Срібло в горщику

Як вже стало очевидним, початок мистецтва предків жителів Чехії та Моравії проявляється виключно в кераміці. Керамічний посуд - в основному горщики, стає невід'ємною частиною їхнього побуту. Однак, хто б міг подумати, що в 20 столітті в цих горщиках виявилося дещо цікавіше юшки або каші.

Любош Поланскі (Фото: ЧТК)   «У першій вітрині нашої експозиції ми можемо бачити горщики, в яких були виявлені монети 10 століття Любош Поланскі (Фото: ЧТК) «У першій вітрині нашої експозиції ми можемо бачити горщики, в яких були виявлені монети 10 століття. У найбільшому з представлених горщиків були знайдені скарби з Подебрад, в ньому було більше 1400 монет. Далі - горщик із Старої Болеславі, в якому було понад тисячу монет. Скарби закопувались в землю в різних місцях саме в керамічних горщиках, щоб потім їх було простіше знайти - біля річок, біля стін городищ. Якби монети закопувались окремо, їх було б непросто відшукати », - розповідає автор експозиції, співробітник відділу Нумізматики Національного музею, доктор Любош Поланскі.

Отже, продовжимо шлях по експозиції. Забігаючи трошки наперед, відзначимо, що на виставці представлені найстаріші срібні скарби, виявлені на території Чехії і Моравії. Всі ці твори відносяться приблизно до 10 століття, тобто періоду, яка відбулась після епохи Великої Моравії, до якої ми ще повернемося в наших передачах. Крім багатющої колекції перших чеських монет так званої великої карбування, ми можемо побачити прикраси, серед яких - намиста, а також завушниця - гурток, завершений гачком у формі латинської букви S, які носилися на шкіряній смужці навколо голови. Одним з найбільш примітних прикрас, які носили предки сучасних чехів, були сережки, вироблені в візантійських майстерень і привозили в чеські землі торговцями.

Колекція срібних монет (Фото: ЧТК)   «У наступній вітрині ми можемо бачити навіть не уламки прикрас, а кілька пошкоджених прикрас, серед яких хотілося б відзначити сережки з мотивами тварин Колекція срібних монет (Фото: ЧТК) «У наступній вітрині ми можемо бачити навіть не уламки прикрас, а кілька пошкоджених прикрас, серед яких хотілося б відзначити сережки з мотивами тварин. Фахівці не можуть зійтися на тому, зображена на них кінь або миша. У третій вітрині виставлені також коштовності кінця 10 - початку 11 століття. Наприклад, намисто, золоті і срібні завушниця, чудовий, цілком ймовірно, належав вікінгам перстень. Тут хотілося б відзначити найбільше майстерність ремісників цієї епохи, які прикрашали сережки та інші предмети способом, званим грануляція або зернового. Це настільки скрупульозна робота, що дану техніку важко повторити в наш час », - продовжує доктор Любош Поланскі.

Однак, підійдемо ближче до чеських монетам. Примітно, що перші чеські монети, звані динарами великий карбування, були випущені за наказом князя Болеслава I близько 966 року. Їх прототипом стали монети баварських воєвод і прусських єпископів, що випускалися в той же час. Динарами великий карбування називалися монети діаметром близько 21 Однак, підійдемо ближче до чеських монетам Фото: Архів Національного музею міліметра, які важили більше одного грама і проводилися, як говорилося, з чистого срібла. Як розповів нам Любош Поланскі, зображення на перших чеських динари мали дев'ять основних мотивів, вісім з яких грунтувалися на християнській ідеології.

«Основні мотиви носять християнський характер. Це тема хреста, каплички - як символу храму Божого, долоні Божої, райський птах, якір - символ надії, а також лик Ісуса Христа. Єдиним світським мотивом, перейнятим з англо-саксонських монет, є бюст правителя. Досить спірним мотивом, ймовірно, несе також християнський підтекст, є меч. Іконографія чеських монет даного часового відрізку, в порівнянні з іконографією континентальних і взагалі європейських монет того ж періоду, дуже багата. Наприклад, в сусідній Баварії протягом довгого часу на монетах зображувалися тільки хрест і каплиця. І лише пізніше з'являється бюст правителя ».

Агнець Божий, сегмент Кошицького скарбу (Фото: Архів Національного музею)   За словами Любоша Поланського, в даний час залишається лише здогадуватися, чому іконографія монет в чеських землях була настільки багатою Агнець Божий, сегмент Кошицького скарбу (Фото: Архів Національного музею) За словами Любоша Поланського, в даний час залишається лише здогадуватися, чому іконографія монет в чеських землях була настільки багатою. Одна з версій - християни, що жили в той час на території Чехії і Моравії, мали настільки насичене релігійна свідомість, що переносили його мотиви і в зображення на монетах. У зв'язку з цим стає цікаво, хто ж був автором зображень, що з'явилися на перших монетах?

«З приводу цього періоду існує безліч спекуляцій, але, на жаль, немає точних даних. Однак, якщо ми усвідомлюємо той факт, що грамотних людей в той час були одиниці, то можна припустити, відштовхуючись від християнської символіки, що це був який-небудь священик з Архиєпископства празького. Карбували ці монети вже безпосередньо торговці. Судячи з імен чеканників, що з'являються на монетах, можна припустити, що це були люди єврейського, німецького, англо-саксонського і слов'янського походження, і, швидше за все, вони були неписьменні. Так що зображення і букви, що з'являлися на монетах, вони отримували як зразок. Так як часто вони не розуміли текст, який копіювали, деякі, більш ранні зразки практично неможливо розшифрувати ».

Фото: ЧТК   Велика частина монет, вироблених в 10 столітті - з чистого срібла Фото: ЧТК Велика частина монет, вироблених в 10 столітті - з чистого срібла. Лише в 11-12 століттях до сріблу починають домішувати мідь і, врешті-решт, з'являються монети з чистої міді. Як розповів нам Любош Поланскі, цілком ймовірно, це пов'язано з фактом работоргівлі, оскільки більшу частину срібла для карбування монет чехи отримували саме за проданих рабів. Треба відзначити, що в 10 столітті Чехія була єдиним слов'янським державою, карбувати власні монети. До речі, як зазначив Любош Поланскі, більшість були викарбувані на цей період в чеських землях динарів знаходиться за межами Чехії і Моравії, оскільки монети в цей час використовувалися виключно для зовнішньої торгівлі.

«Чеські монети в той час використовувалися виключно в зовнішній торгівлі. Ці монети мали занадто високу цінність. Наприклад, однієї монети було досить людині на цілий місяць - на покупку пшениці або, наприклад, десяти курок. А за 300 динарів можна було купити раба. Так що ці монети знаходяться зараз в основному за межами Чехії. Їх можна виявити в Прибалтиці, Швеції, Білорусі, Україні, Угорщині. Наприклад, на острові Готланд близько Швеції було виявлено безліч чеських монет. Лише спорадично чеська «валюта» відправлялася в західному або південному напрямках ».

Монета чеського короля Болеслава II (Фото: Архів Національного музею)   Як розповів нам на завершення екскурсії Любош Поланскі, можна припустити, чому торгівля розвивалася в той період в такому напрямку Монета чеського короля Болеслава II (Фото: Архів Національного музею) Як розповів нам на завершення екскурсії Любош Поланскі, можна припустити, чому торгівля розвивалася в той період в такому напрямку. В основному це була работоргівля і торгівля предметами розкоші - наприклад, купували бурштин з Прибалтійських країн, шовку. У той час через Прагу проходив головний торговий шлях з Іспанії через Францію і Німеччину, далі - до Кракова і Київську Русь, а далі в Середню Азію і Арабський світ, далі - до Каспійського моря. Цим шляхом рухалися єврейські торговці, які продавали як предмети розкоші, так і рабів.

У зв'язку з цим стає цікаво, хто ж був автором зображень, що з'явилися на перших монетах?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация