Старець Паїсій Святогорець: Не треба виправдовувати свої пристрасті (+ Аудіо)

Рубрика Правміра «Читання на кожен день посту» - це проповіді, слова і глави з книг кращих мислителів, богословів і проповідників. Аудіобесід на 10-20 хвилин, супроводжувані текстом - можна встигнути прослухати навіть побіжно. Ми відбираємо короткі і глибокі фрагменти, щоб у кожного була можливість хоча б 10 хвилин в день подумати про головне. https://www.pravmir.ru/wp-content/uploads/2015/01/003-ne-nado-opravdyvat-svoi-strasti.mp3

- Геронде, дехто вважає, що у них немає необхідних передумов для духовного життя і кажуть: "Нема чого взяти з того, хто не" (Лукіан. Розмови в царстві мертвих. Діалог II).

- Ще гірше, коли люди говорять, що мають пристрасті у спадок, і тим себе виправдовують.

- А якщо, Геронде, це дійсно так?

- Послухай, що я тобі скажу. У кожної людини від народження є деякі задатки, хороші і погані. І людина повинна потрудитися, щоб позбутися від недоліків і розвинути щось хороше, що в ньому є, щоб стати образом Божим.

Погані задатки - це не перешкода для духовного вдосконалення, тому що якщо людина трудиться, хоч трохи, але з ревнощами і бажанням, то це означає, що він знаходиться в області дії духовних законів, в області чуда, і тоді все його спадкові недоліки згладжує Благодать Божого.

Погані задатки - це не перешкода для духовного вдосконалення, тому що якщо людина трудиться, хоч трохи, але з ревнощами і бажанням, то це означає, що він знаходиться в області дії духовних законів, в області чуда, і тоді все його спадкові недоліки згладжує Благодать Божого

фото: http://runews.org/

Бог особливо любить і допомагає тій душі, яка, маючи від народження не дуже хороші задатки, ревно трудиться в духовному житті і прагне на Небо, намагаючись відірватися від землі і піднятися вгору на своїх немічних крилах, ослаблених поганою спадковістю. Я знаю багатьох людей, які, доклавши певних зусиль, отримали сильну допомогу від Бога і звільнилися від того, що їх обтяжувало. Для Бога такі люди справжні герої. Адже що схиляє до нас Бога? Праця, який ми вважаємо, щоб перемогти старого чоловіка.

- Геронде, а Хрещення не згладжує погану спадкову схильність?

- У Хрещенні людина наділяється в Христа, звільняється від первородного гріха, на нього сходить Божественна Благодать, але погані спадкові задатки залишаються. Невже Бог не може і їх згладити святим Хрещенням? Може, але залишає їх людині, щоб він трудився, щоб переміг і в кінці отримав переможний вінець.

- Геронде, я, коли віддаюся який-небудь пристрасті, кажу собі: "Така вже я вродилася".

- Цього ще не вистачало. Може, скажеш, що всіма пороками тебе наділили батьки, що пороки твоїх предків в тобі проявилися, а всі таланти і чесноти відійшли до інших? Може, і на Бога будемо нарікати? Якщо людина говорить: "Такий у мене характер, таким вже я народився з поганими нахилами, в таких умовах виріс, значить, виправитися не можу", він ніби промовляє: "Винні в цьому не тільки мої батько і мати, але і Бог". Знаєте, як важко мені чути такі слова? Адже людина не тільки хулить своїх батьків, але і Бога. Коли він починає так думати, Благодать Божа перестає діяти.

- Геронде, дехто вважає, що коли недолік сидить в самій суті людини, то його неможливо виправити.

- Дивись, що відбувається: деяким вигідно так говорити, тому що так вони себе виправдовують і навіть спроби не роблять позбутися від нестачі, який в них сидить. "Мені, - каже така людина, - Бог не дав здібностей! Я в чому винен? Навіщо з мене вимагають те, що вище моїх сил? "Ось тобі і лазівка. Людина виправдовує себе, заспокоює свій помисел і живе, як йому зручно. Якщо ми почнемо говорити: "Це спадкове, то - властивість характеру", як тоді будемо виправлятися? Таке ставлення позбавляє духовної мужності.

- Так, герондо, але ...

- Знову "але"? Ну що ти за людина така? Вивертка, як вугор. Весь час придумуєш якісь виправдання.

- Я ж не навмисне.

- Не кажу, що навмисне. Але якщо Бог дав тобі такий розум, що на льоту все схоплюєш, тоді чому не можеш зрозуміти, що виправдання - це дуже погано! У такій невеликій голівці так багато розуму, і не розумієш!

У такій невеликій голівці так багато розуму, і не розумієш

Я помітив, що деякі розумні люди захищають неправильне, тому що так їм зручніше, так вони виправдовують свої пристрасті. Інші, навпаки, не виправдовують себе, але мають незнищенний помисел, що є в їхньому характері щось, що вони не можуть виправити, ось і впадають у відчай А диявол, він що робить? Одним перешкодою до духовного вдосконалення ставить самовиправдання, інших мудрих їх підвищеною чутливістю і призводить до розпачу.

Щоб відсікти пристрасть, людина повинна не виправдовувати себе, а миритися. Якщо він говорить, наприклад: "Мені не дано любити, а іншому дано", і не намагається стежити любов, то як може він духовно процвітати? Без боротьби немає успіху. Хіба ви не читали у святих отців, які спочатку у деяких подвижників були пороки і на яку ступінь духовної досконалості вони потім зійшли? Перевершили багатьох дуже доброчесних. Наприклад, авва Мойсей Мурин, який був злочинець і ким став потім! Ось що Благодать Божа робить!

На мою думку, людина, що має погану спадкову схильність, коли бореться заради наживи чеснот, отримує велику нагороду, ніж той, хто успадкував чесноти від своїх батьків і не проливав поту, щоб їх придбати. Тому що один прийшов уже на все готове, в той час як іншому довелося багато попрацювати, щоб їх здобути. Адже, подивися, і люди більше поважають тих, хто, успадкувавши від своїх батьків борги і працюючи не покладаючи рук, зміг не тільки розплатитися з боргами, а й зібрати власне майно, ніж тих, хто отримав від своїх батьків в спадок стан і зберіг його .

А якщо, Геронде, це дійсно так?
Адже що схиляє до нас Бога?
Геронде, а Хрещення не згладжує погану спадкову схильність?
Невже Бог не може і їх згладити святим Хрещенням?
Може, скажеш, що всіма пороками тебе наділили батьки, що пороки твоїх предків в тобі проявилися, а всі таланти і чесноти відійшли до інших?
Може, і на Бога будемо нарікати?
Знаєте, як важко мені чути такі слова?
Я в чому винен?
Навіщо з мене вимагають те, що вище моїх сил?
Якщо ми почнемо говорити: "Це спадкове, то - властивість характеру", як тоді будемо виправлятися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация