Справа ПриватБанку - розслідування Kroll підтвердило шахрайство на 5,5 млрд доларів

  1. В НБУ оприлюднили результати розслідування у справі "Привату"
  2. 1. Виведення коштів
  3. 2. Приховування джерел походження коштів
  4. 3. "Банк в банку"
  5. 4. Структура і управління кредитами
  6. 5. Баланс ПриватБанку
  7. АВТОРИ:
  8. Орфографічна помилка в тексті:

16 січня 2018, 13:30 Переглядів:

В НБУ оприлюднили результати розслідування у справі "Привату"

Результати незалежного розслідування компанії Kroll підтвердили, що ПриватБанк був об'єктом "масштабних і скоординованих шахрайських дій" як мінімум протягом 10 років до націоналізації. Такі ключові висновки розслідування оприлюднила прес-служба Національного банку України (НБУ).

Згідно з результатами розслідування, багаторічні шахрайські дії в "Приваті" призвели до завдання банку збитків щонайменше в розмірі 5,5 млрд доларів.

"Банк був об'єктом масштабної і скоординованої схеми відмивання коштів та банківського шахрайства з характерними рисами фінансової піраміди", - йдеться в презентації НБУ за підсумками розслідування.

Ключові висновки розслідування:

1. Виведення коштів

У Kroll заявляють: існують чіткі ознаки того, що кредитні кошти ПриватБанку використовувалися для придбання активів і фінансування бізнесу в Україні та за кордоном на користь екс-акціонерів і груп афілійованих з ними осіб.

2. Приховування джерел походження коштів

Механізми, які використовувалися для маскування джерел і реального призначення кредитів, мають характерні риси скоординованої схеми відмивання коштів, говориться в результатах розслідування.

Так, в Kroll відзначили, що обсяг операцій і швидкість їх проведення (протягом декількох хвилин між операціями), відсутність обґрунтованої економічної зв'язку між особою, яка погашає кредит, і початковим позичальником, а також широке використання офшорних компаній спеціального призначення (SPV) свідчать про спробах приховати справжнє призначення коштів від регуляторів і інших стейкхолдерів.

3. "Банк в банку"

Центральним елементом організованої махінації з кредитним портфелем і виведенням коштів була тіньова банківська структура всередині ПАТ "ПриватБанк", з'ясували в компанії, що проводила розслідування.

Згідно з висновками розслідування, ця прихована структура забезпечувала проведення платежів і сприяла руху коштів по сотням кредитних договорів на мільярди доларів США в інтересах осіб, пов'язаних з колишніми акціонерами і групами афілійованих з ними осіб. До цієї тіньової банківської структурі були залучені сотні працівників ПриватБанку, встановили в Kroll.

До цієї тіньової банківської структурі були залучені сотні працівників ПриватБанку, встановили в Kroll

Інфографіка: презентація НБУ за підсумками розслідування

4. Структура і управління кредитами

Тіньова банківська структура управляла корпоративним кредитним портфелем пов'язаних осіб, з'ясували в Kroll. Під контролем цієї структури надавалися нові кредити, які зазвичай використовувалися для погашення основної суми та відсотків за існуючими кредитами пов'язаних осіб (т.зв. циклічне перекредитування). Крім того, ця структура забезпечувала здійснення транзакцій для того, щоб приховати джерело і справжнє призначення грошей, створюючи видимість звичайного банку.

"Банк залучав кошти українських та іноземних вкладників для підтримки схеми циклічного перекредитування", - наголошується в результатах розслідування.

У компанії, що проводила розслідування, прийшли до висновку, що для того, щоб якомога довше приховувати значний ризик, що виник при кредитуванні пов'язаних осіб, ПриватБанк неодноразово надавав неправдиву інформацію щодо свого фінансового стану, що "могло бути досягнуто шляхом систематичної фальсифікації фінансової звітності колишнім менеджментом банку ".

5. Баланс ПриватБанку

До моменту націоналізації "Привату" в грудні 2016 року понад 95% корпоративного кредитного портфеля було надано сторонам, пов'язаним з колишніми акціонерами і групами афілійованих з ними осіб.

В кінці 2016 року, як з'ясували в Kroll, 75% кредитного портфеля було консолідовано в кредити 36 позичальникам, пов'язаним з колишніми акціонерами і групами афілійованих з ними осіб. При цьому більшість з них не погашаються і є простроченими, що призвело до збитків банку мінімум в 5,5 млрд доларів США.

Результати розслідування Kroll підтвердили попередні висновки Національного банку, відзначає регулятор. Нацбанк також висловив готовність ознайомити правоохоронні органи з результатами розслідування.

Нагадаємо, розслідування, яке провела компанія Kroll щодо ПриватБанку, було передбачено меморандумом про співпрацю України і МВФ. У документі закріплено зобов'язання України провести "економічне розслідування операцій ПАТ" ПриватБанк "для визначення, чи мали місце правопорушення або погана банківська практика в період до його націоналізації".

Раніше генеральний прокурор України Юрій Луценко заявляв, що ГПУ не порушувала кримінальних проваджень щодо британської аудиторської компанії Kroll , Залученої фінансової перевірки діяльності ПриватБанку.

"У ГПУ не було і немає ніяких кримінальних проваджень щодо аудиторської компанії Kroll або будь-яких інших іноземних аудиторських компаній, які залучалися Національним банком України для фінансової перевірки діяльності ПриватБанку", - відзначав Луценко.

Також раніше в Нацбанку вже відзначали, що ПриватБанк до націоналізації був "фінансовою пірамідою" . За словами заступника голови НБУ Катерини Рожкової, фінустанова не повернеться в колишнім власникам.

Як відомо, ПриватБанк був націоналізований в грудні 2016 року. Вся процедура відбулася за 72 години. Причиною стало те, що "Приват" не зміг виконати програму докапіталізації. У Мінфіні та НБУ вже тоді заявляли, що перехід в держвласність був єдиним можливим варіантом порятунку фінустанови. У той же час, колишній бенефіціар "Привату" Ігор Коломойський запевняв, що ПриватБанк став жертвою "свавілля НБУ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Kroll підтвердив: екс-власники використовували ПриватБанк для шахрайства на 5,5 млрд доларів". інші фінансові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Ксенія Капустинська, Борис Васильківський

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация