Старий королівський палац

  1. Будівництво палацу
  2. Розширення палацу при Карлі IV і Вацлава IV
  3. Розширення палацу при Владиславе II
  4. крило Людовика
  5. вплив Габсбургів
  6. Головні зали та палати палацу
  7. Постійна експозиція «Історія Празького Граду»

Старий королівський палац (чеськ. Starý královský palác) - головна резиденція чеських князів і королів з середини XII століття до початку XVI. Палац розташований на території фортеці Празький Град і є рідкісним зразком позднеготической світської архітектури, однією з найцікавіших історичних пам'яток Праги .

Зовнішній вигляд палацу

Зовнішній вигляд палацу

1 романський зал ;
2 Тронний зал Карла IV ;
3 Палата старих земських дощок ;
4 зелена палата ;
5 фойє ;
6 фундамент південних воріт ;
7 Владиславский зал ;
8 сходи вершників ;
9 Владиславському спальня ;
10 Апеляційний суд ;
11 Палата чеської канцелярії ;
12 Палата імперського ради ;
13 зал сейму ;
14 Канцелярія нових земських дощок ;
15 Капела Всіх Святих ;
16 Терезіанській тракт .

Будівництво палацу

Палац був зведений у 1135-1185 роках в романському стилі при Собеслава I і Владислава II на місці дерев'яного княжого палацу IX-XI століть. Південна частина нової будівлі одночасно служила оборонною стіною фортеці Празький Град , Тому по кутах височіли масивні вежі. Після кількох реконструкцій та перебудов від початкового романського палацу XII століття залишився тільки перший поверх, який в наш час є підземним. До збереженим залах романської епохи відносяться:

1 - зал з романських каміном і залишками тепловздуховий опалення XV століття.

2 - Тронний зал Карла IV.

3 - Палата старих земських дощок (Světnice starých zemských desek). земські дошки - найважливіше джерело права Чеського королівства в XIII-XVIII століттях, який представляв собою записи, ув'язнені в дерев'яний палітурка. Виникнувши як регістри записів рішень земського суду і земських сеймів, дошки дуже скоро стали реєструвати майнові відносини дворян, фіксуючи факти виникнення, переходу і припинення прав на майно, перш за все, нерухоме. Реєстраційна запис в земських дошках мала вирішальне значення при посиланні на неї в ході судового процесу і була важливіше, ніж свідчення.

2 червня 1541 рік все збори земських дощок (100 томів, які містили близько 70 000 записів) згоріло під час сильної пожежі, що знищила більшу частину районів Градчани і Мала Страна. Ця подія повалило чеські землі в тривалий період судових тяжб, дворяни були змушені збирати різні непрямі докази для підтвердження прав власності на своє майно.

Земські дошки, які з'явилися після 1541 року перебували в Канцелярії нових земських дощок .

4 - Зелена палата (Zelená svetnice). Тут відбувалися судові засідання до XVIII століття. Стіни прикрашені гербами судових чиновників. Саме з Зеленої палати 23 травня 1618 року представники чеських станів вирушили для здійснення Другий празької дефенестрація , Яка стала початком Повстання станів і привела до Тридцятилітній війні.

5 - фойє (předsálí).

6 - фундамент Південних воріт фортеці. У XII столітті ворота з надбрамною вежею були окремою спорудою, але з часом, через розширення палацу їх знесли, а фундамент став основою для нового крила.

Розширення палацу при Карлі IV і Вацлава IV

В середині XIV століття при Карлі IV королівський палац був збільшений і знайшов готичні риси, з'явився другий поверх. Продовжив реконструкцію палацу його син - Вацлав IV , Який із західного боку прибудував Колонний зал (Sloupová síň).

У другій половині ХIV століття в палаці вже функціонувала система обігріву окремих житлових приміщень. Це відбувалося таким чином: в каміні закритого типу постійно горів вогонь, а тепле повітря по трубах, прокладених всередині стін, надходив в сусідні приміщення і одночасно прогрівав їх (стіни).

Рекомендуємо екскурсії:

Як зрозуміти Прагу і отримати від неї задоволення - групова екскурсія (до 10 осіб) для першого знайомства з містом та головними визначними пам'ятками - 3 години, 20 євро

інша Прага - прогулянка по маловідомим, але цікавих куточках Праги далеко від туристичних маршрутів, щоб відчути справжній дух міста - 4 години, 30 євро

Середньовічні замки Карлштейн і Конопіште - автобусна екскурсія для тих, хто хоче з головою зануритися в атмосферу чеського Середньовіччя - 8 годин, 30 євро

Розширення палацу при Владиславе II

Свій нинішній вигляд Старий королівський палац придбав в кінці XV століття в результаті масштабної перебудови під керівництвом Бенедикта Рейта, якого найняв король Владислав II Добрий з династії Ягеллонів. Головний результат його роботи - Владиславский зал (№ 7 на плані) - грандіозне (для свого часу) приміщення, що стало на кілька століть головним місцем проведення всіх урочистих заходів Праги і найбільшим світським приміщенням Східної Європи. Розміри залу - 62 × 16 × 13 метрів - є вершиною архітектурної майстерності кінця XV століття. Вони стали можливими завдяки складному інженерному рішенню, при якому опорами зводу служать не масивні стовпи, як в більшості готичних будівель, а витончені нервюри.

Будівництво Владиславський залу завершили в 1502 році, в його позднеготическому оформленні вже проглядається вплив нового стилю епохи Відродження. У наш час зал прикрашають п'ять олов'яних люстр, дві з яких датуються XVI століттям, інші три - їх сучасні копії.

Владиславский зал часто використовували для урочистих і святкових заходів, бенкетів та лицарських турнірів. Щоб тяжёловооружённий лицар на коні міг в'їхати прямо в зал, побудували спеціальну Сходи вершників (Jezdecké schody) - № 8 на плані.

Щоб тяжёловооружённий лицар на коні міг в'їхати прямо в зал, побудували спеціальну Сходи вершників (Jezdecké schody) - № 8 на плані

9 - Владиславському спальня (Vladislavova ložnice). Насправді назва вводить в оману, тому що приміщення використовувалося як малого залу для аудієнцій. Його прикрашають герби земель Чеського королівства і лев, гербовий символ Богемії.

карта: якщо хочете знайти недорогий готель в Празі, рекомендуємо подивитися цей розділ спеціальних пропозицій . Зазвичай знижки становлять 25-35%, але іноді досягають 40-50%.

крило Людовика

З південно-західного боку до палацу примикає Крило Людовика, також побудоване при Владиславе II, але назване на честь його єдиного сина. В оформленні цієї частини палацу цікаво те, що в екстер'єрі ренесансні риси проявляються вже виразно, в той час як в інтер'єрі ще переважає позднеготический стиль. Крило Людовика включає палати чеської канцелярії і імперського ради .

Крило Людовика включає палати   чеської канцелярії   і   імперського ради

У 1526 році, зі смертю 20-річного бездітного Людовика (загинув в битві при Мохаче проти військ Сулеймана Пишного) чоловіча лінія правлячої династії Ягеллонів обірвалася. Королем був обраний Фердинанд I Габсбург , Який з часом домігся, щоб титул став спадковим для його роду. Чеські землі втратили незалежність до 1918 року.

вплив Габсбургів

До цього часу (1526 рік) новий стиль Ренесанс вже повністю диктував моду на палацову архітектуру. Габсбурги визнали Старий королівський палац сильно застарілим, тому поруч з ним (із західного боку) спочатку побудували невеликий, але сучасний палац Фердинанда I , А потім ще один для Рудольфа II . Надалі вони стали основою для Нового королівського палацу , Який і став головною резиденцією Габсбургів під час їх перебування в Чехії.

Необхідність розширювати або перебудовувати Старий королівський палац повністю зникла. З цієї причини палац зберіг той вигляд, який мав на початку XVI століття, що сьогодні робить його рідкісним зразком позднеготической світської архітектури.

З середини XVI століття і до 1918 року в Старому королівському палаці розміщувалася канцелярія чеських намісників (керуючі, призначені Габсбургами), а також перебували підконтрольні їм адміністративні і судові органи управління.

Головні зали та палати палацу

11 - Палата чеської канцелярії (České kanceláře). Тут засідали намісники, які проводили проавстрійскую політику на шкоду інтересам Чеського королівства. Тому саме в цій палаті палацу відбулася Друга празька дефенестрація , Коли представники чеських станів, незадоволені засиллям влади Габсбургів, викинули двох намісників і їх писаря з вікна третього поверху, ніж хотіли показати, що більше не мають потреби в їх «послуги».

12 - Палата імперського ради (Světnice Říšské dvorské rady). Стіни прикрашають портрети Габсбургів. Над дверима знаходиться картина, на якій зображена облога Праги прусським королем Фрідріхом в 1757 році. Також в палаті можна побачити оригінальні предмети меблів, кахельну піч XVII століття в стилі бароко і два дерев'яних меморіальних щита з похорону імператорів Максиміліана II і Рудольфа II. Саме в цьому приміщенні проходив суд над учасниками повстання станів .

13 - Зал сейму (Sněmovní síň) - місце, де проходили засідання земського сейму і земського суду. Віяловий (нервюрний) звід залу був виконаний в одному стилі з Владиславському залом , Але вже набагато пізніше і є лише декоративною прикрасою (нервюри не виконують роль опор склепіння). Стіни залу, як і Палату імперського ради, також прикрашають портрети Габсбурзької (Марія Терезія, її чоловік Йосип II, Леопольд II і Франциск II).

Сучасне розташування меблів відповідає обстановці 1627 року: неоготичний королівський трон з балдахіном, над ним герб XVII століття з богемским левом. Зліва від трону знаходиться крісло архієпископа; за ним - лава прелатів. Уздовж стін тягнуться лави для вищих земських чиновників, а навпаки трону - лави для представників дворянства і лицарства. У вікна з правого боку знаходиться відкрита галерея для представників королівських міст.

Саме в цьому залі було прийнято рішення провести хвилю переслідувань протестантського населення чеських земель (за різними оцінками їх цифра становила від 40 до 60%). Під загрозою конфіскації майна протестанти були змушені перейти в католицизм або емігрувати.

В даний час Зал сейму використовується для урочистих засідань Чеського Національної ради. Тут виставлені копії коронаційних регалій (Корона святого Вацлава, скіпетр, держава і мантія). Оригінали знаходяться в закритій коронної палаті Собору святого Віта.

14 - Канцелярія нових земських дощок (Místnost nových desek zemských) включає чотири приміщення, які служили робочими кабінетами для чиновників, а також місцем зберігання земських дощок, які з'явилися після пожежі 1541 року і стали називатися новими.

знищення старих земських дощок (В результаті пожежі 1541 роки), в яких містилися правові підстави колишніх привілеїв чеських станів і документальні підтвердження прав на вільні земельні володіння, виявилося дуже вигідним для короля Фердинанда I Габсбурга . Поставивши відновлення земських дощок під свій контроль, король отримав істотну перевагу в протистоянні з станами.

У 1545 році Фердинанд I домігся згоди станів на запис в нові земські дошки положення про те, що він зайняв чеський престол не в результаті вільних виборів на земському сеймі 1526, а тільки завдяки спадковим правам його дружини Анни Ягеллонки, старшої сестри загиблого короля Людовика Ягеллона . Таким чином, титул чеського короля став спадковим, а не обирається. Крім того, при відновленні земських дощок в 1541-1547 роках в них не потрапили багато станові привілеї, даровані попередніми королями, що стало однією з причин празького повстання станів 1547 року.

Ідентифікацію та облік нових земських дощок, які зовнішнім виглядом стали нагадувати товсті книги, виробляли по візерунку і кольором на палітурці. Тільки набагато пізніше почали використовувати цифрову нумерацію. До сих пір збереглися книги з різними відтінками всіх кольорів і кілька оригінальних ренесансних шаф-сейфів, в яких вони зберігалися.

На стінах і склепіннях Канцелярії зображені герби чиновників, які працювали тут в 1561-1774 роках. Проте, чиновник був чиновником вже в Середньовіччі. Про це красномовно свідчить напис в Канцелярії: «нікого не змусять ні читати, ні писати, а буде їм спочатку готівкою заплачено».

15 - Капела Всіх Святих (Kaple Všech svatých). Виконувала роль особистої молитовні короля Чехії і його сім'ї. Спочатку була побудована в якості костелу, який представляв собою окрему будівлю, але з-за розширення палацу костел приєднали до нього і перебудували в капелу. Детальніше .

16 - Терезіанській тракт (Tereziánské křídlo). Побудований за указом Марії Терезії в 1766-1768 роках, щоб розмістити конторські журнали записів (велися для реєстрації різних установ). У наш час тракт використовується як виставковий зал для сучасного мистецтва.

Постійна експозиція «Історія Празького Граду»

Експозиція «Історія Празького Граду» (чеськ. Příběh Pražského hradu) розповідає про будівельному розвитку фортеці з моменту появи першого поселення на пагорбі Опиш до справжнього моменту. Це історія головного палацового комплексу Чехії, подій та особистостей (правителі, дворяни, архітектори, художники), пов'язаних з ним.

Експозиція включає безліч тематичних залів, наприклад, «Історія застілля», «Історія освіти», «Історія коронації», в яких представлена ​​велика кількість оригінальних експонатів, доповнених інформаційними текстами. Для дітей розроблена програма з назвою «Гра на Граді» зі спеціальними завданнями.

Рекомендуємо екскурсії:

Прага очима місцевого жителя - авторський маршрут по секретним куточках Праги і її головних визначних пам'яток - 3 години, 28 євро

Квест-екскурсія по казковій Празі - виконуючи інтерактивні завдання та відшукуючи відповіді, крок за кроком, ви все краще будете дізнаватися Прагу і її історію - 3 години, 20 євро

З Праги до Дрездена - подорож до столиці Саксонії - місто мистецтв, вишуканої архітектури, великих музейних колекцій - 11 годин, 35 євро

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация