це вже розмір Франції ».

Проте, може здатися, що, особливо останнім часом, відмінність у поглядах на ряд питань між державами V4 і рештою країн-членів ЄС продовжують поглиблюватися.

«Вишеградська четвірка не є і ніколи не була таким собі цілісним, гомогенним утворенням, в якому збігаються всі думки. Далеко не в усьому ми єдині. Можна говорити про відмінності поглядів в V4 з іншими країнами ЄС в ряді конкретних випадків, де четвірка досягла повного внутрішнього згоди, наприклад, в питанні міграції. Однак, я вважаю, що цілий ряд держав-членів ЄС усвідомлює проблеми, з якими ми зіткнулися при вирішенні міграційного кризи. Великою мірою, V4 - це лише вершина айсберга дебати, яка проходить між державами, що входять до складу Європейського союзу ».

- Існує думка, що в західних державах Чеська Республіка часто сприймається як найбільш «розумний» або ж найбільше йде назустріч представник даного регіону.

«Чеська Республіка знаходиться в центрі Європи, і, звичайно, ми зацікавлені в тому, щоб суперечки між Сходом і Заходом, якщо так можна висловитися, вирішувалися послідовно, щоб не відбувалося« баррікадірованія »на певній позиції. У цьому сенсі ми призначені, - не з якихось ідеологічних міркувань, а з вельми прагматичних, - ініціювати цей діалог і намагатися ці сторони об'єднувати. Я думаю, що наша роль повинна бути така і в майбутньому, тому що з цього ми витягуємо і практичні вигоди. Ми не можемо дозволити, щоб тут виникали кордону як у поглядах, так і в реальності в Європі, тому що нам би це завдало принциповий шкоду ».

Процес проти Чехії і рішення міграційного питання

Ілюстративне фото: Kai Stachowiak, Pixabay / CC0 Public Domain   На закінчення «Радіо Прага» поцікавилося у Альоша Хмеларжа одним з актуальних питань в ЄС щодо Чеської Республіки - скаргою, поданою через небажання приймати біженців на території країни Ілюстративне фото: Kai Stachowiak, Pixabay / CC0 Public Domain На закінчення «Радіо Прага» поцікавилося у Альоша Хмеларжа одним з актуальних питань в ЄС щодо Чеської Республіки - скаргою, поданою через небажання приймати біженців на території країни. Які шанси, що цей процес стосовно Чехії буде припинено?

«Дана скарга - це процес, який, по суті, вже майже почався. З огляду на те, що він має під собою правові підстави, я вважаю, що цей процес буде продовжуватися. Якщо ж говорити про факти, чи були ми солідарні з іншими державами ЄС і вели чи себе порядно, то, сподіваюся, це буде враховано в новому проекті імміграційної політики і буде більш консенсуально з усіма державами-членами, а також буде влаштовувати і саму Чеську Республіку . Це одне питання. Інший полягає в тому, щоб було знайдено рішення міграційного питання. І мені здається, до цих пір ще не було більшого бажання це рішення знайти, і сподіваюся, це відбудеться в найближчі місяці ».

Отже, чи можна розглядати отримання статусу спостерігача як перший безпосередній крок до прийняття єдиної європейської валюти?
Чи не є Вишеградська група насправді найбільш проблематичним освітою в рамках ЄС?
Які шанси, що цей процес стосовно Чехії буде припинено?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация