Стань частиною історії: топ-3 самих цікавих музеїв Польщі

  1. У підземеллі військової Варшави
  2. Щоб не було війни
  3. тут відпочинеш
  4. PS: 5 практичних порад для тих, хто планує відвідати один з музеїв:
  5. Читай також

Чи повинен музей асоціюватися з курними стендами і нудними шкільними екскурсіями? Наша відповідь: немає. Візит до музею може бути не просто цікавим і пізнавальним, а й захоплюючим, як, наприклад, хороша книга або комп'ютерна гра! Саме про таких трьох польських музеях хотілося б розповісти.

В останні роки Польща переживає справжню музейну революцію. Створені установи активно борються з існуючими стереотипами і асоціаціями. Скрипучий пол, музейні бахіли, пилові полки і строгі жінки похилого віку, які грізно дивляться на тебе, як тільки ідея наблизиться до одного з найцінніших експонатів народжується в твоїй голові - все це поступово відходить у минуле. Нові музеї - це активно працюють інститути, які проводять власні дослідження, але, в першу чергу, створюють історію, що притягає і захоплюючу все більше і більше відвідувачів.

Музейна революція почалася в США, коли у Вашингтоні в 1993 році був відкритий музей Голокосту. Це був свого роду перехід від зберігання експонатів до збереження історії. В результаті почали з'являтися розповідні музеї - музеї, які розповідають історії. Експонат за склом з маленькою підписом не приносить потрібного результату. Така експозиція вимагає від відвідувача певної бази знань і підготовки. Ось тільки глядач уже звик до швидких, агресивним і кольоровим повідомленнями, тому в умовах домінування зображень в нашій культурі «голий» стенд з експонатом абсолютно не відповідає запитам публіки. Набагато краще з таким завданням справляється сенсорний екран, який органічно вписується в загальну концепцію виставки.

У оповідних музеях відвідувач не тільки оглядає об'єкти, але занурюється в історію і стає її частиною, завдяки музиці, світлу, розташуванню експонатів і архітектурним композиціям. В експозиції оповідного музею за допомогою нових технологій (інтерактивних таблиць, карт, фільмів і т.д.) створюється неповторна атмосфера і відвідувач стає частиною історію, беручи участі в оповіданні. Польща може похвалитися кількома оповідальними музеями, які точно вас вразять і допоможуть відчути себе частиною історії.

У підземеллі військової Варшави

Музей Варшавського повстання є першим оповідальним музеєм, створеним в Польщі. Він був відкритий в шістдесяту річницю початку Варшавського повстання (повстання проти німецьких окупантів у Варшаві з 1 серпня по 2 жовтня 1944 року, організоване командуванням Армії Крайової (АК) в рамках операції «Буря»). Ця героїчна боротьба, яка тривала 63 дні, закінчилася поразкою, а ціною за сміливість стали тисячі смертей жителів Варшави та майже повне знищення міста. Незважаючи на програш Варшавське повстання займає важливе місце в польській історії, ідентичності і є символом героїзму, сміливості і патріотизму. Само по собі це дуже емоційно напружене подія, тому історію сміливості варшавян було вирішено увічнити і розповісти за допомогою методів оповідного музею.

Само по собі це дуже емоційно напружене подія, тому історію сміливості варшавян було вирішено увічнити і розповісти за допомогою методів оповідного музею

Музей Варшавського повстання; Джерело: wikipedia.org

Входячи в кам'яна будівля колишньої трамвайної електростанції кожен з нас стає повстанцем. Наступні чотири поверхи експозиції дозволяють відвідувачам музею стати учасником всіх подій 1944 року: від початку повстання до моменту поразки. У нас є можливість пройтися по трубах і підземеллях Варшави, пробиратися через руїни знищеного міста, побачити могили загиблих в бою і отримати листи жителів міста, які під час битв доставляла Харцерская польова пошта. Протягом всієї експозиції ми можемо збирати сторінки з календаря, на яких описані основні події, що відбулися в цей день. Таким чином, крок за кроком ми дізнаємося більше про героїчну боротьбу польської столиці. Музей допомагає не тільки дізнатися більше про ті події, а й відчути частинку всього спектра емоцій, який переживали повстанці. Повірте, після того, як ви відвідаєте цей музей, ви зовсім інакше подивіться на прогулянку варшавськими міськими вуличками.

Музей Варшавського повстання; Джерело: wikimedia.org

Щоб не було війни

Наступний розповідний музей, який заслуговує на увагу, знаходиться в Гданську. Музей Другої світової війни , Як і музей Варшавського повстання, присвячений конкретних історичних подій. Збройна боротьба, однак, представлена ​​зовсім інакше, ніж в першому музеї. Відвідуючи виставку, ми не беремо участі в боях, ми бачимо війну через призму мирного жителя. Акцент зроблений не на героїзмі бійців, виставка показує щоденне людське життя і страждання.

Частиною загальної історії є і будівля музею. Сучасне, скляне будова нагадує комусь кулю, кому-то снаряд, який потрапив в землю. Під будівлею знаходиться декілька підземних поверхів, на яких і розмістилася основна частина експозиції. Кожен відвідувач повинен спуститися під землю, щоб в якійсь мірі бути на одному рівні з мільйоном загиблих. Бути ближче до тих, хто став жертвою одного з найбільш масштабних поразок людства, яке, можливо, має бути сховане глибоко під землею і ніколи не повинно повторитися.

З кожним кроком відвідувач стає все більш втягнутий в процес створення історії. Ми можемо пройтися вулицями польських міст 30-х років, а потім побачити руїни цих же вулиць. Ми можемо увійти в квартиру, щоб побачити, як життя її мешканців змінювалася протягом війни, як пропадали речі і ставало все менше сусідів, як змінювався вигляд з вікна ... до моменту, поки вікно разом з частиною будинку просто не було зруйновано під час чергового бомбардування . Ми можемо приміряти екіпіровку солдатів різних армій і на власних плечах відчути той вантаж, який солдатам доводилося носити на собі. Також ми знайомимося з повсякденним життям військових, яка була наповнена боротьбою з нудьгою в постійному очікуванні бою.

Також ми знайомимося з повсякденним життям військових, яка була наповнена боротьбою з нудьгою в постійному очікуванні бою

Музей Другої світової війни в Гданську; Джерело: wikipedia.org

Ми - беззахисні мирні жителі, які, проте, є найважливішими і унікальними в цьому військовому протистоянні. Ми можемо відчувати себе як цивільні особи без громадянства. Творці виставки намагалися передати цю історію універсальним і багатопотоковим способом, у багатьох місцях розповідаючи про події не з точки зору тільки польського, але загальноєвропейського досвіду. Саме тому ми стаємо частиною універсальної історії людини, що потрапила в жорстокі жорна війни.

Джерело: muzeum1939.pl

тут відпочинеш

Якщо ви плануєте приїхати до Варшави, то обов'язково заплануйте відвідування Музею історії польських євреїв POLIN http://www.polin.pl/. Це ще один приклад оповідного музею, створеного кілька років тому в Польщі. Варто зазначити, що цей музей значно відрізняється від попередніх. Його творці хотіли зробити експозицію, яка б познайомила відвідувачів з тисячолітньою історією однієї з найбільших єврейських діаспор у світі: починаючи від перших поселень і до відродження єврейської громади в країні.

Дивним є і будівля музею, яке саме по собі є початком історії. Ми приїжджаємо в район Муранув, який раніше була жвавим єврейським кварталом, а в 1940 році перетворився в відгороджене від міста гетто. Після війни район був в прямому сенсі побудований на руїнах і людських кістках. Посередині зеленого парку, що знаходиться відразу біля пам'ятника Героям гетто було побудовано сучасну споруду, органічно впиваються в місцеву архітектуру. Головна відмінність музейного споруди - щілина, що пронизує його. Перша асоціація, яка народжується, - це символ Голокосту, вирваний шматок з тисячолітньої історії суспільства, символ запланованого винищення. Коли ж ми потрапляємо всередину, то помічаємо, що саме завдяки цьому розлому в приміщення потрапляє світло, яке освітлює стіни головного холу. Саме завдяки такому рішенню будівлю как-будто запрошує нас в свої світлі приміщення. Саме так починається розповідь про багатою і різноманітною життя, про яку так мало говориться в музеях, присвячених історії євреїв.

Музей історії польських євреїв POLIN; Джерело: wikipedia.org

Пройшовши через наступні вісім залів, ми заглиблюємося в історію спільноти, яка є невід'ємною частиною польської історії. Варто зазначити, що про все, що відбувається ви дізнаєтеся з перших вуст. Про це розповідають свідки тих подій: купці, рабини, літописці, політики, вчені. Сучасні коментарі зведені до мінімуму.

Прогулянка по залах музею починається в галереї «Ліс» - це поетичне вступ, присвячене легенді про появу перших євреїв в Польщі. Згідно з цією легендою, євреї, які втекли від переслідувань в Західній Європі, прийшли в ліс, де почули слова «Po-lin», що на івриті означає «тут відпочинеш». Так євреї обрали ці землі для поселення.

Після цього ми можемо відвідати ринок, синагогу, пройтися вулицями єврейського кварталу. Ми супроводжуємо головних героїв протягом всієї тисячолітньої історії їх громади, включаючи всі драматичні моменти. Ми йдемо шляхом жертви, яка рухається в невідомість, спускаємося по вузькій сходах, що символізує вулиці Варшави, переселення і відділення єврейського населення від інших жителів міста. Виходячи з будівлі музею і повертаючись по вуличках району Муранув, ви інакше подивіться на кожний будинок. Все придбає інший сенс. Та історія, яку ви зможете в якійсь мірі прожити в стінах музею залишиться з вами ще надовго.

Джерело: www.polin.pl/pl

PS: 5 практичних порад для тих, хто планує відвідати один з музеїв:

1. Всі музеї дуже популярні і відвідувачів, особливо в свята і вихідні, дуже багато, тому радимо придбати квиток онлайн, щоб уникнути черг і ситуацій, коли вам просто не вистачить квитка.

2. Музей історії польських євреїв - це єдиний музей, який можна відвідати не виходячи зі своєї квартири. Звичайно, віртуальна прогулянка не замінить вам емоцій від приїзду до Варшави і живого відвідування, але вона може послужити свого роду трейлером перед відвідуванням або ж способом розглянути те, що не встигли під час візиту.

3. У Музеї Другої світової війни радимо скористатися аудіогідом. Він не тільки допоможе вам дізнатися про експозицію більше, але також буде направляти вас і підказувати, куди варто йти далі. Якщо ж ви володієте польською, то радимо вибрати саме польську мовну версію, тому що текст озвучила відома польська актриса Майя Осташевская, що володіє чарівним тембром голосу.

4. Не бійтеся брати з собою дітей. Для них створені прекрасні дитячі експозиції. Наприклад, в Музеї Другої світової війни перед першим залом поверніть наліво. Там вас чекає цікава розповідь про вплив війни на повсякденне життя людей для самих маленьких відвідувачів.

5. Кращий час для відвідин музею Варшавського повстання - початок серпня. Саме тоді історія, про який розповідає експозиція переноситься і на вулиці Варшави. Радимо вам прогулятися 1 серпня під другій половині дня вулицями польської столиці. Щороку рівно о 17.00 можна стати свідком дуже зворушливого події ...

Читай також

***

Громадський проект за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Польщі в рамках конкурсу «Публічна дипломатія 2017» - компонент II «Східний напрямок польської зовнішньої політики 2017». Опубліковані матеріали відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не збігатися з офіційною позицією Міністерства закордонних справ Польщі.

Головне фото: Музей Другої світової війни; Джерело: muzeum1939.pl

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация