Становлення Московської держави в 16 столітті

  1. Колонізаторська політика Русі
  2. «Візантізація держави» при Івані III
  3. Зовнішня політика Івана IV

Для народів Євразії в цілому і поволзької регіону, зокрема, XVI століття стало переломним. Стрижнем змін в етнокультурному розвитку і політичному статусі стало протистояння Москви і Казані. Його динаміка розвивалася на тлі контрасту розміреним ритміки життя ханства і економіко-торгової і політичної експансії Русі і поступової зміни співвідношення сил між двома сусідами-конкурентами на користь посилення потенціалу Московської держави.

При цьому слід зазначити, що якщо в якісному плані між Москвою і Казанню зберігалося рівність, то порівняння кількісних параметрів було явно не на користь останньої.

територія Казанського ханства мала обмежені природні, економічні та людські ресурси і була в етнічному і політичному відношенні менш гомогенної, ніж Московське держава, яке в першій половині XVI ст. виросло в могутню, міцну в зовнішньому і внутрішньому відносинах державу.

виросло в могутню, міцну в зовнішньому і внутрішньому відносинах державу

Протягом всього періоду існування ханство займало постійну територію простором близько 300 тисяч квадратних верст. За цим параметром воно дорівнювало Іспанії і трохи перевершувало Францію і Османську імперію . При цьому татарське населення займало лише 1/5 території ханства. У XVI ст. Казанське ханство вже в 5 разів поступалося за площею об'єднаному Російської держави. Населення його не перевищувало 2,5 млн., Корінне татарське - не більше 1 млн., В той час як на Русі проживало не менше 7-8 млн. Чоловік.

Колонізаторська політика Русі

Росія вступає в смугу завершення централізаціонних процесів і перетворення країни в велику євразійську імперію на основі реалізації випробуваної Європою політики колонізації. З цією метою Московські великі князі ведуть війни з сусідніми державами (Литва, Казанське і Кримське ханства), а також з раніше незалежними російськими князівствами.

Русь знову висувається на міжнародну арену, хоча і в новій якості. Після воєн Івана III з Литвою Російська держава приєднує західні руські області. При цьому змінюється статус глави держави. Великий князь Московський і Володимирський перетворюється в «государя всієї Русі» - самодержця. Слово «самодержець» спочатку вживалося для підкреслення зовнішньої незалежності влади, з часом воно стало символом необмеженості, необмеженій владі монарха всередині країни.

«Візантізація держави» при Івані III

На процес становлення типології російської державності значний вплив чинив візантійський фактор. Ідеологія візантизму входила в якості структурного елементу не тільки в складається систему державності, але і в духовну сферу (в церковне життя, культуру, мову, мистецтво), в масову свідомість людей.

Тенденція «візантізаціі» російського суспільства особливо посилюється при Івані III, коли після його одруження з племінницею останнього візантійського імператора Костянтина XI Софією Палеолог московський князь для зміцнення свого авторитету запозичив у Візантії імперську символіку, титулування і церемоніал Тенденція «візантізаціі» російського суспільства особливо посилюється при Івані III, коли після його одруження з племінницею останнього візантійського імператора Костянтина XI Софією Палеолог московський князь для зміцнення свого авторитету запозичив у Візантії імперську символіку, титулування і церемоніал. Гербом Росії став двоголовий орел, а новий титул Івана III звучав «Божою милістю государ всієї Русі» з перерахуванням найбільш значущих завойованих князівств і земель.

Урочисті церемонії, а також парадний одяг монарха копіювали візантійські зразки. Візантійські архітектори будували кремлівські собори і палати, майстри організовували лиття гармат, карбування монет. Візантизму наклав певний відбиток і на характер зовнішньої політики держави.

Логічним завершенням цих політичних і соціально-економічних процесів в Росії стала система правління, створена Іваном Грозним. Проведені їм в середині XVI століття реформи (прийняття Судебника 1550 рік, скасування годувань, створення стрілецького війська, видання уложення про службу і багато інших) і особливо опричнина підірвали панування феодальної аристократії і привели до зміцнення соціальних позицій служилогодворянства. Іван IV першим приймає титул царя і вінчається на царство в Успенському соборі Кремля.

Складається система авторитарної влади, в незначній мірі обмеженою Боярської Думою і Земськими Соборами. Різко зміцнюється самодержавство, посилюється кріпосна залежність селян. Придушення самостійності міст, що мали вічову традицію, перетворення їх в феодальні посади вели до послаблення ролі торгового і ремісничого станів. Церковна влада зближується з державною, продовжуючи традиції східного християнства. Цей процес був також пов'язаний з утвердженням самостійності автокефальної Московської патріархії (одна тисяча п'ятсот вісімдесят дев'ять). Таким чином, в становленні державності Московського царства позначається переважання відмінних від Заходу елементів східної (евразийско-візантійської) цивілізації.

Зовнішня політика Івана IV

Зовнішня політика Івана IV розвивалася в трьох напрямках: на заході велася боротьба проти Лівонії, Швеції та Польщі за Балтику і возз'єднання з західноруські землями; на півдні - проти Кримського ханства і Туреччини за забезпечення колонізації південноруських степів; на сході і південному сході - проти Казанського , Астраханського і Сибірського ханств за встановлення контролю на Волзько-Каспійському шляху і за колонізацію Поволжя і Західного Сибіру.

Оскільки перші два напрямки не дали успіху, основне військово-колонізаційний рух попрямувало на схід. Територія країни, і без того досить великої, ще більш розширилася, збільшившись до кінця правління Івана IV в 10 разів у порівнянні з тією, що успадкував його дід Іван III в середині XV століття. Ще більше посилився просторовий фактор господарювання, значні території ще належало освоювати, а інші перебували в зоні ризикового землеробства.

Посилився багатонаціональний склад населення Росії, яка після приєднання Казанського ханства зробила помітний крок до перетворення в багатонаціональну євразійську імперію. Все чіткіше позначаються характерні особливості російської цивілізації. Самодержавство, централізм і кріпацтво обираються способами вирішення завдань розвитку держави і колонізації нових великих євразійських просторів.

Не пропустіть нові матеріали. Підписуйтесь на нас в Яндекс.Дзен.

Підписатися

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация