«Справа Каддафі» живе і перемагає Саркозі?

Вранці у вівторок, 20 березня, колишнього президента Франції, який приїхав до паризького передмістя Нантер на допит до слідчих кримінальної поліції, взяли під варту. На допити Ніколя Саркозі їздить досить регулярно, але затримали його вперше за останні три з гаком роки - в останній раз тут же в паризькому передмісті Нантер його залишали під вартою на добу в липні 2014 року - за підсумками 15-годинного допиту. Слідчі підозрювали Саркозі відразу в кількох злочинах, в тому, числі, в нелегальному фінансуванні його президентської кампанії-2007 грошима лівійського лідера Муамара Каддафі. Саме по цій справі, як повідомляє має свої джерела в слідчій групі газета Le Monde, екс-президент Франції затриманий сьогодні: у слідства, ймовірно, з'явилися нові докази. Вранці у вівторок, 20 березня, колишнього президента Франції, який приїхав до паризького передмістя Нантер на допит до слідчих кримінальної поліції, взяли під варту

Фото: Reuters

По-перше, нові відомості надали лівійці - кілька діячів режиму Каддафі.

По-друге, як повідомляє Le Monde, «в останні тижні французьке правосуддя в своєму розпорядженні документи, вилученими під час обшуків, проведених в 2015 році в швейцарському будинку Олександра Джухрі». Чому правосуддя не могло «розташовувати» ними раніше, поки не повідомляється. Але точно відомо, що Ніколя Саркозі до сих пір займає дуже чільне місце у французькій політиці - місце некоронованого авторитету, якщо хочете. По крайней мере, для представників «правого» політичного спектру - навіть для тих, хто зараз перебуває в Макроновскім уряді.

Згаданий вище Олександр Джухрі - авантюрний політико-фінансовий діяч - в січні був затриманий в Лондоні.

(До речі, Джухрі - родич мера Нижнього Тагілу Сергія Носова. Дочка Носова вийшла заміж за сина Джухрі. Втім, це навряд чи має відношення до справи про лівійському фінансуванні ...)

Протягом 90-х-2000-х Джухрі був помітною фігурою французької фінансово-політичної системи, пов'язаної тисячею ниток з лідерами країн «гнучкою демократії» - в Африці, на Близькому Сході і в республіках колишнього СРСР, включаючи Росію. Якщо зовсім просто: люди, подібні Джухрі, потрібні і французьким магнатам (від зброярів до нафтовиків), і французьким політикам для того, щоб домовлятися про «чутливих» (з юридичної точки зору) деталях контрактів.

Якщо зовсім просто: люди, подібні Джухрі, потрібні і французьким магнатам (від зброярів до нафтовиків), і французьким політикам для того, щоб домовлятися про «чутливих» (з юридичної точки зору) деталях контрактів

Олександр (перш Ахмед) Джухрі в Лондоні. Франція домагається його видачі. Фото: EPA

У березні 2015 року Джухрі став основним підозрюваним у справі про можливе фінансування президентської кампанії Саркозі грошима Каддафі. У французьких слідчих, судячи з усього, є докази зв'язків Джухрі і Саркозі. Є вони і у французьких ЗМІ.

Наприклад, в листопаді 2016 року - в розпал праймеріз французьких правих з висунення кандидатури на пост президента Франції-2017 (Саркозі був кандидатом) французький сайт розслідувань Mediapart публікував прослушку розмови екс-президента з Олександром Джухрі. 20 січня 2015 року Джухрі дзвонить своєму "другу" Саркозі з Москви, куди приїхав разом з колишнім міністром закордонних справ і прем'єр-міністром Франції де Вільпеном (ще одним «другом Росії») і просить організувати йому зустріч з Путіним.

Подробиці прослушки (див. Російські цитати на сайті RFI ) Можуть навести на думку, що Саркозі мав можливість отримувати на «передвиборну кампанію» і російські гроші, але поки про це нічого не відомо.

Що стосується «лівійських грошей», то тоді ж в листопаді 2016 ще один фінансово-політичний діяч - франко-ліванець Зіяд Такіеддіном заявив слідчим, що був посередником при передачі грошей від Каддафі на кампанію Саркозі. Такіеддіном стверджує, що в період з кінця 2006 по початок 2007 року перевіз 5 мільйонів євро готівкою з Тріполі в Париж і передав їх Клод Геан - «сірому кардиналу» команди Саркозі (після перемоги Саркозі на виборах Геан очолить його адміністрацію). Таким чином, Такіеддіном повторив заяву Абдалли Сенуссі - колишнього глави лівійської військової розвідки (за часів Каддафі), зроблене у вересні 2012 року на допиті у генпрокурора Перехідної національної ради Лівії.

Крім того, у французьких слідчих є блокнот Шукрі Ганема, генерального секретаря Вищого народного комітету Лівії і міністра нафти. У блокноті, як повідомляв у 2016 році сайт Mediapart, розписана передача 6,5 млн євро для Саркозі.

Втім, ймовірно, в цих записах йдеться тільки про малу частину від всієї суми: у 2012 році Mediapart оприлюднив документ , Згідно з яким Каддафі прийняв рішення виділити 50 мільйонів євро на кампанію Саркозі.

Ганем загинув при загадкових обставинах: 29 апреля 2012 року його тіло знайшли в Дунаї, у Відні.

Так співпало, що загибель сталася в період між двома турами французьких президентських виборів, на яких Саркозі висувався на другий термін. Пізніше Mediapart опублікував потрапила в WikiLeaks аналітичну записку, підготовлену для американського держсекретаря Хілларі Клінтон. У записці смерть Ганема названа «надзвичайно підозрілою».

Нарешті, у газети Le Monde є свідоцтво Бешира Салеха - колишнього скарбника Каддафі.

Навесні 2012 року Салех втік з Франції, де ховався від виданого в Лівії ордера на арешт, і зник в ПАР. За даними Le Monde, слідство вважає, що бігти Салеху допоміг Олександр Джухрі.

Увечері 23 лютого 2018 року на життя Салеха було скоєно замах, коли він повертався додому з аеропорту Йоганнесбурга. З вогнепальним пораненням Салеха доставили в лікарню, його вдалося врятувати. Втім, замах може не мати ніякого відношення до «справи Саркозі»: за даними французьких ЗМІ, в останні місяці Салех робив активні дії по поверненню в лівійську політику.

Ніколя Саркозі заперечує всі звинувачення на свою адресу. Втім, як повідомила сьогодні газета Le Monde, недавно слідчі французького Центрального бюро по боротьбі з корупцією, фінансовими і податковими злочинами передали прокурорам доповідь, в якому, на підставі кількох свідоцтв, розписали, як «лівійські» готівку «циркулювали всередині команди Саркозі». Наприклад, слідство підозрює, що лівійські гроші «взяли участь» в покупці паризької квартири Клода Геана - який був і главою адміністрації Саркозі, і главою МВС Франції (2011-2012). Геан став обвинувачуваним у «лівійському справі» в березні 2015, а сьогодні інший наближений Саркозі - і ще один екс-глава МВС Франції (2009-2011) Бріс Ортефе - давав свідчення у тому ж «лівійському справі» тим же слідчим з Нантера. Тільки євродепутат Ортефе, що проходить в статусі «вільного підозрюваного», зміг виїхати з допиту, а Ніколя Саркозі поки залишили під вартою. Без пред'явлення звинувачень його можуть тримати за гратами не більше 48 годин.

Нагадаю, саме Ніколя Саркозі став головним ініціатором військової операції проти режиму Каддафі. Якщо підозри французьких слідчих про те, що Каддафі фінансував Саркозі, підтвердяться, можна буде сказати, що військова операція закінчилася смертю головного свідка.

Муаммар Каддафі і Ніколя Саркозі в Тріполі. 2007 рік. Фото: Reuters

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация