США «прокачують» сценарій удару по Росії

Олексій Пушков. Фото: ПГ / Ігор Самохвалов

У чому феномен зовнішньополітичної доктрини президента Володимира Путіна і чи варто нам чекати нового «карибської кризи» у відносинах Росії і США? Про це на презентації книги «Глобальні шахи. Російська партія », яка відбулася 18 вересня в Москві,« Парламентській газеті »розповів її автор, голова Комісії Ради Федерації з інформаційної політики та взаємодії із засобами масової інформації Олексій Пушков .

- Олексій Костянтинович, в своїй книзі ви називаєте зовнішньополітичну доктрину Володимира Путіна феноменом. Поясніть, у чому він полягає?

- Володимир Путін прийшов до керівництва країною в ситуації, коли співвідношення сил в світі вже встановилося. Росія тоді була державою, що зберегла залишкові ознаки держави, але не здатна скористатися своїм формальним величчю. Були для цього об'єктивні чинники - немає власної фінансової бази, залежність від кредитів Міжнародного валютного фонду (МВФ), від Заходу в цілому. Були і суб'єктивні причини - керівництво країни обрало курс на добровільну залежність від Заходу. Тобто ми, не програвши «гарячу» війну, як ніби підписали капітуляцію.

Володимир Путін відкинув цю логіку і ту систему координат, яка начебто вже встановилася в світі після розпаду СРСР. У цьому, власне, і полягає його феномен: він не пішов по шляху легкої корекції зовнішньої політики, а поставив під сумнів саму основу політики добровільної залежності від Заходу. Він завершив процес переосмислення, що і було сформульовано в його знаменитій Мюнхенській промові в 2007 році.

- У новій книзі ви аналізуєте дії Росії на міжнародній арені з середини 80-х років ХХ століття. При цьому називаєте свою роботу не історією зовнішньої політики від Горбачова до Путіна, а нарисами про національні інтереси країни. Чому?

- Ця книга - спроба осмислити еволюцію уявлень про національні інтереси, які змінюються в залежності від системи правління, поглядів правителів держави. Зараз йдуть серйозні дебати про національні інтереси Росії: на міжнародних конференціях, в яких мені доводиться брати участь, експерти з усього світу задаються питаннями: навіщо Росії це потрібно? а чи не зробила вона помилку? що Росія хоче, роблячи ті чи інші дії? .. Це доводить, що наші інтереси сприймаються як один з ключових чинників в системі міжнародних відносин, вони знову набули глобального значення.

- Горбачов не визнав Єльцина своїм наступником - говорив досить презирливо: «Ви мене з Борисом через кому не ставте». Але за фактом перший президент Росії продовжив все, що було розпочато першим президентом СРСР?

- Це очевидно. А кульмінацією нашого зовнішньополітичного падіння став виведення військ з Німеччини і парад, яким Єльцин диригував особисто ... Втративши вплив у Східній Європі, ми проклали шлях до розпаду СРСР, що означало в завершальній стадії подальший розпад Росії.

- Тобто ідея розчленування Росії, як фінальне рішення «російського питання», на Заході опрацьовується досі?

- Так і є, хоча про це мало говорять. Така ідея непрезентабельний на тлі бажання США видати свої задуми за «благородні» наміри. Але для того, щоб зберегти себе як державі, ми повинні мати сильні позиції в світі. Те, що робиться при слабкому Центрі, ми бачили під час воєн у Чечні. Бачимо, що дроблення Югославії триває досі. Якщо ми не будемо зберігати сильні позиції в світі, для нас приготовлено те ж саме.

- Яким вам бачиться сценарій розвитку відносин між Росією і США?

- Зіткнення Росії, знову усвідомила свої національні інтереси, і США, які повинні придушити або відступити перед новими центрами сили в світі, було неминуче. На сьогодні мені бачиться два варіанти розвитку подій: або ми довго будемо перебувати в стані між холодної і крижаної війною, або ми поступово прийдемо до нової кризи на кшталт Карибському, коли сторони поставлені на грань прямого військового конфлікту (Карибська криза 1962 року - кульмінаційна точка холодної війни між СРСР і США, коли через розміщення на Кубі радянських ядерних ракет у відповідь на розміщення американських боєголовок в Туреччині, сторони встали на межу ядерної війни. - Прим. ред.).

- Ситуація, коли недавно в США організували "витік" інформації, що в Білому домі обмірковують удари по російським позиціям в Сирії, наводить на дуже тривожні думки. Наскільки далеко може зайти Вашингтон у відстоюванні концепції однополярного світу?

- На мій погляд, «витік» - це досить грубий шантаж. Зараз вони побоюються реально бомбити наші бази. Але йде «прокачування» цього сценарію - в США політологи вже говорять, що «ми підійшли до самого краю військового конфлікту з Росією». Що буде далі - прогнозувати не беруся. Не варто згущувати фарби, але і заспокоювати нікого не буду.

Нам треба розуміти, що хочуть еліти США - вони хочуть утримати то співвідношення сил, яке встановилося разом зі зникненням їхнього головного конкурента в особі СРСР. А Росія намагається знову грати роль - звідси такий тиск на нас з боку Заходу. При цьому вже цілий ряд країн страждає від тиску Штатів - це Туреччина, Індія, країни Євросоюзу ... Всім їм США загрожує санкціями - кому-то за покупку російської зброї, кому-то за участь в «Північному потоці-2».

- Китай - наступний на черзі?

- Безумовно. Зараз вже в США вводяться тарифи на товари з КНР - це реальна торгова війна, скільки б китайці і американці ні «маневрували». І це буде тривати, поки не встановиться нова співвідношення сил в світі. Сподіваюся, це буде встановлюватися не військовим шляхом.

Поясніть, у чому він полягає?
Чому?
Зараз йдуть серйозні дебати про національні інтереси Росії: на міжнародних конференціях, в яких мені доводиться брати участь, експерти з усього світу задаються питаннями: навіщо Росії це потрібно?
А чи не зробила вона помилку?
О Росія хоче, роблячи ті чи інші дії?
Але за фактом перший президент Росії продовжив все, що було розпочато першим президентом СРСР?
Тобто ідея розчленування Росії, як фінальне рішення «російського питання», на Заході опрацьовується досі?
Яким вам бачиться сценарій розвитку відносин між Росією і США?
Наскільки далеко може зайти Вашингтон у відстоюванні концепції однополярного світу?
Китай - наступний на черзі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация