Справа Чийгоза. Боротьба за право попрощатися з матір'ю

Кримінальну справу заступника голови Меджлісу - найперший і гучний політичний процес в Криму, сфабрикований проти незгодних кримських татар. Його судять за організацію масових заворушень і тримають за гратами вже 2,5 року. Єдине, про що Ахтем Чийгоз попросив суд за цей час, - дозволити побачити матір, яка вмирає.

- Сподіваюся, ще сподіваюся хоча б одним оком побачити сина, потримати його за руку хочу. Скучила. Дуже скучила. У мене тільки одне бажання: побачити сина хоча б на хвилину, - схудла втомлена жінка лежить на ліжку, дихати важко, підняти голову з подушки сил більше немає, все витратила на пару рваних фраз.

Це Аліє Чийгоз, мати головного кримського політв'язня Ахтема Чийгоза. Вона помирає від раку, хвороба в термінальній стадії, операції не підлягає. Все, що можна зробити для Аліє сьогодні, - кілька разів на день колоти сильне знеболююче, щоб заглушити біль. Вона більше не встає з ліжка, майже весь час спить.

Біля Аліє постійно чергує чоловік. Зейтулла Чийгоз, зазвичай незворушний життєрадісний старий, не в змозі впоратися з собою:

- Я прошу Аллаха, щоб хоч на п'ять хвилин мій син побачив маму і мама свого сина.

Кримінальну справу заступника голови Меджлісу - найперший і гучний політичний процес в Криму, сфабрикований проти незгодних кримських татар

Аліє і Зейтулла, батьки Ахтема Чийгоза, в своєму будинку в селищі Долинне, недалеко від Бахчисарая

В останні тижні стан Аліє різко погіршився.

Коли стало зрозуміло, що можливий результат - один, адвокат Ахтема Чийгоза Микола Полозов попросив суд дозволити своєму підзахисному виїхати за межі СІЗО, попрощатися з матір'ю.

Колегія суддів клопотання відхилила: Аліє повинна сама дістатися з Бахчисарая в сімферопольський ізолятор, якщо хоче побачити сина. Полозов підкріпив прохання медичними довідками, що підтверджують, що вона вже не може встати з ліжка - суд знову відмовив. Тоді адвокат клопотав про зміну запобіжного заходу Чийгоз з утримання в СІЗО на домашній арешт - знову відмова.

- Російська Федерація безцеремонно зневажає священне право людини на прощання з вмираючим близьким родичем, завдаючи моральні страждання як самому Ахтему Чийгоз, так і його матері, - каже Полозов. - Причина цих відмов одна - відсутність політичної волі санкції суду з боку російської влади на прийняття подібного рішення.

Адвокат підняв на вуха всіх, до кого можна було дотягнутися. Український МЗС зажадав від кримської влади дати Чийгоз побачитися з матір'ю, український омбудсмен Валерія Лутковська звернулася до російської колезі Тетяні Москалькової з проханням посприяти в цьому.

У відповідь уповноважена з прав людини в Криму Людмила Лубіна за дорученням Москалькової повідомила Полозову, що побачення можливо, якщо Аліє Чийгоз привезуть до Сімферополя на машині швидкої допомоги, незважаючи на те, що "будь-яка транспортування, по суті, може вбити її".

19 червня Полозов повторно звернувся до російських омбудсмену Тетяні Москалькової і голові ради з прав людини Михайлу Федотову, а також Управлінню Верховного комісара ООН з прав людини, ОБСЄ і українському президентові Петра Порошенка з проханням "негайно втрутитися в ситуацію".

20 червня адвокат повідомив, що Чийгоза таки вивезли нишком з СІЗО в Бахчисарай, де він зміг попрощатися з Аліє.

20 червня адвокат повідомив, що Чийгоза таки вивезли нишком з СІЗО в Бахчисарай, де він зміг попрощатися з Аліє

Адвокат Микола Полозов розповідає про результати чергового судового засідання біля Верховного суду Криму

"Я сюди приходжу нема на суд Чийгоза, я на свій суд приходжу"

Ахтем Чийгоз - заступник голови Меджлісу кримських татар, головний фігурант "справи 26 лютого", найгучнішого і тривалого кримінального процесу на півострові, сфабрикованої проти кримських татар.

Його звинувачують в організації масових заворушень. Чийгоз загрожує позбавлення волі на строк від 4 до 10 років.

Заступник голови Меджлісу сидить в ізоляторі вже 2,5 року. Його заарештували 29 січня 2015 го і з тих пір кожні два-три місяці суд на прохання прокурора продовжує цю запобіжний захід.

З липня 2016 року Чийгоза взагалі не вивозять з СІЗО, навіть на засідання. У суді він присутній по відеоконференцзв'язку, яка періодично дає збій.

- Кожне засідання ми починаємо з традиційного клопотання про доставлянні Чийгоза в зал суду, а судді відмовляються його розглядати. Але це вже робота на перспективу: докази для ЄСПЛ, що суд не забезпечив йому захист своїх інтересів. Справа Чийгоза - перший процес в Росії, де підсудний не присутній в залі суду, раніше такий формат використовували тільки в режимі апеляції. Зараз вирішили відпрацювати пілотний суд, - пояснює Полозов.

Зараз вирішили відпрацювати пілотний суд, - пояснює Полозов

Сімферопольський СІЗО, в якому міститься Ахтем Чийгоз

Спочатку гособвінетелем в справі виступала особисто колишня "кримська прокурор" Наталія Поклонська. Суд уже переглянув десятки годин відеозапису з мітингу, ознайомився з письмовими доказами, а також заслухав потерпілих і свідків сторони звинувачення - близько 150 осіб.

31 січня проти заступника голови Меджлісу дав свідчення російський глава Криму Сергій Аксьонов. У 2014 році він був на мітингу під Верховною Радою, стояв поруч з Рефатом Чубаровим, запевняв присутніх, що "у нас немає сьогодні ніяких сепаратистських гасел і ніяких питань відділення на сесії розглядати не планувалося".

У 2017 році Аксьонов звинуватив Чийгоза в організації масових заворушень, однак ні на один пряме запитання про дії кримського татарина відповісти не зміг. У суді Аксьонов підтвердив, що керував "народним ополченням" і готувався до силового сценарію розвитку подій.

- Як ви називаєте дії самооборони, яка з нагайками прийшла? - запитав його заступник голови Меджлісу.

- Це готовність відстоювати свої цінності, - відповів тоді так званий глава Криму.

З усіх допитаних на сьогодні потерпілих і свідків тільки четверо дали свідчення проти Чийгоза і троє з них - засекречені.

Завдання таких свідків - підтвердити в суді сценарій звинувачення: заступник голови Меджлісу до початку мітингу "розробив злочинний план масових заворушень". У березні суд приступив до допиту свідків сторони захисту.

- Звинувачення нерівноцінні розподілило свідків: 75 осіб від себе і 12 - від захисту. Нам треба, щоб кількість була паритетною, тому ми скористаємося правом добровільної явки в суд. Більше 50 осіб виявили таке бажання. Наших свідків будемо допитувати дуже уважно і упереджено, нам потрібні всі подробиці. Перша частина звинувачення проти Чийгоза - складання злочинного плану напередодні мітингу, 25 лютого. Ось, може, хтось із них бачив, як Чийгоз сидів з олівцем і креслив злочинний план, - напівжартома пояснює Полозов.

Ось, може, хтось із них бачив, як Чийгоз сидів з олівцем і креслив злочинний план, - напівжартома пояснює Полозов

Адвокат Микола Полозов

Адвокат вважає, справа "сфабрикували аби як". Швидше за все, звинувачення планувало швидко протягнути його через суд, особливо не заглиблюючись в матеріали, і отримати бажаний вирок. Але вийшло інакше: захист вкрай скрупульозно розбирає кожне доказ і показання, виставляє наслідок в непривабливому світлі і змушує суд яскраво демонструвати свою ангажованість.

- Ахтем часто говорить в суді: "Я б на вашому місці звільнив і прокурора, і слідчого за те, що вони так бездарно виконали завдання, - переказує слова Чийгоза його дружина Ельміра Аблялімова.

У цьому процесі у неї статус громадського захисника, що дає право кожен судовий день проводити з чоловіком в СІЗО.

- Він дуже сильний, зібраний, організований, чітко фокусується на ділі. Я так не можу, коли сиджу з ранку до вечора, мені не вистачає ні сил, ні нервів. Уявіть, чотири дні в тиждень з дев'яти до п'яти постійна нервування. А він все дуже ретельно записує, задає питання, - розповідає Ельміра.

- Позиція Чийгоза проста: добре, якщо ви не хочете виконувати формальності, відразу виносьте вирок, і я поїду в колонію, а ви підете по домівках з чистою совістю, а якщо ви все-таки наполягаєте на якийсь законності, то давайте розбиратися, - додає Полозов. - Наше завдання - вгризатися, виявляти невідповідності. Ми розуміємо, що не можемо виграти суд, але вивернути все навиворіт, показати незаконність цього процесу цілком під силу.

Верховний суд Криму, в якому проходять судові засідання по "справі Чийгоза"

"Треба чітко собі усвідомити: його посадять і точка"

Засідання по "справі Чийгоза" проходять у Верховному суді Криму щотижня з понеділка по четвер. На кожне з них кримські татари з'їжджаються з усього півострова. Деякі заходять усередину послухати процес, інші чекають новин на вулиці. Це їх спосіб проявити солідарність з заступником голови Меджлісу, іншими політв'язнів і їх сім'ями.

- Я сюди приходжу нема на суд Чийгоза, я на свій суд приходжу. Мене вони теж судять, весь наш народ. Немає гарантії, що замість нього я або мій чоловік не могли б там опинитися, ніхто не застрахований. А коли ти будеш на їх місці, до тебе хтось прийде? Ми всі взаємопов'язані - як кулак: це Ахтем Чийгоз, ось Алі Асанов, це Мустафа Дегерменджі, - загинає пальці на руці кримськотатарська активістка Фера Муслядінова.

Фера і Енвер Муслядінови готують обід біля суду

Разом з чоловіком Енвером вона готує гарячий обід практично на кожне засідання по "справі Чийгоза" і "справі 26 лютого". Продукти Муслядінови закуповують за рахунок пожертвувань небайдужих. Ельміра говорить, ця людська підтримка дуже важлива і сильно відчувається:

- Одна справа жити і розуміти, що ти один на один зі своєю проблемою, а інше - що куди б ти не пішов, люди обов'язково підійдуть і запитають, як там Ахтем, скажуть: "Тримайтеся, ми з вами". Це неймовірно важливо. Навіть ось листівки, листи. Ахтем постійно говорить: "Принеси всі листівки, ми обов'язково повинні розіслати відповіді", - розповідає дружина Чийгоза.

Ахтем постійно говорить: Принеси всі листівки, ми обов'язково повинні розіслати відповіді, - розповідає дружина Чийгоза

Ельміра Аблялімова їде додому з СІЗО після судового засідання

Рідні і соратники Чийгоза сходяться на тому, що він став головним обвинуваченим у справі цілком закономірно.

По-перше, у нього багате суспільно-політичне минуле: заступник голови Меджлісу, очолював його Бахчисарайське відділення, довгий час працював в місцевій адміністрації; на момент арешту був найвпливовішим і яскравим представником Меджлісу в Криму.

По-друге, Чийгоз безкомпромісний і володіє гарячим норовом: до анексії він активно організовував і проводив різні протестні акції, після - зайняв чітку радикальну позицію щодо нової влади: "кримські татари не повинні нічого визнавати".

- Цілком очевидно, що завдання цього процесу - виключити Чийгоза, як найбільш активного члена Меджлісу, з суспільно-політичного життя Криму і покарати кримських татар. По суті, це не "справа Чийгоза", а справу проти кримських татар, які не стали байдуже дивитися на окупацію, і за цю активність їх карають, - вважає Полозов.

По суті, це не справа Чийгоза, а справу проти кримських татар, які не стали байдуже дивитися на окупацію, і за цю активність їх карають, - вважає Полозов

Адвокат Микола Полозов і кримські татари, які прийшли до суду підтримати Ахтема Чийгоза, записують відеозвернення про результати засідання

Міжнародний правозахисний центр «Меморіал» визнав політв'язнями Ахтема Чийгоза, Алі Асанова і Мустафу Дегерменджі, на той момент також містяться під вартою в СІЗО.

- Політичний мотив стає гранично очевидним, якщо врахувати, що переслідуванню зазнали тільки представники кримськотатарського Меджлісу, які виступили на підтримку євромайдан, хоча насильство застосовувалося обома протиборчими сторонами приблизно в рівній мірі [...] Ми сумніваємося в організований характер насильства, яке відбувалося на майданчику перед Верховною Радою Криму. На нашу думку, звинувачення в "організації тисняви" є спекуляцією: тиснява в центрі натовпу однаково небезпечна обом сторонам конфлікту, це наслідок конфлікту, - йдеться в звіті центру.

У адвоката Чийгоза немає ілюзій щодо вироку.

- Ніколи, ні за яку політичній справі людей не виправдовували. Ніякого правосуддя в цій справі немає і бути не може, - безапеляційно заявляє Полозов. - Єдина надія на звільнення - політичне рішення, інших варіантів немає. Наше завдання - створити передумови для такого рішення.

Ельміра впевнена, що чоловік уникне максимального терміну, адже "настільки все білими нитками шито". У той же час вона налаштувала себе і батьків Чийгоза на найгірший з варіантів - краще зрадіти несподівано хорошому, ніж пережити чергове розчарування:

- Я його батькам так і сказала, треба чітко собі усвідомити: його посадять і крапка. Звикнути до цієї думки вже зараз, щоб це не стало для них ударом, - зізнається вона.

Звикнути до цієї думки вже зараз, щоб це не стало для них ударом, - зізнається вона

Молебень в будинку Ахтема Чийгоза в Бахчисараї в день його народження

Півроку тому на день народження Ахтема Чийгоза у нього вдома зібралися рідні, друзі та однодумці, щоб разом прочитати дуа [молебень у мусульман]. Сам він провів його в СІЗО.

- Для мене дуже важливо, що мій син - патріот свого народу, два роки сидить у в'язниці без провини з волі Росії, - з гордістю і глибокою тугою сказала тоді Аліє. - Скільки я сьорбав горя за це. Бувають такі дні, що я сиджу і плачу, сама собі кажу: Аліє, тобі кінець, сина ти не побачиш. Здоров'я втрачено, ні знеболюючі, ні заспокійливі не допомагають. Але як твій син це перенесе? Адже він кожен раз через Ельміра передає: "Мама, ти обіцяла мене дочекатися. Мама, дочекайся". Тільки це мені сили дає. Я повинна його побачити.

* * *

Вчора після обіду Микола Полозов повідомив, що Чийгоза "привезли" в Бахчисарай, де він зміг побачити важкохвору матір . Можливо, в останній раз.

"Це велика справа, його вдалося довести до кінця. Я приношу подяку від імені Ахтема Чийгоза всім, хто допомагав", - написав він.

Наталя Смолярчук, Аліна Смутко (фото), для УП

Як ви називаєте дії самооборони, яка з нагайками прийшла?
А коли ти будеш на їх місці, до тебе хтось прийде?
Але як твій син це перенесе?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация