Спрут Примор'я

Міграційний бізнес вже давно переплюнув колишні корупційні схеми ГИБДД

під Владивостоці останнім часом я буваю досить часто, і мене радує, що приморська преса активно співпрацює з громадськими організаціями та вони разом ведуть прямо-таки відчайдушну боротьбу із засиллям корупції в міграційній сфері. Наприклад, РІА Prima-media здійснює постійний цивільний контроль за діяльністю приморського Управління федеральної міграційної служби (УФМС). Я не раз переконувалася в об'єктивності моїх колег і тому, розповідаючи зараз про факти, які приїжджому журналісту просто нереально перевірити, буду посилатися на публікації місцевих ЗМІ. Важливо зауважити, що ніхто з «героїв» цих публікацій не зміг довести в суді, що преса їх як би оббрехала.

Взагалі-то керівництво міграційної служби тільки раз, здається, намагався звертатися до суду. Вони захищаються іншим способом: раз у раз нацьковують на ЗМІ і правозахисників одну і ту ж шалену газету, статті якої вражають мене ненавистю як до «критиканів», так і до мігрантів. Ще в травні на брифінгу приморського штабу Громадського народного фронту було заявлено: «Співробітники У ФМС шукають виправдань і жорстко протидіють критиці, яка звучить в пресі ». Заступався за принципових журналістів і працює при губернаторі Громадська експертна рада з підвищення рівня безпеки життя в Приморському краї, вступала і Громадська палата ... Ні, УФМС не здається, інколи веде боротьбу за честь свого мундира буквально врукопашну - пам'ятаю сюжет, як фотокореспондента Prima-media охоронці в камуфляжі грубо витягли з натовпу мігрантів, що стояли в черзі, і стусанами зіштовхували вниз по сходах.

Заперечуй - не заперечую ...

Ех, до чого ж важко перемогти корупцію в одному, так би мовити, «окремо взятому регіоні». Тим більше що міграція, як відомо, - просто Клондайк для корупції. Регіональній владі територіальні міграційні служби не підкоряються, адже вони - управління федерального органу і поводяться незалежно, як держава в державі. Кадрову політику на місцях визначає центральний апарат Міграційної служби Росії, який сам призначає і знімає начальників УФМС, а у глав регіонів є тільки право узгодити представлену з Москви кандидатуру або відмовити в погодженні.

Втім, за встановленим порядком ФМС, як і інші силові відомства, може повторно подати свого ставленика. А в третій раз, не добившись узгодження з регіоном, може все одно призначити того, кого хоче. Так що заперечувати Федеральній міграційній службі, виходить, безглуздо.

Ніхто з опитаних мною експертів не пам'ятає випадку, щоб глава якогось регіону наважився відмовити ФМС відповідно. Але тепер такий прецедент може з'явитися: 16 жовтень губернатор Примор'я Володимир Міклушевскій заявив на засіданні Координаційної експертної ради, що не має наміру погоджувати кандидатуру, подану ФМС на пост начальника приморській служби.

кандидатура

Правильно зауважує місцева преса: міграційна ситуація в Примор'ї «давно вийшла за межі розуміння». Та й центральний апарат ФМС теж нелегко зрозуміти. Ну якими критеріями керувався Ромодановський, представляючи на узгодження губернатору Міклушевскій таку невдалу, м'яко кажучи, кандидатуру? Подумати тільки: після корупційних скандалів, які не затихає навколо приморського УФМС, після маси викривальних статей, «круглих столів» і листів громадськості до всіх правоохоронних органів країни, включаючи ФСБ, після того, як прокуратура краю виявила понад 220 порушень міграційного законодавства, і, нарешті , яка прибула з Москви з комплексною перевіркою комісія відсторонила від роботи начальника УФМС М.Белобородова (звільнити його поки неможливо - після серпневої перевірки Бєлобородов, розумієте, третій місяць перебуває на бюлетені) - так от, після всіх цих подій міграційна служба являє на ще не звільнилася посада начальника ... замість Бєлобородова його теперішнього заступника Бабкіна.

Міграційний бізнес вже давно переплюнув колишні корупційні схеми ГИБДД   під   Владивостоці   останнім часом я буваю досить часто, і мене радує, що приморська преса активно співпрацює з громадськими організаціями та вони разом ведуть прямо-таки відчайдушну боротьбу із засиллям корупції в міграційній сфері

Відсторонений від посади начальника УФМС Максим Бєлобородов. Фото: fmspk.ru.

Ця кандидатура викликала шок у громадськості. Андрій Валерійович Бабкін - особистість в краї відома. Багато років він працював в керівництві ДАІ. І так співпало, що саме в той час спритні підприємці організували хитромудру мережу автомагазинів, де йшла жвава торгівля фактично повітрям - «допомагали» автомобілістам в обхід черг потрапити на прийом до автоінспекторів. А без їх «допомоги» було майже нереально зняти або поставити автотранспорт на облік, пройти техогляд і взагалі отримати найелементарніші послуги.

Жителі краю добре пам'ятають, що ліквідація «мережі» стала першою акцією, яку провів в рамках «декриміналізації Примор'я» щойно обраний губернатором Володимир Міклушевскій.

Ну а Бабкін, благополучно звільнившись з ГИБДД , Незабаром з'явився на міграційному фронті. Прийшов не один. Знову випадковий збіг: ціла команда з колишніх працівників «автомережі» зайняла потрібні кабінети - стали співробітниками Приморського філії федерального державного унітарного підприємства (ФДУП) «Паспортно-візовий сервіс» ФМС Росії .

Кандидатура Андрія Бабкіна, представлена ​​на пост керівника міграційної служби, викликала у громадськості шок. Фото: fmspk.ru.

зачароване місце

Цікаво вийшло: торговці повітрям змінили роботу, а місце роботи їм змінювати не довелося. Справа в тому, що ФГУП і відділи УФМС знаходяться в тій самій будівлі колишньої порцелянової фабрики, де в 2011-2013 роках розміщувалося ГИБДД спільно з мережею автомагазинів. І тепер вже не автомобілісти (у них-то, після того як губернатор навів порядок, черги відразу чарівним чином зникли), тепер мігранти з ночі товпляться в тому самому дворі, а вранці атакують то саме ганок зі сходами. Тут як і раніше тиснява, яка доходила часом до бійок. Нещодавно мало не постраждав у черзі дитина - відеосюжети про ці неподобства регулярно розміщує в Інтернеті Prima-media.

«Зачароване місце» називають журналісти будівлю на Командорські, 11. Я була там і навесні, і влітку, вислуховувала скарги розгніваних чоловіків і плачуть жінок. Багатьом з них доводиться місяцями їздити сюди з далеких районів величезного краю ( «І все без толку»). Люди не можуть зрозуміти, чому не можна, як раніше, здати документи в районних відділеннях міграційної служби, а потрібно за десятки, часом за сотні кілометрів всім їхати до Владивостока. До речі, таке нововведення міграційна служба ввела не тільки в Примор'ї, а й у ряді інших регіонів, вважається - «щоб уникнути корупції в районах».

Звичайно, міграційним чиновникам зручніше працювати, коли поруч ФГУП. Тих клієнтів, хто дуже поспішає і готовий платити за державні послуги, які можна надіслати в сусідні двері - у ФГУП, тобто розвантажити чергу. Але в Примор'ї вийшло навпаки: черги штучно зросли. Справа в тому, що УФМС фактично «поділилося» здебільшого своїх функцій з ФГУП, а то встановило, як пишуть ЗМІ, «грабіжницькі розцінки» за державні послуги, часом у рази вище, ніж в інших ФГУП Далекого Сходу. І тому мігранти змушені душитися в чергах до «заповітного віконця» співробітників УФМС в надії отримати держпослуг безкоштовно. Але ця надія примарна. Вранці на ґанок виходить чиновник і «викидає» в натовп десять, а то й лише п'ять талонів на прийом. Тим часом начебто є електронна черга, але термінали починають працювати тільки при появі когось із перевіряючих.

«Монетизація держпослуг» стає все крутіше

Нинішньої весни омбудсмен краю В. Розов, виступаючи в Законодавчих зборах Примор'я, розповів, що до нього надійшла скарга від українських біженців, у яких запросили 85 тисяч за оформлення російського громадянства. Тоді два депутата РФ від Приморського краю написали обурені листи в Адміністрацію Президента РФ, в уряд РФ і в Генпрокуратуру. Незабаром ФМС надіслала до Владивостока перевіряючих (тоді не з Москви, а з Хабаровської міграційної служби). Керівник ФМС Ромодановський відповів депутатам, що повідомляються ними факти про порушення в діяльності УФМС «встановити не вдалося». Однак, як випливало з відповіді, приморський філія ФГУП вирішено закрити. Точна дата вказувалася: «з 29 травня 2015 г.» На сайті Громадської народного фронту з'явилася навіть подяку керівництву міграційної служби за оперативність вжитих заходів. Я опублікувала тоді в «МК» статтю під назвою «Ліквідація». Ми тоді раділи: хоч маленька, а все-таки перемога над корупцією.

Незабаром мені повідомили, що на Командорські, 11, з'явився якийсь «Міграційний центр», одним із засновників якого став ФГУП, і що там нібито колишні його співробітники працюють старими методами. Відразу я не могла повірити. Знаю, що міграційні центри (їх уже 8 в країні) - гордість ФМС, сама чула, як керівник ФМС хвалив на прес-конференції центр Примор'я. Так як же могло статися, що «ліквідований» філія ФГУП раптом воскрес ?! На жаль, «сюрприз» виявився куди крутіше. Допитливі журналісти незабаром з'ясували, що обслуговуванням мігрантів ( «монетизацією держпослуг») в приморському «міграційний центр» займається крім воскреслого ФГУП ще ціла когорта юросіб, і ці ІП, ТОВ і т.д. в основному з тих самих тіньових посередників, яких ЗМІ називали «прилипала, впритул обліпили Командорських, 11». А тепер «тіньовики» перетворилися на «здорових приватників» і орудують практично легально.

Але як же це? Адже ФГУП «Паспортно-візовий сервіс» ФМС Росії для того і створювався, щоб вимести посередників, вони ж грабують не тільки мігрантів, а й держава. Вони повинні, по ідеї, поповнювати скарбницю, відбираючи прибуток у корупції. І знаю ж я, що в деяких регіонах це вдається. Давно стежу, наприклад, як прозоро і самовіддано працює ФГУП в Свердловській області. Незважаючи на те що цього філії, на відміну від приморського, міграційна служба довірила поки тільки одну функцію (оформлення документів на патенти), уральці справно виконують план, приносять державі прибуток. А в Примор'ї, значить, не «воскреслий» ФГУП править бал, а ті, з ким він зобов'язаний боротися.

У моїй свідомості довго не вміщалося, як це може бути, щоб на очах у всіх перевіряючих з такою цинічною нахабством розквітала корупція?

Таємниця, відома всім

Нещодавно газета «МК у Владивостоці» публічно відкрила таємницю «зачарованого місця», про яку в Примор'ї кажуть зазвичай пошепки: власником приміщень колишньої порцелянової фабрики на Командорські, 11, є колишній прокурор краю, колишній віце-губернатор Валерій Володимирович Василенко. Він тут всемогутній господар. «Здорові приватники», як пише газета, «афілійовані з Василенко або з більшістю належних йому бізнес-структур». Автор статті, судячи з усього, користується відомостями, отриманими з компетентних джерел. Інакше звідки б він взяв такі, наприклад, цифри: нібито тільки 11% мігрантів пройшли в 2014 р через ФГУП, а решта 89% - через афілійовані структури. Понад мільйон рублів в день проходять повз податків і скарбниці: «Дуже навіть непоганий цей міграційний бізнес - ніякого порівняння з« темами »ГИБДД».

Але невже переважна більшість клієнтів «міграційного центру» просто кладуть такі суми в кишені посередників? Ні, нічого подібного. Всі операції здійснювалися офіційно, через банк. Так, на Командорські, 11, здавна працював і вміло оформляв платежі «свій» банк - приморське відділення «Далта-банку». Правда, 21 серпня це відділення було позбавлене ліцензії. Його співробітники виявилися замішаними в гучній справі про розкрадання коштів на будівництво Приморського океанаріуму.

А некомерційне партнерство «Міграційний центр» продовжує діяти. І ось думаю: так яка, власне, різниця - Бєлобородов або Бабкін буде начальником УФМС? Важливо, що і той, і інший добре знайомі з колишнім прокурором краю, перетиналися, мабуть, їх робочі шляху і інтереси. Пощастило обом увійти в коло довірених осіб В.В.Васіленко. Бюрократичний Владивостока не такий вже й великий, і у тутешніх чиновників своя «мережу». Точніше сказати - міцна, як сталь, павутина, яку так просто не розірвеш.

Що ж робити? Як в такій душогубці жити? Від цих риторичних запитань я приходжу у відчай - і закінчити статтю вирішила в незвичному для мене, журналіста, жанрі.

Відкритий лист директору ФМС Росії К.О.Ромодановскому

Шановний Костянтин Олегович!

Кожен день мені телефонують по скайпу різні люди з Примор'я. Мої знайомі правозахисники, науковці, журналісти дуже стурбовані, хвилюються, що ж Ви відповісте губернатору Міклушевскій?

Розумію, як важко Вам знайти кандидатуру начальника УФМС для такого складного і відповідального регіону, як Примор'ї. Тим більше що цього краю фатально не щастить з міграційними начальниками. Був за весь час тільки один щиро відданий справі керівник - Сергій Григорович Пушкарьов. Він створював на початку 90-х першу в краї службу і десять років її очолював. Ви тоді в міграції ще не працювали, а я добре пам'ятаю, що Приморська міграційна служба вважалася кращою в країні. Коли ФМС була передана у відання МВС , Пушкарьов, який не має погонів, пішов на пенсію. Правда, спокійно розлучившись з місцем начальника, розлучитися з міграцією він не зміг. До цього дня активно воює за розумну міграційну політику краю, будучи членом ряду громадських структур Примор'я.

Так ось, після Пушкарьова, за якихось 12 років, в УФМС змінюється вже сьомий керівник, і більшість з них, не пропрацювавши і двох років, були звільнені (ніхто нікому не пояснював, за що саме) і якось безслідно зникали.

Гучний скандал стався, як відомо, тільки з передостаннім начальником - полковником Мухиним, який був заарештований за хабар. Незадовго до його арешту я їздила до Владивостока розбиратися в конфлікті, розгорається між Мухиним і Суспільно-консультативною радою при УФМС. Громадські працівники спробували втрутитися в дивну, м'яко кажучи, дуже обурює нового начальника: він відразу, як прийшов, поспішив звільнити найкваліфікованіших співробітників. Я привезла з Владивостока в ФМС пачку колективних SOS і документів, які доводять кричущу некомпетентність полковника в справах міграції.

У свою чергу Мухін повідомляв Вам, нібито діяльністю ВКБ і його голови Пушкарьова ... зацікавилася прокуратура. Смішно згадати: начальник «злегка переплутав». У листі прокуратури, навпаки, йшлося про порушення в роботі самої міграційної служби і, зокрема, про те, що УФМС погано взаємодіє з громадською радою. На жаль, Костянтин Олегович, Ви однозначно повірили Мухіна - адже він начальник, і ніхто в ФМС не захотів зустрітися з групою громадських діячів, спеціально прилетіли в Москву.

Звичайно, у Вас дуже багато палаючих важливих справ, а громадські ради Ви начебто ласкаво, жартома називаєте «драмгуртком». Символічно, що тепер ВКБ в Примор'ї очолює ... режисер місцевого театру.

Не стану віднімати Ваше дороге час, закликаючи прислухатися до «гласу народу». Ви і без мене знаєте, яке важливе значення надає керівництво нашої країни громадському контролю за корупцією. Тільки нагадаю одну відому істину: неможливо досягти успіху в боротьбі з корупцією, якщо цю «боротьбу» ведуть самі корупціонери.

З повагою
і надією на розуміння
Лідія графові,
член Громадської ради
при ФМС Росії

PS Про корупцію говорять: це спрут. Є знаменитий фільм про корупцію з такою назвою. Але що ж таке спрут? Відкриваю словник Даля і дивуюся: до чого ж метафоричний образ, складений Далем, відповідає тим моторошним відчуттям, які я відчула, зіткнувшись віч-на-віч з крутий корупцією:

«Спрут ... казкове велетенське морська тварина ... спливаюче цілим островом і пожирає цілі кораблі».

Я так люблю Примор'ї і живуть там людей (ось щирі патріоти!), Мені нескінченно гірко, що цей прекрасний край залишають корінні жителі (370 тисяч виїхали за останні 20 років), мігранти теж вже бояться сюди їхати. Далекий Схід, який вважається «пріоритетом ХХI століття» для Росії, стрімко обезлюдевает ... Чудовисько, «пожирає цілі кораблі», може і Далекий Схід, і всю нашу країну скоро проковтнути ...

Ну якими критеріями керувався Ромодановський, представляючи на узгодження губернатору Міклушевскій таку невдалу, м'яко кажучи, кандидатуру?
Так як же могло статися, що «ліквідований» філія ФГУП раптом воскрес ?
Але як же це?
У моїй свідомості довго не вміщалося, як це може бути, щоб на очах у всіх перевіряючих з такою цинічною нахабством розквітала корупція?
Але невже переважна більшість клієнтів «міграційного центру» просто кладуть такі суми в кишені посередників?
І ось думаю: так яка, власне, різниця - Бєлобородов або Бабкін буде начальником УФМС?
Що ж робити?
Як в такій душогубці жити?
Мої знайомі правозахисники, науковці, журналісти дуже стурбовані, хвилюються, що ж Ви відповісте губернатору Міклушевскій?
Але що ж таке спрут?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация