Станіслав Махов - Штурмовой бій ГРІМ. психологічна підготовка

Станіслав Махов

Штурмової бій ГРІМ. психологічна підготовка

Навчально-методичний посібник

Розділ 1

Психологія бойового виживання

1.1

непереможний дух

Найважливішим показником для бійця є не фізична, а духовна сила, успіхи не в техніці, а в процесі формування самовідданої особистості бійця. Тіло може виявитися слабше зовнішньої агресії, сили часто можуть бути не рівні. Головне - тотальна рішучість йти до кінця і не здаватися, незважаючи на підсумок бою. Ми зовсім не зобов'язані вигравати в кожному битві - ми зобов'язані не програвати, а для цього достатньо звалитися, борючись, віддавши всі сили для перемоги. А хіба такий результат не їсти перемога над противником, які чекали побачити ганьба твого поразки, слабкість в твоїх очах і визнання його сили. Істинний Дух непереможний. Це не означає, що ми безсмертні, але означає, що немає такої ціни, яку ми не готові заплатити за велич нашого Духа. Загартовуйте свій Дух випробуваннями його на міцність, боріться з низинними помислами, не лінуйтеся, і ви будете здивовані тим, як зміниться світ навколо вас і як спокій оселиться у вашому серці.

Прагнучи до перемоги всім своїм єством і програвши з об'єктивних причин, справжній боєць має право сказати собі: «Мені дуже боляче за цей програш, але немає тієї ціни, яку б я не заплатив за перемогу, дух мій не зломлений, а тіло сьогодні виявилося слабшим власного духу, що можна виправити ». Непереможним бути легко, досить ні з ким не битися, перемога завжди в противника, і її можна тільки вирвати у нього. «Непереможність є оборона, можливість перемогти є наступ. Коли оборонятися, значить, в чомусь є недолік, коли нападаєш, значить, все в надлишку »- Сунь-цзи, V ст. до н. е. Якщо, навіть програвши, спортсмен упевнений, що дух його не зломлений - це і є суть всього шляху, вища оцінка виконаної роботи. Це, можливо, все, чого треба навчитися.

Супротивнику слід почуття зверхності і чужого приниження. Не дай йому побачити своє приниження, навіть гинучи. І пропаде відчуття перемоги у противника. Тому, борючись за своє життя, ми забираємо у нашого супротивника найголовніше - наше приниження. Дуже просто зробити себе непереможним, досить загинути, борючись (А.Н. Кочергін, 2003).

Програш - це якесь приниження одного іншим. Можна людини травмувати, калічити, поглумитися, можна вбити, врешті-решт. Але це зовсім не означає, що його хтось переміг. Просто на сьогодні противнику трохи більше пощастило, так склалися обставини. Таке буває. Перемога - це птах удачі, яку дуже важко утримати. Сьогодні пощастило йому, завтра тобі. Головне - це перемога над самим собою, над своєю слабкістю, лінню, болем, страхом, невпевненістю.

Наша філософія - це філософія виживання, яка полягає не в перемозі над противником, яку можуть оцінити, судді, глядачі, фахівці, а в тій рішучості йти до кінця, проявляючи свою волю, характер і непохитну віру в себе. Головне - не перемогти, а не здатися і вижити, навіть коли немає ніяких сил, коли боляче і прикро, коли м'язи рвуться від напруги і ламаються кістки, коли просто вже не хочеться жити. Ніхто не може тебе перемогти, якщо ти сам це не визнаєш. Остаточний тільки твій вирок. До тих пір, поки ти сам себе не визнаєш переможеним, ти не переможемо.

Наші тренінгові технології полягають не в вивченні секретних прийомів, всемогутніх ударів і таємницею магії, а в усвідомленні психологічних установок на безкомпромісний бій і безмежну віру в себе, формування внутрішньої сили людини, його Духа і Волі, підготовці психіки, розвитку розуму і тіла. Це школа мужності, де людину вчать перемагати самого себе, не боятися програвати, падати і знову підніматися.

Стратегією нашої системи є не перемога над супротивником, а виживання в будь-якій ситуації знищенням боєздатності противника і тотальним придушенням його волі і сил, за короткий час усіма доступними засобами.

1.2

Предмет і структура психології бойового виживання

Умови, в яких проходить бойове виживання, пред'являють підвищені вимоги до виконання, як конкретних рухових дій, так і розумових операцій. Для відповідності цим умовам, суб'єкт повинен вміти володіти не тільки своїм тілом, а й психікою, свідомо регулювати свою поведінку в екстремальних умовах. Свідоме управління своєю поведінкою і своїми діями характеризується багатьма психологічними особливостями бойового виживання.

Психологія бойового виживання покликана вивчати закономірності прояву і розвитку психіки людини в специфічних умовах взаємодії з агресивним середовищем. До діяльності в бойовому виживання застосовні всі категорії, що характеризують психологічну структуру будь-якої професійно-прикладної діяльності: ідеологія, цілі, мотиви, засоби, результат. Виходячи з особливостей цієї діяльності, можна виділити ряд специфічних особливостей, характерних саме для неї:

1) предметом діяльності в бойовому виживання є сам суб'єкт;

2) сутністю бойового виживання є взаємодія з агресивним середовищем. Психологічно це характеризується прагненням вижити в умовах боротьби з будь-яким супротивником;

3) для бойового виживання характерні високі фізичні і психічні напруги. Систематичне і розумне використання цих напруг призводить до того, що вони стають звичними і завдяки адаптації організму і психіки дозволяють вирішувати поставлені завдання професійної діяльності.

Такі найзагальніші специфічні умови діяльності в бойовому виживання. У психологічній структурі (рис. 1) діяльності виділяють три блоки: мотивацію, засоби і результати діяльності.

Мал. 1. Психологічна структура діяльності.

Мотивація - сукупність різних спонукань до певної активності, які породжують, стимулюють і регулюють цю активність. Блок мотивації утворюють: потреби, мотиви і цілі діяльності.

Потреба або відчуття людиною потреби в чому-небудь, завжди пов'язане з появою певного дискомфорту, від якого можна позбутися, лише задовольнивши цю потребу. Саме тому будь-яка потреба пробуджує так звану пошукову активність, спрямовану на пошук способу її задоволення.

Мотив - спонукання до певної активності, до задоволення потреби певним способом. Різні способи задоволення потреби можуть конкурувати один з одним, що знаходить відображення в боротьбі мотивів. Вітчизняний психолог Н.Б. Стамбулова розробила класифікацію мотивів спортивної діяльності, яка може бути застосована і до мотивів діяльності в бойовому виживання. Протягом часу роль конкретних мотивів у стимулюванні професійно-прикладної діяльності і активності може змінюватися, і для кожного етапу можуть бути свої домінуючі мотиви.

Якщо мотиви визначають вибір шляху, напрямок руху, то мети - наскільки далеко людина має намір пройти цим шляхом. У психології мета визначається як образ передбачуваного результату діяльності того, до чого людина хоче прийти до кінця діяльності або конкретного її етапу. Цілі є підсумком внутрішньої роботи людини, в процесі якої він намагається для себе вирішити протиріччя між вимогами діяльності, її конкретними умовами, з одного боку, і власними можливостями, здібностями адаптуватися до цих умов і вимог, з іншого. Тому мета виступає в якості регулятора активності, впливаючи на вибір засобів досягнення конкретного результату. Таким чином, блок мотивації виконує наступні функції: є пусковим механізмом діяльності, підтримує необхідний рівень активності в процесі діяльності і регулює вміст активності.

До засобів діяльності відносять способи і умови. Як способи діяльності в бойовому виживання розглядаються руху і дії (рухові і розумові; технічні та тактичні).

Умови діяльності поділяють на об'єктивні і суб'єктивні. До об'єктивних умов можна віднести загальні вимоги професійно-прикладної діяльності, а також конкретні умови життєдіяльності (матеріально-технічна база, кваліфікація наставників, технології навчання і т. Д.). До суб'єктивних умов відносять природні задатки, рівень розвитку психічних процесів (відчуття, пам'ять, мислення, спеціалізовані сприйняття і т. Д.); домінуючі психічні стани, риси характеру; досвід бійця, втілений в знаннях, уміннях і навичках. Суб'єктивні умови діяльності формуються в процесі підготовки.

Інтегральною характеристикою блоку коштів є індивідуальний стиль діяльності - відносно стійка система ефективних прийомів і способів діяльності, що відповідає індивідуально-психологічних особливостей рукопашника.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Станіслав Махов   Штурмової бій ГРІМ
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация