«Стадо під ніж або банкрутство»: 5 причин молочної кризи в Татарстані

6.02.2018

Хитрі білоруси, жадібні молокозаводи, біржові ігри або чесні держтендерах: через що закупівельні ціни впали майже на чверть?

Виробники молока Татарстану б'ють на сполох: закупівельні ціни впали так низько, що не всі переживуть цей рік. Чи не легше і переробникам: їх склади під зав'язку забиті маслом, сиром і сухим молоком, при цьому попит не зростає, а на п'яти наступає Білорусь з дешевим молочним порошком. Загальноросійська біда ударила по республіці особливо боляче, але поки все, що можуть запропонувати владі Татарстану, - разові виплати ЛПГ: по 2 тис. Рублів на корову і 1 тис. - на козу.


СТРАННАЯ ЗИМА

«Вже більше 5 рублів менше, ніж в минулому році. Це дуже серйозно, ми щомісяця півмільярда грошової виручки недобираємо! »- заявив обурено міністр сільського господарств і продовольства РТ Марат Ахметов на січневій колегії Россільгоспнагляду і управління з ветеринарії. Пізніше він уточнив, що в січні грошова виручка від реалізації молока у сільгосппідприємств республіки в порівнянні з тим же періодом минулого року стала приблизно на 400 млн рублів менше. «Хоча початок 2017 року, можливо, було ринковим сплеском закупівельних цін», - зазначив він минулої п'ятниці на республіканській нараді в Кабміні.

Ситуація на молочному ринку Татарстану і правда лякає. Протягом грудня - січня на більшості Молкомбінат республіки закупівельна вартість молока впала приблизно з 27-28 до 22-23 рублів за кілограм. При цьому ціни на молоко в магазинах і не думають знижуватися. Навпаки, якщо в січні 2017 року літр цільного пастеризованого молока (2,5-3,2% жирності) коштував 40,9 рубля, то в січні 2018 року - 44,3 рубля за літр. Стерилізоване молоко і зовсім варто в районі 60 рублів.

Згідно з даними, опублікованими на сайті мінсільгосппроду РТ на 26 січня 2018 року, найбільше падіння закупівельних цін відмічено на приналежному Марату Муратову Мамадишского маслосирзаводі ТОВ «Азбука сиру». Якщо в січні 2017 року молоко там закуповували по 28,1 рубля за кг, то в січні 2018 року ціна впала до 21,3 рублів за кг, або на 24% (мінус 6,8 рубля за кг). На 22% вниз пробили ціну діти Вагіз Мінгазова, які володіють молзавод в Арський і Балтасінском районах (ТОВ «Арча») - до 21,65 рубля за кг. Для порівняння, рік тому Мінгазова купували молоко по 27,7 рубля. На 19% до 23,1 рубля за кг знизилася закупівельна ціна на «Алабуга соте» (мінус 5,5 рублів), на 18% до 23,3 рублів - на Зеленодольськ Молкомбінат (мінус 4,2 рубля). Саме скромне зниження з «великої п'ятірки» переробників молока Татарстану - на 12% - відмічено на філії МК «Едельвейс» (належить міжнародній групі Danone): молоко там закуповують зараз по 24,6 рубля (мінус 3,5 рубля за кг). Потрібно відзначити, що на цю п'ятірку виробників припадає 75% всієї молокопереробки в республіки, тобто їх вплив на ціни і стан справ у тваринництві визначальне.

В абсолютних цінах найвища закупівельна ціна на молоко у «Едельвейса», а найнижча - у ТОВ «Слобода», якому належить Новошешмінском завод СОМ (власник - Микола Козлов, колишній заступник мера Нижнєкамська). Середня закупівельна ціна на підприємствах склала 22,3 рубля, тоді як рік тому вона становила 27,88 рубля, тобто знизилася на 5,57 рубля, або на 20%.

За фактом сьогодні, в розпал зими, ціни навіть нижче літніх. Наприклад, 23 серпня 2017 року Мамадишскій завод Муратова закуповував молоко по 21,8 рубля за кг, а діти Мінгазова і зовсім давали по 22,18 рубля за кг, середня ціна по РТ при цьому становила 22,5 рубля за кілограм. А адже зазвичай все буває навпаки: влітку в період «великого молока» ціни трохи падають, але знову підвищуються до зими, коли і надої знижуються через холоди, і зимове утримання тварин обходиться набагато дорожче. Так, в січні 2016 року середня закупівельна ціна в Татарстані становила 27,8 рубля за кг молока.

Протягом грудня - січня на більшості Молкомбінат республіки закупівельна вартість молока впала приблизно з 27-28 до 22-23 рублів за кілограм Фото: «БІЗНЕС Online» Протягом грудня - січня на більшості Молкомбінат республіки закупівельна вартість молока впала приблизно з 27-28 до 22-23 рублів за кілограм Фото: «БІЗНЕС Online»

«ЩО ЇХ ЧЕКАЄ? ТИХЕ БАНКРУТСТВО ... »

Татарстан не єдиний регіон, який зіткнувся з «молочної аномалією». Схожа ситуація складається і у сусідів по ПФО: в січні 2018 року найвища ціна склалася в Башкортостані (23,9 рубля), найнижча - в Чувашії (20,9 рубля), у інших сусідів вони коливаються в цьому діапазоні. В цілому закупівельна ціни на молоко знизилися в 20 російських суб'єктах.

Але по республіці цінову кризу б'є особливо боляче. Татарстан вважається лідером в Росії за обсягами виробництва молока, всіляко прагне наростити поголів'я ВРХ і стимулює громадян і фермерів розвивати молочне тваринництво. У республіці понад 1 млн голів великої рогатої худоби, за 2017 рік було вироблено 1,8 млн т молока, зростання в порівнянні з 2016 роком склав 2,8%. Саме тому перший заступник міністра сільського господарства РФ Джамбулат Хатуов 19 січня на нараді в режимі відеоконференції приділив особливу увагу Татарстану. він доручив Мінсільгоспу РТ вжити заходів для збільшення закупівельних цін хоча б до среднероссийских показників - 25 рублів за кілограм. Але сказати простіше, ніж зробити ...

Не дивно, що в молочних господарствах республіки панують занепадницькі настрої. У багатьох сільгоспвиробників виникають думки, як це сталося кілька років тому, вирізати стали неприбутковими корівок.

«Але потрібно враховувати те, скільки було витрачено часу і сил, щоб збільшити кількість корів і стабілізувати поголів'я ... Державі треба будувати агроекономічна політику таким чином, щоб займатися молоком було вигідно! Але цього не відбувається », - обурений голова асоціації фермерських господарства РТ Каміяр Байтемір.

Каміяр Байтемір: «Державі треба будувати агроекономічна політику таким чином, щоб займатися молоком було вигідно Каміяр Байтемір: «Державі треба будувати агроекономічна політику таким чином, щоб займатися молоком було вигідно! Але цього не відбувається »Фото:« БІЗНЕС Online »

Проблеми з реалізацією молока особливо болючі на тлі бід, викликаних рекордним урожаєм. За словами голови асоціації, фермери вже говорять про те, що якщо зерно так і не продасться, то на наступний рік частина ріллі засівати не будуть. Крім того, селянам треба закуповувати добриво, паливно-мастильні матеріали, вартість яких теж постійно кусається. «Не було жодного дня, щоб фермери не дзвонили, що не висловлювали своє занепокоєння, - визнає експерт і тут же додає. - Що їх чекає в такій ситуації? Тихе банкрутство ... »

Б'є на сполох і заступник голови аграрного комітету Держдуми Айрат Хайруллін в колонці для нашої газети: «Влітку може пройти хвиля банкрутств підприємств. Для досягнення стабільних результатів потрібно досягти закупівельних цін на рівні 30-32 рублів за літр молока вищого сорту при жирі 4,1 відсотка, білку 3,3 відсотка », - вказує депутат.

Похмурий сценарій допускає і гендиректор КК «ЗМК» Артур Єгоров: «Особисті підсобні або невеликі фермерські господарства цілком здатні пустити корову під ніж, якщо утримувати її стане невигідно. Але не треба забувати, що у нас все особисті підсобні господарства (ЛПГ) і так здавали молоко за нижчими цінами. Перш за все тому, що робота у ЛПГ не вибудувана належним чином. Вона цілком в руках трейдерів. Як наслідок - і якість молока кульгає, обсяги невеликі і ціни низькі. Що стосується великих господарств, які, власне, і формують «порядок денний» на молочному ринку, то якийсь час вони будуть триматися. Але коли колгоспам буде нічим платити зарплату, податки, коли ребром постане питання про проведення посівної або збиральної, діватися буде нікуди. Або пускати стадо під ніж, або банкрутство », - вважає Єгоров.

«Особисті підсобні або невеликі фермерські господарства цілком здатні пустити корову під ніж, якщо утримувати її стане невигідно» Фото:   tatarstan «Особисті підсобні або невеликі фермерські господарства цілком здатні пустити корову під ніж, якщо утримувати її стане невигідно» Фото: tatarstan.ru

ПОЯСНЕННЯ №1: «ДОХІДНІСТЬ перетікає в ПЕРЕРОБКУ І РОЗДРІБ»

Найпростіше пояснення - теорія змови переробників, великих холдингів, посередників, торгових мереж і т. Д. «Держава є гарантом розвитку, щоб сільське господарство не розвалювалося. А в підсумку ринок молока знаходиться під контролем у великих агрохолдингів. Вони починають диктувати свої умови і ціни », - обурюється Байтемір.

Не приховує роздратування і Хайруллін. «Ціни на готову продукцію на полицях магазинів ростуть, загальні обсяги продажів молочної продукції в магазинах зберігаються, лише зміщуючись від виробника до виробника. Це говорить про те, що прибутковість сільгосптоваровиробників знову перетікає в переробку і вроздріб », - прозоро натякає депутат в листі до уряду РФ, направлений ним ще в кінці 2017 року.

З тим, що в більш вигідній позиції виявилися холдинги, не сперечається і гендиректор АТ «Агросила» Світлана Барсукова, але це пов'язано з об'єктивними факторами, вказує вона: «Якщо і виробництво сировини, і виробництво готової молочного продукту знаходиться в одній виробничого ланцюга, то , звичайно, це вигідніше, тому що я можу регулювати і витрати усередині своєї виробничого ланцюжка, і вартість продукції », - говорить глава компанії.

Світлана Барсукова: «Якщо і виробництво сировини, і виробництво готової молочного продукту знаходиться в одній виробничого ланцюга, то, звичайно, це вигідніше, тому що я можу регулювати і витрати усередині своєї виробничого ланцюжка, і вартість продукції» Фото: «БІЗНЕС Online» Світлана Барсукова: «Якщо і виробництво сировини, і виробництво готової молочного продукту знаходиться в одній виробничого ланцюга, то, звичайно, це вигідніше, тому що я можу регулювати і витрати усередині своєї виробничого ланцюжка, і вартість продукції» Фото: «БІЗНЕС Online»

ПОЯСНЕННЯ №2: «ПОСРЕДНИК НАМ НЕ ПОТРІБЕН»

Традиційно під роздачу потрапили і «глитаї» - молочні трейдери. Якщо власники великих агрофірм можуть дозволити собі прямі поставки на молзавод, то молоко з господарств поменше зазвичай збирають посередники - щодня вони об'їжджають «підвідомчі» господарства і забирають у них отримані надої. Так ось, закупівельні ціни на молоко в розрізі молочних трейдерів в січні 2018 року коливаються в межах від 17 до 20 рублів за кг продукту, і тільки в окремих (дуже рідкісних) господарствах вони піднімаються до 22 або навіть 26 рублів за кілограм. Молоко у населення, яке вважається більш складним у плані доставки і контролю якості, в січні 2018 року закуповується в середньому по 17 рублів за кг, або на 1,5 рубля дешевше, ніж рік тому.

«Нехай трейдер буде, але працює правильно і зрозуміло. Посередник нам не потрібен, справжній трейдер - так, потрібен. Намагайтеся працювати прозоро і зрозуміло. Для трейдерів необхідно створити умови. Трейдер повинен закуповувати і відправляти. Ми повинні домовитися і допомагати йому, але він повинен тримати ту справедливу ціну, яка повинна бути. Тут і голови районів, і міністерство сільського господарства повинні організовано працювати », - доручив президент РТ Рустам Мінніханов минулої п'ятниці на республіканській нараді в Кабміні.

Головне джерело проблем - дешеве і малокачественное сировину, яке йде щільним потоком в Росію з Білорусі Фото: «БІЗНЕС Online» Головне джерело проблем - дешеве і малокачественное сировину, яке йде щільним потоком в Росію з Білорусі Фото: «БІЗНЕС Online»

ПОЯСНЕННЯ №3: «КРАЇНА завалами ІМПОРТНИМИ порошкоподібних МОЛОКОМ»

Якби вся проблема була тільки в чиїйсь користі або злий намір, досить було б дати кому-небудь по шапці, і ціни б виросли. Але все не так просто. На думку Мінсільгоспу РТ, головне джерело проблем - дешеве і малокачественное сировину, яке йде щільним потоком в Росію з Білорусі. «Країна завалена порошкоподібною молоком. Тут усім світом треба навалитися для вирішення цієї проблеми », - обурювався на згаданій колегії глава мінсільгосппроду РТ Ахметов.

Той же тезу міністр повторив, коментуючи ситуацію нашому виданню. «Ситуація така в країні, на 42 відсотки більше порошку (мається на увазі сухе молоко - прим. Ред.). Це і Білорусь, і азіатські країни - через Казахстан, Білорусь завозять. У нас же єдиний митний простір, начебто все закономірно. Але, кажуть, до того ж Європа багато молока завозить в Білорусь на переробку. У них, мабуть, вирішено питання експортних субсидій, інакше вони б молоко за такою ціною не завозили, але поки ситуація така, - констатує Ахметов. - У нас своє молоко як ніби не затребуване, в Татарстані в вигляді готової продукції накопичений обсяг товарного молока приблизно на 1,5 місяці, цей товар залежується на складах ».

На імпорт грішить і Хайруллін: «Великі переробники пояснюють зниження закупівельних цін тим, що продажі їх продукції знизилися через тиск на ринок імпортної продукції, що надходить з Білорусі та Південної Америки», - пише в згаданому вище листі депутат. За його словами, з Білорусі молока фактично йде в 1,5-2 рази більше, ніж це погоджено, і навіть більше, ніж там виробляють (тобто, мабуть, не обійшлося без завезення демпінговою «санкціонкі»).

Ще ширше дивиться на речі генеральний директор КК «ЗМК» Артур Єгоров, який вказує і на загальносвітовий тренд: «Йде зниження цін на біржові молочні товари. До середини січня 2018 року СОМ втратило в ціні більше 30 відсотків, масло - 25 відсотків, сир - 11 відсотків, сухе незбиране молоко - 8 відсотків. У підсумку все це і призвело до падіння закупівельних цін на молоко ».

При цьому він теж згоден, що «в країну ввезли велику кількість імпортної продукції» і це головна причина. За світовими мірками нинішня закупівельна ціна, як це не гірко звучить, навіть завищена: «Ринок переповнений - склади під зав'язку забиті маслом, сиром і сухим знежиреним молоком (СОМ). І в цих умовах ми неконкурентоспроможні, адже в Білорусі середня закупівельна ціна на молоко - 15 рублів, у нас - 22 і вище », - резюмує Єгоров.

Артур Єгоров: «Ринок переповнений - склади під зав'язку забиті маслом, сиром і сухим знежиреним молоком Артур Єгоров: «Ринок переповнений - склади під зав'язку забиті маслом, сиром і сухим знежиреним молоком. І в цих умовах ми неконкурентоспроможні »Фото:« БІЗНЕС Online »

ПОЯСНЕННЯ №4: «СПОЖИВАННЯ НЕ ЗРОСТАЄ, А МОЛОКА БІЛЬШАЄ»

Що цікаво, Барсукова проблеми дешевого білоруського молока не бачить. Вона вважає, що цей фактор може бути актуальним для Росії в цілому, але не для нас. Татарстан відносно чистий від цієї продукції, оскільки тут багато своїх сильних гравців.

Скоріше мова йде про банальне кризі перевиробництва. Споживання населенням продукції з незбираного молока не росте, пояснює Барсукова, тоді як молока з року в рік стає більше. Той факт, що проблема наздогнала ринок до зими, пояснюється просто: влітку переробники свідомо працювали на склад, закуповуючи молоко у великих обсягах і розраховуючи збути товар дорожче взимку, але прорахувалися і тепер не можуть збути продукцію в повному обсязі.

«На молочних заводах склади виявилися затарені. Але я ж не можу зробити більше, ніж можу зберегти. Тому молочні заводи знижують свою продуктивність, і, як наслідок, знижується ціна на молоко », - пояснює Барсукова.

На глобальний характер проблеми вказує і Єгоров. «Насправді проблема виникла не вчора і навіть не позавчора. Ще влітку переробники, підтримуючи ціни на сире молоко, працювали "на склад", виробляючи біржові товари: масло, СОМ, сири. Розрахунок був на продаж цих запасів взимку, коли ціни традиційно зростають. В цей же час склади забивалися дешевою імпортною сировиною. І ось результат: на ринку біржових продуктів криза, виробники молока не отримують очікуваний прибуток, переробники роблять все, щоб зберегти виробництво і бізнес. Усе взаємопов'язано, все сплелося в один клубок. Але розрубати цей гордіїв вузол на рівні Татарстану неможливо. Це проблема всієї Росії і вирішувати її потрібно на федеральному рівні », - говорить Артур Єгоров.

«На молочних заводах склади виявилися затарені «На молочних заводах склади виявилися затарені. Але я ж не можу зробити більше, ніж можу зберегти. Тому молочні заводи знижують свою продуктивність, і, як наслідок, знижується ціна на молоко »Фото:« БІЗНЕС Online »

ПОЯСНЕННЯ №5: заграти на тендерах

Втім, є і ще один несподіваний фактор, який штовхнув ціну вниз конкретно в Татарстані. Як розповів «БІЗНЕС Online» джерело на молочному ринку, який побажав залишитися анонімним, в кінці минулого року пройшов ряд тендерів на закупівлю молочної продукції для держустанов. Після умовлянь мінфіну РТ влади республіки простежили за тим, щоб вони пройшли прозоро. Як то кажуть, хотіли як краще - заощадити бюджетні гроші. Учасники зібралися великі і грали, судячи з усього, дійсно без «договорняків». В результаті молочники з незвички просто загралися, розібравши замовлення по дуже низькій ціні, з демпінгом в 30-40% до первісної ціни. А значить, щоб вийти в плюс, і сировину довелося закуповувати дешевше.

Для прикладу візьмемо перший-ліпшій аукціон на поставку молока та молочної продукції для потреб бюджетних установ. Початкова максимальна ціна контракту склалось в 2,9 млн рублей, и Якби хтось взяв его за максимальною ціною, то зміг би постачаті молоко (а такоже іншу молочну продукцію, но ми тут розглядаємо только молоко) по звічайній роздрібній ціні в 44 рубля 23 копійкі. Участь в торгах взяли три великих гравці: ЗМК, «Агросила» і молочний комбінат «Касимовскій». У підсумку, щоб виграти контракт, ЗМК знизив ціну до 2 млн рублів з копійками, тобто на 30%. Механічний підрахунок показує, що в цьому випадку молокозаводу доведеться поставляти молоко в школи і садки республіки по 31 рубля за літр.

Ще один приклад . Початкова ціна контракту - 7,9 млн рублів, учасники ті ж. Але тут переможцем стає «Агросила», яка забрала контракт за 4,6 млн рублів, тобто мінус 40% від початкової ціни. Наш умовний літр молока в школи і садки падає ще ближче до закупівельної ціни - по 26,5 рублів за літр. вісь контракт з «максималкою» 2,7 млн ​​рублів, який виграли за 1,99 млн (мінус 30%). Виходить, що при середній закупівельній ціні сирого молока, нагадаємо, в 23,3 рубля, переробнику, якому молоко необхідно сировину привезти, переробити, упакувати, доставити продукцію споживачеві, залишається всього нічого. А контракти потрібно виконувати, ось і доводиться продавлювати ціну або купувати дешеву сировину за кордоном.

«Заводи до такої міри досніжалі ціну, що у них не залишилося жодної маржі! - вигукує наш джерело. - А бензин дорожчає, послуги з логістики теж. Все йде до того, що скоро взагалі ніхто не буде заробляти або будуть заробляти тільки ті, хто зможе пролобіювати свої інтереси при владі або зможе оптимізувати вантажопотоки. Виживає сильніший .... Або найхитріший ».

Міністр сільського господарства і продовольства Ахметов, до якого «БІЗНЕС Online» звернувся з цього питання, вважає, що дешеві держконтракти все-таки не можуть сильно вплинути на ринок в цілому. За його оцінками, закупівлі молока для держустанов у загальному обсязі товарного молока складають 7-10% в загальному обсязі. Але і це, зауважимо, чимало.

Споживання населенням продукції з незбираного молока не росте, тоді як молока з року в рік стає більше Фото: «БІЗНЕС Online» Споживання населенням продукції з незбираного молока не росте, тоді як молока з року в рік стає більше Фото: «БІЗНЕС Online»

... І ПО 1 тисячі рублів НА КОЗУ

Що робити в цій ситуації. Експерти солідарні в тому, що необхідно на рівні держави встановити контроль над балансом ввозиться в країну молочної продукції.

«Ті ж європейські фермери мають і дотації, і головне - чітку протекціоністську політику. Ми ж постійно говоримо, що Росії не вистачає близько 7 мільйонів тонн сирого молока на рік. І ось подивіться: кому потрібно це молоко при такій кількості дешевого імпортного сухого молока? »- обурюється Хайруллін.

Також, на його думку, в країні необхідно вводити державні інтервенції (закупівлі) молока за аналогією з зерновими. Однак сьогодні влада до них не готові, не готова і нормативно-правова база, її оновлення планується тільки до березня, пояснює депутат.

На думку Байтемірова заборонити ввезення білоруської продукції можна, але робити це вже пізно: завезене на склади скінчиться ще не скоро. Серед можливих заходів допомоги сільгосптоваровиробникам - рішення уряду про встановлення мінімальної ціни закупівлі на молоко, наприклад, 22-25 рублів. «Але якщо почекати ще два тижні, то і цей захід вже буде марною», - тут же додає експерт.

У Татарстані тим часом почали приймати свої нагальні заходи, щоб хоч якось підтримати приватні подвір'я, де ще залишилися корови. Чи не влітку, як в минулому році, а вже в лютому 2018 року власники особистих підсобних господарств зможуть отримати одноразову субсидію на утримання дійних корів і кіз, повідомляється на офіційному сайті мінсільгосппроду РТ.

«Президентом Татарстану прийнято рішення про виділення одноразової субсидії. Для тих, хто утримує одну корову, розмір субсидії складе 2 тисячі рублів. Для тих, у кого в одному подвір'ї дві корови, - по 3 тисячі, три і більше корів - по 4 тисячі рублів на одну корову », - розповів заступник міністра сільського господарства і продовольства РТ Ришат Хабіпов.

Сенс такої, що якщо у селянина одна корова, то молоко він і сам може за хорошою ціною реалізувати друзям-родичам-сусідам або випити сам, якщо ж мова йде про двох-трьох і більше тварин, то потрібно вже здавати молоко трейдерам, які самі диктують ціну (як правило, низьку), і ось тут якраз потрібна допомога держави, вважають в Мінсільгосппроді.

Всього для цих цілей передбачено 360 млн рублів, з них 335 млн піде на виплати громадянам, які містять корів в особистих господарствах, решту грошей виплатять тим, хто утримує дійних кіз, - по 1 тис. Рублів на козу. Хабіпов пояснив «БІЗНЕС Online», що це разова субсидія, яка власникам особистих господарств виплачується щорічно. Всього у 65 тис. Приватників містяться приблизно 110 тис. Корів.

«Влада республіки приймають дуже багато заходів для підтримки сільгосптоваровиробників. У нас діють програми, яких в інших суб'єктах немає. Що стосується підтримки ЛПГ та невеликих господарств, це дасть певний ефект. Але це швидше тактичні завдання. Стратегічним завданням, як мені здається, є забезпечення продовольчої безпеки країни. А це має на увазі наявність можливості регулювання попиту і пропозиції на стратегічні сировинні продовольчі товари - це зерно, молоко, цукор, м'ясо. Вони служать основою для виробництва готової продукції, забезпечення продовольчої безпеки. І такі інструменти, як інтервенції або якісь інші механізми, обов'язково повинні бути », - коментує вжиті заходи щодо підтримки господарств Барсукова.

У чому головна причина молочної кризи в Татарстані?

4% Занадто сильна конкуренція, в тому числі і на держтендерах

8% Майже всі причини в тій чи іншій мірі

1% Це світова кон'юнктура - падають біржові ціни

10% Проблема в регулюванні імпорту - потрібні мита і квоти

30% Агрохолдинги і переробники змовилися між собою

25% Винні жадібні перекупники, до нігтя їх

18% Всі як і з зерном - йде перевиробництво сировини, а попит не зростає

4% Свій варіант (в коментарях)

Прийом голосів за Опитування закритий

Хитрі білоруси, жадібні молокозаводи, біржові ігри або чесні держтендерах: через що закупівельні ціни впали майже на чверть?
Що їх чекає в такій ситуації?
І ось подивіться: кому потрібно це молоко при такій кількості дешевого імпортного сухого молока?
У чому головна причина молочної кризи в Татарстані?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация