Справа - труба, і генерал-лейтенант Раїса Богатирьова - огляд українських ЗМІ

16 січня ЗМІ розбурхала новина про те, що в Секретаріаті Президента задумали грандіозну рокіровку за участю Валентина Наливайченка, Миколи Маломужа, Раїси Богатирьової і, можливо, Віктора Балоги. Так, Маломуж повинен змінити на посту глави Служби безпеки засидівся з ласки Ради в в.о. Наливайченко, який, в свою чергу, то чи очолить Секретаріат Президента, чи то стане секретарем Ради національної безпеки і оборони. У першому випадку Балога стане на пост секретаря РНБО, в другому, відповідно, залишиться на насидженому місці. Нинішньої ж секретарю РНБО Богатирьової повинна дістатися, чомусь, Служба зовнішньої розвідки, в якій поки що начальствує Маломуж. Подання Богатирьової трудовому колективу СЗР мало відбутися в п'ятницю, о 16:00. Однак з якоїсь причини не відбулося. Зате, за даними сайту «Версії», Президент Віктор Ющенко «видав секретний указ про присвоєння Раїсі Богатирьовій військового звання генерал-лейтенант».

«Звичайно, ці люди за час своєї служби бачили багато. Їх важко чимось здивувати. Вони до всякого звикли, - зауважили в «Версіях» щодо службовців СВР. - Але навіть для них призначення Раїси стало важким випробуванням для психіки. Деякі бігали в туалет і малодушно іржали крізь сльози над очком ».

«Жарти жартами, але подібна кадрова комбінація нічого, крім безмежного подиву, не викликає, - стверджує автор« Версій ». - Ясна річ, що Раїса не тягне. Вона Шугай в РНБО власної тіні. Боїться сказати не те. Хоча деякі улюблені вирази гаранта нації вже вивчила. Треба її кудись м'яко заховати. Найкраще, вивести в ліс. Контора моторошно секретна. Ніхто не знає, чим вона займається і займається чим-небудь взагалі. Все під грифом. Прямого виходу на місто немає. Журналісти не дістануть. Брифінги та прес-конференції проводити не треба. Робити публічні заяви - теж. Дуже гарне місце для іміджу. Вся така моторошно таємнича, секретна блондинка. Прямо Штірліц. Змінюватиме перуки і робити пластичні операції за службовим обов'язком ».

Між газом і імпічментом

Помічено, що коли главу держави дістають проблеми, він відводить душу кадровими перестановками в підконтрольній йому СБУ. Нинішня проблема Віктора Ющенка - імпічмент, якого мають намір домагатися Партія регіонів і комуністи, і який може підтримати БЮТ. За інформацією газети «Дзеркало тижня» , Такий може бути плата з боку проурядової фракції російському керівництву за ціну газу 260 - 300 доларів за тисячу кубометрів. «Злі язики жартують, що відсутню частину прибутку Кремль розраховує отримати голосами у Верховній Раді, при створенні слідчої комісії як елемента процедури імпічменту», - йдеться в статті ДТ.

Що стосується створеної минулого тижня комісії з розслідування поставок російського газу в Україну, яку очолила «регіоналка» Інна Богословська, то, на думку автора сайту «Обком» , Працювати вона буде приблизно так: «ключову фігуру в газових схемах - спонсора« регіонів »Дмитра Фірташа - допитує його найближчий соратник Сергій Льовочкін. А експертні висновки робить Юрій Бойко. Інформаційний спонсор - телеканал «Інтер». На цьому ж каналі - прем'єра чергового фільму студії «Коновалюк продакшн» під назвою «Війна $ 470. Мистецтво крадіжки ». Все в кращих традиціях цього кінотворця: зйомки мобільним телефоном нічних нальотів українців на газову трубу, схвильовані свідоцтва мирних громадян, потерпілих від цієї газової агресії України, - Путіна, Медведєва, Міллера, Купріянова ... »

Янукович і «озвірин»

У Партії регіонів жадають відставки не тільки Президента, але і прем'єр-міністра. Так, зокрема, заявив лідер ПР Віктор Янукович у своєму виступі з трибуни Верховної Ради в перший день її роботи після новорічних і різдвяних свят. Що дало привід журналісту газети « Україна молода » помітити, що «кожні півроку, перед самими канікулами, Партії регіонів припікає відставити Кабінет Міністрів Тимошенко. У липні, в останній день весняно-літньої сесії, «регіонали» вже намагалися оголосити вотум недовіри уряду - тоді за це рішення проголосувало 174 депутати. Сьогодні «регіонали» знову агітують прогнати Юлію Володимирівну, з якою півтора місяці тому планували створити коаліцію. Але зараз вони навіть готові відмовитися від канікул, аби парламент розглянув питання про недовіру якомога швидше ».

сайт «Обком» з цього приводу заявив, що «складається враження, що« Лідер »потайки приймає« озвірин », після чого його поведінка разюче змінюється. На зміну «міцному господарник» тимчасово приходить сумна піфія зі словниковим запасом трієчника з ПТУ. Найцікавіше, що вже і на оточуючих його людей (якщо не брати до уваги штатних підлабузників) ці метаморфози виробляють гнітюче враження ».

«При цьому ніхто з них не може спрогнозувати, коли і де Віктор Федорович візьме чергову дозу« ліки »- і тому воно спрацьовує в найнесподіваніший момент, - триває стаття« Обкому ». - Так, у фракції ПР досі ламають голову, з якого бодуна незадовго до Нового Року «Лідер» дав «помаранчевому режиму» 100 днів «на виправлення», після чого пообіцяв багатомільйонні акції протесту. «Хто йому це нарадив, відомо, - гірко пояснив« Обкому »один маститий« регіонал ». - Це - Льовочкін, Герман і Колесніков. Повз них до Віктора Федоровичу не проб'єшся. А йому треба пояснити, що мало того, що технічно такі акції важко організовувані, так ми тепер ще й ліземо в нішу Компартії і беремо на себе суворі зобов'язання! Ми ж самі собі звужує простір для маневру! ».

В «Українській правді» з цього приводу, правда, помітили, що «перелякано бігали очі у Янека, коли він погрожував вивести маси через сто днів після чергової коаліціади на вулиці і майдани, бо бз ... т, що не він поведе шахтарів, а вони його до найближчої закритої шахті, щоб повторив подвиг молодогвардійців ».

У «Обкомі» ж, посилаючись на джерело у фракції ПР, стверджують, що на цей раз Віктор Янукович прийняв «озвірин» для того, щоб «продемонструвати свою позицію», а ні на що більше «регіонали» сьогодні не здатні - не вистачає голосів .

На думку журналіста, «ниття Віктора Федоровича - не більше ніж робота на телевізійну картинку, локшина на вуха середньостатистичного українця. Так само як і створення парламентської комісії з «газової проблеми» - з «регіоналкою» Інною Богословською на чолі. З боку це виглядає як створення сенатської комісії з розслідування вбивства Юлія Цезаря - з головуючим Брутом. Не дивно, що у Сергія Льовочкіна і Юрія Бойка було вчора такий гарний настрій. Можна не сумніватися, що комісія не стане тріпати світле ім'я Фірташа, а зосередить свою увагу на газових помилки Кабміну ».

Ще одна підлість від «регіоналів»

Але - у «регіоналів» в запасі, видно, багато «озвірину», і приймає його не тільки «Лідер». Заступник глави фракції ПР Олександр Єфремов в інтерв'ю сайту «Главред» так змалював план-максимум своєї політичної сили: «Ми маємо право поставити питання скасування безглуздого рішення по третьому туру президентських виборів 2004 року. На фракції ми ще це не розглядали, але я не виключаю, що з цією ініціативою я буду виходити. Зрештою, ми повинні закінчити прецедент порушення закону в нашій державі. А цей прецедент почався, коли було прийнято антиконституційне рішення щодо третього туру президентських виборів. Тоді б ми увійшли в абсолютно нормальне русло. Зрозуміло, тому все не повернеш, але ми б в такому випадку вийшли на проведення найближчим часом президентських виборів. Після цього почнеться або нормальна робота, або, якщо Президент знову почне чудити, перейдемо до парламентських виборів і вибудуємо систему управління державою. Помаранчева влада в особі Ющенка і Тимошенко не в змозі управляти державою. Як би вони не намагалися перекласти один на одного свою відповідальність, вона лежить на них двох. Для того, що був спокій в державі, потрібно, щоб ці два політика йшли з політичної арени ».

Те, що не доказав Єфремов, доповнив той же «Главред» в одному з коментарів. Нібито «регіонали» таки готуються здати мандати, за прикладом БЮТ в 2007-му. «У цьому плані« регіоналів »влаштовує абсолютно все, - стверджує автор «Главреда» . - По-перше, для його реалізації не потрібно ні з ким домовлятися, будувати тактичні альянси і таким чином «підставляти» потенційних союзників. «Регіонали» самі мають в своєму розпорядженні необхідну третину депутатських багнетів, які, відмовившись від місць в Раді, підпишуть їй смертний вирок. По-друге, цей сценарій підходить Партії регіонів з точки зору часових рамок своєї реалізації. Якщо почати збирати заяви про вихід з «регіональної» фракції (які спричинять за собою втрату депутатських мандатів) прямо зараз, то початок кампанії можна спрогнозувати на кінець лютого - березень, коли експерти очікують досягнення піку кризових явищ в українській економіці. Антиурядові настрої, вважають «регіонали», відповідно, теж будуть максимальними - і на цій ноті можна буде провести всю кампанію ... Далі - сформувати третій уряд Януковича, за старою звичкою назвати його «антикризовим» і перші півроку всі негаразди, що випадають на долю українського народу , пояснювати бездарною політикою «антинародного» Кабміну Тимошенко, а потім ... потім вже і криза закінчиться ... »

«Главред» підкреслює, що через економічну кризу рейтинг головного конкурента Віктора Януковича на президентських виборах Юлії Тимошенко, згідно з останніми соціологічними дослідженнями, сильно впав. У той час, коли рейтинг самих «регіоналів» якщо і не виріс, то залишився незмінним. «Одним словом, якби справа дійшла до дострокових виборів,« регіонали »цілком могли б, злегка поднапрягшісь, показати результат, який дозволив би їм сформувати парламентську більшість одноосібно!», - вважають в «Главреді». Ось в результаті і виходить так, як пожартувала «Україна молода»: «Депутати з Партії регіонів пригрозили: якщо уряд не вирішить« газове »питання і в квартирах не з'явиться тепло - вони не повернуться з Канар».

Звичайне диво

Тепло в квартирах, однак, з'явилося. Точніше, воно і не пропадало, завдяки працівникам Об'єднаного диспетчерського управління «Укртрансгазу» (газотранспортного підприємства НАК «Нафтогаз України»), управлінь магістральних газопроводів «Черкаситрансгаз», «Львівтрансгаз» і «Прікарпатьетрансгаз». Як пише «Дзеркало тижня», цим людям вдалося «зробити майже чудо», запустивши українську газотранспортну систему в реверсний режим роботи, і не допустивши таким чином замерзання східних і південних регіонів країни, чого, можливо, і домагалася, головним чином, Росія. За інформацією «Дзеркала тижня» , «Володимира Путіна запевняли, що як тільки припиниться експорт газу через Україну, вже 8 січня українська ГТС« ляже »і не зможе забезпечити перекидання газу зі своїх західних підземних сховищ на Схід і Південь України».

У відкритому листі колегам з «Газпрому», опублікованому в ДТ, головний інженер ОДУ ДК «Укртрансгаз» Богдан Бабій пояснив, що «газотранспортна система України побудована таким чином, що 80% всіх запасів газу в підземних сховищах знаходяться біля західних кордонів України для підтримки надійності транзиту газу в європейські країни. У нормальному штатному режимі транзиту газу в Європу в зимовий період відбувається заміщення ресурсів газу - на Сході України залишається газ, що надходить з Росії через ГВС Писарівка, і в таких же обсягах подається газ з підземних сховищ західних областей України на Ужгород. І після того, як «Газпром» повністю припинив постачання газу в Україну і транзит газу через територію України в Європу, ми змушені були газ з підземних сховищ Західної України за реверсною схемою транспортувати на відстань понад 1000 км для газопостачання Донецької, Луганської, Харківської, Дніпропетровської областей і всього Півдня України. При цьому всі магістральні газопроводи були задіяні в реверсному напрямку. Численні звернення диспетчерського управління «Укртрансгазу» до своїх колег в центральне диспетчерське управління «Газпрому» із зазначенням прийнятних варіантів напрацьованих роками звичних напрямків подачі газу залишалися без відповіді. Ми тоді зрозуміли, що запропоноване «Газпромом» напрямок для відновлення транзиту газу було обрано не випадково. У разі реалізації цієї схеми залишалися без газу все східні і південні області України, а в західних ПСГ залишався б замкненим невикористаний газ ... »

Але ...

«Таким чином, Росія не отримала можливості яскраво продемонструвати свою домінуючу роль, - йдеться в інший, раніше вже цитованій статті ДТ. - Хоча це не означає, що Україна не відчує на собі надзвичайно серйозні наслідки газового «недофінансування» промислових регіонів. На думку експертів, падіння виробництва в січні перевищить 30%. Традиційно кволі в першому місяці надходження в бюджет, об'єктивно урізані кризою, відчутно зменшаться через вимушене простоювання підприємств, в тому числі через брак газу. І ми таки відчуємо відкладені в часі результати російських показових виступів. У разі якщо конфлікт затягнеться, то слід гадати, Росія спробує скористатися проблемами української промисловості. Перед нею відкриється хімічний і металургійний ринки України. Не кажучи вже про можливість зробити скромну, але на безриб'ї вигідну пропозицію власникам низки підприємств ... »

«В умовах світової кризи особливого значення набуває боротьба за споживача експортної продукції. Тому Росія зацікавлена в тому, щоб «лягли» українська металургія і хімічна промисловість - адже ми там основні конкуренти », - вважає також глава служби соціально-економічного розвитку при Секретаріаті Президента Роман Жуковський, про що він повідомив в інтерв'ю «Економічній правді» .

У тому, що у вітчизняних підприємств все ще є великі шанси «лягти», переконані в газеті «Коментарі» . Вже традиційно, до укладення між Україною та Росією нового договору про постачання газу, українські метуллургі-хіміки платять за газ за старою ціною. Пізніше, коли стає відома нова, - доплачують різницю, а також вносять передоплату за один місяць. Сьогодні, через падіння обсягів виробництва і практичної відсутності попиту на промпродукцію з України за кордоном, а також через значну девальвацію гривні ці різниця плюс передоплата можуть виявитися для багатьох непосильними.

Як пояснюють «Коментарі», «сьогоднішня ціна на газ для промпідприємств (на відміну від минулорічної) має пряму залежність від котирувань гривні до долара. Кабмін прив'язав вартість газу до офіційного курсу гривні до долара своєю постановою №998 від 30 жовтня 2008 року. Згідно з нововведеннями «в разі зниження середньомісячного офіційного курсу гривні до долара, встановленого НБУ на 1 листопада 2008 року, більш ніж на 5% граничний рівень ціни на газ для промисловості визначається за формулою». Сама ж формула складається з трьох складових: перше - граничний рівень ціни на газ у попередньому місяці, друге - середньомісячний курс гривні до долара США на міжбанківському валютному ринку в попередньому місяці, третій - офіційний курс гривні до долара, встановлений Нацбанком на 1 листопада. Обчислення за формулою виробляється шляхом ділення другої складової на третю і множення отриманого результату на першу. Де-факто такі правила дозволяють зробити висновок, що навіть при нинішній ціні на імпортний газ ($ 179,5 / тис. М3) через що сталася в січні девальвації гривні (приблизно на 5%) вартість «блакитного палива» для промисловців країни вже зараз зашкалює за 2000 грн / тис. м3 ».

Ніхто не ставив на коліна?

На місцях відлуння «газової» Війни відгукнулося так. «Сказати, что Донбас« відчув »на Собі Наслідки припиненням поставок російського газу - це НЕ Сказати Нічого, - розповідає журналіст «Дзеркала тижня» . - Перші пару днів после закриття вентиля тутешні промісловці, газівнікі и чиновники демонструвалі Витримка и холоднокровність пасажирів потопаючого «Тітаніка». Тому що для Донецької області перехід на реверсний режим подачі газу зламав всю звичних систему Функціонування інфраструктурі регіону. Ранее, коли газ йшов из России за звичних шляху, Донецькі Споживачі отримувалася его дере, и тому забирали Стільки, скільки Було нужно. А нужно багато, енергетичні «апетити» Старопромислові регіонів з високим рівнем урбанізації, як правило, дуже Високі. За офіційнімі данімі, щорічно Україна спожіває около 65 млрд. Кубометрів природного газу. Донецька область забирає 10 млрд. Кубометрів з цього обсягу. Кожен шостий «куб» палива спалюється в Донбасі ».

«Хоча чиновники і запевняли, що керівники промислових підприємств« з розумінням »поставились до вимоги« затягнути паски », директорат насправді нарікав: мовляв, говорили, що у нас сховища просто ломляться від газу, до весни вистачить, а тепер ось так виходить ... - Триває стаття в ДТ. - Крім репутаційних втрат вітчизняних газових компаній, першим зримим і вагомим результатом стала зупинка двох найбільших хімкомбінатів - «Стиролу» в Донецькій області та «Азоту» в Луганській. Ряд теплових електростанцій перейшов на альтернативне паливо (мазут), а губернатор Донецької області Володимир Логвиненко тут же заявив, що регіону необхідно додатково 5 млн. Кубометрів газу на добу, щоб металурги і хіміки змогли виконати замовлення на січень-лютий. «Чому я саме на цьому загострив увагу? Знаєте, сьогодні проблема - газ, а завтра - проблеми з виплатою пенсій, заробітної плати бюджетним організаціям і все інше, пов'язане з бюджетними програмами. Більш того, мова йде, в першу чергу, про експортопроізводящіх підприємствах », - пояснив Логвиненко, додавши, що при збереженні status quo вже можна говорити про зрив планів бюджетних надходжень в січні. Тим більше що закручувати вентилі промисловцям взялися з якимось нездоровим ентузіазмом: у грудні промисловий комплекс Донецької області споживав 609 тисяч кубометрів газу на годину, вже до Різдва цей показник склав 333 тисячі, з 10 січня - 276 тисяч. Крім того, диспетчери транзитерів розіслали на підприємства телефонограми з приписом підготуватися до повного відключення. Під загрозою зупинки ще 19 підприємств, що не зберегли в технологічному ланцюжку можливість споживання резервного палива ».

«Зараз без перебільшення можна сказати, що в умовах животіння на голодному газовому пайку господарське життя Донбасу як ніколи залежить від сліпої стихії, - констатує ДТ. - Вдарять морози - зупиниться ще пара-трійка заводів. Потеплішає - стільки ж запрацює ... »

Диверсифікація по-Ахметовська

Уряд поки не придумало нічого кращого, ніж порадити замінити дорогий російський газ дешевою електроенергією вітчизняного виробництва. «Нам треба застосовувати технології, які дозволяють використовувати електроенергію замість природного газу. Це - мета номер один. Я прошу проводити ці заходи мого радника Віталія Гайдука. Сподіваюся, що найближчим часом він стане віце-прем'єром », - процитувала слова прем'єр-міністра Юлії Тимошенко газета «Економічні вісті» .

Якщо вірити сайту Proua - то така міра буде вельми до речі при тому, що українську електроенергію незабаром, можливо, збувати буде особливо нікуди. Автор сайту стверджує, що компанія «Східенерго» Ріната Ахметова має намір потіснити держава Україна на енергетичному ринку сусідньої Угорщини. «Східенерго» нібито уклала контракт з угорською компанією System Consulting ZRt на поставки від 350 до 245 МВт електроенергії в 2009 році. У зв'язку з цим компанія Ахметова на початку січня направила лист системному оператору української енергосистеми «Укренерго» з вимогою надати доступ до міждержавних ліній електропередачі для здійснення експорту.

Говорячи про System Consulting ZRt, в Proua відзначають, що «до 2008 року ця компанія була основним (а до 2005 року - єдиним) покупцем української електроенергії в Угорщину. Власник System Consulting, угорський бізнесмен і політик Ласло Капойі отримав цей контракт на початку 90-х років завдяки зв'язкам в урядах Угорщини та України. Монопольне становище довгий час дозволяло System Consulting купувати українську електроенергію за дуже низькими цінами. При цьому компанія не займалася поставками споживачам. Отримавши електроенергію на українсько-угорському кордоні, System Consulting там же, на кордоні, перепродавали її угорської державної енергокомпанії MVM. Приватна компанія, по суті, будучи чистої води посередником між двома держкомпаніями, непогано заробляла, навіть не витрачаючись на транспортування електроенергії по території Угорщини, а для MVM українська електроенергія залишалася найдешевшою. Літом 2007 р System Consulting купувала українську електроенергію (при потужності поставок 350 МВт) по $ 46-56 за 1 МВт-год. Майже стільки ж становила тоді оптова ціна на українському енергоринку ».

«Остаточно виключити System Consulting зі схеми поставок електроенергії в Європу вдалося тільки з 1 січня 2009 року, - продовжує Proua. - При цьому більшу частину обсягів (250 МВт) отримує компанія UKRENERGY TRADE ZRt (Угорщина), в якій «Укрінтеренерго» належить 52% акцій. Таким чином, Україна може заробляти не тільки на продажу української електроенергії на кордоні, але і на перепродажі цієї електроенергії в країнах Європи. Не зумівши в цей раз «дотиснути» «Укрінтеренерго», System Consulting вирішила знайти нового постачальника з українського боку. Подейкують, що укладення контракту з «Східенерго» сприяв екс-глава «Укрінтеренерго», виходець з Донецька, Андрій Ткаченко ».

Експерти відзначають, що експортувати електроенергію з сходу України в даний час технічно неможливо - «немає ні законодавчих, ні технічних умов». «Постачання до Угорщини, Румунії та Словаччини обмежуються потужністю так званого Бурштинського енергоострова (частина електромереж, яка від'єднана від енергосистеми України і працює синхронно з об'єднаною енергосистемою Європи), - пише автор сайту. - Його потенціал становить 550 МВт влітку і 500 МВт взимку. Більше експортувати в цьому напрямку поки технічно неможливо. А всі існуючі потужності вже законтрактовані. Таким чином, якщо «Східенерго» і почне поставляти електроенергію до Угорщини, це не призведе до збільшення обсягів експорту з країни. І не дозволить збільшити завантаження генеруючих потужностей. У цьому випадку просто номінально зміниться постачальник електроенергії в Угорщину. І отримувати прибуток від експорту буде не державна, а приватна компанія ».

Таким чином, «в результаті держава в особі підприємства« Укрінтеренерго »не тільки позбудеться більшої частини прибутку, а й зазнає суттєвих збитків. Для того щоб «Східенерго» отримала можливість поставляти в Угорщину 350 МВт електроенергії, «Укрінтеренерго» має буде на ті ж обсяги скоротити поставки на адресу своїх контрагентів, що спричинить за собою штрафні санкції. На думку експертів, тільки сама по собі втрата контрактів позбавить «Укрінтеренерго» як мінімум $ 200 млн доходів на рік. Треба врахувати, що держпідприємство також втратить можливість заробляти на перепродажі української електроенергії кінцевим споживачам в Європі через компанію UKRENERGY TRADE, серед споживачів якій такі найбільші компанії як Volkswagen, Audi, угорська MOL ».

Але, крім того, «нова схема експорту української електроенергії за участю« Східенерго »може не заробити і з іншої причини. Справа в тому, що System Consulting в кінці минулого року заявило про нездатність виконувати зобов'язання за контрактом з угорською компанією V é rtesi Er ő m ű ZRt. В результаті збитки понесли 14 європейських енергокомпаній, які мають намір вимагати з System Consulting відшкодування понад $ 100 млн збитків. Крім цього, енергокомпанії, які постраждали через дій цієї структури, планують домогтися від державних регулюючих органів Угорщини рішення про позбавлення System Consulting ліцензії на торгівлю електроенергією, яке фактично поставить хрест на компанії пана Капойі ».

В умовах такого політико-олігархічного шабашу громадяни ще знаходять сили жартувати. Хоча, як зазначають в журналі «Укра їнській тиждень » , Гумор виходить хоч і доречним, але кілька чорним. Типу: «Куме, а ти чув, що в Україні буде Євро - дві тисячі дванадцять? ..» - «Ти диви, а ще вчора було ...», або «Банк оголосив себе банкрутом. Вкладникам запропоновано або забрати нічого, але відразу, або все, але ніколи ». «У перші п'ять секунд ніхто не сміється, все прораховують плюси і мінуси кожного варіанту», - стверджують в «Тіжні».

Огляд підготувала Юлія Абібок, "Острів"


Ніхто не ставив на коліна?
«Чому я саме на цьому загострив увагу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация