Старий Тифліс. Вірменський базар і Мейдан

  1. «Тифліс - це в деякому роді Янус, який однією особою дивиться в Азію, іншим в Європу» «Лист до Москви»...
  2. «Незвіданий Тбілісі» - це серія путівників по вулицях і старовинних будівель в історичному центрі столиці...
  3. «Лист до Москви» газета «Кавказький вісник» №6 1847 р З книги ვახტანგ ბერიძე «თბილისის ხუროთმოძღვრება....
  4. Площа Вахтанга Горгасали
  5. «Тифліс 40-х років». С. кишмиш. газета «Кавказ» 1894 р №№ 52, 60, 64
  6. Борис Фогель. 1927 р
  7. Газета «Кавказ» за 1852 г. «Лист петербурзькому знайомому» Дункель-Велінг Н.Л. тифліський журналіст
«Тифліс - це в деякому роді Янус, який однією особою дивиться в Азію, іншим в Європу»
«Лист до Москви» газета «Кавказький вісник» №6 1847 р
проект «Незвіданий Тбілісі« - на сайті «Новини-Грузія».
«Незвіданий Тбілісі» - це серія путівників по вулицях і старовинних будівель в історичному центрі столиці Грузії, і живі екскурсії, які проводять автори проекту Тамар Тавадзе і Анна Богуш. Кожному старому району Тбілісі присвячується окрема книга, на даний момент видано путівники по Сололакі, Вірі, Мтацминда і Гаретубані. Путівники продаються в книжкових і сувенірних магазинах, аеропорту, замовити екскурсію можна через Facebook . Ну а сайт «Новини-Грузія» щоп'ятниці пропонує віртуальну екскурсію по «незвіданого Тбілісі».

Ну що ж, сьогодні ми пропонуємо пройтися по вулиці Вірменський базар і площі Мейдан з тими, хто там гуляв сто і більше років тому. І знайти десять відмінностей з тим, як ці місця постають зараз.

[Quote type = "border_left»]

«В'їхати в Тифліс Московської і Ериванському заставою значить в'їхати в два різних міста, скоєно один на одного не схожих; тут Ви йдете по широкій, правильно вулиці (по Головинському ін.), там піднімаючись з гори на гору, пробираєтеся по темних, кривим, безладно тісних вулицях старого міста.

Тут ви зустрічаєте з паличками, в модному пальто «а ля полька», гуляють чиновників, - на зустріч вам несуться екіпажі і майорять пір'я на жіночих паризьких капелюшках; - там ви пробираєтеся крізь цілу юрбу грузин в синіх чохах з відкидними довгими рукавами, зустрічаєте татар з голеними потилицями, осетин з кинджалами за поясом, імеретін з млинцем на голові замість шапки, жінок, картинно закутаних у білі чадри. Тут мало зелені, там з усіх боків сади.

Тут скоєно губернське місто, будинки кам'яні здебільшого двоповерхові, поставлені в шанобливому один від одного віддалі, там - без церемоній, сакля лізе на саклю, терема точно клітини визирають з усіх боків через нижніх, суцільних безвіконних поверхів, зайнятих лавками, Духанов , татарськими кав'ярнями і т.д. Тут просторо, - там тісно. Тифліс це в деякому роді Янус, який однією особою дивиться в Азію, іншим в Європу »

[/ quote]

«Лист до Москви» газета «Кавказький вісник» №6 1847 р
З книги ვახტანგ ბერიძე «თბილისის ხუროთმოძღვრება. 1801 - 1917 "ტ. I თბილისი 1963 Вахтанг Берідзе «Архітектура Тбілісі 1801 - 1917.» т. I. Тбілісі 1963

Вулиця Коте Абхазії

Одна з головних вулиць Старого міста, умовна межа між Земо і Квемо Калас убані (Нижнім і Верхнім кварталами Кала). Починається від площі Свободи і веде вниз до площі Вахтанга Горгасали або Мейдану (мейдан - по-грузинськи - моедані, арабське слово і означає - круглий), як до сих пір часто називають цю площу тбілісці.

За старих часів, на початку цієї вулиці були розташовані Коджорського ворота, від яких йшов караванний шлях в сторону Мцхета і далі на захід. По обидва боки цієї вузької вулиці розташовувалися торговельні ряди, майстерні і караван-сараї, фактично це був торгово-ремісничий центр міста.

До середини XIX століття називалася Шуабазарі (Серединний базар). З 1876 року - це вулиця Вірменська базар. У 1944 р їй присвоїли ім'я героя Радянського Союзу, генерал-лейтенанта Костянтина Леселідзе (1903 - 1944). Під час Другої світової війни армія під командуванням Леселідзе обороняла підступи до Кавказу, брала участь у захопленні плацдарму на Керченському півострові і звільнення Правобережної України. З 2006 р вулиця носить ім'я князя Коте Абхазії (1867 - 1923) грузинського військового і політичного діяча.

На початку 1921 році після встановлення Радянської влади в Грузії, Коте Абхазії вступив до підпільної організації «Комітет за незалежність Грузії» і Військовий Центр. Керував формуванням партизанських загонів і підготовці збройного повстання. У березні 1923 р Абхазії і 14 інших членів Військового Центру були арештовані ВЧК і 19 травня 1923 р розстріляні.

Перша реконструкція вулиці була проведена в 1924 - 1926 рр. за проектом інженера Г. Курдіані, потім в 1986 - 1988 рр., групою архітекторів під керівництвом Г. Батіашвілі.

Площа Вахтанга Горгасали

Друга за значимістю площа в старому Тбілісі, після Батоніс моедані. Названа ім'ям царя Вахтанга I Горгасали в 1958 р Найстаріша торгова площа міста, розташована між двома найдавнішими убані (кварталами) міста - Абанотоубані (квартал лазень) і Кала, а з Метехі з'єднується мостом.

З доби середньовіччя відома під різними назвами. Одне з перших назв - Ціхіс моедані (Фортечна площа), так як знаходиться поблизу фортечного муру. Так вона вказана на плані Вахушті Багратіоні, складеному в 1735 р з 1750 р називалася Квемо мейдані (Нижня площа) або просто, Мейдані, так вона вказана в списку вулиць міста 1841 року. Потім на всіх планах міста з 1851 р називається Татріс моедані (Татарська площа).

Татарами в Тбілісі називали всіх мусульман, а так як ця площа була розташована там, де в основному селилися перси, а потім азербайджанці, то і площа отримала таку назву. Так вона називалася і за радянських часів до 1958 р

У цій площі сходилися багато вулиць, що зв'язують її з Абанотубані, Шуабазарі, Растабазарі, Клдісубані (Нагорним кварталом) і Ісанскім мостом. Це був головний торговий центр міста. Тут знаходився міський базар (ринок), де торгували як місцеві, так і заїжджі торговці.

Перша реконструкція площі була проведена в 20-і роки ХХ століття, коли була збільшена і упорядкована веде до площі головна вулиця Шуабазарі (Серединний базар) або Сомхіс базар (Вірменський базар) - нин. вул. К. Абхазії. Потім, ще раз реконструювалася в 1940 - 1950 рр., Після чого зникли одні з найбільш колоритних будівель міста біля Метехський моста. Були зруйновані мечеть Шах-Ісмаїл XVI - XVIII століть з мінаретом, караван-сараї і вдома з нависають над Мткварі (Курой) дерев'яними балконами.

З путівника «Незвіданий Тбілісі / Hidden Tblisi» (Кала. Абанотубані.Метехі.Авлабарі), який готується до друку.

Авлабарі), який готується до друку

«... .У ту пору все життя зосереджувалася в старому місті. Вулиці оживали зі сходом сонця і тут до сутінків кипіла жвава життя. Особливо жваво було на Вірменському ринку, Сіонській вулиці в Темних рядах (базаз-хана), Татарській майдані і в найближчих до них караван-сараях. На цих жвавих місцях відбувалися великі комерційні угоди, велася торгівля мануфактурними, колоніальними і ін. Товарами.

На Сіонській вулиці знаходилися головні міняльні лавки (зарап), замінювали нинішні банки і банківські установи контори. Там же містилося поштове відділення, а трохи вище на Георгіївській площі ізвощічья біржа. Суєта і штовханина не припинялася і після настання сутінків; по всіх вулицях лунали пісні, настільки захоплюючі, що перехожі нерідко заслуховувалися. Ці концерти на вільному повітрі свідчили про музичні здібності місцевого населення, влаштовувалися зазвичай сидельцами лавок, майстрами та іншими трудівниками які, після закінчення денних робіт поверталися додому.

Пісні лунали НЕ імпровізовані, а загальновідомі, творцем яких були безсмертні народні співаки; кн.Мачабелі, загиблий під Тифлісом під час бою царя Іраклія з Ага-Махмад-Ханом в 1795 р і Саят-Нова, убитий персиянами при занятті Тіфліса в огорожі Георгіївської церкви, що на Татарському майдані. Незалежно цих мисливців до співу, концерти влаштовувалися і іншими любителями вокального мистецтва, які збиралися в кращі вечора на площі і багатолюдних вулицях, де під звуки мелодійного інструменту «тари» виконувалися народні пісні ..

Незалежно цих мисливців до співу, концерти влаштовувалися і іншими любителями вокального мистецтва, які збиралися в кращі вечора на площі і багатолюдних вулицях, де під звуки мелодійного інструменту «тари» виконувалися народні пісні

Вигукували на жвавих вулицях вечорами і дрібні міняйли, які займалися розміном срібної монети і торговці дрібним товаром. Оглушливі крики лунали, особливо, по суботах на Сіонській вул., Де торгували восковими свічками і ладаном, пропонували перехожим купити у них предмети для порятунку душі ...

, Де торгували восковими свічками і ладаном, пропонували перехожим купити у них предмети для порятунку душі

Не видно старіших купців, чинно що сидять за прилавками Вірменського ринку, Сіонській вул. і Темних рядів. Їх замінило спритний купецтво, яке торгує переважно в караван-сараї Тамамшева на Двірцевій, на Головинском і на інших жвавих вулицях новаго міста. »

«Тифліс 40-х років». С. кишмиш. газета «Кавказ» 1894 р №№ 52, 60, 64

газета «Кавказ» 1894 р №№ 52, 60, 64

Борис Фогель. 1927 р

«Зійдемо з бульвару і заглибимося в лабіринт тісних вузьких вулиць і провулків оточуючих Вірменський базар, цю біржу Тифліса. На кожному кроці будете вражені який-небудь несподіванкою. Одна вулиця непомітним поворотом приведе вас до якої небудь руїні, на якій нищівного час намалювала візерунки глибоких тріщин; далі провулок впирається в будинок нової архітектури з прекрасною ліпниною роботою в химерному східному стилі. В одному місці шлях вам загороджує караван з декількох десятків верблюдів, які розмірно погойдуючись і трьома безліччю дзвіночків, несуть на своїх горбах строкаті килими Персії і багаті шалі Кирман.

В іншому ви не пройдете від безлічі гарб, ведених повільними буйволами і навантажених творами Європи і колоній. Пробираючись по цих вулицях, зустрічаючи на кожному кроці ремісників, які працюють не в майстернях, а під відкритим небом, на сонце, розжарюється променями своїми купи каміння, складених в будинку і саклі, ви виходите, нарешті, на Вірменський базар, вічно діяльний і шумить. Все, що Схід виробляє кращого, все це зібрано промисловими вірменами на їх центральному торжище. Тут ви знайдете і зброю гірських народів, їх сукна, ремені і бурки, єдині твори мізерної промисловості цих дітей природи.

Поруч з грубими виробами лежать купи перських шовкових тканин, візерункових килимів та інших розкішних тканин Сходу Поруч з грубими виробами лежать купи перських шовкових тканин, візерункових килимів та інших розкішних тканин Сходу. Торг з Європою доставив сюди предмети споживання освічених народів і твори колоній, які звернулися в необхідність жителів Тифліса. Тут як і всюди, ви побачите тісне зближення Азії і Європи з переважанням останньої. Почнемо спускатися з Ериванська площі вниз по цьому багатолюдному ринку. Деякі крамниці в скоєно європейському стилі, з строкатими вивісками, на яких зображено багато товарів, яких не знайдете в самій лавці. Між ними подекуди проглядають, спочатку зрідка, то Пурна з величезними печами, в яких печуть хліб і чебуреки, то їстівні лавки, в яких суп замінює вже національну чихиртму, а спекотне, прославлений шашлик. Повернемо в провулок, зайнятий Серебряков. Шматки металу швидко перетворюються тут у азарпаші, кубок, тази для вин або красиву обробку для поясів. Тут же ви побачите у багатьох майстрів чудову бірюзу, так зв. «Старого завозу», і ограновані смарагди в первісному їх вигляді, зберегли свою величину, але втрачають вигляд через нестачу межі. Ми підходимо до фруктових крамницях, що носять тут назву Бакалов.

Далі, на досить значному просторі, тягнуться посудні крамниці, в яких на показ виставлені скляні речі яскравих кольорів і все чудеса фаянсового виробництва від величезної гуртки для масла у вигляді раку або виделку червоної капусти. Всі ці рідкості привозяться з наших російських фабрик. Продовження цих лавок зайнято табачниками. Тютюн теж не без мистецтва розкладений перед очима споживачів; синій колір паперу, на якій тютюн підноситься споживачам, надає йому прекрасний жовтий відлив, який змінюється як хамелеон, у вашій кімнаті.

Між цими лавками різко кидаються в очі яскраві лахи, старі мундири, каски і разния різниці, вивішені над крамничками, де продається Хурда-Мурд; тут ви знайдете і древній панцир, і тульську рушницю, і зламаний самовар, і багато різних рідкостей і погані. Затуманеним ще й цією метушливість діяльністю, супроводжується завжди торгівлю чайканского (вірменського) народу, засліплений строкатістю товарів, різноманітністю осіб і одягу, ви підходите до храму, що стоїть серед цього галасливого збіговиська і освячує собою з'єднання різноплемінних народів; це - Сіонський собор, давня святиня, свідок православ'я грузинської церкви. Минувши Сіонський собор, входимо в каравансарай, прекрасне і масивна будівля в азіатському стилі з внутрішнім двором і басейном посередині. Від каравансарая, в якому вивішено найбагатші товари Тифліса, через «темні ряди» (криті лавки), наповнені переважно російськими виробами, виходимо на татарський майдан (площа) носить так само характеристичний відтінок.

Площа ця служить складом харчів, якими околиці рясно постачають Тифліс. Вранці ви побачите тут цілі вантажі овочів, фруктів і інших життєвих припасів. Тут же бродять горяни, обвішані поясами, старою зброєю, нагайками та ін. Нерідко трапляється вам місцевий букинист з купою книг, складених піраміди, поступово звужується і міцно перетягнутою довгим ременем. Російський солдат, ніби ненароком, запропонує вам пару чобіт, міцних і важких; йому соромно продавати свій товар на Майдані, його місце на недільному базарі, куди збирається багато російського народу.

Тут ви знайдете мушей (носіїв) готових за мізерну плату нести тяжкості в усі частини міста.

Вони складають свій особливий Амкар, і устабаші їх строго спостерігають за тим, щоб одні не перебивали роботи іншого. Ніхто з тіфліських жителів не може поскаржитися, щоб Муша не доставили то, що йому віддано для перенесення; бідні ці люди - випробуваної чесності. Майдан служить також «Біной», місцем ранкової сходки робітників і тут можна їх найняти на цілий день або на тиждень. Після обіду Майдан мало помалу порожніє ... »

Газета «Кавказ» за 1852 г. «Лист петербурзькому знайомому» Дункель-Велінг Н.Л. тифліський журналіст

Далі буде…

[Button color = "orange» target = "_ blank | _self »url =" https://www.facebook.com/HiddenTbilisi?fref=ts »] Замовити екскурсію по старому Тбілісі [/ button]

Com/HiddenTbilisi?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация