США готують прорив бойовиків-ісламістів з Афганістану на північ - Фонд стратегічної культури

Американці почали переговори з талібами про пропуск бойовиків Халимова в Таджикистан і Узбекистан

П'ять високопоставлених членів забороненого в РФ руху «Талібан», які в 2014 році були звільнені з американської в'язниці в Гуантанамо, візьмуть участь в мирних переговорах щодо Афганістану, повідомляє Associated Press. Як відомо, в 2014 році звільнені ватажки талібів полетіли в Катар, а недавно приступили там до роботи в представництві «Талібану».

Всі п'ятеро звільнених були найближчими соратниками засновника «Талібану» Мухаммеда Омара, і є підстави вважати, що їх поява призведе до посилення крайніх настроїв в русі. А легалізація їх участі в мирних переговорах щодо Афганістану - це, швидше за все, сигнал перекинутим до Афганістану шести тисячам джихадистів під командуванням військового ватажка «Ісламської держави» (ІГ) [організація заборонена в РФ] Гулмурода Халимова . З талібами почалися переговори про те, щоб пропустити бойовиків Халимова на перевали Паміру, в таджицький Гірський Бадахшан і Узбекистан. Ці дві республіки Центральної Азії, за даними наших джерел в регіоні, намічені в якості перших мішеней для перенесення джихаду в пострадянський простір.

Ці дві республіки Центральної Азії, за даними наших джерел в регіоні, намічені в якості перших мішеней для перенесення джихаду в пострадянський простір

Гулмурод Халімов

Колишній полковник таджицького ЗМОПу Гулмурод Халімов пройшов стажування на курсах в США, а також в американській приватній військової компанії Blackwater і майстерно володіє тактичними прийомами партизанської війни і «мережевого роїння». Навесні 2015 року Халімов покинув Таджикистан і приєднався до ІГ в Іраку. У 2017 році він вже командував обороною Мосула. Потім був призначений «міністром війни», що відповідає за все військові операції «Ісламської держави». Командний склад його загонів сформований в основному з колишніх радянських офіцерів, татар, башкир, вихідців з республік Середньої Азії, а також колишніх офіцерів-баасистів армій Сирії та Іраку, які навчалися в радянських військових навчальних закладах. Бойовики, які мають досвід радянської військової школи, дисципліновані, швидко освоюють незнайому бойову техніку, не впадають в паніку при авіаудари і артобстріл, мають гарні командними навичками і бойової ініціативою. Робочою мовою в цих загонах поряд з арабським є російська.

Що стосується п'ятьох талібів, які приєдналися до переговорів щодо Афганістану, то це не перші випускники американських в'язниць, яких кидають в бій. У 2010 році фактично розгромлена терористична організація «Ісламська держава» раптово отримала друге дихання. Звертає на себе увагу, що обидва нових ватажка ІГ - Абу Бакр аль-Багдаді і Абу Айман аль-Іраки - до того моменту були випущені з американських концтаборів в Іраку. Тоді ж, в 2010 році, в ІГ влилася маса колишніх офіцерів армії Саддама Хусейна. Структура «Ісламської держави» була перебудована для потреб тривалої війни. Були створені центральне командування, фінансова і тилова служби, розгорнута ефективна мобілізаційна система.

Від п'ятірки випущених з Гуантанамо ватажків талібів, мабуть, чекають, що вони встановлять співробітництво з перекинутим до Афганістану ударним кулаком джихадистів на чолі з «Наполеоном» партизанської війни Халимова. «Співпраця» можливо двоякого роду. Швидше за все, замість участі в мирних переговорах п'ятеро «відкинувшись з американської зони» талібів, захопивши керівництво рухом, пропустять бойовиків Халимова в Гірський Бадахшан. Інший варіант - почалася боротьба за лідерство між старими соратниками мулли Омара і новими вождями талібів на тривалий час позбавить «Талібан» можливості ефективно протистояти атакам «вилайета Хорасан», афганського філії ІГ, на чолі якого поставлено таджик Халімов. У другому випадку просочування джихадистів в Гірський Бадахшан стане наслідком військової поразки талібів.

Зустріч Емомалі Рахмона з активом Гірського Бадахшана

Американські військові тим часом детально вивчають співвідношення сил на афганському ТВД. На підконтрольному військовій розвідці США (РУМО) порталі Critical Threats аналізується рівень боєздатності однією з ключових структур талібів «Мережі Хаккані» і робиться висновок, що недавня загибель її лідера Джалалуддіна Хаккані не вплине на хід бойових дій в Афганістані: син загиблого Сираджуддін є другою особою в керівництві «Талібану» і має міцні відносини з «Аль- Каїдою »[заборонена в РФ]. Цілком можливо, що перед активізованими колишніми сидельцами Гуантанамо поставлена ​​також завдання по налагодженню відносин з «Мережею Хаккані» або її зачистці.

На тлі цих тривожних новин президент Таджикистану Емомалі Рахмон 15 вересня відвідав адміністративний центр Гірничо-Бадахшанської автономної області місто Хорог і зустрівся з керівництвом автономії. Рахмон привів статистику зростання тяжких злочинів в регіоні з використанням зброї, зростання алкоголізму і наркоманії. Президент зажадав в найкоротші терміни навести в Хорозі порядок. За його інформацією, ряд місцевих силовиків співпрацює з угрупованнями наркоторговців.

Емомалі Рахмон зустрівся і з неформальними лідерами Гірського Бадахшана, колишніми польовими командирами, контролюючими наркотрафік з Афганістану. Високогірна частина Гірничо-Бадахшанской АТ малопридатна для життя, але тут через гірські перевали йде єдина дорога з Афганістану в Таджикистан. Тут сходяться кордони Таджикистану, Афганістану і Китаю. Місцеве населення фактично не визнає влади Душанбе і на постійній основі торгує наркотиками. Через Гірський Бадахшан проходить і основний шлях наркотрафіку з Афганістану до Росії.

Удар афганських бойовиків в разі їх прориву з Афганістану на північ буде спрямований також і на Узбекистан, але керівництво цієї республіки, як видається, поки недооцінює загрозу. Можливо, причина - в гарантіях з боку Росії надати Узбекистану в разі потреби військову допомогу. У цьому світлі тим більше дивним виглядає русофобство деяких вищих чиновників в силових структурах Узбекистану. Тут доречно згадати досвід війни в Іспанії в тридцятих роках ХХ століття, коли військово-технічна допомога Радянського Союзу не допомогла законному уряду країни перемогти заколотників через зраду п'ятої колони. Чи враховує це керівництво Узбекистану, скоро стане зрозуміло.

Якщо Ви помітите помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб відіслати інформацію редактору.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация